Jump to content

Audi Sport Club

Καλωσορίσατε στη νέα και ανανεωμένη διαδικτυακή κοινότητα του Audi Sport Club!
Πολιτική προστασίας απορρήτου Read more... ×
Stel3

Ανεπίσημο Καφεδάκι Α3 8V, Μαρίνα Αλίμου, 4/6, 16:00

Recommended Posts

Καλησπερίζω όλη την παρέα.

Ήρθε ξανά η ώρα λοιπόν.

Μετά από την προηγούμενη επιτυχή συνάντηση μας είπαμε πάλι να βρεθούμε για το καφεδάκι – φαγητό μας.

Με πολλούς από εδω γνωριζόμαστε εικονικά ενώ μοιραζόμαστε την ίδια αγάπη - αρρώστια. Κάθε μέρα συζητάμε για αγορές, αλλαγές το ένα το άλλο και όλα αυτά από μια οθόνη! Είπαμε λοιπόν με 4-5 ακόμα

άτομα - κάτοχους A3 8V (Σαφώς μπορεί να έρθει οποίος άλλος κάτοχος Audi θέλει) να μαζευτούμε να γνωριστούμε, να θαυμάσει ο καθένας τις μόντες - ιδέες του άλλου , να βγάλουμε τις φωτογραφίες μας , να πιούμε το καφεδάκι μας και ο καθένας να περάσει ότι βοήθεια μπορεί είτε μέσω ιδέας είτε γνώσης ( όπως εγώ με το VCDs *μόνο 8V*) η ακόμα και καλλωπισμού μιας και κάποια μέλη έχουν σαν δουλειά αυτό!

Η ημέρα έχει καθοριστεί Σαββάτο στις 4/6 και ώρα 16:00 στην μαρίνα Αλίμου και πιο συγκεκριμένα στο μαγαζί * Dia Noche *, έχει αρκετά μεγάλο παρκινγ με θέα την μαρίνα και με ωραίο καφέ – φαγητό.

Ένα διαφορετικό καφεδάκι λοιπόν, τα λέμε εκεί ;)

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟΠΟΘΕΣΙΑΣ

- Παρακάτω στο χάρτη η τοποθεσία

- Οδηγίες : οδηγωντας στην παραλιακη προς γλυφαδα λιγο μετα τον φλοίσβο και στο ύψος του άλιμου υπάρχει ενα μεγάλο βενζινάδικο shell στα δεξια μας , εκει κάνουμε δεξια και κανουμε το κυκλικο, συνεχιζουμε ευθεια και λιγο πιο κατω λεει παρκινγ Dia Noche στα αριστερα το οποιο ειναι δωρεάν.

dia_noche.jpg
image upload no limit

• Like 3

έφτιαξα λίγο τον τίτλο για να βοηθάει και αυτούς που είναι λιγότερο εξοικειωμένοι με το forum.

Θα προσπαθήσω να είμαι κι εγώ εκεί, αν και είναι κάπως νωρίς για να το πω από τώρα.

• Like 1

Κ εγω μεσα λογικά

Sent from my iPhone using Tapatalk

Συμμετοχές ως τώρα:

1) Stel3

2) spirosdimos

3) Kavouras??

4) Thanos@A3

5) KeM

6) splash18

7) george kats

8) kostas econ

9) Giannis

10) Antonis

11) ΝASSOS

12) Marc A3

Edited by Stel3

Ωχ σορρυ ρε Νάσο !

Πού βρισκόμαστε?

Για πάμε λίστα!!!!!

1) Stel3
2) spirosdimos
3) Kavouras?? 
4) Thanos@A3 
5) KeM
6) splash18
7) george kats
8) kostas econ
9) Giannis
10) Antonis
11) ΝASSOS
12) Marc A3 

13) .....

Σα να βλέπω απουσίες.....μήπως να έρθω με το απουσιολόγιο??

Edited by Kavouras

Η λίστα ειναι ενημερωμένη πριν 5 μερες κάβουρα, λιγο πιο πανω... Οι περισσότεροι με 8V ειναι μεσα παντως...

Η λίστα ειναι ενημερωμένη πριν 5 μερες κάβουρα, λιγο πιο πανω... Οι περισσότεροι με 8V ειναι μεσα παντως...

Κλασσικές παρουσίες μελών που έρχονται στους καφέδες-συναντήσεις αλλά δεν έχουν 8V. ;)

Ούτως ή άλλως ο καφές δεν γίνεται μόνο για το 8V. :)

• Like 2

Α4 δέχεστε ή μας σνομπάρετε? Ε κ. Κάβουρα?

Δημήτρης

Για να το ξεκαθαρίσω λίγο σαν οργανωτής της συνάντησης... Η συνάντηση έχει κέντρο τα 8v και κύρια συζήτηση για αυτά μιας και το 85% είμαστε με 8V , σαφώς και όποιος άλλος θέλει μπορεί να έρθει αλλά οι αναβαθμίσεις κλπ είναι στα 8V όσο για τα άτομα τα οποία λες που έρχονται σε καφέδες αν αναφέρεσαι σε 1) KeM 2) ΝASSOS 3) καβουρας ( εκτός από εσένα) δεν τους γνωρίζω και κανένα απολύτως πρόβλημα να έρθουν και αυτοί και όποιος άλλος εννοείς γιατί δεν σε πολύ κατάλαβα.. 

