Jump to content

Audi Sport Club

Καλωσορίσατε στη νέα και ανανεωμένη διαδικτυακή κοινότητα του Audi Sport Club!
Πολιτική προστασίας απορρήτου Read more... ×
audidis

Desktop magic! Ή αλλιώς... το ημερολόγιο ενός τρελού!!!

Recommended Posts

ΠΡΟΣΟΧΗ! όποιος τυχόν θελήσει να διαβάσει το παρακάτω, να εφοδιαστεί με 5-6 καφεδες και να πάρει καμιά μέρα αδεια από τη δουλειά... Αλλιώς, χαρείτε τη ζωή σας και προσπεράστε ...

Συγχωρέστε μου τυχόν παραλείψεις στη καταγραφή του οδοιπορικού μου, καθώς σε όλο το διάστημα κρατούσα... σημειώσεις για να μην χαθώ, αν και εν τέλει... χάθηκα...

Το λοιπόν,πέρα από το φορητό Dell Magic, να πω λίγα λογάκια :sHa_hehe: και για την...Ανάσταση του επιτραπέζιου pc μου, το οποίο πέρασε ουκ ολίγες... μεταλλάξεις...και όλα αυτά για μια μικρή αναβαθμισούλα που ήθελα... Κλασσικός Έλλην high tech geek...

ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ προκαταβολικά στον Παναγιώτη (Legend) που μου "κρατούσε το χέρι" στοργικά και εξ' αποστάσεως αλλά και στη καθοδήγηση σε πολλά στάδια της "τρέλας" μου :JC_doubleup:

Είχα (έχω) ένα πολύ τίμιο desktop εδώ και τουλάχιστον 6 χρόνια που λειτουργούσε απροβλημάτιστα. Ασχολιόμουν αρκετά παλιά ως χαζοχόμπι, αλλά στη πορεία χαλάρωσε η σχέση μου με τη τεχνολογία και έχανα επεισόδια...

Χαρακτηριστικά (τότε και μέχρι πριν από κανα δυό μήνες):

Mobo: Asus P5QD Turbo

CPU: Intel Core 2 Quad Q8400 στα 2,66Ghz

VGA: Nvidia geforce gts 250 1gb

sata II 750gb με win7 32bit

+ 3 sata εντός για storage

4gb ram ( 4 μονές του ενός gb)

Τροφοδοτικό 550άρι Τούβλο-Χ

Το case που τα περιβάλλει όλα αυτά τα δροσίζει με 4 ανεμιστήρες (δροσίζω μέχρι και το χέρι μου από πάνω χαχα)

Έφτασε κάποια στγμή η ώρα να ανέβω σε μνήμη γιατί είχε γίνει λίγο δυσκοίλιο το μηχάνημα. DDR2 παρακαλώ! Τεσσάρες δεν έβρισκα, οπότε κατέληξα σε τέσσερις δυάρες μνημες μάρκας.... Goldkey.... Πολλά ήθελα και εγώ - συνηθισμένος & καλομαθημένος σε Kingston στο παρελθόν...

άρα

upgrade no.1

8GB DDR2 memory

βέβαια αυτό σήμαινε αυτόματα ότι έπρεπε να πάω σε win 64bit. no problem εδώ. είχαμε καβάτζα. άραα...

upgrade no.2

Windows 8.1 64bit english

κατευθυνόμενος στο πλαίσιο αρχικά για τις μνήμες, λέω αφού εκσυγχρονίζομαι γιατί δεν προχωρώ και σε κανέναν SSD (αφού με πρήξανε... κάποιοι σε κάποια ενότητα "Dell Magic" :chair: , δε λέω ονόματα). με καλές συστάσεις για Samsung SSD από καλούς φίλους και παράλληλα σε προσφορά, άραααα......

upgrade no.3

Samsung SSD 250gb EVO 850

Οπότε λέω...εδώ είμαστε πια, τουρμπίζουμε! κουμπώνουμε τα νέα μας αποκτήματα και λοιπούς σκληρούς και πάμε...

Κάπου εδώ όμως αρχίζει ο γολγοθάς μου...

ο πρόβλημα: για πολλές ημέρες, μετά από 3... format (η δεύτερη κίνηση ήταν με το «χαζό» σκεπτικό ότι δεν θα έγινε σωστή εγκατάσταση + ενός άλλου θέματος που προέκυψε αλλά απαλλάχτηκα), ο SSD έχει τη «τάση» να «χάνεται» έπειτα από κάποια restart (όχι πάντα…) ή στα καλά καθούμενα όπως για παράδειγμα παρακολουθώντας ένα επεισόδιο (ούτε καν HD mkv αρχείο) μετά από περίπου 30 λεπτά… η κλασσική σκηνή που ακολουθεί είναι πάντα το ίδιο μήνυμα please insert reboot media μπλα μπλα and press any key” σε μαύρο φόντο!»

Οι κλασσικές κινήσεις από πλευράς μου που ακολουθούν είναι άμεσο shutdown από παρατεταμένο πάτημα στο κουμπί του. Στις πρώτες 2-3 φορές ενώ ξεκινά με εμφάνιση της μητρικής στην οθόνη μετά πάει κατευθείαν στο παραπάνω μήνυμα για το reboot… μετά από κάθε αποτυχημένη προσπάθεια να ανοίξει μπαίνω με DEL στο BIOS SETUP και παρατηρώ ότι στα HARD DISK DRIVES & BOOT DEVICE PRIORITY ότι ο Samsung SSD έχει χαθεί! ΑΝ το αφήσω μερικά δευτερόλεπτα σβηστό (ούτε καν λεπτό) και δοκιμάσω ξανά, ξαφνικά τον «βλέπει» και στο BIOS και κάνει load τα windows άμεσα, ακόμη και σε περιπτώσεις που μετά από windows update (για κλασσικές αναβαθμίσεις security της Microsoft) που μου ζητά να κάνω restart, τα φορτώνει όλα ΟΚ, κι ας έχει προηγηθεί αμέσως πριν το πρόβλημα please insert reboot media μπλα μπλα and press any key” σε μαύρο φόντο!» !!!!!

