Jump to content

Συνάντηση Α3/S3/RS3 - Ark -Γλυφάδα 18/11

Περισσότερα - Συμμετοχή

Συνάντηση Audi A4 S4 RS4 - Terra Petra - Εντυπώσεις

Δείτε τις εντυπώσεις φωτογραφίες και σχόλια απο την εκδήλωση
Περισσότερα

Συνάντηση Κλασικών Γερμανικών Αυτοκινήτων - Εντυπώσεις

Το AUDI SPORT CLUB στην 2η Συνάντηση Γερμανικών Κλασικών Οχημάτων.
Περισσότερα

Συνάντηση Αudi Sport Club - Escape Park - Εντυπώσεις

Η φθινοπωρινή συνάντηση του Audi Sport Club διοργανώθηκε με επιτυχία, παρά τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν! Σας ευχαριστούμε όλους για την τιμή και την διάθεσή σας!
Εντυπώσεις

To Audi Sport Club στην Πάτρα

Εντυπώσεις από την συνάντηση των μελών στην Πάτρα.
Πληροφορίες
Πολιτική προστασίας απορρήτου Read more... ×
Paladin

11/2 Βολτα Σουνιο-Λαυριο

Recommended Posts

Καλημερα,

αυτη τη Κυριακη 11/2 αν δεν μας τα χαλασει ο καιρος θα ξαναβγαλω την αρκουδα μασκαρεμενη λαγο (εν οψη εποχης) για βολτα προς σουνιο-λαυριο καφεδακι κ πισω. 

Η βολτα θα ξεκινησει πρωι με αναχωρηση αυστηρα 8.30 για να γλυτωσουμε κινηση και να χαρουμε σαν παιδια, να ειμαστε νωρις πισω στις οικογενειες μας για τις υπολοιπες υποχρεωσεις της μερας, και γιατι οταν εμεις γυριζουμε...οι αλλοι ακομα πανε.

Οποιος εχει ορεξη να προσπαθησει να ακολουθησει, ειναι πολυ ευπροσδεκτος.

Σημειο συναντησης το παρκινγ του Βιβε Μαρ στη βουλα 8.20, αναχωρηση 8.30 πρωινη νταν, 11 Φεβρουαριου το σωτηριο ετος 2018.

Υ.Γ1: δεν υπαρχει ενδεδειγμενος "ρυθμος" βολτας. Ο καθενας παει οπως αισθανεται ανετα

Υ.Γ2: ο καθενας ακολουθει με δικη του αποκλειστικα ευθυνη εναντι ολων των συμβαντων, μια ανεπισημη βολτα μελων

Edited by Paladin
  • Like 3

Εγώ ετοιμοπολεμος να δοκιμάσω το νέο στήσιμο!!!!!

• Like 1

εκτος απροοπτου μεσα να σας δειξω πως γινεται

• Like 1

θα ερχόμουν να τσεκάρω τα νέα μου λάστιχα, αλλά υποχρεώσεις θα με κρατήσουν μακρυά.

Τουλάχιστον ο Ζήσης δε θα φοβάται όταν του παίζω φώτα.

• Like 1

Τι έγινε ρε παιδιά, μας πήρανε φαλάγγι τα avant ?  Πολύ δυναμικό το ''οικογενειακό'' παρεάκι ....

Ωραία βόλτα, κρίμα που μας χωρίζουν καμιά 500αριά χιλιόμετρα ! :sorry:

Καλά στριψίματα . Αν υπάρχει και καμιά action camera, τραβήξτε να γουστάρουμε και εμείς οι μακρινοί.  :1695kqo:

Edited by Theodore Saba
  • Like 2

Καλη φαση η βολτα αλλα γιατι τοσο νωρις;  :sSc_eek:

Θα θελα παρα πολυ να ρθω αλλα δν ξερω ποσο θα το αντεξω. Ισως εαν το παρω σερι  :sorry:

αυτη την ωρα ο δρομος ειναι αδειος

ετσι μπορουμε να πιεσουμε στις στροφες

• Like 1

Καλη φαση η βολτα αλλα γιατι τοσο νωρις;  :sSc_eek:

Θα θελα παρα πολυ να ρθω αλλα δν ξερω ποσο θα το αντεξω. Ισως εαν το παρω σερι  :sorry:

