Jump to content

αισθητήρας βροχής!


Recommended Posts

καλησπέρα κ καλό μήνα!

πώς μπορώ να δω κ αν έχει να ενεργοποιήσω τον αισθητήρα βροχής??

στο 1ο κλικ πανό όταν βρέχει δουλεύει......... Σε μένα παντός έτσι είναι

 

Θάνος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πακέτο με αισθητήρα φωτός. Αν έχεις το ένα θα έχεις και το άλλο, μπορείς να δεις και στο παμπρίζ το πίσω μέρος του καθρέφτη αν έχει τους αισθητήρες, φαίνονται. Αν δεν έχεις πάντως είναι μανούρα να περαστούν, αναφέρθηκε σε κάποιο θέμα παλιότερα.   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το διάβασα κ εγώ ότι είναι σετ με αισθητηρα φωτός...αλλά θα το ψάξω..γιατί μου είπαν ότι έχει ασχθητήρα βροχής...αιθητήρα φωτός δν έχει!

Link to comment
Share on other sites

ειναι οπως σου ειπε ο gmayo πιο πανω.

φαινεται αμεσως αν δεις τον καθρεφτη σου απο το παρμπριζ.

βρηκα και μια φωτογραφια στο ιντερνετ για να καταλαβεις.

post-14183-0-48548300-1448990507_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλησπερα παιδια !

 

Ενδιαφερομαι για αγορα αισθητηρα φωτων -βροχης απο K electronk πακετο με την καλωδίωση και τον διακοπτη .

Επειδη στην αντιπροσωπεια που ρωτησα εφαγα ακυρο και το μονο που μου ειπαν ειναι πως αν ερχεται με κωδικοποίηση πακετο και θελει απλα εγκατασταση φερτο να στο περασουμε .

Αν στειλω μαιλ στους Γερμανους και μου απαντησουν πως χρειαζεται κωδικοποίηση μεσω vcds θα μπορεσω να βγαλω ακρη εδω τι λετε ? στις πληροφοριες γραφει πως για μοντελο facelift απαιτειται vcds/vcp ,αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι αν απαιτειται απλη ενεργοποιηση η καποια συγκεκριμενη διαδικασια , αν γνωριζεται καποιον που μπορει να το αναλαβει ενημερωστε και ας ειναι και μακρια εκτος θεσσαλονικης .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια !

 

Ενδιαφερομαι για αγορα αισθητηρα φωτων -βροχης απο K electronk πακετο με την καλωδίωση και τον διακοπτη .

Επειδη στην αντιπροσωπεια που ρωτησα εφαγα ακυρο και το μονο που μου ειπαν ειναι πως αν ερχεται με κωδικοποίηση πακετο και θελει απλα εγκατασταση φερτο να στο περασουμε .

Αν στειλω μαιλ στους Γερμανους και μου απαντησουν πως χρειαζεται κωδικοποίηση μεσω vcds θα μπορεσω να βγαλω ακρη εδω τι λετε ? στις πληροφοριες γραφει πως για μοντελο facelift απαιτειται vcds/vcp ,αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι αν απαιτειται απλη ενεργοποιηση η καποια συγκεκριμενη διαδικασια , αν γνωριζεται καποιον που μπορει να το αναλαβει ενημερωστε και ας ειναι και μακρια εκτος θεσσαλονικης .

