Jump to content

Κλήρωση Δώρων 2020

Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΑΒΒΑΤΟ 20/06/2020 17.30

Περισσότερα

Καλοκαιρινή ένδυση 2020

Περισσότερα

NightWalk 26/2 20:30

Περισσότερα
Sign in to follow this  
Audi_S3_Power

Πισω ηχεια

Recommended Posts

Eχω προσεξει απο τοτε που πηρα το αμαξι οτι στα πισω ηχεια οταν ειχα την ενταση λιγο δυνατα οτι καποιο απο αυτα μαλλον πρεπει να κανει διακοπες την ωρα της αναπαραγωγης.

Προσφατα ειπα να κατσω πισω και να δοκιμασω να δω τι παιζεται και οντως εκει που επαιζε η μουσικη μια σταματουσε το αριστερο και μια το δεξι.

Επισης νομιζω οτι τα πισω ηχεια με τα μπροστα ειναι ιδια αλλα δεν ειμαι και πολυ σιγουρος για αυτο αλλα τα μπροστα δεν αντιμετοπιζουν καποιο προβλημα.

Εχω το standard ηχοσυστημα της Audi.

Τι μπορει να παιζεται στην συγκεκριμενη περιπτωση?

Ευχαριστω εκ των πρωταιρων

Γιωργος

Edited by Audi_S3_Power

εργοστασιακή εγγύηση έχεις?

Αν ναι, δεν έχω τίποτε άλλο να σου πω εκτός από αυτό: πήγαινε στην αντιπροσωπεία.Είναι ένα πρόβλημα που είναι εμφανές και θα το δεχτούν εύκολα.

Όσο είσαι στην εγγύηση μπορείς να απαιτήσεις να φτιαχτεί το πρόβλημα (δωρεάν προφανώς) ακόμα κι αν πρέπει να αλλάξουν το μισό αμάξι. wink.gif

εργοστασιακή εγγύηση έχεις?

Αν ναι, δεν έχω τίποτε άλλο να σου πω εκτός από αυτό: πήγαινε στην αντιπροσωπεία.Είναι ένα πρόβλημα που είναι εμφανές και θα το δεχτούν εύκολα.

Όσο είσαι στην εγγύηση μπορείς να απαιτήσεις να φτιαχτεί το πρόβλημα (δωρεάν προφανώς) ακόμα κι αν πρέπει να αλλάξουν το μισό αμάξι. wink.gif

To αγορασα Οκτωβρη του 2007. Δεν ξερω αν εχω βγει εκτος εγγυησης :S ελεος..!!

Με τοση πορωση που ειχα οταν το πηρα δεν ασχολιθηκα καν :D

Οταν τα μεγαφωνα παιζουν με διακοπες ειδικα σε μεγαλυτερες εντασεις τοτε το πιο πιθανον ειναι να υπαρχει μερικη διακοπη στους ακροδεκτες του πηνιου κ με την κινηση του κωνου παρουσιαζεται.Φυσικα κ ειναι προβλημα των μεγαφωνων αλλα το αν σε καλυπτει η εγγυηση αυτο ειναι αλλο θεμα καθως δεν υπαρχει εταιρια που να δινει εγγυηση στα μεγαφωνα μετα απο τις πρωτες μερες εγκαταστασης.Ο λογος ειναι οτι πολλες φορες απο κακη χρηση(τερμα εντασεις) αυτα καιγονται ή βραχυκυκλωνουν.Φυσικα πανε να τους πεις το προβλημα σου κ δες τις αντιδρασεις.

Η αλλη περιπτωση θα μπορουσε να ειναι "ψυχρες κολλησεις" στον ενισχυτη που δινει σημα στα μεγαφωνα αλλα αυτο μπορει να διαπιστωθει μονο αν ανοιχτει ο ενισχυτης που βρισκεται κρυμμενος νομιζω πισω δεξια στα "μαγουλα" του πορτ μπαγκαζ.