Δυστυχως, λογω υποχρεωσεων μια κυριακη μας μενει...δυστυχως η κυριακη μενει και για ολους τους αλλους κ δυστυχως (3η κ τελευταια) τη κυριακη βγαινουν ΟΛΟΙ ειτε οδηγουν αμαξι, μηχανη ή ποδηλατο ..επειδη ολοι εχουν φυσικα δικαιωμα στον δρομο, ο μονος τροπος να μπορεσουμε να "περασουμε καλα" χωρις να ενοχλουμε και να μας ενοχλουν, σε συγκεκριμενα κομματια χωρις κινηση, αφου φυγουμε και απο παλαια φωκαια, ειναι το νωρις νωρις πρωι..μετα εχει κοσμο και δεν εχει κανενα νοημα να γινεσαι αυτος που ενοχλει τους αλλους. 

Σωστο δεν το ειχα σκεφτει ετσι ;)

Αρα δεν μιλαμε για μια απλη βολτα οπως ειχε γινει παλιοτερα αλλα για κατι πιο dynamic ...  :JC_cheesy:  

Μηπως να ρθω με το BMW?

Θα ερχόμουν αλλά έχω άλλη υποχρέωση.

Βασικά προσέξτε τα touge battles στον δρόμο γιατί εγκυμονούν κινδύνους.  Όταν είσαι μόνος σου στον δρόμο και πηγαίνεις σχετικά γρήγορα στις στροφές αναλαμβάνει ο κόφτης ασφάλειας που έχουμε στον μυαλό μας και δεν ξεπερνάμε κάποια όρια. Όταν όμως υπάρχουν 2-3 αμάξια που πιέζουν στον δρόμο εκεί λόγω αδρεναλίνης ξεπερνάς κάθε όριο και είναι πολύ επικίνδυνο.

Έχω κακές εμπειρίες από παρέες που πηγαίναμε 8-9 αμάξια στα λιμανάκια και ξαφνικά ένα αμάξι εξαφανίστηκε !!!  είχε πέσει σε χαντάκι !!! ευτυχώς ο οδηγός δεν χτύπησε από τύχη αλλά το αμάξι καταστράφηκε ολοσχερώς.  

• Like 1

Αν δεν βρέχει θα έρθω και εγώ με την μαούνα μου (με τα σάπια εργοστασιακά αμορτισέρ/ελατήρια, ευτυχώς έχω καινούργια λάστιχα).

Βέβαια ελπίζω η βόλτα να μην εξελιχθεί σε προσπάθεια επίδειξης οδηγητικών ικανοτήτων, όπως πολύ σωστά λέει και ο προλαλήσαντας, στα λιμανάκια έχουν γίνει πολλά όπως και στον δρόμο του Σουνίου, και έχω ξενυχτίσει στο Ασκληπιείο Βούλας για φίλο που τουμπάρισε άσχημα (ευτυχώς ξεπέρασε τον σοβαρό τραυματισμό του).

Αν θέλετε στο μέλλον, να κανονιστεί track day, πολύ πιο ασφαλές και με τηλεμετρία για να ξέρει ο καθένας τι κάνει.

• Like 1

Συμφωνω και με τους 2 σας ανωθεν. Θα υπαρξει και μια κουβεντουλα σε χαλαρο κλιμα πριν τη βολτα για να τεθουν τα αυτονοητα και αναμενομενα ορια συμπεριφορας, για την οδηγηση στη βολτα, τα οποια θα ειναι απολυτως ξεκαθαρα κ συγκεκριμενα κ δεν θα επιδεχονται αλλαγης. Επειδη ολοι εχουμε βγει με κοσμο ανα διαστηματα κ ειμαστε κ καποια ηλικιας δεν θα μετατραπει μια ευχαριστη βολτα σε "ξεφραγο αμπελι". Παρολα αυτα, σε οποιαδηποτε οδηγικη κατασταση ο καθενας φερει την ευθυνη του τροπου που οδηγει ειτε ειναι μονος ειτε ειναι με 1 η περισσοτερα αυτοκινητα στο δρομο. Σεβασμος στους κανονες κ πανω απ ολα στους αλλους οδηγους κ τιποτα λιγοτερο δεν θα ειναι ανεκτο σε αυτη τη βολτα.

