Jump to content

Συνάντηση Α3/S3/RS3 - Ark -Γλυφάδα 18/11

Περισσότερα - Συμμετοχή

Συνάντηση Audi A4 S4 RS4 - Terra Petra

Δείτε τις εντυπώσεις φωτογραφίες και σχόλια απο την εκδήλωση
Περισσότερα

Συνάντηση Κλασικών Γερμανικών Αυτοκινήτων - Εντυπώσεις

Το AUDI SPORT CLUB στην 2η Συνάντηση Γερμανικών Κλασικών Οχημάτων.
Περισσότερα

Συνάντηση Αudi Sport Club - Escape Park

Η φθινοπωρινή συνάντηση του Audi Sport Club διοργανώθηκε με επιτυχία, παρά τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν! Σας ευχαριστούμε όλους για την τιμή και την διάθεσή σας!
Εντυπώσεις

To Audi Sport Club στην Πάτρα

Εντυπώσεις από την συνάντηση των μελών στην Πάτρα.
Πληροφορίες
Πολιτική προστασίας απορρήτου Read more... ×
Dikonou

Πρώτη σύνθεση PC!

Recommended Posts

Λοιπόν μετά από 15 χρόνια που έχω το μηχάνημα για την δουλειά μου έφτασε η ώρα της αναβάθμισης...........και ρωτνάω...έχω κάτι κατά νου.......

Σκοπός ( πέρα από CAD προγράμματα και επεξεργασία εικόνας δορυφορικής και σκαναρισμένης ) επεξεργασία βίντεο 4Κ......την πήρα που την πήρα την GoPro να μπορώ να κάνω και κανα βίντεο edit της προκοπής..........

Σκεφτόμουν το παρακάτω.....όσοι κατέχετε παραπάνω από μένα βοηθάτε!!!

Phanteks - Enthoo Pro ATX Full Tower Case

Intel - Core i5-8600K 3.6GHz 6-Core Processor

Gigabyte - Z370 AORUS Ultra Gaming (rev. 1.0) ATX LGA1151 Motherboard

G.Skill - Trident Z 16GB (2 x 8GB) DDR4-3200 Memory

Noctua - NH-D15S 82.5 CFM CPU Cooler

Samsung - 960 EVO 500GB M.2-2280 Solid State Drive

MSI - GeForce GTX 1060 6GB 6GB ARMOR OCV1 Video Card

SeaSonic - PRIME Titanium 650W 80+ Titanium Certified Fully-Modular ATX Power Supply

Ξέρω βγαίνει ακριβό αλλά λέω να βγάλω άλλα 15 χρόνια με δαύτο....... :sHa_hehe:  :sHa_hehe:  :sHa_hehe:  :sHa_hehe:

• Like 3

Λοιπόν μετά από 15 χρόνια που έχω το μηχάνημα για την δουλειά μου έφτασε η ώρα της αναβάθμισης...........και ρωτνάω...έχω κάτι κατά νου.......

Σκοπός ( πέρα από CAD προγράμματα και επεξεργασία εικόνας δορυφορικής και σκαναρισμένης ) επεξεργασία βίντεο 4Κ......την πήρα που την πήρα την GoPro να μπορώ να κάνω και κανα βίντεο edit της προκοπής..........

Σκεφτόμουν το παρακάτω.....όσοι κατέχετε παραπάνω από μένα βοηθάτε!!!

Phanteks - Enthoo Pro ATX Full Tower Case

Intel - Core i5-8600K 3.6GHz 6-Core Processor

Gigabyte - Z370 AORUS Ultra Gaming (rev. 1.0) ATX LGA1151 Motherboard

G.Skill - Trident Z 16GB (2 x 8GB) DDR4-3200 Memory

Noctua - NH-D15S 82.5 CFM CPU Cooler

Samsung - 960 EVO 500GB M.2-2280 Solid State Drive

MSI - GeForce GTX 1060 6GB 6GB ARMOR OCV1 Video Card

SeaSonic - PRIME Titanium 650W 80+ Titanium Certified Fully-Modular ATX Power Supply

Ξέρω βγαίνει ακριβό αλλά λέω να βγάλω άλλα 15 χρόνια με δαύτο....... :sHa_hehe:  :sHa_hehe:  :sHa_hehe:  :sHa_hehe:

Πριν ένα χρόνο έφτιαξα και γω το δικό μου. θα σου πρότεινα να βάλεις υγρόψηξη και όχι ανεμιστήρα αφού θα βάλεις ξεκλείδωτο επεξεργαστή. Επίσης δε ξέρω αν το τροφοδοτικό 650 W που θες να βάλεις αν θα φτάνει ή είναι οριακό και μάλλον πας για 850W. (θα σου πρότεινα evga που έχω βάλει κ γω πολυ καλο κ 10 χρονια εγγύηση). 

