Jump to content

Audi Sport Club

Καλωσορίσατε στη νέα και ανανεωμένη διαδικτυακή κοινότητα του Audi Sport Club!
Πολιτική προστασίας απορρήτου Read more... ×
audidis

Ethernet access πρόβλημα μετά από upgrade σε Win10...

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Άντε να βγει από τη ναφθαλίνη αυτή η ενότητα... Το θέμα το έχω ποστάρει και σε τεχνολογικό φόρουμ, αλλά είπα να ενημερώσω και εδώ, πρώτον γιατί θέλω και δεύτερον γιατί και εδώ έχουμε κρυφά ταλέντα B)

Αντιμετωπίζω το θέμα αυτό εδώ και ημέρες (μετά από αναβάθμιση από 8.1 σε 10, πιο πριν δεν υφίστατο κάποιο πρόβλημα)

Μία στιγμή είμαι στο δίκτυο με ethernet μετά από 10-15 λεπτά μου βγάζει limited ή no internet access... Στο troubleshoot problems, μια θα μου βγάζει default gateway not available, άλλη το ethernet cable might be broken ή να κάνω plug το ethernet cable στο laptop shock.png

ενώ είμαι κανονικά plugged....

Δεν διορθώνεται με κάποια συγκεκριμένη ενέργεια, μια θα μου πετύχει με troubleshoot problems με reseting ethernet adapter (αλλά όχι πάντα), άλλες φορές μετά από reboot (αλλά όχι πάλι πάντα...)

Σερφάρισμα απλό να διαβάσω νέα, (yahoo.gr, contra.gr). Δοκιμές με Moziila, Chrome. Ιούς/malware δεν έχω, σύμφωνα με AVG & Malware Bytes full. Ούτε issues με Ccleaner. Τέλος κανένα app compatibility πρόβλημα μετά το upgrade σε 10.

Το πρόβλημα είναι αποκλειστικά στην ενσύρματη σύνδεση. Ασύρματα no problem!

Επειδή πάντα το κουμπώνω μέσω giga switch (και μετά στο ρούτερ), δοκίμασα και απευθείας στο ρούτερ και με extra ethernet καλώδιο, τίποτε. Να σημειώσω πως οποιαδήποτε άλλη συσκευή (laptop ή pc) συνδέονται κανονικά, ασύρματα & ενσύρματα (είτε απευθείας σε ρούτερ, έιτε μέσω switch).

Επίσης την επιλογή για power save την έχω μονίμως unchecked, όπως και ότι η κάρτα δικτύου είναι up to date από drivers.

Κατά κάποιον τρόπο νομίζω ότι μου κάνει μόνο του disable το ethernet adapter.

Μα να την παθαίνω από ethernet σύνδεση και όχι από τα κλασικά θέματα του wireless? Ήμαρτον.

To laptop είναι το Dell Inspiron 7737

Στο device manager/network adapters βγάζει:

Intel® Dual Band Wireless-N 7260 και

Realtek PCIe GBE Family Controller

all working properly & up to date

Μια βοήθεια όποιος γνωρίζει!

Ευχαριστώ.

ο αρθρογράφος

να σου πω τη λύση?

Κάνει downgrade σε 8.1 :D

Πέρναν της πλάκας, νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση. Κι εγώ το έχω μετανιώσει που έχω βάλει 10άρια.

Γιώργο, επειδή είμαι προοδευτικό παιδί, θα την απορρίψω τη λύση αυτή :)

Any hints & tips?

Καλημέρα Στάθη. Το δίκτυο είναι στημένο με DHCP ή Static?

Γειά σου Σωκράτη!

Είναι με dynamic. Γιατί να είναι απαραίτητη μια τέτοια ενέργεια όμως (συγκεκριμένα στην περίπτωσή μου λέω, γενικότερα συμφωνώ με τη λογική αυτή)?

Μετά από windows upgrade εμφανίστηκε το πρόβλημα. Ουδέποτε στο παρελθόν αντιμετώπισα τέτοιο θέμα. Μια ζωή dynamic τύπος ήμουν :sHa_hehe:

Φαίνεται ότι η Dell το έχει ήδη συναντήσει το θέμα.....εδώ.

Μάλλον θα περιμένω (επίσημα τουλάχιστον) μέχρι 31 Γενάρη 2016 για επίλυση του θέματος...

Αν και (άμα καταλαβαίνω σωστά) αφορά μόνο το wireless ή όχι?