Διάφορα σενάρια λέω μπορεί να παίζουν…

Θεωρώ πως η motherboard δεν την… αντέχει μετά από Χ διάστημα.

Στην αρχή νόμιζα ότι το τροφοδοτικό δεν «άντεχε» να δίνει ρεύμα, αλλά από όσο μπορώ να γνωρίζω, ο SSD δεν «ζητά» κάτι παραπάνω σε ρεύμα...

Οι νέες μου μνήμες, παρότι είναι μάλλον μάρκα ΜΕΚΑΨΕΣ (Goldkey, δεν τις ξέρω αλλά δεν έβρισκα και άλλες) από τη στιγμή που τις βλέπει κανονικά σε BIOS & Windows δεν πιστεύω να παίζουν κάποιο ρόλο…

Έψαχνα καμιά ιδέα εντός windows τουλάχιστον, γιατί από BIOS πάντα δίσταζα να πειράξω κάτι αφού δε σκαμπάζω και πολλά...

Όσον αφορά το BIOS:
Δεν το έχω πειράξει ποτέ. Θα έιναι προφανώς απαρχαιωμένο το version του, αλλά η αλήθεια έιναι ότι διστάζω να το επιχειρήσω μιας και έχουν ακούσει διάφορα τα αυτάκια μας μετά από αναβάθμιση σε BIOS, σε συνδυασμό με νέες (τεχνολογικά) προσθήκες... Παρόλα αυτά, αναγνωρίζω ότι είναι κάτι σημαντικό και πιθανόν καθοριστικό στο θέμα μου.

Συνέχισα τα βήματα μου ως εξής:

Δοκίμασα σε άλλο sata port τον SSD, καμία διαφορά.

Είχα αντικαταστήσει sata καλώδιο με το "μεταγενέστερο" με το χαρακτηριστικό λαμάκι, τίποτα.

Ξεκούμπωσα τους υπόλοιπους παλιούς σκληρούς, αφήνοντας μόνο τον SSD πάνω. Αφού πάλι μετά τα διάφορα "ήξεις-αφήξεις" του σκληρού (χάνεται και βρίσκεται), φόρτωσε windows. Έβαλα HD ταινία και απλά την άφησα να παίζει. Χοντρικά στο μισάωρο εμφάνισε στιγμιαία μπλε οθόνη windows 8 ότι "PC has encountered an error..." και στο δευτερόλεπτο πήγε για restart. Η συνέχεια η γνωστή...

Προχώρησα σε 3ο format (σε 5 μέρες...). Αυτή τη φορά, με παρότρυνση του φίλου Legend μπήκαμε BIOS όπου και είχε τις επιλογές να κάνει load τα windows με RAID mode (όπως δλδ ήταν φορτωμένα τα 8 αλλά και τα 7 παλαιότερα) και AHCI mode. Επιλέξαμε AHCI mode για clean install win 8.1 64bit. Φόρτωσαν όλα κανονικά  και μέχρι στιγμής όλα ΟΚ!!! Έκανα install αρκετά από τα software που ήθελα ΕΚΤΟΣ από win update. O SSD έτρεχε λίγο πιο γρήγορα (βέβαια ήταν και ο μοναδικός sata κουμπωμένος εντός). Συνέχισα με δοκιμές να παίζει ταινίες βαριές (δεν είχα κατεβάσει και κανένα παιχνίδι να τσεκάρω και από κει) να δώ μετά από Χ διάστημα αν φάει πάλι τα κολλήματά του.

Να αναφέρω επίσης ότι, όχι, ο παλιός δίσκος με τα 7άρια που είχα πάνω δεν είχε ποτέ θέμα. Λειτουργούσε άψογα μέχρι τώρα.

Και ότι δεν έχω δοκιμάσει τον SSD σε άλλο μηχάνημα. Έχω μόνο το laptop (Dell) που πήρα προ 3-4 μηνών και επειδή χρυσοπλήρωσα και την εγγύησή του, δεν το αγγίζω για τέτοιες καταστάσεις :LaieA_052: ...

Το πλάνο μετά να το τεστάρω για 1-2 μέρες να δω αν σκαλώνει πουθενά. Και μετά να κουμπώνω έναν-έναν τους εσωτερικούς sata σκληρούς να δουμε τι παίζει για 1-2 μέρες πάλι. Εάν λέω τότε όλα ΟΚ, τότε θα αρχίσω και τα win updates όλα.

Σκέφτομαι εγώ τώρα...το τροφοδοτικό (550) το βγάζουμε εντελώς από την εξίσωση του θέματός μου??? πέρα από τη μητρική... Είδωμεν...

Η ανησυχία μου ήταν μη ζοριστεί κανένας επεξεργαστής ή δε ξέρω γω τί άλλο και τρέχω για άλλα.

Επόμενα βήματα:

Memtest έτρεξα για 10 ώρες, όλα ΟΚ. Ενημερωτικά, άσχετα εαν μπαίνουν ζευγαρωτά, οι μνήμες είναι ολόιδιες μεταξύ τους (4 2άρες Goldkey DDR2 DIMM 800MHz).

HD sentinel tests, όλα ΟΚ...

..... :sSic_fever: .....

Επόμενο βήμα ήταν να κουμπώσω τον 1ο εσωτερικό 1TB να δούμε τί γίνεται και ακολούθως αν όλα είναι ΟΚ, τον 2ο. Μετά ακολουθούν όπως είπα τα windows updates...

Σημείωση: τα drivers της γραφικών είναι updated με τα τελευταία της nvidia (GeForce GTS 250 1 GB) και από θερμοκρασία ΟΚ.

