Jump to content

Κλήρωση Δώρων 2020

Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΑΒΒΑΤΟ 20/06/2020 17.30

Περισσότερα

Καλοκαιρινή ένδυση 2020

Περισσότερα

NightWalk 26/2 20:30

Περισσότερα
2579

Πρόγραμμα σε A4 1.8T Β6

Recommended Posts

Θυμάσαι την αντιστοιχία σε BOSCH;

Δεν ξερω αν υπάρχει αντίστοιχη της Ρ Γιαννη σε bosch.

Το λέω γιατί παλαιότερα την είχα αλλάξει με μια πιο "ενισχυμένη" Bosch. Τώρα με 1.5+ Bar overboost δεν είμαι σίγουρος αν είναι κατάλληλη.

Φιλικά,

Γιάννης

Σε bosch ο κωδικος που δινει ειναι για την 710 N ( 0 280 142 114 και 0 280 142 115) https://www.bosch-automotive-catalog.com/el/product-detail/-/product/0280142115?returnPage=https%3A%2F%2Fwww.bosch-automotive-catalog.com%2Fel%2Fproduct-search%3Fp_p_id%3Depdssearchresult_WAR_aaecatportlet%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_count%3D1%26autoLoad%3D1

Για την 710 P δεν βλεπω κατι....θα προτιμουσα την οεμ P !! ή σε forge...

Edited by iliasr38

H 710N, επειδή και εγώ την έχω φορεμένη, ήταν η ενισχυμένη από το 20vt S3 με το μεταλλικό έμβολο...δηλαδή την αντικατέστησε με την 710P? η 710Ρ δεν ήταν η απλή που φορούσαν όλα τα υπόλοιπα 20vt?

H 710N, επειδή και εγώ την έχω φορεμένη, ήταν η ενισχυμένη από το 20vt S3 με το μεταλλικό έμβολο...δηλαδή την αντικατέστησε με την 710P? η 710Ρ δεν ήταν η απλή που φορούσαν όλα τα υπόλοιπα 20vt?

Το ΕΤΚΑ έτσι λεει, από 1/7/2014 έγινε η αντικατάσταση.

Επισης την Ν την έδινε και στον ΒΕΧ κινητήρα.

• Like 1

Kαπου εχω κρατημενη την ΟΕΜ που φορουσε απο το εργοστασιο...θα κοιταξω για να δω απο περιεργεια τι κωδικο ειχε.

Τι θα λέγατε για ένα σετάκι σαν αυτό; Θα υπήρχε πιθανότητα ζημιάς στον κινητήρα;

http://www.ebay.de/itm/N75-Tuning-Ventil-RS6-Pop-Off-Ventil-Tuning-Audi-A3-A4-A6-VW-Passat-1-8-T-S3-/253127940863?epid=1761639710&hash=item3aef99daff:g:sZIAAOSwqu9VDDLr

Edited by Johnny Best

Νομιζω οτι ειναι η Ν75J αυτη που λεει ως racing. 

Επίσης η σκαστρα πρεπει να ειναι η 06A145710P

Νομιζω οτι ειναι η Ν75J αυτη που λεει ως racing.

Επίσης η σκαστρα πρεπει να ειναι η 06A145710P

Για την J υπαρχει ξεχωριστο τοπικ, οπου εχει συζητηθει διεξοδικα το εαν αξιζει ή οχι...αν δεν κανω λαθος θελει διαφορετικη συνδεση και απο το τοπικ ειχα καταληξει οτι δεν αξιζει τοσο.

• Like 1

Καλησπέρα σε όλους. Το stage1 μπαίνει στο αυτοκίνητο χωρίς περαιτέρω ρυθμίσεις;Σας ρωτάω γιατί μένω επαρχία και με προγραμματιστή που μίλησα τηλεφωνικά μου είπε απλά να βγάλω τον εγκέφαλο και να τον στείλω με κούριερ. Επίσης ποια επιλογη προγράμματος θα προτείνατε για b6 2002 avj 150hp με 200000km;

Καλησπέρα σε όλους. Το stage1 μπαίνει στο αυτοκίνητο χωρίς περαιτέρω ρυθμίσεις;Σας ρωτάω γιατί μένω επαρχία και με προγραμματιστή που μίλησα τηλεφωνικά μου είπε απλά να βγάλω τον εγκέφαλο και να τον στείλω με κούριερ. Επίσης ποια επιλογη προγράμματος θα προτείνατε για b6 2002 avj 150hp με 200000km;

Οντως δεν χρειαζεται τιποτα αλλο...απλα προγραμματισμο του εγκεφαλου. Να επιλεξεις το πιο φθηνο επωνυμο...ολα πανω-κατω το ιδιο ειναι!