Στάθη αν δεν μπορείς να περιμένεις ως τις 31 Ιανουαρίου δες εδώ

:diablo:  ρίξε μερικά καντήλια........μπορεί να στρώσει....χαχαχα

Δεν πιάνεσαι από πουθενά πνευματικέ μου :chair: !!

Επειδή έχεις εγκαινιάσει ένα νέο είδος "ghost σεντόνι", υποβάλλω τα σέβη μου.

Στο επόμενο ghost όμως θα εγκαινιάσω κι εγώ από πλευράς τη νέα επαναστατική τακτική "Mod banning Mod"!!

Δε βλέπω activity στο topic...πού πηγανε οι γκουρού της τεχνολογίας??

Πάλι καλά που υπάρχει ροή γράφοντας το και σε άλλο φόρουμ. Άλλο φόρουμ?? Ναι, ναι καλά ακούσατε :glare:

• Like 1

Το θέμα λύθηκε.

Ήταν bug των w10 ή θέμα υποστήριξης drivers? Κάπου ακόμα το πήρε το μάτι μου στο νέτ για πρόβλημα με ethernet σε 10αρια...

Σωστοοοο....ποναει χερι...κοψει χερι!!!

Πρέπει να επιβεβαιώσω τη φήμη μου ότι είμαι λίιιιιιιιιιιγο υπερβολικός.... :P

ΥΓ: Στάθη, περιμένω απάντηση για να σου γράψω από κάτω "στο είχα πει".... :tease:  :59:

Καλημέρα μας

Το θέμα με τον ethrnet network adapter είχε λυθεί αυτόματα με εγκατάσταση του πιο πρόσφατου driver απο την ίδια την Realtek και όχι από το site της Dell. Όλα ΟΚ από δω.

Παρόλα αυτά επειδή με το chipset driver δεν κατάφερα να βγάλω άκρη, αλλά και με διάφορες άλλες μικρές αλλά αρκετές χαζοδυσλειτουργίες, πήρα την απόφαση να περάσω καθαρή εγκατάσταση τα 10άρια. Με χαρά είδα το μηχάνημα να δέχεται ΜΕΤΑ ΧΑΡΑΣ τα πάντα, απροβλημάτιστα και γρήγορα!

Τελικά, όσο ελκυστική και να είναι η ιδέα της μετάβασης από ένα λειτουργικό σε ένα νέο μέσω upgrade κρατώντας ρυθμίσεις προγράμματα, πάντα κουβαλάει "κουσούρια", άσχετα με το πόσο σε "καθησυχάζει η Microsoft και η Dell ...

New windows κόπια και προχωράμε cool.png

ΥΓ. Συμβουλή σε όσους τύχει: επειδή έπεσε αρκετό διάβασμα (αφού την έπαθα κι εγώ) μετά από καθαρή εγκατάσταση των win10 έχει παρατηρηθεί γενικώς μικρό ή μεγάλο πρόβλημα με τη λειτουργία του touchpad σε άλλες σειρές Dell πέρα από το τα Inspiron. Στο δικό μου λειτουργούσε αριτερό & δεξί κλικ, αλλά δεν μπορούσα να κάνω καθόλου scroll up/down. Λύνεται μεμονωμένα με driver update από την Dell. Αυτά!

• Like 1

@Γιώργο: περιμένεις ακόμα κάτι :chair: ?

@Γιώργο: περιμένεις ακόμα κάτι :chair: ?

τη μέρα που θα μου πεις "downgrade to windows 8.1".............

• Like 1

OXI! (κατα Ιωάννη Μεταξά) :sFun_oldguy:

Μήπως να αναβαθμιστείς  σε win10;

Αν έλεγες win7 θα συμφωνούσα 

Τα 8 ήταν η beta των win10 όπως τα vista στα win7

Βέβαια αν είσαι ευχαριστημένος μπορείς να μείνεις , πάνω από το 70% χρηστών windows  έχουν xp αυτός είναι και ο λόγος που τα win10 δίνονται δωρεάν.

audidis

Δεν θα έπρεπε να υπήρχε καν η επιλογή upgrade, σαλάτα με πολλά λάθη και βρώμικες εγγραφές στην registry.