Ξέρω ότι πολλοί είστε της γνώμης να έβαζα (εξαρχής και μπα-και-κάτω το τελευταίο BIOS (δεν το αναβάθμισα ποτέ) και η αλήθεια είναι με έτρωγε και εμένα πάρα πολύ να το κάνω, αλλά εχουν δει/ακούσει πολλά τα ματάκια/αυτάκια μου με καμμένες μητρικές ή επεξεργαστές, λέω θα μείνει ως τελευταία λύση. Πιθανόν να αποκατασταθεί αυτόματα το θέμα μου (αρκετά πιθανό θεωρούσα κι εγώ, αλλά με... συγκρατούσα ακόμα...και ο Legend)

Άσχετο έξοδο με την περίπτωση, και ένα UPS (συχνές ρευματοδακοπές οπότε δεν ρίσκαρα και άλλες τραγωδίες). Άααααρρρρααααααααα......................

upgrade no.4

Τούβλο-Χ 1000άρι.....

Μπήκα σε έξοδα με SSD, μνήμες, UPS, δικτυακό σκληρό

upgrade no.5

Seagate 2TB NAS STORAGE

και λέω ας βάλω λίγο... φρένο.

Την υγειά μας να χουμε, γιατί του pc τη παλεύαμε ακόμα!

Μετά την "προπόνηση" α λα Rocky που υπέστη ο SSD και πέρασε με "άριστα", σειρά είχε να προστεθεί και ο ένας "παλιός" sata (1TB) εντός. Πολλαπλά τεστ και σε αυτόν και όλα ΟΚ με τον δίσκο αυτόν και ως συνύπαρξη 2 σκληρών εντός. Θερμοκρασίες ΟΚ και στους δύο από HDsentinel.

Σύνολο 3 δλδ - 1 SSD 250GB & 2 Sata του ενός TB να ελένξουμε εάν παίζει τίποτε με τα ρεύματα ή με motherboard.

Λέω, εφόσον είμαστε επιτυχείς και σε αυτά, προχωράμε στα windows updates (μόνο στη GeForce GTS 250 είναι περασμένοι οι drivers).

Τελευταία λύση (αν και θα ήθελα να είναι η πρώτη...) το BIOS update με τα όποια θριαμβευτικά/καταστροφικά αποτελέσματα μπορεί να έχει...

Τελική κίνηση αν δεν και εκεί, μια κοτρώνα στο λαιμό μου και χάρηκα για τη γνωριμία μας!

.........Δεν πιστεύω ότι έιναι θέμα σκληρού σιγά σιγά πια, ΑΦΟΥ έκανα load τα windows με AHCI αυτή τη φορά με παρότρυνση του φίλου μου και, μέχρι στιγμής, δείχνει να είναι διαφορά του προβληματικού χθες με το τωρινό ομαλό σήμερα.

Συνεχίζοντας με τα βήματά μου, όντας ανυπόμονος,

1) κούμπωσα απευθείας και τον 2ο sata (αντί να τον αντικαταστήσω όπως έλεγα αρχικά) και

2) αναγκαστικά το sata καλώδιο του SSD τον έβαλα σε άλλη θέση διότι η άκρη του κάνει γωνία και υπερκάλυπτε τις κάτω θέσεις για τα υπόλοιπα sata...(δυστυχώς, την άκρη-γωνία δεν μπορώ να την τοποθετήσω από τη μεριά του SSD, δεν χωράει...)

ανοίγω pc και μου εμφανίζει πάλι το θρυλικό

post-259305-0-14656800-1431977491.jpg

(καλλιτεχνική λήψη, έτσι?)

Το καινούργιο στην υπόθεση είναι η 1η σειρά περί cd rom boot medium empty. Πριν αρχίσω αλλαγές ξανά στο hardware, σβήνω manually, ανοίγω μπαίνοντας bios, βλέπω στα sata drives τον SSD μεταξύ άλλων, αλλά στο boot device priority ΔΕΝ τον βλέπει!!!!!

Βγάζω καλώδια από τον τελευταίο sata να παραμείνουν τα προηγούμενα hardware ως είχαν, ανοίγω μου εμφανίζει το ίδιο μήνυμα ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΟΜΩΣ εξαφανίζεται και ξεκινά windows loading και αναφωνώ "ζήτω" για ένα δευτερόλεπτο όμως γιατί... έσβησε το μηχάνημα!

Δεύτερο άναμμα, πάλι εμφανίζει τα ίδια μηνύματα αλλά ανοίγει κανονικά!κλείνω, ξαναμπαίνω bios, "βλέπει" SSD, θέτω 1st boot device και επιτέλους ανοίγει κανονικά χωρίς ειδοποιήσεις ή σφάλματα!!

Οπότε (λέω εγώ) ο 2ος σκληρός 1TB προβληματικός?? (ανέκαθεν ήταν απλά storage). Προβληματικός και ο αρχικός 750GB που είχε το λειτουργικό win 7 32bit που του έκανα παρόλα αυτά format και ήταν και αυτός (πια) μόνο storage device???

Τα έχω χάσει....

Μήπως σε AHCI δεν λειτουργούν σωστά οι σκληροί αυτοί σωστά ή είναι άσχετο? ο ένας όμως sata που παραμένει εντός ανταποκρίνεται μια χαρά...

ο απλός storage (ανέκαθεν)

post-259305-0-86570800-1431980167.jpg

και ο πρώην win7 32bit - formatted - νυν storage

post-259305-0-26948700-1431980222.jpg

συνεχίζω με αντιγραφές-αναπαραγωγές στον SSD μπας και δω τίποτε κολλήματα... ξέρω άσχετες κινήσεις πια το έχω χάσει...δεν στροφάρει πια άλλο το μυαλό μου.

Έστειλα φωτό σε φίλο (thanks again Legend!!) τα specs από μητρική και sata σκληρούς, προβληματικούς και μή για σχόλια.

Ενημερωτικά:

1) η μητρική είναι SATA III

2) ο σκληρός 1TB που είναι κουμπωμένος εντός μέρες τώρα και συνυπάρχει με τον SSD αρμονικά είναι κι αυτός SATA III.