• Like 3

Έχω κάνει τη διαδρομή και εγώ, και μιας και το αμάξι θέλει μπιλιοφορο, δεν θα έρθω στη βόλτα. Καλό θα ήταν να είναι κάθε αμάξι σε καλή κατάσταση για τέτοιες βόλτες. Ό Paladin έχει τρομερή εμπειρία στο θέμα και τον ακούω πιστά

• Like 1

Όπως πάντα, έτσι και στην παρούσα βόλτα, ο καθένας ακολουθεί το ρυθμό του.

Δεν πάμε ούτε για να πάρουμε την καρώ σημαία, ούτε για το χρυσό μετάλλιο.

Είμαι σίγουρος ότι όσα είναι τα μέλη εδώ μέσα, άλλο τόσο διαφορετικοί είμαστε. Κάποιοι πιο focused στην επιθετική(?) οδήγηση και κάποιοι πιο πολύ στην "χαλαρή" οδήγηση του να απολαύσουν τη διαδρομή.

Όλοι είναι πάντα ευπρόσδεκτοι με την προϋπόθεση ότι δεν θα προσπαθήσει κάποιος ή κάποιοι να κάνουν επίδειξη ικανοτήτων.

Πάντα οδηγούμε με γνώμονα τις ικανότητές μας και να μην ενοχλούμε τους άλλους χρήστες του δρόμου.

Από κει και πέρα, τόσο το κλαμπ όσο και ο διοργανωτής δεν μπορεί ούτε και φέρει ευθύνη για κάθε έναν που λαμβάνει μέρος, καθώς δεν μπορεί να γνωρίζει τις οδηγικές ικανότητες του κάθε μέλους που θα θελήσει να ακολουθήσει. [οδηγική ικανότητα = από το ότι μπορεί να έχει τα σωστά αντανακλαστικά μέχρι το να είναι οδηγός αγώνων. Ο καθένας το ερμηνεύει με βάση την εμπειρία του]

Και όλα τα παραπάνω σας τα γράφω με βάση.....όχι για να σας θυμίσω τη θεωρία, που είμαι σίγουρος ότι όλοι την ξέρουν, αλλά γιατί στην άκρη του μυαλού μας να είναι το εξής: σκοπός της κάθε βόλτας είναι στο τέλος όλοι μας να γυρίσουμε πίσω στο σπίτι μας σώοι και αβλαβείς! Το τι θα περιλαμβάνει η βόλτα είναι αδιάφορο (ίσως), αρκεί να γυρίζουμε πάντα πίσω στις οικογένειές μας, στους γονείς μας, στα παιδιά μας και στους φίλους μας, γιατί τίποτα δεν είναι πιο σημαντικό από αυτό στο τέλος της μέρας.

κρίμα που δε θα είμαι να σας ρίξω από 1ΤΚ τουλάχιστον.....

:sSc_eek:  :chair:  :sHa_hehe:

Edited by Kavouras
  • Like 2

Αν δεν βρέχει θα έρθω και εγώ με την μαούνα μου (με τα σάπια εργοστασιακά αμορτισέρ/ελατήρια, ευτυχώς έχω καινούργια λάστιχα).

θα σου προτεινα να εισαι εξτρα προσεκτικος σε γενικες γραμμες μιας κ ηδη γνωριζεις οτι το αυτοκινητο σου εχει θεματα πρωτα απ ολα για σενα κ μετα για τους αλλους της παρεας. Αν βρεχει η βολτα δεν θα γινει. 

Έχω κάνει τη διαδρομή και εγώ, και μιας και το αμάξι θέλει μπιλιοφορο, δεν θα έρθω στη βόλτα. Καλό θα ήταν να είναι κάθε αμάξι σε καλή κατάσταση για τέτοιες βόλτες

Δεν μπορω να τονισω αρκετα το γεγονος οτι το αμαξι σας ΠΡΕΠΕΙ κ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να ειναι σε οσο το δυνατον καλυτερη κατασταση για την ασφαλεια σας στις μετακινησεις σας. Πριν ερθει το πρωι της Κυριακης, θα παρακαλουσα να ελενξετε πιεση ελαστικων, σταθμη λαδιων και φρενα κατα το ελαχιστο

σκοπός της κάθε βόλτας είναι στο τέλος όλοι μας να γυρίσουμε πίσω στο σπίτι μας σώοι και αβλαβείς! Το τι θα περιλαμβάνει η βόλτα είναι αδιάφορο (ίσως), αρκεί να γυρίζουμε πάντα πίσω στις οικογένειές μας, στους γονείς μας, στα παιδιά μας και στους φίλους μας, γιατί τίποτα δεν είναι πιο σημαντικό από αυτό στο τέλος της μέρας.

