Jump to content

Χορηγοί

Περισσότερα

Συνάντηση Audi Α3/S3/RS3 - Ark

Δείτε τις εντυπώσεις & φωτογραφίες απο την συνάντηση.
Εντυπώσεις

Συνάντηση Audi A4 S4 RS4 - Ark

Δείτε τις εντυπώσεις φωτογραφίες και σχόλια απο την εκδήλωση
Περισσότερα

Συνάντηση Αudi Sport Club - Apolis Πετρούπολη

Περισσότερα
Πολιτική προστασίας απορρήτου Read more... ×

Recommended Posts

Δεν ξερω ρε παιδιά αλλα αυτο το πράγμα να μην σηκώνεις τηλέφωνο... Έγιναν ολοι φίρμες!!! Ούτε το λόγο τους δεν κρατάνε(τωρα θα μου πείτε ποιο λόγο). Keep walking...

• Like 1

Αν εννοείς τους προγραμματιστές σαφώς και υπάρχει θέμα και μάλιστα εν μέσω κρίσης, φαντάσου τι θα γίνει αν φτιάξουν τα πράγματα..

Το θέμα είναι ότι βγάζουν εύκολα λεφτά χωρίς κόπο και το κυριότερο χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις, ανάθεμα αν κανείς τους έχει βγάλει μία σχολή

Εμένα έκανε 3 βδομάδες και καλά ο ντίλερ να βρει ημερομηνία με τον προγραμματιστη για τον προγραμματισμό. Αλλά γιατί να ασχοληθεί μαζί μου, είχα ήδη πληρώσει για 1ο Στάδιο και ήθελα αναβάθμιση σε 28rs,κοινως λιγότερα χρήματα θα έβγαζε από ένα 1ο στάδιο που πλέον όλοι είναι ολίγον από κονσέρβα... Επίσης έχω ακούσει για τρεις προγραμματιστες από τα μεγάλα ονόματα οι οποίοι πλέον σταμάτησαν τα προγράμματα σε BT και φτιάχνουν μόνο πρώτο στάδιο, αφού εκεί είναι το εύκολο χρήμα...

Εμένα έκανε 3 βδομάδες και καλά ο ντίλερ να βρει ημερομηνία με τον προγραμματιστη για τον προγραμματισμό. Αλλά γιατί να ασχοληθεί μαζί μου, είχα ήδη πληρώσει για 1ο Στάδιο και ήθελα αναβάθμιση σε 28rs,κοινως λιγότερα χρήματα θα έβγαζε από ένα 1ο στάδιο που πλέον όλοι είναι ολίγον από κονσέρβα... Επίσης έχω ακούσει για τρεις προγραμματιστες από τα μεγάλα ονόματα οι οποίοι πλέον σταμάτησαν τα προγράμματα σε BT και φτιάχνουν μόνο πρώτο στάδιο, αφού εκεί είναι το εύκολο χρήμα...

κανονικά έπρεπε να πληρώσεις το πρόγραμμα από την αρχή. Άλλο 1ο στάδιο, άλλο 28RS. καμία σχέση τα 2 τούρμπο.

Και ο σωστός επαγγελματίας είναι αυτός που θα ασχοληθεί είτε είναι δουλειά των 50€ είτε των 1000€. (τι σημασία έχει πόσο κάνει αφού αυτός έχει βάλει την τιμή και άρα σημαίνει ότι είναι happy με τα χρήματα αυτά για να κάνει τη συγκεκριμένη δουλειά?)

ΥΓ: το 1ο στάδιο είναι το "καλύτερο" από άποψη πελατείας. Φτιάχνεις πρόγραμμα, φλασάρεις, κάνεις ένα log ότι όλα πάνε κατ'ευχήν και τέλος. Κατά 99% ο άλλος θα βάλει πρόγραμμα και δε θα σε ξανα-ενοχλήσει. Ούτε εδώ κάπου "σφίγγει" το μοτέρ όταν πατάω απότομα τέρμα γκάζι, ούτε με κόβει ο εγκέφαλος του abs/esp γιατί από την επιτάχυνση διαβάζει στιγμιαία ότι "τράκαρες" ή "φεύγει" το αμάξι με τα 4 και σε κόβει ούτε τίποτα από αυτά τα περίεργα που εμφανίζονται όταν φτάνεις το μοτέρ και τα ηλεκτρονικά στα όριά τους.