 

Οι άνθρωποι είναι επαγγελματίες στο είδος τους. Θα σου παράσχουν πλήρεις οδηγίες εγκατάστασης ακόμη και εικόνες. Σου δίνουν και οδηγίες VCDS. Ναι είναι απαραίτητες, μπλέκεις αισθητήρες υγρασίας, αισθητήρες φώτων, μοχλό υαλοκαθαριστήρων, και φώτα. Έχεις ένα αυτοκίνητο που αυτή την στιγμή δεν τα έχει εγκατεστημένα και ρυθμισμένα. Κάπως πρέπει να του δώσεις την εντολή ότι μπήκαν και πρέπει να λειτουργήσουν. Αυτή τη δουλειά την κάνουμε με το VCDS. Στο γράφουν άλλωστε και οι ίδιοι ότι στο Facelift θέλει VCDS, για το pre f/l έχουν και dongle που κουμπώνεις πάνω στο αυτοκίνητο και κάνει μόνο του τη διαδικασία. Όλα νοικοκυρεμένα, και με λογικά έξοδα αποστολής κατά την άποψη μου. Απλά όλα είναι στα Γερμανικά οπότε να ξέρεις ότι θα χρειαστείς και Google translate (εννοείται στα Αγγλικά γιατί στα Ελληνικά θα χάσει η Google τη μπάλα).

Προσοχή, αν καταλήξεις αντιπροσωπεία θα χρειαστούν και τα Γερμανικά μιας και το πρόγραμμα που χρησιμοποιούν είναι μια μείξη Ελληνικών με Γερμανικά.

Οπωσδήποτε να έχεις επικοινωνία μαζί τους μέσω e-mail για να σου λυθούν τυχόν απορίες. Απαντούν πολύ γρήγορα.

Edited by panos_hlb
Link to comment
Share on other sites

Στο Α3 όχι, εάν η βάση του καθρέφτη είναι όπως στη φώτο.

 

A4_rain_sensor_out__2.jpg

 

Η εγκατάσταση όπως και η κωδικοποίηση είναι αστεία. Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν χρειάζεται νέο stalk με θέση "auto" αλλά λίγο που το έψαξα μάλλον δε χρειάζεται. Στην πρώτη σκάλα δουλεύει συνεχώς σαν auto όπως και στα Β8. Μόνο το διακόπτη των φώτων χρειάζεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο Α3 όχι, εάν η βάση του καθρέφτη είναι όπως στη φώτο.

 

A4_rain_sensor_out__2.jpg

 

Η εγκατάσταση όπως και η κωδικοποίηση είναι αστεία. Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν χρειάζεται νέο stalk με θέση "auto" αλλά λίγο που το έψαξα μάλλον δε χρειάζεται. Στην πρώτη σκάλα δουλεύει συνεχώς σαν auto όπως και στα Β8. Μόνο το διακόπτη των φώτων χρειάζεται.

 

Δεν χρειάζεται άλλος διακόπτης για τους υαλοκαθαριστήρες. Ο ήδη υπάρχον είναι κατάλληλος. Γι' αυτό και δεν παρέχεται από τους συγκεκριμένους στο κιτ της αγοράς όπως αναφέρουν στο απαντητικό e-mail τους.

 

Για τον αισθητήρα βροχής χρειάζεται άλλο παρμπρίζ;

 

Μόλις το επιβεβαίωσα από τους ίδιους. Έστειλα e-mail με ερώτηση και δεν χρειάζεται άλλο παρμπριζ.

Edited by panos_hlb
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο Α3 όχι, εάν η βάση του καθρέφτη είναι όπως στη φώτο.

 

A4_rain_sensor_out__2.jpg

 

Η εγκατάσταση όπως και η κωδικοποίηση είναι αστεία. Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν χρειάζεται νέο stalk με θέση "auto" αλλά λίγο που το έψαξα μάλλον δε χρειάζεται. Στην πρώτη σκάλα δουλεύει συνεχώς σαν auto όπως και στα Β8. Μόνο το διακόπτη των φώτων χρειάζεται.