Η αλλη περιπτωση θα μπορουσε να ειναι "ψυχρες κολλησεις" στον ενισχυτη που δινει σημα στα μεγαφωνα αλλα αυτο μπορει να διαπιστωθει μονο αν ανοιχτει ο ενισχυτης που βρισκεται κρυμμενος νομιζω πισω δεξια στα "μαγουλα" του πορτ μπαγκαζ.

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με το ένα πίσω ηχείο και το παρουσίαζε μόνο σε μεγάλες εντάσεις. Μου το άλλαξαν μιας και ήταν μέσα στην εγγύηση. Το κόστος βέβαια είναι μηδαμινό.

Νομίζω ότι ο ενισχυτής που είναι στο πίσω μέρος είναι μονοκάναλος και ότι οδηγεί μόνο το subwoofer.

Edited by Giannis Amar

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με το ένα πίσω ηχείο και το παρουσίαζε μόνο σε μεγάλες εντάσεις. Μου το άλλαξαν μιας και ήταν μέσα στην εγγύηση. Το κόστος βέβαια είναι μηδαμινό.

Νομίζω ότι ο ενισχυτής που είναι στο πίσω μέρος είναι μονοκάναλος και ότι οδηγεί μόνο το subwoofer.

Ειναι πολυ ευχαριστο που κανουν αυτη την αλλαγη μεσα στην εγγυηση του αυτοκινητου.Οσο για τον ενισχυτη οδηγει κ τα πισω μεγαφωνα μαζι με το subwoofer γι αυτο κ οταν αλλαζει η εργοστασιακη πηγη μπαινει ανταπτορας high-low για να συνεχιζουν να παιζουν.Για το λογου το αληθες παραθετω μια φωτο απο το φις του Rnse οπου φαινεται οτι μονο τα μπροστινα μεγαφωνα ενισχυονται. :offtopic:

post-3334-12710533777178_thumb.jpg

Edited by autoradioa3

Ειναι πολυ ευχαριστο που κανουν αυτη την αλλαγη μεσα στην εγγυηση του αυτοκινητου.

από τη στιγμή που το αμάξι έχει εργοστασιακή εγγύηση και είναι ένα πρόβλημα που είναι φανερό ότι είναι πρόβλημα, δεν μπορούν (έμμεσα) να αρνηθούν ή να μην στο αλλάξουν δωρεάν.

εδώ εγώ κυνηγάω και δέχτηκαν να μου αλλάξουν όλη την επένδυση της δεξιάς (εμπρός) πόρτας γιατί στα πολλά μπάσα (χωρίς να χρειάζεται το ηχοσύστημα να είναι δυνατά), τρίζει λίγο κάποια ένωση και αναγκαστικά πρέπει να αλλαχτεί όλη η επένδυση της πόρτας για να σταματήσει ο τριγμός.

Δεν ξέρω αν φταίει το ότι έχω bose ηχοσύστηκα και γι'αυτόν το ακούω αυτόν τον τριγμό (ενώ σε διαφορετική περίπτωση πχ δεν θα μπορούσε το ηχοσύστημα να πιάσει τόσο "βαθιές" νότες), αλλά όταν βάζω λίγο δυνατά τη μουσική "πιάνω" τον ήχο με το αφτί μου και ξενερώνω που το ακούω που τρίζει γιατί είναι τριγμός που προέρχεται από τα μπάσα που προκαλεί το ηχείο και όχι από μπάσα του sub (που εκεί, οκ όλα τρίζουν λίγο-λίγο).Είναι δηλαδή διαφορετικός τόνος τριγμού από το "προβλεπόμενο" τρίξιμο που υπάρχει όταν τρίζει κάτι λόγω μπάσων.Ακούγεται σα να συντονίζεται κάτι.angry.gif

Οπότε όταν δέχονται να αλλάξουν ακόμα και τέτοια πράματα, είναι λογικό πράγματα πιο προφανή όπως προβληματικά ηχεία ή ενισχυτές ή και άλλα πιο σοβαρά πράματα, να δέχονται να τα περάσουν στην εγγύηση.