3) ο σκληρός 1TB ο προβληματικός είναι SATA II

4) ο σκληρός 750GB ο προβληματικός (formatted-είχα παλιά τα win7 32bit) είναι SATA II

Μεμονωμένο πόρισμα από τα παραπάνω ότι ΔΕΝ θέλει η μητρική μου SATA II... Αυτό που ήξερα πάντα είναι ότι, εφόσον υποστηρίζει SATA III, θα δέχεται και SATA II, απλά θα τρέχουν ως SATA II και όχι ως III. Από τα παραπάνω συμπεραίνω πως ο ταυτόχρονος συνδυασμός ΙΙ & ΙΙΙ είναι απαγορευτικός από την P5QD Turbo...

Από την άλλη (το παράδοξο της υπόθεσης), στη "παλιά" κατάσταση (πριν αγοράσω δλδ SSD & παραπάνω μνήμες), είχα:

- λειτουργικό 750GB SATA II και παράλληλα

- storage 1TB SATA II και

- storage 1TB SATA III... huh.png

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει συσχετισμός μεταξυ σκληρών & τροφοδοτικού. Έτσι (gia m;ena) βγαίνει εκτός εξίσωσης...

Και εγώ που νόμιζα ότι δοκιμαστικά ενας δεύτερος (νέος) SATA III μήπως μου διόρθωνε το πρόβλημα... Από την άλλη, μπορεί να ήταν και πεταμένα λεφτά...

4 δίσκους είχα μέχρι πρόσφατα, αλλά με την έλευση του SSD πάνω από 2 (SSD & HDD) τρώω κλήση...

Εν τέλει, μέσα έμεινε (εκτός του SSD) και ο ένας SATA III 1 TB. Κανένας άλλος!!!

Για το bios... αααααχχχ to biooooossss, δε ξέρω ... γαϊδουρινή υπομονή έχω κάνει.... έτσι και πιάσει καμιά ξαφνική κρίση θα ενδώσω για bios "sudden death"!!! και ή είμαστε ΟΚ ή προσθέτω στη λίστα (χωρίς χρήμα grin.png ) άλλο ένα εξάρτημα... Κάπου εδώ ο αγαπητός Legend με έχει περίπου... αλυσοδέσει :sHa_hehe: για να μην κάνω bios upgrade...

Από εξελίξεις?

upgrade no.5

Corsair 80+ Gold CS650M....

Μόλις πέρασε... βαπτίσια το νέο μου τροφοδοτικό Corsair CS650M 650 80+ Gold. Ένα κλικ πιο ήσυχο, δεν παρατηρώ κάτι άλλο μέχρι στιγμής για να κρίνω, πέρα από το γεγονός ότι αποτελεί μια πολύ καλή επένδυση (σε efficiency και lifespan και πιο safe σε powerloss καταστάσεις) μετά από 6+ χρόνια (αδιαμαρτύρητης είναι η αλήθεια) συνύπαρξης με Τούβλο Έξ 550W..

Σχετικά με τη πρόοδο στο θέμα του προβληματικού σκληρού (sata II) με την εγκατάσταση του νέου τροφοδοτικού? καμία δυστυχώς, παρόλα αυτά βγήκε από την "εξίσωση" ως πιθανός παράγοντας. Επόμενο βήμα η αγορά + τοποθέτηση ενός νέου 2TB sata III (στα ίδια ή καλύτερα specs του active & απροβλημάτιστου sata III που υπάρχει ήδη εντός του case) μήπως το λύσουμε το θέμα....

Αν και τώρα που το σκέφτομαι, θα μπορούσε να προηγηθεί το εξής: να δοκιμάσω το προβληματικό sata II σε καθε sata φύσα της μητρικής ξεχωριστά (και όχι απλά σε μία μόνο σαν απλό τεστ που έκανα στο παρελθόν) και μετά να ακολουθήσει ο νέος σκληρός sata III...

Αν και τότε τζίφος πάλι, τοτε πια η νεκροψία θα δείχνει τη μητρική ως ένοχο. Αυτό σημαίνει αυτόματα κουστούμι νέα μητρική + επεξεργαστή + μνήμες DDR3 (πέρα από νέα vga ως bonus), οπότε, όσον αφορά τούτο το thread μου, θα τα ξαναπούμε από... το 2016 με χρόνια πολλά και ευχές cool.png !

O sata III που παίζει ΟΚ στο pc είναι ο παρακάτω

post-259305-0-32458900-1432891071.jpg

Η επόμενη κίνηση θα είναι πρόσθετος western digital 2TB. Προορίζεται για storage (θα μεταφερθεί όλη μου η μουσική εκεί).

Κρίνοντας από τον παλιό (φωτό) προσανατολίζομαι να είναi/έχει:

SATA III

64mb cache

6Gbit/sec

7200 rpm

Σκεφτόμουν και πάλι caviar black, όπως ο παραπάνω. Θα γίνει κάποια στιγμή και αυτό.

Μέχρι στιγμής τα πράγματα πάνε καλά. Καταλήξαμε να έχουμε ένα μηχάνημα, όπου...ότι χωρούσε να μπει... μπήκε! Αρκετά βέβαια για γενικότερη επένδυση, αλλά το τερμάτισα... Από το 2016-2017 βλέπουμε πάλι χαχαχα!!

Λόγω απωθημένου και μετά από το τρελό αυτό οδοιπορικό, είπα "άει στα κομμάτια" και έκανα ΔΩΡΟ στον εαυτό μου και μια νέα VGA (MSI geforce GTX 960 2 GB) και πέταξα για αλλού!!! Υπολειτουργεί βέβαια με το υπάρχον σύστημα αλλά και πάλι είναι η μέρα με τη νύχτα σε επιδόσεις!!

Ηθικό δίδαγμα? :whatever:  κανένα.... ή αν είναι να το κλείσω κάπως έτσι: εάν θέλετε να αυξήσετε ποτέ τη μνήμη του pc σας, ΜΗΝ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΤΕ!!! ΠΟΤΕ!!!!!!

Edited by audidis
  • Like 5

Το σεντόνι τελείωσε απότομα γιατί τελείωσε το ύφασμα? :P

• Like 1

Από αύριο Δημήτρη.... έλιωσα και εμένα και το πληκτρολόγιο!

