Jump to content

2nd NightWalk 2019

Το δεύτερο nightwalk του 2019!
Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

PMS -Patra Motor Show- 2019

Δείτε τις εντυπώσεις & φωτογραφίες από την εκδήλωση.
Εντυπώσεις

Εκδρομή Στενή Ευβοίας 24/11/2019

Περισσότερα

3o NightWalk 24/7 20:00

Περισσότερα
strivis

Τι προγραμμα "φορας" στο Α4 Β8 σου!

Recommended Posts

Με αυτά τα λεφτά,βάζεις ΙΗΙ και πρόγραμμα και πάς εύκολα στα 280+ :sHa_friends:  

Πέραν των χρημάτων,όλες οι εταιρίες για κάποιο λόγο υπάρχουν εκεί έξω,έτσι υπάρχουν και οι αντίστοιχοι

πελάτες που τους επιλέγουν.Πολλές οι επιλογές εκεί έξω,μην ξεχνάμε όμως ότι εμείς είμαστε τα θηράματα και εμείς

ερχόμαστε σε αυτή την δύσκολη θέση της επιλογής/κατανάλωσης.

Για να αιτιολογήσω τον φίλτατο παραπάνω,όταν έψαχνα εταιρία για βελτίωση 1ου σταδίου,έλεγα θέλω κάτι

επώνυμο με εγγύηση,κάτι σίγουρο χωρίς πειράματα,κάτι γνωστό κλπ κλπ κλπ,εκείνο το μυαλό/γνώσεις είχα

τότε.Βέβαια,δεν μπορώ να πω ότι το μετάνιωσα,αλλά με την σημερινή μου εμπειρία δεν θα το επέλεγα κιόλας.

• Like 1

Ενας ακομη ευχαριστημενος πελατης της overload,πρωτο σταδιο,εμφανης διαφορα χαμηλες-μεσαιες-ειδικα ψηλα...ξυριζει,με μικρη μειωση στην γενικη καταναλωση.

Ο Κωστας πολυ εξυπηρετικος και εξαιρετικος στην επικοινωνια,σε αντιθεση με τους περισσοτερους ανταγωνιστες του...στην καλυτερη τιμη της αγορας...

Με την πρωτη ευκαιρια θα κανω και μια δυναμομετρηση... :LaieA_014:

Παιδιά μιας και το θέμα μας είναι το πρόγραμμα να ρωτήσω μετά από την τοποθέτηση όλης της εξάτμισης θα χρειαστεί update του προγράμματος;;

Παιδιά μιας και το θέμα μας είναι το πρόγραμμα να ρωτήσω μετά από την τοποθέτηση όλης της εξάτμισης θα χρειαστεί update του προγράμματος;;

Καλό θα ήταν να γίνει ένα fine tuning.

• Like 1

Σίγουρα θα το χρειαστούμε για να δούμε τι πήραμε στο δρόμο.. Να ρωτήσω κάτι άλλο σχετικό, επειδή φοράω custom πρόγραμμα γνωρίζετε αν οι εταιρείες χρεώνουν για τέτοιου είδους αναβαθμίσεις;;

Ανάλογα την εταιρεία. Πανω κάτω 40-50 €.

• Like 1

Καλοριζικο φιλε βαγγελη το πρόγραμμα σου να το χαιρεσαι,χωρις παρεξηγηση τι εννοεις ότι η overload εχει καλυτερη εξυπηρετηση σε σχεση με τους ανταγωνιστες της;Επειδή είμαι και εγω στην αναζητηση προγράμματος να σε πληροφορησω ότι εχω μιλησει με αρκετους προγραμματιστες και σχεδόν ολοι είναι παρα πολύ εξυπηρετικοι και απαντησαν σε ολες τις αποριες μου οποτε αυτό που λες ακούγεται σα διαφημηση και για τη εξυπηρετηση που γραφεις και για τη τιμη εντελως φιλικα,μπραβο σου που εμεινε ευχαριστημένος αλλα μη τα ισοπεδώνεις όλα.