Δημήτρη και εσύ κύκλους έχεις έλα δεν σε σνομπάρουμε :P

Edited by Stel3
  • Like 1

Αναβαθμίσεις εννοείτε τα παίχνιδακια με το vcds Στέλιο; Για να καταλάβουμε κ εμεις οι παλιοί :)

Καλά εγώ περισσότερο με τις μηχανικές βελτιώσεις παρά τα mirroring/όπισθεν κατέβασμα καθρέπτη/ζέστανε τιμόνι/keyless entry κλπ ασχολούμαι! Θέλω να αξιολογήσω κανένα μηχανοστάσιο και υποδομή αλλά και να τα φωτογραφίσω, να δω εισαγωγές, τούρμπο και κανένα αξιόλογο στήσιμο (αν υπάρχει).

Δημήτρης

Edited by Dimitris_Kon

Καλά εγώ περισσότερο με τις μηχανικές βελτιώσεις παρά τα mirroring/όπισθεν κατέβασμα καθρέπτη/ζέστανε τιμόνι/keyless entry κλπ ασχολούμαι! Θέλω να αξιολογήσω κανένα μηχανοστάσιο και υποδομή αλλά και να τα φωτογραφίσω, να δω εισαγωγές, τούρμπο και κανένα αξιόλογο στήσιμο (αν υπάρχει).

Δημήτρης

Ζητάς δύσκολα, ακόμα είναι νωρίς για τέτοια...

Έλα να πιούμε καφέ και να τα πούμε από κοντά

• Like 1

Δύσκολα γιατί? Δεν μιλάω για τα πετρέλαια, δεν με ενδιαφέρουν αλλά τα tfsi έχουν ενδιαφέροντα μηχανοστάσια! Πρόσφατα έλυσα μια πολλαπλή και έκανα και έναν καθαρισμό σε ένα 1800άρι, οπότε με ενδιαφέρει.

Δημήτρης

• Like 2

Για τα ηλεκτρονικά θα είναι εκεί ο Kavouras, μονο μην εχει κανα παιδί με 8v πυξίδα στον καθρέφτη και μας πέσει σε κατάθλιψη το παληκαρι!!!

Τώρα Μητσο εσυ τρώγεσαι να κατέβεις με λιπαντικά και οδοντόβουρτσες για καθαρισμό;; Αν είναι έτσι να έρθω κι εγώ που τον έχω μεγαλύτερη ανάγκη τον καθαρισμό..

• Like 2

Δημήτρη δυστυχώς σε αναβαθμίσεις μοτέρ κλπ δεν έχουμε ασχοληθεί να κανουμε αν και γνωρίζουμε αρκετά και πολούς που κάνουν , τα προτιμάμε έτσι μιας και έχουμε και ακόμα όλοι την 5ετη και γενικά είναι μπλέξιμο. Μόνο 2 έχουν ασχοληθεί και όχι τόσο, ο φίλος μας ο Θοδωρής με το S3 με διαφορα και κατι APR ++ και Ο φίλος με το TDI και το πρόγραμμα από Χαλκίδα. Ο Θοδωρής θα είναι αλλά να ανοίξεις καπό κλπ δεν νομίζω :P και δυστυχώς ο άλλος ο φίλος δεν θα έρθει και πήγαμε σήμερα εμείς εκεί με 2 ακόμα φίλους μιας και είχε και το εβεντ η αυντι ... Όσο για τις ηλεκτρονικές αναβαθμίσεις όλοι στην παρέα είναι σεταρισμένοι από εμένα μιας και πιστεύω ΜΟΝΟ στο κομμάτι 8V είμαι ο πιο "διαβασμένος" βέβαια αν έρθει κάποιος νέος θα εξοπλιστεί και αυτός με ότι ηλεκτρονικό όπλο χρειάζεται μιας και εγώ τα σύνεργα τα έχω πάντα μαζί :P Οπότε δεν χρειάζεται να φέρει κάτι ο κάβουρας η όποιος άλλος εκτός αν έχετε κανονίσει κάτι για κάποιο άλλο αμάξι εκτός 8V . Όσο για την πυξίδα έχουμε πυξίδα στο καντράν ;)

Edited by Stel3

Αναβαθμίσεις εννοείτε τα παίχνιδακια με το vcds Στέλιο; Για να καταλάβουμε κ εμεις οι παλιοί :)

Γιωργο συγνωμη δεν ειδα το ποστ, ναι με το vcds :)