• Like 1

Χαρά στην υπομονή σας και περισσότερο εσένα ψυχολόγε μου!

Στάθη,ή μάλλον,Παναγιώτη,μην το φοβάσαι ρε συ το bios upgrade σε τέτοιες περιπτώσεις.Διορθώνει ακόμη και προβλήματα

που μπορεί απλά να μην τα έχεις εντοπίσει ακόμη.

Πριν  προχωρούσες στην αναβάθμιση της μνήμης,ιδίως με 8GB RAM που είναι το μέγιστο που μπορείς

να βάλεις στην συγκεκριμένη μητρική,θα έλεγχα συμβατότητες και σαφώς και τυχόν διορθώσεις του BIOS.

Στην περίπτωση σου δε,η έκδοση του BIOS σου πρέπει να είναι η 0201.Αν κοιτάξεις έχει βγεί μόνο 1 διόρθωση

στην έκδοση 0301 όπου διορθώνει προβλήματα συμβατότητας μνήμης.

Αν ακόμη παντός ενδιαφέρεσαι απο εδώ μπορείς να την κατεβάσεις και να κάνετε upgrade το BIOS χωρίς

πρόβλημα έχοντας όμως ένα UPS συνδεμένο πάνω καλού κακού αν κοπεί το ρεύμα,καθώς η μητρική μετά

θα είναι για πέταμα.

Υ.Γ. Αχ ρε Στάθη,είσαι μακριά να πάρει,θα απέφευγες τόση ταλαιπωρία...άσχετα που θα την φορτωνόμουν εγώ  :sHa_hehe:

Edited by ChRiS82
  • Like 1

Κοίτα Χρήστο, ο φόβος του να μη πετύχει το bios upgrade με συνέπεια να καεί καμιά μητρική, θα σήμαινε αυτόματα νέα μητρική, άρα εννοείται θα πηγαίναμε σε σύγχρονη, άρα με DDR3, άρα με νέο cpu (γιατί ο quad core "τερμάτιζε ήδη τη παλια΄mobo), άρα νέες μνήμες, άρα άστα βράστα!

Υπάρχει παντα το σενάριο κάτι να πάει στραβά κατα τη διάρκεια του φλασαρίσματος. Χώρια που στο link δεν συμπεριλαμβάνει λειτουργικό για win 8.1 64...

Σαφώς μπορεί και να πετύχει δεν αντιλέγω. Μια απόφαση έιναι. Ο χρόνος θα δείξει εάν έχω τέτοια υπομονή όπως τώρα στο άμεσο μέλλον.

Θα μου πείς, περιορίστηκα καθόλου στη διαδικασία μου εκεί που ήθελα ένα μόνο πράγμα και κατέληξα μέχρι και σε ups :sSc_eek: ....

Από την άλλη, λες υποσυνείδητα να πήρα ups για να προετοιμάσω το έδαφος για αναβάθμιση bios :S ? xaxaxaa

ΥΓ. για αυτό το λόγο δεν χρεώνω τους ασθενείς μου Χρήστο. 1ον, είμαι πανάκριβος. 2ον είμαι ανοιχτός σε ανταλλαγή υπηρεσιών... πως λέμε "πέρασε μου τους νέους drivers και σου δίνω 3 γίδια?"...

τη καλημέρα μου

• Like 2

Συμπέρασμα (να απαντήσω και στο φίλο μου το Dikonou)?

το μηχάνημα ως έχει λειτουργεί μια χαρά. Εκκρεμότητα είναι η αγορά ενός wd caviar black 2ΤΒ στα ίδια ή και καλύτερα specs από τον πρόσθετο storage που έχω εντός case αυτή τη στιγμή. Θεωρώ πως η μητρική θα κάνει "τα στραβά μάτια" και θα τον δεχτεί. Δεν το αποδίδω δλδ στο ότι δεν θα δεχτεί τρίτο σκληρό εσωτερικό...

Προορίζεται για για μεταφορά της μουσικής μου εκεί, την οποία ΔΕΝ θέλω να περάσω στον δικτυακό σκληρό. Εκεί αν (λέμε αν) πάει ποτέ κάτι στραβά, η ανάκτηση δεδομένων είναι μεγαλύτερος μπελάς... Την θέλω τοπικά στο desktop μου για τους όποιους ψυχολογικούς μου λόγους...

ΥΓ. παίζει να έγραψα το μεγαλύτερο σεντόνι ever... να καθησυχάσω τους φίλους ότι δεν επιθυμώ να ξαναγράψω τέτοιου... βεληνεκούς ποστ. πόσο μάλλον εσείς..

• Like 2

Όχι ρε τρελέ....το συμπέρασμα το έγραψα για την τελευταία φράση.....

Τεσπα έχουν ακουστεί κάποια πράγματα για τους Samsung ssd evo ότι τα παίζουν σε άσχετο σημείο...τέτοιον έχω κι εγώ.

Πάντως είναι άτιμο πράγμα η αναβάθμιση pc.

Edited by Dikonou
  • Like 2

Άσε συμπέρασμα όλο νόημα....

Για τους samsung ssd και συγκεκριμένα στη σειρά evo (όπως λες), έχει αναφερθεί πολλάκις σε αρκετά forums ελληνικά & ξένα με προβλήματα για τους 240 και με μεγάλες καθυστερήσεις σε διορθωτικές λύσεις από την ίδια την samsung που (παραδόξως) αποδέχεται τα προβλήματα. Αντιθέτως στους 240 evo pro, αλλά και στους μεταγενέστερους 250 δεν βλέπω να έχει γραφτεί κάτι ανάλογο μέχρι στιγμής.

Για αναβάθμιση pc γενικότερα, παίζει ρόλο, πέρα τεχνικές λεπτομέρειες, συμβατότητες κτλ, και τί μικρόβιο κουβαλά κανείς στη κούτρα του :S . Τις περισσότερες φορές θέλεις να πας από το σημείο Α στο σημείο Β. εγώ από το Α είπα να κάνω μιαν... εκδρομή μέχρι το Τ! ακόμα έχω περιθώριο μέχρι και το Ω...