Προσωπικά όσο έχω εγγύηση, θα είμαι ψείρας και μη ανεκτικός με το οτιδήποτε.Η ανεκτικότητα θα αρχίσει όταν θα τελειώσει η εγγύηση κι όχι γιατί τότε θα αρχίσω να πληρώνω (χωρίς να σημαίνει ότι δεν παίζει κι αυτό το ρόλο του), αλλά γιατί τότε θα είναι το αμάξι 4ων ετών και όσο να 'ναι δεν μπορεί να είναι όπως ήταν καινούριο (ή έστω ενός ή 2 ετών).happy.gif

Όσο είστε στην εγγύηση "κυνηγήστε" το οτιδήποτε βρίσκετε ή σας ενοχλεί ή έχετε εντοπίσει.Αργότερα το "πρόβλημα" (πραγματικό ή μη) θα οξυνθεί και θα γίνει χειρότερο οπότε θα πρέπει εκτός από το χρόνο που θα διαθέσετε, να βάλετε και τα χρήματα για να το διορθώσετε, ειδικά όταν μιλάμε για τμήματα του αυτοκινήτου που λειτουργούν και δεν είναι "Στατικά" όπως το καπώ ή η πόρτα ή ο ουρανός αλλά είτε μεταφέρουν κινήσεις (κηλιδώσεις στις πόρτες, στο πορτ-παγκάζ) είτε μηχανικά μέρη (όπως μηχανή, κιβώτιο ταχυτήτων κτλ).

Αυτή τουλάχιστον είναι η άποψή μου.Δεν ξέρω αν είμαι σωστός ή λάθος.blush.gif

ΥΓ:δηλαδή αν κατάλαβα καλά, βάζοντας rns-e, βελτιώνεται ο ήχος στο αμάξι (όταν δεν έχεις bose ηχοσύστημα)??Κουλό μου ακούγεται ως σκεπτικό αλλά με βάση τα στοιχεία που παραθέτεις έτσι πρέπει να είναι...poster_oops.gif

Edited by Kavouras

ΥΓ:δηλαδή αν κατάλαβα καλά, βάζοντας rns-e, βελτιώνεται ο ήχος στο αμάξι (όταν δεν έχεις bose ηχοσύστημα)??Κουλό μου ακούγεται ως σκεπτικό αλλά με βάση τα στοιχεία που παραθέτεις έτσι πρέπει να είναι...poster_oops.gif

Δεν ειπα αυτο.Ειτε προκειται για το Rnse ειτε για το concert η συνδεσμολογια ειναι ιδια για τα μεγαφωνα.Απλα εθεσα σαν παραδειγμα την φωτο απο το Rnse.Σαν φις ειναι ιδιο,δεν αλλαζει τιποτα κ δεν πιστευω οτι βελτιωνεται ο ηχος με το Rnse σε σχεση με το concert.Αλλα ξεφυγαμε απο το θεμα!!!

Δεν ειπα αυτο.Ειτε προκειται για το Rnse ειτε για το concert η συνδεσμολογια ειναι ιδια για τα μεγαφωνα.Απλα εθεσα σαν παραδειγμα την φωτο απο το Rnse.Σαν φις ειναι ιδιο,δεν αλλαζει τιποτα κ δεν πιστευω οτι βελτιωνεται ο ηχος με το Rnse σε σχεση με το concert.Αλλα ξεφυγαμε απο το θεμα!!!

συγνώμη.παρανόησα.poster_oops.gif

Για την ιστορια και μονο , το διαγραμμα που εχεις παραθεσει ειναι απο Concert 2+ και οχι απο RNS-e

από τη στιγμή που το αμάξι έχει εργοστασιακή εγγύηση και είναι ένα πρόβλημα που είναι φανερό ότι είναι πρόβλημα, δεν μπορούν (έμμεσα) να αρνηθούν ή να μην στο αλλάξουν δωρεάν.

εδώ εγώ κυνηγάω και δέχτηκαν να μου αλλάξουν όλη την επένδυση της δεξιάς (εμπρός) πόρτας γιατί στα πολλά μπάσα (χωρίς να χρειάζεται το ηχοσύστημα να είναι δυνατά), τρίζει λίγο κάποια ένωση και αναγκαστικά πρέπει να αλλαχτεί όλη η επένδυση της πόρτας για να σταματήσει ο τριγμός.

