Jump to content

Tι λαδια σε TTS ???


Recommended Posts

Εχω προβληματιστει με τι λαδια να βαλω..το αμαξι το εφερα απο γερμανια και φοραει castrol 5-30.μηπως ομως πρεπει να του φορεσω 10-40 λογω υψηλων θερμοκρασιων που εχουμε εδω στην ελλαδα?ηδη χθες μου αναξε η ενδειξη της σταθμης των λαδιων.να αναφερω πως το αμαξι σπανια δουλευει νορμαλ

Edited by Alex
διορθωση τιτλου
Link to comment
Share on other sites

και το δικο μου απο Ελληνικη αντιπροσωπεια φοραει τα ιδεια,Γνωμη μου αστα οπως ειναι ,ψιλο λαδακι για να λιπαινεται καλυτερα....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας παιδια, θα ηθελα τα φωτα σας για ενα θεμα παρακαλω.

Εχω το tt του 07 με revo προγραμμα,σκαστρα forge,ic απο s3,εξατμιση ολοκληρη της miltek,εισαγωγη ingen με φιλτρο pipercross.

Ειναι η ωρα του service των 87.000 χλμ, τα λαδια που φοραω στο αυτοκινητο ειναι τα castrol formula rs με συνθεση 0-40 κανουν για το μοτερ μου η μηπως ειναι πολυ λεπτορευστα?? επισεις η σκαστρα θελει λαδωμα στο εμβολακι μεσα να τους πω να την ανοιξουν?

Και κατι τελευταιο δεν εχω αλλαξει ιμαντα χρονισμου ακομα ουτε δισκο πλατο, το αναφερω γιατι μου ειπαν οτι λογω χιλιομετρων ισως χρειαστει αλλαγη,και το βασικοτερο που εχω παρατηρησει απο μονος μου για το θεμα του δισκο πλατο, ειναι οτι επειδη θυμαμαι πως ηταν καινουργειο το αμαξι ο συμπλεκτης του πλεον εχει γινει παρα πολυ σκληρος και απομονωνει λιγο μυστηρια.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε.

Με βαση τα χιλιομετρα που εχεις,οντως οι ιμαντες θα χρειαστουν αλλαγη.

Αν θυμαμαι καλα το manual αναφερει κοντα στα 90,000χλμ αν δεν κανω λαθος.

Για το δισκο πλατο,θα δεις αν χρειαζεται αλλαγη αν παρατηρησεις πατιναρισμα και αν αλλαξει η αισθηση του πεταλ,που οπως περιγραφεις,εχει ηδη συμβει.

Οποτε λογικα θες δισκο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη βοηθεια... δισκο πλατο της μανας του,του tts μηπως για καλυτερα το ρωταω..για τα λαδια τι εχεις να πεις? προβλεπονται για το μοτερ??

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γεια σε ολους...8α ηθελα την γνωμη σας για το ποια ειναι τα καλυτερα λαδια για TTS και επισης ποια βαζει το εργοστασιο οταν το περνεις? ευχαριστω :)

Edited by Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εγω εβαλα τα CASTROL 5-30 FST, σε Α4 Β8 εχω κανει 6500 χλμ και δεν μου εχει κατεβασει σταγονα, βεβαια εγω δεν εχω δειχτη ποσοτητας λαδιου και αυτο το βλεπω ηλεκτρονικα μεσα απο την οθονη του αυτοκινητου!!!! το αυτοκινητο συνολικα εχει 13500χλμ και ειναι η πρωτη αλλαγη που εκανα και τοποθετησα αυτα!!!!!

Γενικα παντως εγω αυτα θα βαλω ξανα, αφου ειναι και προτεινομενα απο την μαμα εταιρεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Αποκλειστικα τα γνησια CASTROL απο audi, ουτε καν τα ιδια του εμποριου. Τα γνησια εχουν λογοτυπο "audi".

 

 

 

Γιατί το λές αυτό ?

 

Παίζει κάτι με τα Castrol , που δέν έχουν το σηματάκι της Audi ?

Link to comment
Share on other sites

Tα "εμποριου" ειναι προτεινομενα σε περιπτωση που καποιος δεν βρισκει τα γνησια. Εχουν ακουστει παρα πολλα για ανακυκλωσιμα, 2ης διαλογης κτλ.

Οποτε δεν το ρισκαρω. Τα γνησια στοιχιζουν 15 ευρω το λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

Tα "εμποριου" ειναι προτεινομενα σε περιπτωση που καποιος δεν βρισκει τα γνησια. Εχουν ακουστει παρα πολλα για ανακυκλωσιμα, 2ης διαλογης κτλ.

Οποτε δεν το ρισκαρω. Τα γνησια στοιχιζουν 15 ευρω το λιτρο.

 

Κατάλαβα τί εννοείς.

 

Αλλά ....

 

Διαφωνώ βέβαια με τον ορισμό "γνήσιο" έτσι όπως το θέτεις , το θεωρώ λάθος.

Γνήσια είναι όλη η σειρά προιόντων , είτε έχει το σηματάκι της Audi , είτε της VW , είτε της SEAT , είτε και χωρίς ειδική σήμανση.

 

Γιατί με το δικό σου σκεπτικό , η ίδια συσκευασία λαδιού (με το σηματάκι της Audi) , άν αγοραστεί εκτός δικτύου αντιπροσωπείας ... θα μπορεί κάλλιστα να είναι προιόν ΜΑΙΜΟΥ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tα "εμποριου" ειναι προτεινομενα σε περιπτωση που καποιος δεν βρισκει τα γνησια. Εχουν ακουστει παρα πολλα για ανακυκλωσιμα, 2ης διαλογης κτλ.