μιας και πιασαμε το θεμα του προγραμματισμου να παραθεσω και γω κάποιες προσωπικες απόψεις ..

καταρχάς το 1ο σταδιο ειναι απο τη φυση του κονσερβα αλλα με την καλή έννοια καθως κάποιοι ασχολήθηκαν και ξεκλειδωσαν μερικά έξτρα αλογάκια για το μαμά τουρμπο κρατωντας κατα βάση όλα τα safe του μοτερ.

το προγραμματάκι αυτο λοιπόν πουλιέται σαν ζεστο κουλούρι απο τους απανταχού "προγραμματιστές " οι οποίοι έχουν -δεν εχουν εμπειρία κονομάνε ευκολα ενα 300άρι το κεφαλι για κάτι που φυσικά δεν σπάει δεν χαλάει.

τα προβλήματα ξεκινούν από κει και πάνω όπου αλλάζοντας το τούρμπο υποχρεωτικά για να ξεκλειδώσεις άλογα θα πρέπει να παίξεις με τα safe στα όρια τους , ή και πολλά να τα καταργήσεις ώστε να εξασφαλίσεις την κρυμμένη ιπποδύναμη από την έξτρα παροχη.

τη δουλειά αυτη μόνο έμπειροι προγραμματιστές μπρούν να την κάνουν ,διορθωνοντας τους χαρτες των μεγαλύτερων μπεκ , να παίξουν με αβάνς .

Εδω είναι όμως και η σπαζοκεφαλιά καθως για να φτιάξεις ένα σωστό πρόγραμμα που πχ θα δουλεύει σε όλο το φάσμα και όχι μονο τέρμα είναι και το δυσκολότερο

για παραδειγμα στο δικό μου ενώ δουλέυει τέρμα μια χαρα , στα μισόγκαζα έχει προβληματάκια που σου σπάνε τα νευρα στην καθημερινότητα.

Ο βελτιωτής δεν ασχολείται φυσικά γιατι κατα τα λεγομενά του , έχει ασχοληθει πολύ με το δικό μου αυτοκίνητο....Ποιός ο λόγος να ασχοληθει όταν περνωντας 5 1α σταδια σε 1 μερα θα κονομήσει όσα εμεις πασχίζουμε να βγάλουμε σε ένα μηνα και βάλε...

• Like 6

Αν και έχουμε γ@μ%#=@) το τοπικ του Ρενου, @Γιώργο το θέμα είναι το αν θα έπρεπε να ξαναπληρωσω για πρόγραμμα από την αρχη? Όταν έβαλα το πρόγραμμα 1ου σταδίου και έδωσα 450 ευρώ, μαύρα εννοείται όπως στο 99% των προγραμματιστων, ήταν αναβαθμίσιμο μέχρι 28rs... Δεν ήταν στα πλάνα μου τότε αλλά έλα που έτσι ήρθαν τα πράματα... Η αναβάθμιση κόστιζε +100 ευρώ, άκρως δελεαστική τιμή, και προσωπικά σκέφτηκα να πάω να την κάνω και αν δεν μείνω ευχαριστημένος (όχι με την απόδοση, δεν είμαι κοντρακιας αλλά με την λειτουργια) θα πήγαινα σε άλλο προγραμματιστη, όπως και θα κάνω όταν με το καλο αλλάξω δύο τρία πραγματάκια που θέλω ακόμα... Όπως είπες τις τιμές δεν τις διαμορφώνει ο πελάτης αλλά ο προγραμματιστης και οφείλει να σου παρέχει τις "υπηρεσίες" του σωστά εφόσον πληρώνεται ότι ζητάει... Όταν όμως καταφέρνεις να κλείσεις ραντεβού μετά από τρεις βδομάδες γιατί κατά πάσα πιθανότητα σε αποφεύγει ο προγραμματιστης για τον τελευταίο λόγο που ανέφερε ο Μαρίνος και όταν πας τελικά για πρόγραμμα, στέλνει ο dealer το file και μετά από μια ώρα αναμονή χωρίς απάντηση τον παίρνει τηλ και του λέει να το ξαναστείλει γιατί ήταν στο σ-μ και δεν το είδε και τώρα δεν το βρίσκει, τότε μόνο επαγγελματισμο δεν δείχνει... Από τις 5 το απόγευμα έφυγα 00:30 την νύχτα, με μόλις τρία file δοκιμασμένα, με κλείσιμο πεταλούδας κάποιες φορές μετά τις 6000 και κόφτη μαμά... Όταν δε ξαναπήγα, κάναμε ένα λογκαρισμα, έφταιγε ο MAF, μετά δεν έφταναν τα μπεκ (bosch 550cc με αντλία ΑΕΜ 320L τερματιζαν στο 1.3 με 28rs όπως ειπε ενώ ξέρω αλλά δύο ίδια αμάξια με ίδιο εντελώς setup που δουλεύουν ρολόι και στο 1.5bar)... Αλλά όποιον και να ρωτήσεις θα σου πει και μια τέτοια ιστορία απο τον δικό του προγραμματιστη, συνεπώς όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουν... Όταν τα τσεπώνουν καλά, κάνουν συνήθως και δουλειά... Στις αναβαθμίσεις κουράζονται...