Δεν ξέρω αν φταίει το ότι έχω bose ηχοσύστηκα και γι'αυτόν το ακούω αυτόν τον τριγμό (ενώ σε διαφορετική περίπτωση πχ δεν θα μπορούσε το ηχοσύστημα να πιάσει τόσο "βαθιές" νότες), αλλά όταν βάζω λίγο δυνατά τη μουσική "πιάνω" τον ήχο με το αφτί μου και ξενερώνω που το ακούω που τρίζει γιατί είναι τριγμός που προέρχεται από τα μπάσα που προκαλεί το ηχείο και όχι από μπάσα του sub (που εκεί, οκ όλα τρίζουν λίγο-λίγο).Είναι δηλαδή διαφορετικός τόνος τριγμού από το "προβλεπόμενο" τρίξιμο που υπάρχει όταν τρίζει κάτι λόγω μπάσων.Ακούγεται σα να συντονίζεται κάτι.angry.gif

Οπότε όταν δέχονται να αλλάξουν ακόμα και τέτοια πράματα, είναι λογικό πράγματα πιο προφανή όπως προβληματικά ηχεία ή ενισχυτές ή και άλλα πιο σοβαρά πράματα, να δέχονται να τα περάσουν στην εγγύηση.

Προσωπικά όσο έχω εγγύηση, θα είμαι ψείρας και μη ανεκτικός με το οτιδήποτε.Η ανεκτικότητα θα αρχίσει όταν θα τελειώσει η εγγύηση κι όχι γιατί τότε θα αρχίσω να πληρώνω (χωρίς να σημαίνει ότι δεν παίζει κι αυτό το ρόλο του), αλλά γιατί τότε θα είναι το αμάξι 4ων ετών και όσο να 'ναι δεν μπορεί να είναι όπως ήταν καινούριο (ή έστω ενός ή 2 ετών).happy.gif

Όσο είστε στην εγγύηση "κυνηγήστε" το οτιδήποτε βρίσκετε ή σας ενοχλεί ή έχετε εντοπίσει.Αργότερα το "πρόβλημα" (πραγματικό ή μη) θα οξυνθεί και θα γίνει χειρότερο οπότε θα πρέπει εκτός από το χρόνο που θα διαθέσετε, να βάλετε και τα χρήματα για να το διορθώσετε, ειδικά όταν μιλάμε για τμήματα του αυτοκινήτου που λειτουργούν και δεν είναι "Στατικά" όπως το καπώ ή η πόρτα ή ο ουρανός αλλά είτε μεταφέρουν κινήσεις (κηλιδώσεις στις πόρτες, στο πορτ-παγκάζ) είτε μηχανικά μέρη (όπως μηχανή, κιβώτιο ταχυτήτων κτλ).

Αυτή τουλάχιστον είναι η άποψή μου.Δεν ξέρω αν είμαι σωστός ή λάθος.blush.gif

Φιλε μου επειδη δεν εχω ασχοληθει καθολου με το ποσο διαρκει η εγγυηση εγω που το πηρα Οκτωβρη 2007 λες να ειμαι εντος?

Επισης πρεπει να παω στην συγκεκριμενη αντιπροσωπεια που το πηρα η σε οποια αντιπροσωπεια Audi εχω πιο κοντα?

Edited by Dimitris_Kon
ορθογραφία

Φιλε μου επειδη δεν εχω ασχοληθει καθολου με το ποσο διαρκει η εγγυηση εγω που το πηρα Οκτοβρη 2007 λες να ειμαι εντος?

Επισης πρεπει να παω στην συγκεκριμενη αντιπρωσοπεια που το πηρα η σε οποια αντιπρωσοπεια Audi εχω πιο κοντα?

η εργοστασιακή εγγύηση έχει 2 χρόνια ισχύ, μετρώντας από τη μέρα που βγαίνει η 1η άδεια του αυτοκινήτου.

