Jump to content

Κλείδωμα με το χειριστήριο


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Έχω ένα Α3 8L / 2002 μοντέλο 5πορτο το οποίο δεν έχει ηλεκτρονικό κλειδί ( χειριστήριο ),έχει το απλό .θα ήθελα να σας ρωτήσω,αν ξέρετε,μήπως μπορώ να το αντικαταστήσω με ORIGINAL

κλειδί - χειριστήριο.Το αυτοκίνητο έχει κεντρικό κλείδωμα.

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Λογικα μπορεις να πας στην Αudi κ να ζητησεις ενα κλειδι με τηλεχειριστηριο χωρις να ξερω κοστος ακριβως,υπολογιζω πανω απο 150 ευρω.Η αλλη περιπτωση ειναι να εγκαταστησεις ενα συστημα συναγερμου που εκτος απο το κλειδωμα θα σου προσφερει κ μια εξτρα ασφαλεια κατα της κλοπης.Τιμη απο 200 κ πανω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πήρα τηλέφωνο σε μία αντιπροσωπία και μου απάντησαν ότι δεν γίνεται, μου ακούγεται λίγο κουφό.

Το άλλο σύστημα με τον συναγερμό καλό μου ακούγετα,αλλά το θέμα είναι να μην γεμίσουμε με χειριστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Θα εχεις ενα χειριστηριο για το συναγερμο κ το κλειδι σου.Υπαρχουν αρκετα διακριτικα χειριστηρια οπως της Clifford.

Δες εδω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Έχω ένα Α3 8L / 2002 μοντέλο 5πορτο το οποίο δεν έχει ηλεκτρονικό κλειδί ( χειριστήριο ),έχει το απλό .θα ήθελα να σας ρωτήσω,αν ξέρετε,μήπως μπορώ να το αντικαταστήσω με ORIGINAL

κλειδί - χειριστήριο.Το αυτοκίνητο έχει κεντρικό κλείδωμα.

Ευχαριστώ!!

 

Αν θυμάμαι σωστά, ο λόγος που δεν "γίνεται" είναι γιατί η πλακέτα του αυτοκινήτου σου (στο κεντρικό κλείδωμα) δεν δέχεται τηλεχειρισμό, οπότε πρέπει να αλλάξεις ΚΑΙ την πλακέτα για να έχεις τηλεχειρισμό (=πανάκριβη και ασύμφορη λύση*).

Είχα το ίδιο πρόβλημα με το Golf-άκι που είχα και δυστυχώς "αναγκάστηκα" να συμβιβαστώ με το γεγονός πως πρέπει να κρεμάσω μαζί με το κλειδί και ένα επιπλέον τηλεκοντρόλ για τον συναγερμό (οπότε έμμεσα να αποκτήσω τηλεχειρισμό στο κλείδωμα αφού τις κλειδαριές θα τις κλείνει ο συναγερμός).

 

Θα σε συμβούλευα να διαλέψεις έναν συναγερμό (για λόγους ευχρηστίας) που να έχει διαφορετικό κουμπί κλείδωμα-alarm on από το ξεκλείδωμα-alarm off.

 

 

 

*αν θυμάμαι καλά, το κόστος ήταν κάπου στα 400€ μόνο για την πλακέτα και άλλα 100κάτι για ΕΝΑ κλειδί.Επιπλέον χρειαζόταν και κωδικοποίηση με το immobilizer, το οποίο σημαίνει άλλα 30-40€.Ντάξει...δε λέει :sCo_idk3: όταν με αυτά λεφτά βάζεις συναγερμό που...φτιάχνει και καφέ. :biggrinthumb:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.