Mάλλον άνοιξα το κουτί της Πανδώρας, Σωστός επαγγελματίας χμ.. Αυτοί οι προγραμματιστές που έκαναν στην πλάτη μας όνομα, κάνουν ότι γουστάρουν και δίνουν την ανάλογη ''προσοχή'', όταν υπάρχει το ανάλογο αντίκρισμα(τι είναι αυτο?)!!!Όταν είχα πάει τότε στο Ωραιόκαστρο(2011) για πρόγραμμα (απογευματάκι) μέσα στο dyno είχε ένα golf 2.0tfsi dsg (νομίζω ko4). Το γκολφάκι το είχε απο το πρωί και το πολεμούσε μέχρι την ώρα που πήγα εγώ. Όταν το έβγαλε απο το dyno του είπε ''δεν τελειώσαμε''. Εγώ δεν έδωσα τόσο σημασία λέω ήρθα ΣΤΟΝ προγραμματιστή οπότε και με εμένα το ίδιο θα κάνει. Βάζω το αυτοκίνητο στο dyno παίρνει ο ''θεός'' το λάπτοπ του, ανοίγει ένα file από ένα seat ibiza με παρόμοιο setup και σε ούτε ώρα ήμασταν... SAVE. Εγώ τότε που είχα τρέλα για νούμερα του έλεγα ''σήκωσε'', ''τέντωσε'' κτλ, αλλά εκείνος μου έλεγε είσαι SAVE. Το παλικάρι με το golf(κόκκινο ακόμα θυμάμαι τον ήχο απο τις αλλαγές του dsg ) ήταν κοντράκιας απο θεσ/νικη, εγώ απο Δράμα με ένα Α4... Μην μου πείτε ότι είμαι υπερβολικός γιατί έχει πολλά τέτοια παραδείγματα (ας πούμε ένα για την τιμή των όπλων golf 2.0tfsi dsg  ttrs turbo Θεσ/νικη...όπλο το αυτοκίνητο!!)

λιγο αργα γιατι τωρα διαβασα το 10σελιδο αλλα ευγε που το γυριζεις το εργαλειο στη πιστα και το χαιρεσαι!! (τραβαμε τα ιδια ζορια και σε καταλαβαινω!) 

αντε και κατω απο το 30 συντομα!