Αφού το πήρες λοιπόν Οκτώβριο του 2007 (θεωρώ ότι τότε βγήκε η 1η άδεια του αυτοκινήτου), είχες εργοστασιακή εγγύηση ως τον Οκτώβρη του 2009, άρα...έληξε πριν 6-7 μήνες.blush.gif

Όταν έχεις εγγύηση δεν χρειάζεται να πας σε αυτόν που πήρες το αμάξι, απλά να πας σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο audi.new_thumright.gif

Πάντως επειδή είναι ένα πράγμα στο οποίο δεν μπορείς να κάνεις κακή χρήση, οπότε μπορείς να πας σε ένα συνεργείο εξουσιοδοτημένο και να πεις ότι "μου κάνει αυτό το πράγμα εδώ και πολύ καιρό αλλά λόγω υποχρεώσεων δεν μπορούσα να έρθω νωρίτερα.Υπάρχει περίπτωση να καλυφθώ από εγγύηση?"

Επιπλέον καλό είναι να βρεις και τι φταίει.Αν είναι πρόβλημα των ηχείων, τότε απλώς αγοράζεις 2 ηχεία (και ίσως και καλύτερα από τα εργοστασιακά) σε νορμάλ κόστος και λήγει το θέμα.Αν είναι θέμα πηγής (στερεοφωνικού), τότε το "πράμα" χοντραίνει.

η εργοστασιακή εγγύηση έχει 2 χρόνια ισχύ, μετρώντας από τη μέρα που βγαίνει η 1η άδεια του αυτοκινήτου.

Αφού το πήρες λοιπόν Οκτώβριο του 2007 (θεωρώ ότι τότε βγήκε η 1η άδεια του αυτοκινήτου), είχες εργοστασιακή εγγύηση ως τον Οκτώβρη του 2009, άρα...έληξε πριν 6-7 μήνες.blush.gif

Όταν έχεις εγγύηση δεν χρειάζεται να πας σε αυτόν που πήρες το αμάξι, απλά να πας σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο audi.new_thumright.gif

Πάντως επειδή είναι ένα πράγμα στο οποίο δεν μπορείς να κάνεις κακή χρήση, οπότε μπορείς να πας σε ένα συνεργείο εξουσιοδοτημένο και να πεις ότι "μου κάνει αυτό το πράγμα εδώ και πολύ καιρό αλλά λόγω υποχρεώσεων δεν μπορούσα να έρθω νωρίτερα.Υπάρχει περίπτωση να καλυφθώ από εγγύηση?"

Επιπλέον καλό είναι να βρεις και τι φταίει.Αν είναι πρόβλημα των ηχείων, τότε απλώς αγοράζεις 2 ηχεία (και ίσως και καλύτερα από τα εργοστασιακά) σε νορμάλ κόστος και λήγει το θέμα.Αν είναι θέμα πηγής (στερεοφωνικού), τότε το "πράμα" χοντραίνει.

Ευχαριστω φιλε μου.Πιστευω οτι η φταινε τα ηχεια γιατι τα 2 μπροστα παιζουν αψογα παντα.Θα το τσεκαρω παντως αυτο που μου ειπες :)

Edited by Dimitris_Kon
ορθογραφία

έχω το 8p και είχα το απλό concert.έβαλα μια aftermarket πηγή και δεν ακούω ήχο πίσω. δεν θυμάμαι αν άκουγα ήχο παλιότερα όταν είχα το concert.έχουν όλα τα 8p με concert πίσω ηχεία;;φώτισα με τον φακό τον χώρο των ηχείων και είδα να γυαλίζει κάτι στο κέντρο.υπάρχει περίπτωση να μην έχει ηχείο μέσα.πάνω στο concert γράφει μόνο fr & fl.καμιά ιδέα;;

Το Subwoofer που υπάρχει στο χώρο του πορτμπαγκάζ ΔΕΝ παίζει εάν δεν παίζουν τα πίσω ηχεία...
Υπάρχει κάποια ρύθμιση κάποιο γεφύρωμα που κάποιος έχει κάνει για να παίζει μαζί με τα εμπρός ηχεία ????
Ευχαριστώ

Το Subwoofer που υπάρχει στο χώρο του πορτμπαγκάζ ΔΕΝ παίζει εάν δεν παίζουν τα πίσω ηχεία...