μαλλον εννοεις 840 και 850...?

ΟΛΟΣΩΣΤΟΣ Γιώργο! ναι τους 840 & 850 εννοούσα. Τα χω χάσει...

• Like 2

Χαρά στην υπομονή σας και περισσότερο εσένα ψυχολόγε μου!

Στάθη,ή μάλλον,Παναγιώτη,μην το φοβάσαι ρε συ το bios upgrade σε τέτοιες περιπτώσεις.Διορθώνει ακόμη και προβλήματα

που μπορεί απλά να μην τα έχεις εντοπίσει ακόμη.

Πριν  προχωρούσες στην αναβάθμιση της μνήμης,ιδίως με 8GB RAM που είναι το μέγιστο που μπορείς

να βάλεις στην συγκεκριμένη μητρική,θα έλεγχα συμβατότητες και σαφώς και τυχόν διορθώσεις του BIOS.

Στην περίπτωση σου δε,η έκδοση του BIOS σου πρέπει να είναι η 0201.Αν κοιτάξεις έχει βγεί μόνο 1 διόρθωση

στην έκδοση 0301 όπου διορθώνει προβλήματα συμβατότητας μνήμης.

Αν ακόμη παντός ενδιαφέρεσαι απο εδώ μπορείς να την κατεβάσεις και να κάνετε upgrade το BIOS χωρίς

πρόβλημα έχοντας όμως ένα UPS συνδεμένο πάνω καλού κακού αν κοπεί το ρεύμα,καθώς η μητρική μετά

θα είναι για πέταμα.

Υ.Γ. Αχ ρε Στάθη,είσαι μακριά να πάρει,θα απέφευγες τόση ταλαιπωρία...άσχετα που θα την φορτωνόμουν εγώ  :sHa_hehe:

Χρήστο μου, ο Στάθης τα έχωσε χοντρά τελικά, για να τα παίξουμε όλα μια ζαριά, να μας καθότανε το ασσόδυο και μετά να ατενίζαμε...στα pixel της οθόνης... !  (εννοείται με φιλική διάθεση και χωρίς παρεξήγηση! ;) ) Δεν θα ήθελα σε καμία των περιπτώσεων να κάναμε όλη αυτή την δουλειά που κάναμε και να είχαμε ένα τόσο άσχημο αποτέλεσμα, γιατί όπως ξέρεις όλοι κρινόμαστε εκ του αποτελέσματος! :)

Επειδή ασχολήθηκα προσωπικά με το συγκεκριμένο project (έτσι όπως προέκυψε) ήταν υποχρέωσή μου να παραδώσω ένα μηχάνημα που το λιγότερο έπρεπε ΝΑ πατάς το κουμπί ΝΑ ανοίγει και να ΜΗΝ χαλάει μετά! :) Το αν θέλει ο Στάθης μεταγενέστερα να κάνει BIOS upgrade, θα είναι καθαρά δικό του θέμα, εμένα και να με πλήρωνε, ΔΕΝ θα του το έκανα! :)

Άλλωστε όπως έχουμε μιλήσει και με το Σταθη, το μηχάνημα αυτή τη στιγμή δουλεύει ιδανικά και το μόνο του μειονέκτημα είναι ότι δεν δέχεται SATA II $ SATA III μαζί, το οποίο να σου πω την αλήθεια το θεωρώ μικρής σημασίας! :)

Αφού είναι εκτός εγγύησης και δεν το είχε κατά νου να κάνει upgrade την motherboard θεωρώ ότι είμαστε ΟΚ ! :);)

ΥΓ. Σχετικά με τους δίσκους 840 και 850. H Samsung έφτιαξε το πρόβλημα που υπήρχε με firmware update (το είχα και εγώ το πρόβλημα).  Είναι μια εταιρεία που αναγνωρίζει τυχόν λάθη της και απ' ότι βλέπετε υπάρχει after sales που δείχνει ότι σέβεται τον καταναλωτή της, γιατί όπως ξέρετε ο 840 είναι κοντά στα 3 χρόνια ηλικιακά, άρα σχετικά παλιός (για δίσκος) για να ασχοληθεί ;)

• Like 2

Εγώ πάλι Παναγιώτη και Στάθη, θα συμφωνήσω με τον Χρήστο... Το upgrade του bios κατα 99% θα διορθώσει το θέμα... Μου έχει τύχει σε 2-3 pc και λύθηκαν τα προβλήματα που υπήρχαν... Στάθη αν θες την γνώμη μου, με τον Chris φτιάξαμε ένα pc για μένα με δυνατότητες για καλούτσικο gaming και δεν ξεπέρασε τα 750 ευρώ (250 είχε μόνο η κάρτα γραφικων)... Δεν ξέρω τις προτεραιοτητες σου (gaming ή κάτι αλλο) αλλά θεωρώ από το κατεβατο που έγραψες και αγόρασες ότι έχεις ξεπεράσει το ποσό που προανέφερα... Οπότε για μένα αν κολλάς στο upgrade του bios, οπλισου με θέληση, ετοιμάσου για την πιθανή αγορά νέου pc, προχωρά και στην τελικη αν στραβωσει η δουλειά, θα είσαι προετοιμασμενος...