• Like 1

Μήπως να αναβαθμιστείς  σε win10;

Αν έλεγες win7 θα συμφωνούσα 

Τα 8 ήταν η beta των win10 όπως τα vista στα win7

Βέβαια αν είσαι ευχαριστημένος μπορείς να μείνεις , πάνω από το 70% χρηστών windows  έχουν xp αυτός είναι και ο λόγος που τα win10 δίνονται δωρεάν.

audidis

Δεν θα έπρεπε να υπήρχε καν η επιλογή upgrade, σαλάτα με πολλά λάθη και βρώμικες εγγραφές στην registry.

στα 10άρια έχω πρόβλημα με το touchpad στα 2 Laptop που έκανα αναβάθμιση (μαμά λογισμικό είχαν windows 7 64bit και τα 2 μηχανήματα).

Στο ένα που "έμεινα" στα 8.1, δεν έχω θέμα.

Αντίθετα στο άλλο, πρέπει να κουμπώνω mouse για να μπορώ να χρησιμοποιώ το ποντίκι. (αλλιώς το ποντίκι πάει ακαριαία σε μία από τις 4 γωνίες τις οθόνης και δεν πάει ποτέ στη μέση).

Πολύ ωραία τα 10άρια δε λέω, αλλά δεν κάνουν για όλα τα Laptop. 

ΥΓ: και τα 2 είναι hp elitebook, το ένα 2540p και το άλλο 2560p (Σαν μοντέλα), αγορασμένα το 2012 από hp απευθείας. Σε desktop δεν υπάρχει-συναντάνται τέτοιο πρόβλημα λόγω ύπαρξης mouse.

Θα ήταν καταστροφή για Microsoft και για dell :)

H βάση των  drivers ήταν πολύ ελλιπές όταν κυκλοφορήσαν τα win10 λογικά έχουν ωριμάσει πολύ τα πράγματα και η ίδια η dell θα έβγαλε άμεσα σωστούς drivers, δεν νομίζω ότι δεν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα σου, εκτός από drivers ίσως να χρειάζεσαι  software που λογικά θα υπάρχει στο site τους.

• Like 1

Συμφωνώ απόλυτα (ως παθών)

στα 10άρια έχω πρόβλημα με το touchpad στα 2 Laptop που έκανα αναβάθμιση (μαμά λογισμικό είχαν windows 7 64bit και τα 2 μηχανήματα).

Στο ένα που "έμεινα" στα 8.1, δεν έχω θέμα.

Αντίθετα στο άλλο, πρέπει να κουμπώνω mouse για να μπορώ να χρησιμοποιώ το ποντίκι. (αλλιώς το ποντίκι πάει ακαριαία σε μία από τις 4 γωνίες τις οθόνης και δεν πάει ποτέ στη μέση).

ΥΓ: και τα 2 είναι hp elitebook, το ένα 2540p και το άλλο 2560p (Σαν μοντέλα), αγορασμένα το 2012 από hp απευθείας. Σε desktop δεν υπάρχει-συναντάνται τέτοιο πρόβλημα λόγω ύπαρξης mouse.

Για το touchpaδ πρόβλημα Γιώργο γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά για driver update. Θεωρώ πως θα έχει επιλυθεί πια από HP.

Για το bold: κατέβα σε stage 1 :sHa_hehe:

Θα ήταν καταστροφή για Microsoft και για dell :)

H βάση των  drivers ήταν πολύ ελλιπές όταν κυκλοφορήσαν τα win10 λογικά έχουν ωριμάσει πολύ τα πράγματα και η ίδια η dell θα έβγαλε άμεσα σωστούς drivers, δεν νομίζω ότι δεν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα σου, εκτός από drivers ίσως να χρειάζεσαι  software που λογικά θα υπάρχει στο site τους.

Ακριβώς. Για το ίδιο λόγο που σου αναφέρω παραπάνω Γιώργο

• Like 1

Τα windows 10 έχουν μεγάλες προοπτικές, αλλά όπως όλα τα λειτουργικά στις αρχες αντιμετωπίζουν διάφορα προβλήματα. Θα μπορούσε κάλλιστα να ''αποκλείσει'' τα παλαιότερα μηχανήματα και να μην δίνει την δυνατότητα να αναβαθμίζονται παλαιότερα pc, αλλά τότε η γκρίνια θα ήταν μεγαλύτερη.

Σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι το κάθε μηχάνημα είναι σχεδιασμένο να λειτουργεί ιδανικά πάνω στο λειτουργικό που είναι προεγκατεστημένο.

• Like 1