• Like 1

Πάντως όταν αγοράζεις ένα πρόγραμμα θεωρώ ότι εκτός από το προϊόν που αγοράζεις αγοράζεις και την υπηρεσία της παροχής εξυπηρέτησης σε οτιδήποτε χρειαστείς μελλοντικά με το πρόγραμμα σου.. Είχα την εντύπωση ότι οι περισσότερες εταιρείες που κάνουν custom προγράμματα δεν χρεώνουν τέτοιου είδους υπηρεσίες.

...δεν ισοπεδωσα τπτ...επικοινωνιακα ηταν οι καλυτεροι απο τους 4 που ειχα καταληξει...με εναν δεν καταφερα να μιλησω καν και εχει αναφερθει το ονομα του εδω...(φυσικα για λογους δυσφημισης δε θα αναφερω ονοματα)...

Εμεινα ευχαριστημενος απο τον Κωστα Τσονα της overload,και θεωρησα σωστο να το γραψω,ουτε τα πηρα ουτε τπτ... .- :wave:

Edited by vagelisb

Ελπιζω μη με παρεξήγησες απλα πιστευω ότι πριν τη τοποθετηση προγράμματος εχεις τρομερη συμπεριφορα από ολους τους προγραμματιστες γι αυτό μου φανηκε περιεργο,μετα τη τοποθετηση είναι άλλη ιστορια,να σαι καλα και παλι καλοφορετο.

• Like 2

Ελπιζω μη με παρεξήγησες απλα πιστευω ότι πριν τη τοποθετηση προγράμματος εχεις τρομερη συμπεριφορα από ολους τους προγραμματιστες γι αυτό μου φανηκε περιεργο,μετα τη τοποθετηση είναι άλλη ιστορια,να σαι καλα και παλι καλοφορετο.

...το λογικο ειναι αυτο που περιγραφεις...αλλα εμενα μου εδωσαν να καταλαβω οτι πνιγονται στη δουλεια,και δεν ειχαν ιδιαιτερη ορεξη να ασχοληθουν...εντυπωση μου...ειμαι και επαγγελματιας και ισως περιμενω το κατι παραπανω ισως...το βρηκα ομως σορυ για τους υπολοιπους...

Φιλε κωνσταντη κανεις λαθος τα update κοστιζουν,όταν ημουν stage 2 το 2013 για να γινω stage 2 plus ενώ ειχα το πρόγραμμα πληρωμενο 700 ευρω μου ζητησε για το update δηλαδή τη ρυθμιση της αντλιας υψηλης κρατησου 250 ευρω και μου ειπε μαλιστα σου κανω εκπτωση 50 ευρω και εδωσα 200 ευρω για ένα λεπτο υποθεση,τοσο βλακας ημουν ενώ εγραφε στο επισημο σαιτ της αγγλιας ότι η to update κοστιζε 80 ευρω.Δυστυχως χρεωνουν ότι θελουν,δε λεω το ονομα της ετειρειας που μου το κανε μη θεωρηθεί δυσφημηση,οποιος εχει διαβασει τα ποστ μου καταλαβε.

• Like 2

Θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να το χρεώνουν στα πλαίσια της εξυπηρέτησης που σου παρέχουν και στα πλαίσια της διαφήμισης της εταιρείας τους.. Τεσπα θεωρώ ότι οι Έλληνες προγραμματιστες δεν θα χρεώνουν κάτι ιδιαίτερο, θα ρωτήσω και εγώ τον δικό μου

• Like 1

Φιλε κωνσταντη κανεις λαθος τα update κοστιζουν,όταν ημουν stage 2 το 2013 για να γινω stage 2 plus ενώ ειχα το πρόγραμμα πληρωμενο 700 ευρω μου ζητησε για το update δηλαδή τη ρυθμιση της αντλιας υψηλης κρατησου 250 ευρω και μου ειπε μαλιστα σου κανω εκπτωση 50 ευρω και εδωσα 200 ευρω για ένα λεπτο υποθεση,τοσο βλακας ημουν ενώ εγραφε στο επισημο σαιτ της αγγλιας ότι η to update κοστιζε 80 ευρω.Δυστυχως χρεωνουν ότι θελουν,δε λεω το ονομα της ετειρειας που μου το κανε μη θεωρηθεί δυσφημηση,οποιος εχει διαβασει τα ποστ μου καταλαβε.