Τέλος για το κουτί σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν και πιο σύγχρονα με τζάμια ledakia κτλ....

• Like 1

Κι εγώ ένσταση για το τροφοδοτικό θα έκανα όπως ανέφερε και ο Angelos9988.

Δεν θα εστίαζα σε κάποια μάρκα προσωπικά (σίγουρα όχι τουβλο Χ), αλλά κρίμα να εξοπλίσεις το pc με τα παραπάνω hardware και να μην επενδύσεις σε μεγαλύτερης ισχύος τροφοδοτικό

• Like 1

Να ρωτήσω κάτι?

Ξέρω ότι είμαι σχετικά "αρχάριος" με τα desktop (ας πούμε ότι έχω και μία αποστροφή σε αυτά πλέον) και λαμβάνοντας υπόψη πως την τελευταία 5ετία τύχαινε στις δουλειές να έχω laptop (κάποια θα μπορούσες να τα πεις φορητά workstations βέβαια...), όπου "ανακάλυψα" τη μαγεία του πολύ δυνατού (από όλες τις πλευρές) laptop, γιατί όχι κάποιο dell precision laptop σε αυτά τα λεφτά?

Και επειδή είναι laptop, θα μπορείς να το παίρνεις και σε δουλειές εκτός γραφείου που πρέπει να πας εκεί να διανυκτερεύσεις και να μην χάνεις χρόνο να περιμένεις να πας στο γραφείο...

dell precision.jpg

Δεν ξέρω αν θα σου αντέξει 15 χρόνια, αλλά σίγουρα θα μπορείς να εργαστείς για μία 10ετία εύκολα.

ΥΓ: η επιλογή της dell δεν είναι ακριβώς τυχαία, αλλά δεν θεωρώ πως μόνο αυτή βγάζει αξιόλογα μηχανήματα.

ΥΓ2: η επιλογή της συγκεκριμένης σειράς επίσης δεν είναι τυχαία.

edit: επίσης από όσο θυμάμαι, αυτά τα laptops "dock-άρονται", οπότε κερδίζεις ευκολία στη γραφείο και εύκολη μεταφορά τους.

edit2: επίσης οι επαγγελματικές σειρές laptop είναι full customizable. Δηλαδή μπορείς να πάρεις ένα laptop με 1000€ (αρχική-base τιμή) και να το φτάσεις 5.000€.

Edited by Kavouras

Sorry που θα σας απογοητευσω αλλα το να παρεις εναν υπολογιστη σημερα και να λειτουργει εστω αξιοπρεπως σε 10-15 χρονια ειναι αδυνατο!

Η τεχνολογια προχωραει με πολυ γοργους ρυθμους και καθε 3-4 χρονια πρεπει να αναβαθμιζεις hardware για να εισαι μεσα στις τυχυτητες της εποχης... 

Σαν building αυτο που εχεις κανει θυμιζει ενα τυπικο Gaming PC, δεν ανεφερες καπου για παιχνιδια βεβαια.

Σκεφτεσε να κανεις καποια στιγμη overclock στο συστημα; εαν οχι η υδροψυξη που αναφερει ο φιλος απο πανω δεν ειναι αναγκαια...

Το τροφοδοτικο ειναι υπεραρκετο για αυτο το συστημα, με εναν προχειρο υπολογισμο το συστημα χρειαζετε κοντα στα 300 watt για να λειτουργησει. Παιζοντας στα 650+ δεν χρειαζεσε κατι παραπανω.

Να αναφερω οτι το τροφοδοτικο που προτεινατε παραπανω το φοραω στο συστημα μου και οντος ειναι top, αξιζει ομως να δωσεις τοσα παραπανω λεφτα;

Η παραγγελια θα γινει απο εξωτερικο;

Edited by George_7
  • Like 3

Γιωργο laptop έχω, ικανοποιητικό για εργασία στο πεδίο με εφαρμογές αποκλειστικά CAD.....εκεί δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω.....απλά ένα toshiba που έιχα του έκανα αναβάθμιση με SSD και μνήμες και τώρα πήρε κάποια χρονική περίοδο χάριτος μέχρι να βγεί παροπλισμένο από τις νέες εφαρμογές και αυτό.....

Βασικά επειδή περνάω αρκετό χρόνο σπίτι και όποια δουλειά πλέον γίνεται εδώ.....θέλω κάτι solid

• Like 1

Για gaming προσανατολισμό δεν πήγα....απλά είπα να μην βάλω κάτι που μετά από λίγο καιρό να δείξει αδυναμία στο σύστημα....