Πίσω από το καπάκι υπάρχει ένα φις, μήπως είναι αναμονή για αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Πίσω από το καπάκι υπάρχει ένα φις, μήπως είναι αναμονή για αυτό;

Για στο απαντήσει κάποιος αυτό θα πρέπει πρώτον να δει πως είναι το φις και κυρίως που καταλήγει. Γενικά η Audi δεν αφήνει αναμονές αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Για στο απαντήσει κάποιος αυτό θα πρέπει πρώτον να δει πως είναι το φις και κυρίως που καταλήγει. Γενικά η Audi δεν αφήνει αναμονές αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

 

Εφόσον υπάρχει Climatronic (2ζωνικός κλιματισμός και ψηφιακή οθονούλα) υπάρχει προεγκατεστημένη καλωδίωση όπως αναφέρει η k-electronic. Επειδή η Audi όπως είπες δεν αφήνει αναμονές αυτό με οδηγεί σε ένα περίεργο συμπέρασμα. Το climatronic έχει ρύθμιση θερμοκρασίας ανά 0,5 βαθμούς Κελσίου και λειτουργία auto. Προφανώς εκεί είναι ο αισθητήρας θερμοκρασίας γι' αυτό και οι τρυπούλες στην πίσω πλευρά του καθρέφτη. Έχει μία λογική η τοποθέτηση του εκεί μιας και το παρμπριζ είναι πάντα το πιο κρύο σημείο το χειμώνα και το πιο ζεστό το καλοκαίρι. Αν εκεί υπάρχει η επιθυμητή θερμοκρασία τότε σίγουρα αυτή υπάρχει σε όλη την καμπίνα επιβατών. Άρα είναι πιθανόν κάποιο διπλό βύσμα ή έτοιμη υποδοχή (όχι περίσσια καλωδίωση) γιατί θα κόστιζε περισσότερο στην Audi να φτιάχνει 2η ξεχωριστή καλωδίωση για τους άλλους αισθητήρες. Οπότε αφού υπάρχει ήδη καλωδίωση έφτιαξε απλώς μια διακλάδωση για να μειώσει το δικό της κόστος κι όχι για να εξυπηρετήσει εμάς!!

Απλώς εικασία βέβαια αλλά σε εμένα φαντάζει λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια εκεί μπαίνει ο αισθητήρας υγρασίας του 2ζωνικού και η καλωδίωση που βλέπεις καταλήγει σε αυτόν. Αν υπάρχει φις σε αναμονή τότε αυτό ή προορίζεται για τον αισθητήρα βροχής ή για τον ηλεκτροχρωματικό καθρέφτη. Γι' αυτό λέω ότι πρέπει να αποκτήσουμε εικόνα του φις, να δούμε πόσα πιν έχει, για να καταλάβουμε για που προορίζεται.  

 

Πριν μερικές μέρες καλός φίλος παρέλαβε ένα Leon FR 1.8T με μόνο έξτρα το πακέτο FR Plus και άρα δεν περιλαμβάνει αυτόματα φώτα/καθαριστήρες. Το πρώτο πράγμα που έκανα, μιας και έχω κάνει το retrofit στο Q5 μου, ήταν να πιάσω στο κενό μεταξύ του καλύμματος του καθρέφτη και της οροφής να δω αν περνάει καλώδιο και όντως είχε. Δεν το άνοιξα όμως για να δω αν έχει και φις σε αναμονή. Πιθανολογώ ότι και το δικό του καλώδιο ήταν για το αισθητήρα υγρασίας μιας και το Leon έχει τον ίδιο 2ζωνικό κλιματισμό με το Α3.

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο έχει δύο pin χρώματα δεν θυμάμαι αλλά είναι πολύ εύκολο να το δείτε αν ενδιαφέρεστε βγάζοντας το πλαστικό καπάκι το οποίο βγαίνει με το χέρι

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω αλλά δεν ήθελα να αρχίσω ξηλώματα σε ξένο αμάξι. Μερικών ωρών ήταν, ότι το χε πάρει από αντιπροσωπεία. :laughing:

 

Κατά τα άλλα έτσι όπως μου τα περιγράφεις, έχεις πολύ καλές πιθανότητες το φις να είναι έτοιμο για αισθητήρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.