Υ.Γ.: αν προβληματιζεσαι τόσο για ένα pc, τι έκανες όταν ήταν να βρεις αμάξι? Χαχχαχα

• Like 2

Γιώργο, δεν θα το κάνει - γιατί πολύ απλά τον έχω από δίπλα μου! :) (και δεν πρόκειται!) :)

Εγώ πάλι Παναγιώτη και Στάθη, θα συμφωνήσω με τον Χρήστο... Το upgrade του bios κατα 99% θα διορθώσει το θέμα... Μου έχει τύχει σε 2-3 pc και λύθηκαν τα προβλήματα που υπήρχαν... Στάθη αν θες την γνώμη μου, με τον Chris φτιάξαμε ένα pc για μένα με δυνατότητες για καλούτσικο gaming και δεν ξεπέρασε τα 750 ευρώ (250 είχε μόνο η κάρτα γραφικων)... Δεν ξέρω τις προτεραιοτητες σου (gaming ή κάτι αλλο) αλλά θεωρώ από το κατεβατο που έγραψες και αγόρασες ότι έχεις ξεπεράσει το ποσό που προανέφερα... Οπότε για μένα αν κολλάς στο upgrade του bios, οπλισου με θέληση, ετοιμάσου για την πιθανή αγορά νέου pc, προχωρά και στην τελικη αν στραβωσει η δουλειά, θα είσαι προετοιμασμενος...

Υ.Γ.: αν προβληματιζεσαι τόσο για ένα pc, τι έκανες όταν ήταν να βρεις αμάξι? Χαχχαχα

Γιώργο με τις ουκ ολίγες προσθήκες που έκανα ήδη ξέφυγα σε budget. Πάνω κάτω στα πλαίσια που αναφέρεις. Είναι πια και game-oriented το pc. Όχι σε full αξιοποιήσιμη κατάσταση 100% που λέμε - ο παλιός cpu "κρατάει" λίγο πίσω την καινούργια vga. Ας μην είμαι άπληστος, ήδη πετάει το μηχάνημα συγκριτικά με τη προηγούμενη του κατάσταση! Ενδεικτικά (κι επειδή έχασα επεισόδια από game εξελίξεις) η νέα vga είχε δωρεάν το Witcher: the Wild Hunt (αρκετά.... απαιτητικό) το οποίο ήδη εγκατέστησα και παίζει χαλαρότατα!! για ώρες χωρίς ζορίσματα, θερμοκρασίες κτλ.

Από το 2016 με το καλό, κι αν δεν έχουμε απρόοπτα ενδιάμεσα, όταν θα μπει στην άκρη κατιτίς για το τρίπτυχο mobo-cpu-ram, τότε και μόνο τότε θα γίνει άφοβα και χωρίς δεύτερες σκέψεις η κίνηση στο bios.

Όσον αφορά στο αμάξι? το αμάξι φίλε μου ήταν γραφτό να έρθει αυτό σε εμένα! Το πεπρωμένον φυγείν audίνατον :hehe: !!

Γιώργο, δεν θα το κάνει - γιατί πολύ απλά τον έχω από δίπλα μου! :) (και δεν πρόκειται!) :)

Όπως βλέπεις, μόνο αν μου επιτρέψει ο "δεσμοφύλακας" μου :JC_spank:  χαχαχα!

Edited by audidis

Πανο εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί είσαι τόσο κατά του bios upgrade...

Πανο εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί είσαι τόσο κατά του bios upgrade...

Κοιτα. Εγω τον καταλαβαινω.

Ο,τι δουλευει δεν το πειραζουμε.

Επισης αν και δε θα με χαρακτηριζα ως ασχετο με τους υπολογιστες, να πω οτι μετα απο bios update, προσωπικα μου εχουν "χαλασει" 3 motherboard (2 σε desktop και 1 σε laptop οπου εκει πραγματικα "ετσουξε").

Βεβαια τις αλλες 2 φορες που εκανα update και δεν κολλησαν, λυθηκαν προβληματα που με ταλανιζαν χρονια (αργο boot του bios, δεν εβλεπε καποιους σκληρους απο...."αποψη").

Γενικα κι εγω θα το απεφευγα αν μπορουσα το update απλως και μονο γιατι αν κολλησει κατα το update, πετας τη μητρικη.

• Like 2

Υπάρχει παντα το σενάριο κάτι να πάει στραβά κατα τη διάρκεια του φλασαρίσματος. Χώρια που στο link δεν συμπεριλαμβάνει λειτουργικό για win 8.1 64...

Σταθάρα μου!

Αρχικά να σε ενημερώσω,το BIOS δεν έχει σχέση με την έκδοση των Windows,αφορά καθαρά τον τρόπο που διαχειρίζεται η μητρικη τα περιφερειακά

αλλά και διάφορες άλλες λειτουργίες. (Τελείως ενημερωτικά και πάντα φιλικά.).

Πάνο,εννοείται ότι πάντα μιλάμε με φιλικά διάθεση και χωρίς παρεξήγηση,κύριος στόχος να βοηθήσουμε συνφορουμίτες/φίλους εμείς που έστω και

λίγο παραπάνω γνωρίζουμε.Απλά απόψεις ανταλλάσουμε και σαφώς σε κάποιες κινήσεις,αλλιώς πράτει ο κάθε τεχνικός.Προσωπικά που ασχολούμαι

επαγγελματικά,με το τεχνικό κομμάτι των υπολογιστών απο το 2003,έχω κάνει σύνολο ας πούμε γύρω στα 20 bios upgrade και σε κανένα δεν είχα

αντιμετωπίσει πρόβλημα,χωρίς αυτό να σημαίνει σαφώς ότι αυτή η κίνηση είναι αθώα.Είναι όπως ακριβώς γίνεται και το flashάρισμα στις ECU των

αυτοκινήτων,γι'αυτό και χρησιμοποιούν παράλληλη τροφοδοσία,για την περίπτωση που κάτι πάει στραβά έστω απο ρεύματα.

Ο Παναγιώτης σίγουρα θα το γνωρίζει,αλλά αυτό που πληρώνεις πάνω σε μια μητρική,είναι το chipset και είναι αυτό που είναι υπευθυνο για τις επιδόσεις,

τι να τις κάνω όμως,αν ο τρόπος διαχείρησης των επιδόσεων αν θέλετε,δεν είναι σωστός,εξού και στις 999/1000 μητρικές που βγαίνουν,πάντα διορθώνουν

τις εκδόσεις των BIOS με κάποιο Update.