Δημήτρη δυστυχώς σε αναβαθμίσεις μοτέρ κλπ δεν έχουμε ασχοληθεί να κανουμε αν και γνωρίζουμε αρκετά και πολούς που κάνουν , τα προτιμάμε έτσι μιας και έχουμε και ακόμα όλοι την 5ετη και γενικά είναι μπλέξιμο. Μόνο 2 έχουν ασχοληθεί και όχι τόσο, ο φίλος μας ο Θοδωρής με το S3 με διαφορα και κατι APR ++ και Ο φίλος με το TDI και το πρόγραμμα από Χαλκίδα. Ο Θοδωρής θα είναι αλλά να ανοίξεις καπό κλπ δεν νομίζω :P και δυστυχώς ο άλλος ο φίλος δεν θα έρθει και πήγαμε σήμερα εμείς εκεί με 2 ακόμα φίλους μιας και είχε και το εβεντ η αυντι ... Όσο για τις ηλεκτρονικές αναβαθμίσεις όλοι στην παρέα είναι σεταρισμένοι από εμένα μιας και πιστεύω ΜΟΝΟ στο κομμάτι 8V είμαι ο πιο "διαβασμένος" βέβαια αν έρθει κάποιος νέος θα εξοπλιστεί και αυτός με ότι ηλεκτρονικό όπλο χρειάζεται μιας και εγώ τα σύνεργα τα έχω πάντα μαζί :P Οπότε δεν χρειάζεται να φέρει κάτι ο κάβουρας η όποιος άλλος εκτός αν έχετε κανονίσει κάτι για κάποιο άλλο αμάξι εκτός 8V . Όσο για την πυξίδα έχουμε πυξίδα στο καντράν ;)

Για τα πετρέλαια επαναλαμβάνω δεν με ενδιαφέρουν οι κινητήρες προσωπικά, είναι ανευ αντικειμένου για μένα. Για τους κινητήρες βενζίνης όμως, εκεί είναι αρκετά αξιόλογα σύνολα για απόδοση και επιδέχονται αρκετές αναβαθμίσεις. Στέλιο τα προγράμματα είναι αόρατα - εγκυκλοπαιδικά αν δεν το γνωρίζεις - άρα πρακτικά, το θέμα εγγύηση για πρόγραμμα (που έχουν βάλει πάρα πολλά 8V πια και σε πολλούς κινητήρες) είναι δεδομένο. Κυρίως θέλω να δω αν υπάρχει κανένα 1800άρι ή και το s3 του μέλους που αναφέρεις που δεν τον ξέρω (δεν ξέρω αν γράφει καν) που να έχει κάποια βελτίωση όχι ΟΕΜ (γιατί να μην ανοίξω καπώ, θα φύγουν τα άλογα :sHa_hehe: ??). Όσο για την ηλεκτρονική βελτίωση, έχει τους οπαδούς της δεν λέω, αλλά αν κάνω βόλτα κανέναν με το δικό μου π.χ. θα αλλάξει άποψη, τόσο για πρόγραμμα, όσο και συνολικά για βελτίωση. Ειδικά τα 1800άρια έχουν τεράστιο tuning potential, με κινητήρες πολύ πιο ανθεκτικούς στη βελτίωση σε πρώτα στάδια, με ισχυρότερες αντλίες, περισσότερο efficiency και μεγάλη διαφορά στην απόκριση.

Για την πυξίδα μην στέκεσαι κάνουμε πλάκα, ο κάβουρας θέλει και στον καθρέπτη τον εσωτερικό ;)

Δημήτρης 

Edited by Dimitris_Kon
  • Like 1

Για τα ηλεκτρονικά θα είναι εκεί ο Kavouras, μονο μην εχει κανα παιδί με 8v πυξίδα στον καθρέφτη και μας πέσει σε κατάθλιψη το παληκαρι!!!

Τώρα Μητσο εσυ τρώγεσαι να κατέβεις με λιπαντικά και οδοντόβουρτσες για καθαρισμό;; Αν είναι έτσι να έρθω κι εγώ που τον έχω μεγαλύτερη ανάγκη τον καθαρισμό..

Πάντως πέρα απο την πλάκα, οφείλω να πω ένα μεγάλο μπράβο στα "νέα" παιδιά του φόρουμ Που μπαίνουν κι αυτά στο τριπάκι να οργανώνουν συναντήσεις με ομοιοπαθείς πυροβολημένους και να προσπαθεί ο ένας να λύσει τα προβλήματα του άλλου η απλα να τον βοηθήσει να φτιάξει το αυτοκίνητο του όπως θέλει!

Και όλα αυτά ανιδιοτελώς και αφιλοκερδώς χωρίς να περιμένουμε κάτι παραπάνω, απλα και μονο επειδή μοιραζόμαστε την ίδια τρέλα!!

Γιαννάρα η πλάκα είναι ότι και καλά η νέα γενιά θα είχε λιγότερες επικαθίσεις και μεγάλη διαφορά σε αυτό το θέμα που πάσχουν οι κινητήρες άμεσου ψεκασμού, τελικά άνθρακες ο θησαυρός (κυριολεκτικά και μεταφορικά). Πολύ μικρή έως ανύπαρκτη διαφορά, σε σχέση με την προγενέστερη γενιά. Εκεί που έχουν διαφορά είναι στην απόδοση (κυρίως ο 1800άρης), για τον δίλιτρο επίσης ισχύουν τα ίδια.

Δημήτρης

Edited by Dimitris_Kon