κρίμα που δε θα είμαι να σας ρίξω από 1ΤΚ τουλάχιστον.....

:sSc_eek:  :chair:  :sHa_hehe:

τα ειπε ολα ο Προεδρος σε μια προταση

• Like 1

Συγκινήθηκα με τον πρόεδρο ρε γμτ. μπράβο

• Like 1

ωραια η βολτα παιδια άς οψετε οι   δουλειές...

καλα τα λεει ο προεδρος αλλα γενικώς πιστευω ότι όλοι όσοι ακολουθησουν θα εχουν τη λογικη στο μυαλό τους, εξάλλου δεν ειμαστε πιστιρικια , οι δημοσιοι δρομοι θέλουν σεβασμό..

η διαδρομη πάντως ειναι καταπληκτική, απτις αγαπημενες μου στο λεκανοπέδιο , καλα να περασετε παιδια!

• Like 2

ωραια η βολτα παιδια άς οψετε οι   δουλειές...

καλα τα λεει ο προεδρος αλλα γενικώς πιστευω ότι όλοι όσοι ακολουθησουν θα εχουν τη λογικη στο μυαλό τους, εξάλλου δεν ειμαστε πιστιρικια , οι δημοσιοι δρομοι θέλουν σεβασμό..

η διαδρομη πάντως ειναι καταπληκτική, απτις αγαπημενες μου στο λεκανοπέδιο , καλα να περασετε παιδια!

Τι θα γινει με σενα??? 2η κιτρινη καρτα!..αντε να δουμε ποτε θα σε δουμε

• Like 1

Τι θα γινει με σενα??? 2η κιτρινη καρτα!..αντε να δουμε ποτε θα σε δουμε

Μετα το φαγοπότι την προηγούμενη φορα, μας αποφεύγει συστηματικά ή μου φαινεται;
  • Like 2

ναι ρε φοβαμαι μην παχυνω χαχα.

και να μπορουσα δεν προλαβαινα απο κορινθο τοσο νωρις.. θα το κανονισουμε

• Like 1

Συμφωνώ με τους προλαλησαντες. Νο1 στόχος είναι να το ευχαριστηθουμε και να επιστρέψουμε εμείς και τα αμάξια μας πίσω.

Ο ρυθμός δεν πρέπει να ξεφεύγει βλέποντας τους υπόλοιπους διότι μ αυτό τον τρόπο θα φτάσουμε να υπερβολές τις δυνατότητες τις δικές μας και του αυτοκινήτου μας.

Βόλτα πάμε δεν κάνουμε αγώνες. Αυτές οι βόλτες άλλωστε γίνονται για βελτίωση των ικανοτήτων μας και των αυτοκινήτων μας.

• Like 1

Συμφωνώ με τους προλαλησαντες. Νο1 στόχος είναι να το ευχαριστηθουμε και να επιστρέψουμε εμείς και τα αμάξια μας πίσω.

Ο ρυθμός δεν πρέπει να ξεφεύγει βλέποντας τους υπόλοιπους διότι μ αυτό τον τρόπο θα φτάσουμε να υπερβολές τις δυνατότητες τις δικές μας και του αυτοκινήτου μας.

Βόλτα πάμε δεν κάνουμε αγώνες. Αυτές οι βόλτες άλλωστε γίνονται για βελτίωση των ικανοτήτων μας και των αυτοκινήτων μας.

Τι αναγκη εχεις εσυ με το 4κινητο τερας σου! Δεν παει πουθενα βιδωμενο ειναι.. αλιμονο σε μας

Κύριοι δυστυχώς λόγω προσωπικού θέματος η βόλτα αναβάλλεται από πλευράς μου. Θα προσπαθήσω να ξανακανονίσω την ίδια συντομα

Εντιτ: ξαναδείτε αύριο βράδυ πάλι το ποστ...μικρό φως στο τούνελ να τα καταφέρω (ελπίζω πως δεν είναι το τραίνο που ερχεται)

Edited by Paladin
  • Like 1

σου έχω πει όχι φασολάδα πριν τις βόλτες. Σε πάει κοψιμο

• Like 1