κριμα για την γενικη αντιμετωπιση απο τους "επαγγελματιες" του χωρου της βελτιωσης

Edited by Paladin

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου. Σε αυτή την άνιση μάχη με τους επαγγελματίες αφήνω να νικήσει η αγάπη μου γι αυτό που κάνω. Προσπαθώ να μην παίρνω τρελά ρίσκα σε ότι κάνω και να μην χαλάσω το χαρακτήρα του αυτοκινήτου. Θα ήθελα να κάνω πολλά πράγματα ακόμη αλλά δεν έχω την ίδια υπομονή όπως παλιά(τους βαριέσαι μετά απο ένα σημείο). Μια ferrea κεφαλή, με ροική, με εκκεντροφόρους και στροφάρισμα στις 8000 πραγματικές (όχι κοντέρ) θα ήταν ότι πρέπει για παράδειγμα, αλλά ποιός θα χρονίσει εκκεντροφόρους σωστά και όχι στο περίπου και ποιός θα κάνει πρόγραμμα. Σκέψου φίλος με s3 έβαλε εκκεντροφόρους σύν όλα τα άλλα και το αμάξι πήγαινε χάλια!!! Όχι πυράκια όχι ρετάρισμα όχι δεν ξέρω γω τί άλλο. Α το καλύτερο το οποίο ακούγεται σαν ανέκδοτο ρώτα διάφορους βελτιωτές για μπλοκέ διαφορικό (όχι δισκάτο) σε quattro!!!Τί είναι αυτό ρε παιδιά!!!!!!!!!!!!! Τη παλεύω πάντως ακόμα και ''μεταξύ'' μας ήδη αγόρασα τα slick μου και τα ζαντάρησα στις RAYS μου!!! :sFi_chucks:

• Like 1

Χαιρετώ τη παρέα μετά από αρκετό καιρό. Πήρα την απόφαση να σας πω τι πέρασα, με σκοπό να σας προστατέψω ως παράδειγμα προς αποφυγή (πάντα ΠΡΟΣΟΧΉ σ αυτό που αγαπάμε). Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα άκρη στους μεγάλους επαγγελματίες του χώρου που εμείς αποκαλούμε ''θεούς'' (ecu-tuners!!!) και είπα να διορθώσω το πρόγραμμα του αυτοκινήτου. Πήγα μέχρι τη Κοζάνη μια βόλτα μιας και ήθελα και δυναμόμετρο (όχι για τα νούμερα μιας και δεν είχα αλλάξει κάτι ουσιαστικό στο αυτοκίνητο). Δένουμε το ''θηρίο'' και ξεκινάμε.. Εδώ να δώσω και μερικές λεπτομέρειες ότι το σετ απ παρέμεινε το ίδιο με gt2871 απλά έγιναν κάποιες αλλαγές όπως external για καλύτερες θερμοκρασίες λόγω των trackday. Στον προγραμματιστή ζήτησα να γίνει και mafless καθώς νόμιζα ότι για τη χρήση που το θέλω θα κέρδιζα κάτι. Ο θεός αυτός λέει οκ και ξεκινάμε. ''Πετάει" πάνω ένα file και προσπαθεί να το ρυθμίσει mafless. Πάνω στο δυναμόμετρο μου λέει ότι έχω μεγάλα μπέκ (630cc) και αρχίζει και 'κόβει' βενζίνες. Ξανά πάτημα, ξανά 'κόβει' βενζίνες. Να μήν σας κουράζω το αυτοκίνητο ανέβαζε στροφές σαν 'πεθαμένο' και 'χτυπούσε' κόφτη σαν αυτοκίνητο εκατό ίππων. Το αποτέλεσμα της δυναμομέτρησης ήταν άκρως απογοητευτικό καθώς περίπου στο 1.5 bar, δεν μπορούσε να σηκώσει άλλο πίεση . Σύμφωνα με τα λεγόμενά του διάβαζε κάτι σαν βραχυκύκλωμα - πυράκια . Αρχίσαμε τις γνωστές σε όλους 'μαντεψιές' μήπως είναι πολλαπλασιαστές, μπουζί, pcv, μπεκ, αντλία κτλ. Περάσαμε τις δώδεκα το βράδυ και το αυτοκίνητο δεν έστρωνε με τίποτα. Λύνουμε το αυτοκίνητο και μου λέει Ο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗΣ θα σου στείλω καλώδιο όταν πάς Δράμα να κάνεις δοκιμές μήπως εκεί στρώσει το αυτοκίνητο (ήταν ανάδρομος ο Ερμής ρε φίλε!!!). Στο γυρισμό το αυτοκίνητο ''έκαιγε'' σαν τρελό, μετά τις 4500-5000 δεν ανέβαζε εύκολα και πυρόμετρο για κλάματα. Τον πήρα τηλέφωνο , τον ξαναπήρα για να μου στείλει το καλώδιο να δούμε τι γίνεται και αυτός στα... (με συγχωρείτε αλλά??). Το αυτοκίνητο το είδα έτσι χάλια και δεν είχα όρεξη ούτε βόλτα να το κάνω, όσο γι αυτόν.. στο τηλέφωνο μου έλεγε μην το φοβάσαι βγες και ''σήκωσε''. Πραγματικός επαγγελματίας έτσι? Μετά από δέκα μήνες μου έκανε την τιμή και μου έστειλε το καλώδιο και ξεκάρφωτο μήνυμα καλή αρχή!(κάνουμε και χούμορ!). Στο τόσο καιρό που μεσολάβησε μου μπήκαν ιδέες ότι το αυτοκίνητο έχει πρόβλημα και άρχισαν και έμπαιναν ιδέες αναβάθμισης (να τονίσω ότι ήμουν ευχαριστημένος με το σετ απ μου). Ερχόμαστε τώρα στο ζουμί της ιστορίας! Βρήκα πάλι μετά από πολύ ψάξιμο και προσπάθεια άλλο προγραμματιστή και ξεκινήσαμε να δούμε τι συμβαίνει στο αυτοκίνητο. ΛΟΙΠΌΝ.. το πρόγραμμα δεν ήταν mafless ΑΠΛΆ ''έσβησε'' τις βλάβες και στην ουσία είχες ένα αυτοκίνητο στο οποίο δεν είχες μπριζώσει τον maf. Με το που κουμπώσαμε τον maf έστρωσε το αυτοκίνητο σε μεγάλο βαθμό, χωρίς καν να έχουμε πειράξει ακόμη το πρόγραμμα. Επιτέλους ανέβαζε στροφές και πήγαινε δυνατά μέχρι το κόφτη!! Τώρα είμαστε σε φάση ρύθμισης με τις βενζίνες του και το αμάξι έχει βρει σχεδόν τον εαυτό του!(κι εγώ επίσης!!!). Έγραψα αυτή την όχι ευχάριστη ιστορία όχι για να βγάλω κακία (καμία σχέση) αλλά για να σας κάνω να είστε πιο προσεκτική με τις επιλογές σας και ότι διαβάζουμε και ακούμε δεν σημαίνει ότι ταιριάζει και σε μας (mafless). Να έχετε πάντα το νου σας σε πυρόμετρο, afr κτλ μπορούν να σας προστατέψουν από ένα πυροτέχνημα και οι πιο αρχάριοι καλό είναι να γνωρίζετε κάποια πράματα παραπάνω γι αυτό που κάνετε και αγαπάτε - AUDI -

• Like 6

Ρένο αν δεν έχεις θέμα, στείλε μου το όνομα του προγραμματιστή-θεου με πμ αλλά και αυτού που τελικά στο ρύθμισε μιας και ετοιμάζομαι για σφυρί στο Α4 (28rs setup με εξτέρναλ) και ψάχνομαι να αλλάξω πρόγραμμα... 

Καλό θα ήταν να μας τον κατονομασεις. Θα βοηθήσεις πολλά μέλη για να μην την πατήσουν. 

Το ξέρω πως οι περισσότεροι θα θέλετε να μάθετε ποιος είναι απλά ο σκοπός μου δεν ήταν αυτός. Θα πω μόνο ότι είναι από τα δυο τρία  «μεγάλα» ονόματα που έχουμε στην Ελλάδα σαν εταιρεία  !!! Πιστεύω να βοήθησα πολύ! Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός ! Μεγάλη προσοχή και όχι τυφλή εμπιστοσύνη του τύπου αυτός κάνει δυνατά αυτοκίνητα κτλ! 

2 λεπτά πριν, renoss2k είπε

468001DA-37B3-455F-841D-5D0F00320028.jpeg

Από την Κοζάνη. Τουλάχιστον έχουμε καλή φωτογένεια!!!