αυτό λέγεται upgrade και όχι update βέβαια...

Απλά με custom πρόγραμμα (οι γνωστοί προγραμματιστές - μην τους ξαναγράφω) πληρώνεις συνήθως update.

Ανάλογα με το τι πολιτική ακολουθεί ο καθένας.

Γι' αυτό κιόλας αν ρωτήσεις έναν προγραμματιστή, σου λέει "βάλτα όλα κι έλα για να μην πληρώνεις τσάμπα updates μέσα σε μερικές βδομάδες που θα βάλεις και θα ξαναβάλεις πράγματα πάνω στο αμάξι".

Θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να το χρεώνουν στα πλαίσια της εξυπηρέτησης που σου παρέχουν και στα πλαίσια της διαφήμισης της εταιρείας τους.. Τεσπα θεωρώ ότι οι Έλληνες προγραμματιστες δεν θα χρεώνουν κάτι ιδιαίτερο, θα ρωτήσω και εγώ τον δικό μου

Ο λόγος που γίνεται είναι γιατί ο έλληνας λατρεύει το τσάμπα.

Βλέπει-ακούει τσάμπα και τρέχει σαν τρελός (ακόμα κι αν πραγματικά δεν χρειάζεται την υπηρεσία ή το προϊόν που δίνεται τσάμπα).

Ο ένας λόγος λοιπόν είναι αυτός που υπάρχει η χρέωση.

Αλλιώς θα έβαζες μόνο πρόγραμμα και μετά από κανα 1μήνα που θα το βαριόσουν, ας βάλουμε και εξάτμιση (=τσάμπα update). Περνάνε 2-3 μήνες, μαζεύεις λεφτά, βάζεις εισαγωγή (ζητάς πάλι τσάμπα update).

Ξαναμαζεύεις λεφτά, βάζεις intercooler (ξαναζητάς update).

Δηλαδή θα πρέπει ο κάθε επαγγελματίας ή να σε χρεώνει x3 (γιατί θα ξαναπάς κάποια στιγμή οπότε να έχει πληρωθεί για τον τριπλό χρόνο που θα χάσει) ή να στα χρεώσει σε δόσεις οπότε αν πραγματικά δεν τα χρειάζεσαι τα update, να σου βγει και πιο οικονομικά.

Ο άλλος λόγος είναι θέμα "δικαιοσύνης" και εξηγούμαι.

Γιατί να πληρώσεις εσύ το ίδιο που θα τον ενοχλήσεις μία φορά (γιατί τα έβαλες όλα πάνω "με τη μία") και το ίδιο εγώ που θα πάω 15 φορές για update? 

Δεν είναι άδικο αυτό για σένα που τον "ενόχλησες" μόνο μία φορά? (δε μιλάμε να μην κάτσει καλά το πρόγραμμα ή να έχει γίνει κάποιο λάθος δικό του! εννοείται ότι εκεί είναι δωρεάν).

Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί ΠΑΝΤΑ πρέπει να βλέπουμε αρνητικά το split cost που κάνουν οι επαγγελματίες και χρεώνουν ανά στάδια ή ανά update?

• Like 4

Φιλε καβουρα προσεξε στο σαιτ εξω στην αγγλια το χρεωνε πες το upgrade update όπως θες 50 ευρω+φπα,ο εδώ ντιλερ μου το χρεωσε 250 ευρω και μου λεει σου κανω εκπτωση και στο αφηνω 200 ευρω.Το update xreωνεται 50 ευρω συνηθως και καλα κανει και χρεωνεται εγω είμαι της ιδιας αποψης με τι δικη σου από τη στιγμη που θα συναντηθείς με το προγραμματιστη οφείλεις να το πληρωσεις το τσαμπα πεθανε ετσι ώστε όταν το ξαναχρειαστεις να ερθει με τη πεποιθηση ότι θα πληρωθεί και αυτος θα ναι ευχαριστημενος και εσυ θα χεις κανει τη δουλεια δε θα το βλεπει σαν αγγαρεια απλα ειπα στο φιλο παραπανω τη δικη μου περιπτωση που εγω προσωπιλα το θεωρω update και όχι upgrade γιατι το 2+ είναι σκελος του 2,δυστυχως στη δικη μου περιπτωση ηταν ληστεια.