Αλλά για επεξεργασία βίντεο και πολλαπλών αρχείων εικόνας.....GIS εφαρμογές είναι απαραίτητα όλα πλήν ίσως της κάρτας γραφικών......αλλά και εκεί λέω να μην βάλω καμία 2GB και μετανιώσω μετά.....

overclocking όχι ιδιαίτερα δεν το κατέχω το άθλημα......εάν και διαβάζω αρκετά τον τελευταίο καιρό...υδρόψυξη είναι που έχω μαύρα μεσάνυχτα και λέω μην το κάνω λίμνη το πιτσί......

Υ.Γ. για τα 15 χρόνια χαριτολογώντας το έγραψα.....φυσικά και δεν περιμένω να αντέξει τόσο....όσο οι εφαρμογές ''βαραίνουν'' τόσο θα χρειάζονται αναβαθμίσεις....απλά το παλιό μηχανάκι ήταν για δουλειά γραφείου και μόνο....οπότε εφόσον δεν χρειαζόμουν βαριές εφαρμογές την πάλευε.

Τώρα και arcGIS και τόσα ακόμα προγράμματα χρειάζονται καλό επεξεργαστή και μπόλικη RAM και ένα σωρό άλλα.....

Προχτές πήγα να κατεβάσω-τρέξω στον καρβουνιάρη 4Κ και κόλλησαν ΟΛΑ.......άμα είναι να παλεύω με το PC......οπότε πέρα από την δουλειά το στήνω και για λίγο video editing...

Edited by Dikonou

Για gaming προσανατολισμό δεν πήγα....απλά είπα να μην βάλω κάτι που μετά από λίγο καιρό να δείξει αδυναμία στο σύστημα....

Αλλά για επεξεργασία βίντεο και πολλαπλών αρχείων εικόνας.....GIS εφαρμογές είναι απαραίτητα όλα πλήν ίσως της κάρτας γραφικών......αλλά και εκεί λέω να μην βάλω καμία 2GB και μετανιώσω μετά.....

overclocking όχι ιδιαίτερα δεν το κατέχω το άθλημα......εάν και διαβάζω αρκετά τον τελευταίο καιρό...υδρόψυξη είναι που έχω μαύρα μεσάνυχτα και λέω μην το κάνω λίμνη το πιτσί......

παρακαλώ φωτό με ψαράκια και ενυδρείο!

Που ξέρεις? Μπορεί η ιδέα σου να πιάσει!!!

"Υπολογιστής ενυδρείο!!! Και έτσι η γυναίκα σου δε θα μπορεί να γκρινιάζει ότι ο υπολογιστής είναι ένα άχαρο κουτί!!"

Edited by Kavouras
  • Like 1

Άσε Γιώργο είδα κάτι θηρία με υδρόψηξη στον συσωλήνα και έπαθα......αλλά πρέπει να το κατέχεις καλά το άθλημα.........

Ωραια, τελευταιο που ξεχασα να προτεινω ισως και το πιο σημαντικο στο συστημα σου ειναι πιο δυνατο CPU και παραπανω RAM.

Θα πας σε αυτον: https://www.skroutz.gr/s/12979212/Intel-Core-i7-8700K-Box.html

Και Ram θα παιξεις quad channel (4 RAM δηλαδη απο 8GB η καθε μια)

Με κατι τετοιο η επεξεργασια βιντεο σε Adobe Premiere θα ειναι piece of cake...

• Like 2

Έχεις πολύ περιθώριο να ξέρεις την δουλειά σου με αυτό το σύστημα την έκανες μια χαρά και με ένα ποιοτικό 650ρι αλλά έτσι έχεις και περιθώρια αναβάθμισης και χώρο να ανασάνεις. 

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα για 32gb ram και ίσως έναν i7 8700k αφου θες να πας σε intel. Για την δουλειά που το θέλεις το μηχάνημα (που δεν την κάνει κανένα laptop όπως ένα καλο pc) εστιάζεις σε cpu, ram, δίσκο (ωραίος που πήγες σε M2) και αφού θα δουλέψεις 4k editing η κάρτα που έβαλες θα σε καλύψει για να μην ξεφύγουμε τελείως με μια quadro.

Δες το σαν επένδυση για μηχάνημα εργασίας, βάλε έναν i7. Ram βάζεις και αργότερα.

Με το καλό να το χαρείς.

Πάει τέλος διαγράψτε με ..................... δεν κάνει να μιλάω με σας εδώ μέσα ....θα με καταστρέψετε.......