• Like 2

Ρένο καλησπέρα,

Δύο ερωτήσεις που μου δημουργήθηκαν αφού διάβασ το post σου.

α) δηλαδή προσπάθησε να ρυθμίσει mafless ένα αμάξι και δεν τα κατάφερε, γιατί ξέχασε να γράψει έτσι τον κώδικα ώστε να μη λαμβάνει υπόψη του το σήμα του maf? (αυτό συμπεραίνω)

β) πόσα έβγαλε τελικά. Δε μας είπες? :P

ΥΓ: προσωπικά το "φτιάχνει δυνατά αμάξια" δε μου λέει τίποτα, αφού εμείς το αμάξι (αμάξια δρόμου) δεν τα οδηγούμε παρά ελάχιστες φορές τέρμα γκάζι (σε σχέση με το διάστημα που το οδηγούμε χαλαρά = δηλαδή με μισόγκαζα ή και λιγότερο από μισό γκάζι). Σημασία έχει το αμάξι μετά το πρόγραμμα να λειτουργεί όσο το δυνατόν πιο φιλικά, θα τολμούσα να πω όσο γίνεται πιο εργοστασιακά... Το αν θα βγάλει 300 (τυχαίο νούμερο) και όχι 310, εξαρτόνται από τόσα πράγματα που ειλικρινά δεν είναι στο χέρι του προγραμματιστή. Και στην τελική καλύτερα 300 safe άλογα, παρά 310 και "οριακά".

57 λεπτά πριν, Kavouras είπε

δηλαδή προσπάθησε να ρυθμίσει mafless ένα αμάξι και δεν τα κατάφερε, γιατί ξέχασε να γράψει έτσι τον κώδικα ώστε να μη λαμβάνει υπόψη του το σήμα του maf? (αυτό συμπεραίνω)

Ότι δεν τα κατάφερε δεν τα κατάφερε γενικά! Τώρα αν το ξέχασε η απλά δεν ήξερε τον κωδικό η το έκανε από κουτοπονηριά τι να πω;;; Στη τελική πες δεν μπορώ να στο κάνω mafless η μια άλλη καλή δικαιολογία για να μην κατέβει και το όνομα σου από την μαρκίζα!!!!!!

• Like 1

8 λεπτά πριν, renoss2k είπε

Ότι δεν τα κατάφερε δεν τα κατάφερε γενικά! Τώρα αν το ξέχασε η απλά δεν ήξερε τον κωδικό η το έκανε από κουτοπονηριά τι να πω;;; Στη τελική πες δεν μπορώ να στο κάνω mafless η μια άλλη καλή δικαιολογία για να μην κατέβει και το όνομα σου από την μαρκίζα!!!!!!

1 ώρα πριν, Kavouras είπε

β) πόσα έβγαλε τελικά. Δε μας είπες? :P

Όσο γι αυτό θα το διορθώσουμε σύντομα 😈

Υ.Γ κάναμε οβερ 1.73 και τα πρώτα χαμόγελα ήρθαν! Χωρίς να πετάω βενζίνες πίσω!!!!

• Like 1

Συγγνώμη αλλά αυτά είναι τραγικά. Πρέπει να κατονομασεις το άτομο και να προστατευθούν οι άλλοι στον χώρο. Έλεος...

14 ώρες πριν, A80Avant είπε

Συγγνώμη αλλά αυτά είναι τραγικά. Πρέπει να κατονομασεις το άτομο και να προστατευθούν οι άλλοι στον χώρο. Έλεος..

Το κερασάκι στη τούρτα.. επιθετικό λάμδα για ένα αυτοκίνητο που του είπα πολλές φορές “ τρέχω  trackday “ . Πατούσα Τρίτη με τις δικές του πιέσεις 1.6 οβερ και το πυρομετρο.. Σκέψου ότι το αυτοκίνητο μέσα στη πίστα με ε κατοστάρα και ενισχυτικό έχω δει οβερ μέχρι 2.23-2.29 αλλά με το προγραμμα του θεού Μιχάλη exelixis χωρίς προβλήματα!