• Like 3

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη, σήμερα έκανα την 2η δυναμομετριση σε audi A4 1.8TQ B8 ποιο "ολοκληρωμένη" σε σχέση με την πρώτη όπου είχε γίνει κάπως βιαστικά. Στην πρώτη μόνο με προγραμμα mtm για 100ρα βενζίνη (εγώ την έκανα με 95ρα) μου έβγαλε 194 hp με 317 nm, όπου και δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος αλά τέλος πάντων...τωρα με το ίδιο προγραμμα 100 βενζίνη και φίλτρο K&n (προσφατα άλλαξα και πολαπλασιαστες, απο τους μαμά σε Eldor κόκκινους που δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο στα νούμερα) είδα 214.7 hp με 331.8 nm κάτι που με άφησε και ευχαριστημένο!!!

Λογικό μου ακούγεται να μην απέδωσε το ίδιο η 95άρα με την 100άρα. Αλλά νομίζω ότι όταν το πρόγραμμα είναι ρυθμισμένο να δουλεύει με 100άρα, δεν πρέπει να του βάζεις 95άρα, εκτός αν είναι ανάγκη γιατί π.χ δεν βρίσκεις να βάλεις 100άρα. Σ΄αυτή την περίπτωση ο  κινητήρας δεν πρέπει να πιέζεται, πόσο μάλλον να μπαίνει σε διαδικασία δυναμομέτρησης, που πρέπει να τα δώσει όλα...

Ας απαντήσουν και οι πιο ειδικοί...

• Like 2

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη, σήμερα έκανα την 2η δυναμομετριση σε audi A4 1.8TQ B8 ποιο "ολοκληρωμένη" σε σχέση με την πρώτη όπου είχε γίνει κάπως βιαστικά. Στην πρώτη μόνο με προγραμμα mtm για 100ρα βενζίνη (εγώ την έκανα με 95ρα) μου έβγαλε 194 hp με 317 nm, όπου και δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος αλά τέλος πάντων...τωρα με το ίδιο προγραμμα 100 βενζίνη και φίλτρο K&n (προσφατα άλλαξα και πολαπλασιαστες, απο τους μαμά σε Eldor κόκκινους που δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο στα νούμερα) είδα 214.7 hp με 331.8 nm κάτι που με άφησε και ευχαριστημένο!!!

Edited by DionyshsQ
  • Like 1

Να το χαίρεσαι φίλε!

Θα συμφωνήσω με τον Θοδωρή. Ήταν λάθος να κάνεις δυναμομέτρηση με 95άρα βενζίνη.

Τα αποτελέσματα είναι καλά αν και πιστεύω θα μπορούσες να δεις και καλύτερα, με άλλες προϋποθέσεις.

• Like 1

Να και η μέτρηση..

θα μου επιτρέψεις να σχολιάσω αυτά που βλέπω από το χαρτί της δυναμομέτρησης, επειδή δε θα μου άρεσε να γράψω ψέματα "ωραίο αποτέλεσμα" ή "καλές βόλτες" και να μην σου πω τα "παράδοξα" της δυναμομέτρησης που μας παραθέτεις (άσχετα που τυχαίνει να είναι το δικό σου αμάξι αυτό που απεικονίζεται).

Σχόλιο #1:

Είναι "κουλό" που από τα 190 άλογα που βγάζει το μοτέρ (τόσα έβγαλε κατά τη μέτρηση, απλά μετά έκανε κανονικοποίηση με ιδανικές συνθήκές όπου εκεί "μπάζει" πολύ νερό το τι νούμερο θα δεις), να φτάνουν μόλις τα 97,5 στους τροχούς(!!) και τα υπόλοιπα 92,6 να είναι drag (απώλειες κίνησης δηλαδή).