Καλημέρα. Γιατί να βγει ο εγκέφαλος; Όλα προγραματίζονται μέσω OBD αν δεν κάνω λάθος... Στο στάδιο1 δεν χρειάζεται κάτι επιπρόσθετο.

Φιλικά,

Γιάννης

προφανως του ζηταει να του στειλει τον εγκέφαλο για να μην ανεβοκατεβαινει το αμάξι, ετσι κι¨αλλιώς όλα τα stage 1 κονσερβα ειναι , ετσι ειναι τα γρηγορα λεφτα....

• Like 1

Προχώρησα σε custom stage1 πρόγραμμα στέλνοντας τον εγκέφαλο σε βελτίωση στην Πάτρα τον οποίο μου σύστησε φίλος μου που είναι χρόνια στο χώρο των βελτιώσεων. Δεν το έχω βάλει ακόμη στο αυτοκίνητο και έχω ήδη αρχίσει να αγχώνομαι για προβληματα που θα αρχίσει να βγάζει καθώς τα 16 χρόνια και τα 200.000 χιλιόμετρα ,χωρίς να έχει αλλαχθεί τίποτα πάνω στο αμάξι, είναι πολλα. Έχω διαβάσει πάρα πολύ τα άρθρα σας και προσπαθώ να μάθω από τις εμπειρίες σας. Επειδή η οικογενειακή και επαγγελματική μου κατάσταση δεν μου δίνει περιθώρια για κλείσιμο του αυτοκινήτου κάθε λίγο στο συνεργείο θα ήθελα τη γνώμη σας για αλλαγή πριν παρουσιάσουν πρόβλημα περιφερειακών όπως φίλτρο αερα,σκαστρα,πολλαπλασιαστές,Μπέκ,αντλία βενζίνης,σωληνάκια υποπίεσης, αγελάδα και ότι άλλο θεωρείτε πως σύντομα είναι πολύ πιθανο να μου παρουσιάσει βλάβη.

Προχώρησα σε custom stage1 πρόγραμμα στέλνοντας τον εγκέφαλο σε βελτίωση στην Πάτρα τον οποίο μου σύστησε φίλος μου που είναι χρόνια στο χώρο των βελτιώσεων. Δεν το έχω βάλει ακόμη στο αυτοκίνητο και έχω ήδη αρχίσει να αγχώνομαι για προβληματα που θα αρχίσει να βγάζει καθώς τα 16 χρόνια και τα 200.000 χιλιόμετρα ,χωρίς να έχει αλλαχθεί τίποτα πάνω στο αμάξι, είναι πολλα. Έχω διαβάσει πάρα πολύ τα άρθρα σας και προσπαθώ να μάθω από τις εμπειρίες σας. Επειδή η οικογενειακή και επαγγελματική μου κατάσταση δεν μου δίνει περιθώρια για κλείσιμο του αυτοκινήτου κάθε λίγο στο συνεργείο θα ήθελα τη γνώμη σας για αλλαγή πριν παρουσιάσουν πρόβλημα περιφερειακών όπως φίλτρο αερα,σκαστρα,πολλαπλασιαστές,Μπέκ,αντλία βενζίνης,σωληνάκια υποπίεσης, αγελάδα και ότι άλλο θεωρείτε πως σύντομα είναι πολύ πιθανο να μου παρουσιάσει βλάβη.

Καλησπερα φιλε, αν ειναι να βγει κατι off λογω παλαιοτητας, θα βγει! Αν δεν θες να το κανει πιο γρηγορα τοτε ,ακομα και με το προγραμμα οδηγα οπως πριν  προσεχτικα και συντηρητικα οχι αποτομα και εισαι κομπλε! Τωρα για αρχη για να δουλεψει και οχι επειδη θα εχεις προβλημα , βαλε ενα πανελακι φιλτρο ελευθερας (αν θες και η αλλαγη του ειναι ευκολη και γρηγορη χωρις να χρειαστει να κλεισεις το αμαξι σε συνεργειο)   ;)

Edited by George...

την αγελαδα ,αν βρεις μια σιλικονουχα αλλαξε τη γιατι η μαμα κάνει αναροφηση και στομωνει την εισαγωγή όταν αυξανεται η πίεση με το προγραμμα. Δεν θα εχεις ιδιατερο προβλημα και αν το αφησεις απλα όταν το αλλαξεις θα δεις διαφορα.

ενα φιλτρο πάνελ όπως γραφτηκε επισης θα το βοηθησει ν'ανασανει καλυτερα .