Εγώ θα επιμένω βέβαια,αλλά εσύ Πάνο ξέρω,θα τον φρενάρεις τον Στάθη,δεν πειράζει όμως,εγώ θα φανώ ισχυρογνώμον αλλά πάντα καλοπροαίρετα :wave:

Ωστόσο να απαντήσω και στον Δημήτρη,για τους SAMSUNG SSD EVO series και συγκεκριμένα 840 και 850.Έχω στήσει γύρω στα 7 ή 8 σύνολο μηχανήματα,

άλλα gaming άλλα για μέσο χρήστη.Σε κανένα δεν έχει παρουσιαστεί το παραμικρό,συμπεριλαμβανομένου του δικού μου και του Γιώργου,τυχαίο; Δεν το γνωρίζω.

Μια έρευνα που τότε είχα κάνει που ισχύει ακόμη και σήμερα,ο 840 παλαιότερα και ο 850 τώρα είναι στα πρώτα σκαλοπάτια μιας VALUE FOR MONEY επιλογής

για SSD δίσκου,τόσο ποιότητας αλλά και ταχύτητας.

Είμαι εδώ να το συζητήσουμε όσο θέλετε,άλλωστε ανταλλάσοντας απόψεις πάνω σε κάτι,όλοι κάτι κερδίζουμε απο πληροφορίες :JC_doubleup:

• Like 3

Να ξεκαθαρίσω λίγο την θέση μου... Αντιλαμβάνομαι την θέση του τεχνικού από την άποψη του ότι αν μπρικαρει 1 μητρική έχει χάσει όλο το κέρδος του και βάζει και από την τσέπη του... Απλά ως "ενθουσιώδης" και όχι απλός χρήστης pc και λοιπών ηλεκτρονικών συσκευών, συνηθίζω να μην αφήνω τίποτα στην ησυχία του και να ψάχνω όσες περισσότερες λύσεις μπορώ από διάφορες πηγές και με το μικρότερο δυνατό κόστος "όχι χρηματικό απαραιτητα"... Αυτά φιλικά προς το φιλαράκι μου τον Παναγιώτη και τους λοιπους συμφορουμητες...

• Like 2

Γιώργο και Κρις :) δεν έχω κάποιο θέμα, από την στιγμή που ο Στάθης συμφωνεί μαζί μου! :) χαχαχαχα (πλακα κάνω)

Από μέρους μου δεκτή η οποιαδήποτε παρατήρηση - προτροπή - άποψη για το θέμα, (αυτό έλειπε να συμφωνούμε σε όλα) και ειδικότερα από φιλαράκια! :)

(σου μιλάω από μηχάνημα που έχω κάνει bios update!!!)

Edited by Legend
  • Like 2

(σου μιλάω από μηχάνημα που έχω κάνει bios update!!!)

:sFi_dualpistols: :sFi_dualpistols: :sFi_dualpistols: :sFi_dualpistols:

• Like 2

:sFi_dualpistols: :sFi_dualpistols: :sFi_dualpistols: :sFi_dualpistols:

Πες τα ρε σταθη!!!! Φασκει και αντιφασκει ο μεγαλος γκουρου!!!!

Ban!!!!!

Χαχαχαχα

• Like 1

Πες τα ρε σταθη!!!! Φασκει και αντιφασκει ο μεγαλος γκουρου!!!!

Ban!!!!!

Χαχαχαχα

Είναι σαν να έχεις το αγγελάκι να σου μιλά στο ένα αυτί και το διαβολάκι να σου ψιθυρίζει στο άλλο :chair:

• Like 1

Έτσι πρέπει να είναι ένας "ΣΩΣΤΟΣ" τεχνικός,σου προσφέρει με τον τρόπο του και τις 2 λύσεις,έως ότου ότι

και αν γίνει,να έχει το κεφάλι του καθαρό και να πεί "τα λεγα εγώ...." χααχΑΧΧΑα  :sHa_wink3:

• Like 1

Καλησπέρα σε όσους έχουν απομείνει τις μοναχικές αυτές αυγουστιάτικες ημέρες στην παραδεισένια Αθήνα!!!

Το λοπόν, έχουμε updates!

μετά από δοκιμή ενός ολοκαίνουργιου WD caviar black 2TB και... ανεπιτυχή αποτελέσματα (όποτε κούμπωνα τον νέο σκληρό "έπαιρνε" αυτόματα τη θέση του boot ssd, μόλις τον ξεκούμπωνα όλα επανέρχονταν σε φυσιολογικούς ρυθμούς...), λέω ΟΚ η μητρική και επισήμως έχει... θεμα (για να μην το χαρακτηρίσω διαφορετικά...)

προ ολίγων ημερών, μετά από συνάντηση και παρότρυνση του Μαγκάιβερ, εεε συγγνώμη, του αγαπητού γκουρού κου Legend, προχώρησα στην αγορά μιας pci express card με υποδοχές για 2 sata 3 σκληρούς καθώς και έναν παλιό ide.

κούμπωσα τον καινούργιο σκληρό και ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ Ο ΛΑΖΑΡΟΣ!!!

τον δέχεται μετά χαράς και απροβλημάτιστα  :D  ! επίσης μπορώ να σηκώσω και έναν πρόσθετο sata (από τους παλιούς που έχω, ακόμα και εναν IDE - ναι έχω και από αυτά τα...δεινοσαυράκια!), μιας και τραβά πια data από "ξεχωριστή" πηγή, οπότε super!

τα :party3: :party3: , :P :P  ,  αλλά και :worthy: :worthy: στον τρισμέγιστο κο Legend, που δεν έφυγε λεπτό από δίπλα μου, εξαντλώντας όλα τα σενάρια του ένοχου hardware υπόπτου και εν τέλει αποκαθιστώντας πια την τάξη!!!

Τέλος η σαπουνόπερά μου.

Thanks για την υπομονή σας.

ΥΓ. θα μου πεις, εδώ καλοκαιριάτικα ο κόσμος κάνει μπάνια και εσύ στα κολλήματα σου στο pc? τι να κάνουμε, εδώ είμαστε ακόμα στη δουλεία. :sorry: ..

• Like 2