Ή για να στο κάνω πιο πρακτικό: Σύμφωνα με τη δυναμομέτρηση, αν πατήσεις με ένα leon-A3 1.4tfsi (122ps) πρώτου σταδίου που βγάζει κάπου στα 95-100 άλογα τροχό, θα είσαστε κοντά?

Ή και δίπλα-δίπλα?

Δεν ξέρω...εμένα με προβληματίζει που βλέπω αυτή τη μεγάλη διαφορά ανάμεσα στην αποδιδόμενη (από το μοτέρ) και στην προσφερόμενη (στους τροχούς)σε σημείο που θα έμπαινα στη λογική της μη-αξιόπιστης δυναμομέτρησης. Για να βάλω και τα νούμερα στη συζήτηση, μιλάμε για 48,7% σε απώλειες!!! (Τι διαφορικο φοράς? Από φορτηγό??? Αντιλαμβάνεσαι ότι δεν είναι λογικό αυτό το νούμερο)

Μπορεί τυχαία τα νούμερα να συμπίπτουν με την πραγματικότητα και όντως το αμάξι σου να πάει σαν ~200 άλογα (είπαμε...μετρήθηκες 190,1ps και υπό κανονικές συνθήκες ίσως είσαι λίγο παραπάνω -αν το πρόγραμμα αξιοποιεί τις χαμηλότερες θερμοκρασίες ή αν μπορεί ο χώρος της μηχανής να προσφέρει αυτές τις "ιδανικές" θερμοκρασίες εισαγωγής κτλ - πάει μακρυά η συζήτηση, ας μην το αναπτύξουμε).

Σχόλιο #2

για 10 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία, είχες πολύ ζέστη στην εισαγωγή σου (55 βαθμούς)... Ήσουν πολύ ώρα σταματημένος και με αναμμένη μηχανή ή πήγες "πατημένος" στο δυναμόμετρο?

Αν όχι, ίσως θέλει λίγο ψάξιμο στο να βρεις τρόπο να προσφέρεις περισσότερο φρέσκο αέρα στο μοτέρ σου.

ΥΓ: οι απώλειες στα άλογά σου θα έπρεπε να είναι το πολύ 40-50 άλογα (σε δυναμόμετρο maha).

• Like 2

Ευχαριστώ για το σχόλιο σου Κάβουρας όπως μου τα είπε και αυτός που έκανε την δυναμομετριση τα νούμερα μου φάνηκαν λογικά, όπως και αυτά που μου λες εσυ το ίδιο. Ακόμα "ψηνομαι" στο αυτοκίνητο γενικά!!! Θα ψάχτω!!! Ευχαριστώ και πάλι!!!

• Like 1

Φιλε καβουρα το συγκεκριμενο (μαχα) δυναμομετρο κουμπωνει obd και λαμβανει πραγματικη θερμοκρασια εισαγωγης και πραγματικο αβανς..

Επισης στο συγκεκριμενο μαχα η πραγματικη ισχυς ειναι η αδιορθωτη...η διορθωμενη ομως πως προκυπτει?

Προκυπτει απο την διαφορα πραγματικης θερμοκρασιας εισαγωγης και εξωτερικης, σε συνδυασμο με το βαρομετρικο της περιοχης..

Σε μαχα ποτε δεν κοιταζουμε το νουμερο του τροχου...

Εχω μετρησει στο συγκεκριμενο 5 φορες με διαφορετικα σεταπ και εχω να πω τα καλυτερα καθως ο ανθρωπος δεν θα ρωτησει καν τι προγραμμα φορας..

Φιλικα παντα!! :sHa_friends:

Edited by iliasr38
  • Like 2

εχει απολυτο δικαιο ο ηλιας ,γιωργο ,ειδικα το τροχο ποτε δεν το δινεις σημασια σε μαχα .

• Like 1