από i5 8600K σε i7 8700K .....νταξ τρώγεται.....αλλά 32 GB RAM σε 3200 βγαίνει πολύ ρε γμτ μου....500αρι οι μνήμες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πάει τέλος διαγράψτε με ..................... δεν κάνει να μιλάω με σας εδώ μέσα ....θα με καταστρέψετε.......

από i5 8600K σε i7 8700K .....νταξ τρώγεται.....αλλά 32 GB RAM σε 3200 βγαίνει πολύ ρε γμτ μου....500αρι οι μνήμες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Βάλε τον επεξεργαστή και με την ram το βλέπεις στην πορεία μην σκας!

• Like 1

Με βλέπω να μαζεύω τα κομμάτια και να συναρμολογώ τον Αύγουστο.......χαχαχαχαχαχαχα

• Like 1

Α! και ένα πιο σημαντικό τί UPS παίρνω; έχω ένα παλιό Trust 1000άρι αλλά τα έπαιξε η μπαταρία του........

Μπαίνω διαβάζοντας ήδη στο τζόγο......

https://rockitcool.myshopify.com/products/rockit-88#shopify-product-reviews

Edited by Dikonou

Με βλέπω να μαζεύω τα κομμάτια και να συναρμολογώ τον Αύγουστο.......χαχαχαχαχαχαχα

μαθημένο τα βουνά στα χιόνια???

• Like 1

Ακυρωσε το rs3 σαλονι να φτιαξεις πυργο τυπου σερβερ κ να σου μεινουν κ ρεστα!!!

• Like 2

Εαν εχεις θεμα με την RAM παρε 2χ8 και οταν βρεις λεφτακια χτυπα αλλες 2 ;)

Επισης, τροφοδοτικο https://www.skroutz.gr/s/7958374/EVGA-SuperNOVA-650-GQ-v2.htmlπαιξε εδω.

Και κατι λιγο πιο υποκειμενικο, θα σου λεγα να δεις κουτια της NZXT. Αμερικανικα μες την μοδα και τα χρησιμοποιουν παντου εαν τσεκαρεις τιποτα setups στο youtube.

https://www.skroutz.gr/s/7950241/NZXT-H440-V2-Window.html 

Εκτος απο τουμπανη και minimal εμφανιση εχουνπολυ καλο airflow και πολλες θεσεις να παιξεις με υδροψυξεις, cable management κτλ.

YΣ-Offtopic.

Αλλα 2 ποστ και φτανω τα 600 και μου φαινετε πως εχω συνεισφερει απειρα στο forum, και βλεπω μετα εσας με 15.000 και 6000 posts και τα χανω  :sSc_eek:  :sSc_eek:

Edited by George_7
  • Like 1

Σημασία δεν έχει η ποσότητα αλλά η ποιότητα..............σε ξενέρωσα ε; χαχαχαχαχαχαχαχα

Το PHantek είναι παντού αναγνωρισμένο ώς κορυφαίο για τα λεφτά που δίνεις......Πρώτο full tower που θα πάρω....

Edited by Dikonou

Σημασία δεν έχει η ποσότητα αλλά η ποιότητα..............σε ξενέρωσα ε; χαχαχαχαχαχαχαχα

χαχαχα τα μισα μου ποστ ειναι ερωτησεις :P 

• Like 2

Δημήτρη φρόντισε το αμάξι έχει ακόμα περιθώρια και άσε το pc

Πάρε Atari

Edited by audidis
  • Like 3

Οπως στα λέει ο George_7 , βέβαια το pc θα είναι πολύ τούμπανο και παραπέμπει σε gaming, το τροφοδοτικό πριν μια 10ετια δεν σε έφτανε για top  σύστημα, πλέον φτάνει πολύ άνετα όσο και να το φορτώσεις,   θα κάνεις και κανένα mining για bitcoin  :sFi_dualpistols:

Υδροψηξη και OC είναι υπερβολή για την χρήση που το  θες, ένα τούμπανο monitor θες.

Ram 16G είσαι πολύ ΟΚ, αν θες προχωράς εύκολα σε αναβάθμιση ποιο μετά. 

Laptop σχεδόν μόνο για σερφάρισμα κάνει, γνώμη μου :)

Στη 10 ετια θα είναι ένα αξιοπρεπές σύστημα.

Το σύστημα μου 10 ετιας,  Ακομα είναι ένα αξιοπρεπές σύστημα

CPU QuadCore Intel Core i5 750, 2800 MHz (21 x 133) - Palit GTX 295 - 2Χ OCZ Intel XMP Ready 4GB Dual Channel Kit DDR3-1333 -Power & Cooling (750W) 

Αναβαθμίστηκα πριν μια βδομάδα σε παρόμοια σύνθεση με την δική σου, για χρήση office της κόρης μου  :sSc_eek:

• Like 1