τωρα ΄σον αφορά τις ζημιες , για το μοτερ δεν εχεις κατι να φοβηθεις. το τουρμπο αν δεν εχει πολυ τζογο η φτερωτη επισης θαντεξει αρκετα αν και θα πυρωνει γρηγορα σε πατηματα το μαντεμι του.

Πρεπει λοιπον να εισαι πιο προσεκτικός πχ όχι τερμα γκάζι για πάνω από ένα λεπτο και αν το κα΄νεις να αφηνεις το τουρμπο να κρυωσει.

το προβλημα είναι το μαμα ιντερκουλερ που ειναι μικρο και ανεβαζει θερμοκρασία εισαγωγής όποτε ειδικά καλοκαιρι ξεχνα τα γκαζια

Εκεινο που σιγουρα αργα η γρηγορα θα εχεις θεμα ειναι οι πολλπλασιαστες αν εχεις πχ παλιους και δεν εχεις αλλαξει. Με την αυξηση της πιεσης ειναι οι πρωτοι που παραδιδουν πνευμα, υπάρχει ομως μονιμη λυση με τους κοκκινους από R8 που ειναι και οι καλύτεροι 

το κερδος απτο 1ο σταδιο  ειναι βασικά  η έκρηξη ροπης που αρχικα θα σου φανει σαν να πηρε 100 άλογα πάνω! Αξιζει και με το παραπάνω ειδικά αν δεν πειράξεις τα υπολοιπα περιφερειακα που κοστιζουν αρκετα ψαχνοντας και τον τελευταιο ιππο.

τελος στα μεταχειρισμενα μπορεις να βρεις και να βαλεις και το 2ο ιντερκουλερ που ειχε το 190άρι  ΒΕΧ, αυτο θα σου κρατησει σχετικά χαμηλα τις θερμοκρασιες εισαγωγής

Edited by mariosA4
  • Like 1

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Σήμερα το πήγα βόλτα μετά την αναβάθμιση και ήδη ξεκίνησαν τα ''οργανα'' ο συμπλέκτης δεν άντεξε και μετά από 200.000 χιλιόμετρα άρχισε να πατιναρει. Μιας και δεν κάνω ούτε εκκινήσεις ούτε ταρζανιες και λόγω fwd σκέφτομαι να βάλω τον εργοστασιακό ξανά,πιστεύω θα αντέξει. Μαρίνο εάν σου είναι εύκολο να μου στείλεις κωδικούς από πολλαπλασιαστές R8 και σιλικονατης αγελάδας θα με βοηθουσες πολύ. Πάντως το αμάξι δεν έχει καμιά σχέση με πριν.

audi  r8 coils  - 06E905115F, θελεις και πλαστικους αποστατες για να μη κουνιουνται επειδη ειναι λιγο πιο μακριοι, εχω αν θέλεις.

για αγελάδα ψαξε σε κατι τέτοιο αν βρεις μεταχειρο, γενικά δεν παθαινει κατι καθως δεν σηκωνει πιέσεις το συγκεκριμενο κομμάτι  

https://www.etektuning.com/neuspeed-xtreme-1-8t-turbo-intake-hose-for-b6-a4/

audi r8 coils -

06E905115F, θελεις και πλαστικους αποστατες για να μη κουνιουνται επειδη ειναι λιγο πιο μακριοι, εχω αν θέλεις.

για αγελάδα ψαξε σε κατι τέτοιο αν βρεις μεταχειρο, γενικά δεν παθαινει κατι καθως δεν σηκωνει πιέσεις το συγκεκριμενο κομμάτι

Υπάρχουν ακόμη οι αποστάτες?

Υπάρχουν ακόμη οι αποστάτες?

ναι υπάρχουν , στειλε ένα πμ 

Καλημερα ,υπαρχει σαν ανταλακτικο αυτος ο αποστατης που φαινεται στην φωτο στο λινκ  και  μπαινει  αναμεσα στην εισαγωγη της τουρμπινας και την 'αγελαδα'.....?Ουσιαστικα μεγαλωνει η εισαγωγη της ,η επιφανεια απο το στομιο της τουρμπινας  εκει που κουμπωνει η αγελαδα.

Edited by George...

ναι υπάρχουν , στειλε ένα πμ

δεν με αφήνει να στείλω πμ

Kαλημερα  ,ποια η γνωμη σας,η η εμπειρια σας απο τις παρακατω εταιρειες προγραμματισμου  ?,  Microchips Tuning ,   SPtunes   ,   e-tuners...!  

Καλημέρα σας, 

Ξεθάβω το θέμα γιατι ενδιαφέρομαι και γω για προγραμμα.

Έχω το 193PS quattro 200.000χλμ και θα ήθελα να το τσιμπήσω λίγο.

Τι μου προτείνετε?

Ευχαριστώ