Οποτε δεν το ρισκαρω. Τα γνησια στοιχιζουν 15 ευρω το λιτρο.

Χωρίς παρεξήγηση, γιατί και αυτά που πωλούνται ως γνήσια 15 ευρώ το λίτρο να μην είναι μαϊμού ?

 

Κατάλαβα τί εννοείς.

 

Αλλά ....

 

Διαφωνώ βέβαια με τον ορισμό "γνήσιο" έτσι όπως το θέτεις , το θεωρώ λάθος.

Γνήσια είναι όλη η σειρά προιόντων , είτε έχει το σηματάκι της Audi , είτε της VW , είτε της SEAT , είτε και χωρίς ειδική σήμανση.

 

Γιατί με το δικό σου σκεπτικό , η ίδια συσκευασία λαδιού (με το σηματάκι της Audi) , άν αγοραστεί εκτός δικτύου αντιπροσωπείας ... θα μπορεί κάλλιστα να είναι προιόν ΜΑΙΜΟΥ. 

+1 

 

Οταν λεω "γνησιο" εννοω αγορασμενο απο KOSMOKAR, δεν λεω κατι αλλο...

Και επειδή τα πουλάει η Kosmocar η οποία απλά παραγγέλνει τα ίδια λάδια με ένα σηματάκι παραπάνω, πρέπει να πληρώσουμε το κέρδος της castrol για την παραγωγή, το κέρδος της audi για το σήμα και το κέρδος της Kosmocar για την εμπορία ??? Και όλα αυτά για να πιστεύεις ότι έβαλες γνήσια λάδια....Δεν με πείθουν.

 

 

Και έτσι για την ιστορία, μια μέρα σε ένα βενζινάδικο επειδή τα είχαν σε περίοπτη θέση ρώτησα πόσο και μου έπεσαν τα μαλιά....22 ευρώ το λίτρο !!! :sSc_eek:  Ότι θέλει ζητάει ο καθένας !!!

Edited by Theodore Saba
Link to comment
Share on other sites

Με τα λαδια υπαρχει θεμα γνησιοτητας ειναι δεδομενο.Αλλα ας μην τα παραλεμε οτι εαν δεν ειναι αγορασμενο απο τη kosmocar και δεν εχει σηματακι audi δεν ειναι αυθεντικο.

Αυτο που ειναι προβλημα ειναι οι παραεισαγωγες και εαν τα εργοστασια εχουν αλλαξει μερος παραγωγης.Γιατι καποια λαδια τα εχει επηρρεασει και αυτο οπου για λογους να μικρυνουν το κοστος εν τελει εγιναν εκπτωσεις στη ποιοτητα.

 

Εγω παντως παιρνω χρονια castrol για το μαγαζι απο ελληνα επισημο αντιπροσωπο.Οι τιμες που ψωνιζω πχ το edge(fst) ειναι σε τιμη κοστους πιο ακριβη κατα 3-4Ε απο τιμη λιανικης που υπαρχει σε μαγαζια της αθηνας.Αλλα και παλι δεν ξερω τι στοκ μπορει να ειχε το συγκεκριμενο μαγαζι και με τη φπα ειχε ψωνισει κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

{Χωρίς παρεξήγηση, γιατί και αυτά που πωλούνται ως γνήσια 15 ευρώ το λίτρο να μην είναι μαϊμού ?}

 

Γιατι τα αγοραζω απο την KOSMOCAR και γιατι δεν πουλαω μαιμουδες!

Edited by groupa
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση, γιατί και αυτά που πωλούνται ως γνήσια 15 ευρώ το λίτρο να μην είναι μαϊμού ?

 

 

Και έτσι για την ιστορία, μια μέρα σε ένα βενζινάδικο επειδή τα είχαν σε περίοπτη θέση ρώτησα πόσο και μου έπεσαν τα μαλιά....22 ευρώ το λίτρο !!! :sSc_eek:  Ότι θέλει ζητάει ο καθένας !!!

Με το ιδιο σκεπτικο απο πουθενα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.Πραγμα που δεν οδηγει πουθενα.Αυτο που μπορεις να εισαι σιγουρος ειναι πως η kosmocar οτι παιρνει το παιρνει με τιμολογιο και το ιδιο κανει προς τους μεταπωλητες.Δηλαδη ο Τασος (groupa) παιρνει κανονικοτατα τιμολογιο ενω για μαιμου δεν υπαρχει τιποτα.

 

Και σε εμενα εχει προτεινει τυπος,να μου φερει τα castrol στη μιση τιμη αλλα χωρις τιμολογιο...Η νοοτροπια του μαγαζιου-ιδιοκτητη ειναι σε αυτες τις περιπτωσεις το μονο κριτηριο.Αλλος δεν ασχολειται και αλλος το βλεπει σαν λυση.

Και εδω ερχομαι στο 2ο σκελος οπου οπως προειπα σε εμενα που αγοραζω 1-2 κουτες των 12 τεμαχιων castrol 5w-30,προφανως και δεν θα παρω την καλυτερη τιμη απο τον αντιπροσωπο.Αρα οταν στο βενζιναδικο θα φτασει με τη μεταφορα το λαδι 16-17Ε ε τοτε ναι θα πουληθει 22Ε.Μπορει σε εσενα να φαινεται υπερβολικη τιμη αλλα ειναι ενα λαδι που κανενας δεν θελει να στοκαρει λογω του οτι δεν φευγει ευκολα,ειναι ακριβο το κοστος του και δεν μπορεις να βγαλεις και ανταγωνιστικη τιμη.Καποια προιοντα δεν μπορουν να ειναι παντου σε καλες τιμες.

Edited by remwin2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.