Υπάρχει κάποια ρύθμιση κάποιο γεφύρωμα που κάποιος έχει κάνει για να παίζει μαζί με τα εμπρός ηχεία ????

Ευχαριστώ

Οι γνωρίζοντες αν είναι θα σου απαντήσουν σχετικά. Μην ποστάρεις το ίδιο ερώτημα σε κάθε παρεμφερή ενότητα, δεν αυξάνονται οι πιθανότητες απάντησης.

• Like 1

Ευχαριστώ

Από περιέργεια....

Γιατί να ακυρώνεις τα πίσω ηχεία και να θες μόνο το sub?

Μα γιατί ο ήχος έρχεται από μπροστά ! Σε μια συναυλία, σε ένα κονσέρτο δεν κάθεσαι ούτε μέσα στην ορχήστρα ούτε έχεις την πλάτη στην ορχήστρα. Βλέπεις την ορχήστρα άρα η μουσική έρχεται Μόνο από μπροστά.
Τα πίσω ηχεία είναι για να ακούν οι πίσω και να χαλάνε την ακουστική στους μπροστά.
Άρα σε ένα αμάξι που κατά 70-80% είναι μόνο ο οδηγός (εγώ) τα πίσω ηχεία τα κλείνω εντελώς για να έχω σωστό ήχο...
Όμως διαπίστωσα (10000% τσεκαρισμένο) ότι το sub ( οι χαμηλές συχνότητες δεν είναι κατευθυντικές και μπορεί κάποιος να βάλει το sub πίσω) παίζει ΜΟΝΟ όταν στέλνεται σήμα στα πίσω ηχεία και μάλιστα η έντασή του είναι ανάλογη της έντασης των πίσω ηχείων.
Για μένα είναι μια ακόμα πατάτα της σχεδίασης του αυτοκινήτου που δεν μπορώ να εξηγήσω πως σκευτηκε ο σχεδιαστής....
Μπορεί αυτό με κάποιο τρόπο να αλλάξει ?
Να παίζει το sub με τα εμπρός ηχεία ???

Έχεις δοκιμάσει απλώς να αποσυνδέσεις τα πίσω; Λογικά το σαμπ θα εξακολουθεί να παίζει, αφού σήμα θα στέλνεται από την πηγή.

Ίσως κάτι τέτοιο να σε εξυπηρετούσε.

νομιζω αν ρυθμισεις τα μπροστινα ηχεια να παιζουν πιο δυνατα θα σου καλυψουν την ενταση των πισω και δεν θα χρειαστει να τα κλεισεις τελειως...θα πεσει και η ενταση του σαμπ βεβαια αλλα μπορεις να σπρωξεις λιγα μπασσα!

θεωρω παντως οτι καλυτερα να τα αφησεις ολα να παιζουν καθοτι αν ακους μπασσα απο πισω και τις υπολοιπες συχνοτητες απο αλλου δημιουργουνται ψυχοακουστικα φαινομενα και δεν ξερω κατα ποσο θα το ευχαριστηθεις, υποσυνηδητα τουλαχιστον!

Καλησπέρα ρε παιδιά!!! Έβαλα μια after market 2 din οθόνη και δεν μου παίζουν τα πισω ηχεια ούτε το sub γνωρίζει κάτι κάποιος για ποιο λόγο?????? Θέλει καποιον ανταπτορα  ??? Έχω τρελαθεί 

On 8/26/2020 at 5:04 PM, Xarilaos said:

Καλησπέρα ρε παιδιά!!! Έβαλα μια after market 2 din οθόνη και δεν μου παίζουν τα πισω ηχεια ούτε το sub γνωρίζει κάτι κάποιος για ποιο λόγο?????? Θέλει καποιον ανταπτορα  ??? Έχω τρελαθεί 

χρειάζεσαι αντάπτορα (το είπες μόνος σου :) )

Στις 26/8/2020 στις 5:04 ΜΜ, Xarilaos είπε

δες ΕΔΩ

• Like 1