Jump to content

Σκαστρα forge FMFSITVR


KeM

Recommended Posts

Την έχω βρει στα 190€ χωρίς τα περαστικά. Γι'αυτό ρωτάω. Άμα μιλάμε για 350€... μάλλον θα κάνω το relocation που κοστίζει κι αυτό 350€!

 

Sorry για το off :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια η τοποθετηση ειναι αστειο πραγμα

συνηθως εκει που την περνεις την τοποθετουν τσαμπε

γενικα αξιζει αλλα οχι οτι θα δεις καμια διαφορα σε μαμα αμαξι

Edited by makisrs
Link to comment
Share on other sites

Λενε οτι αν εχεις προγραμμα αξιζει γιατι η οεμ εχει πλαστικο διαφραγμα και δεν αντεχει πολυ για αυτο την αγορασα και εγω.Τωρα απο κοστος 230 οταν θα την βαλω θα σου πω και για τα εργατικα

 

Σχετικό, αλλά μπορείς να βάλεις του S3 με το πλαστικό πιστονάκι που δεν παθαίνει τπτ. Εγώ αυτή έχω βάλει, η forge, κάπου κάπου κολλούσε και με εκνεύριζε..

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό, αλλά μπορείς να βάλεις του S3 με το πλαστικό πιστονάκι που δεν παθαίνει τπτ. Εγώ αυτή έχω βάλει, η forge, κάπου κάπου κολλούσε και με εκνεύριζε..

 

 

 

Δημήτρης

 

Ναι θελει καποια συντηρηση ανοιγμα καθαρισμα και λιπανση απο οτι μου ειπαν στο μαγαζι ανα 20000 km..Bεβαια δεν λεει καπου στο μανιουαλ για συντηρηση :whistling:

Edited by KeM
Link to comment
Share on other sites

Ναι θελει καποια συντηρηση ανοιγμα καθαρισμα και λιπανση απο οτι μου ειπαν στο μαγαζι ανα 20000 km..

 

Καλά μην τρελαίνεσαι δεν είναι τπτ σπουδαίο, αλλά γενικά θέλει μια επιθεώρηση κάπου κάπου.

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Για να φοράει ο Δημήτρης την ΟΕΜ... κατι μου λεει εμενα.

Πλεον εχει καταργηθει το διαφραγμα. Ολα τα μοντελα φορανε αυτη με το πιστόνι, που δεν εχει προβλημα απο πιεσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να φοράει ο Δημήτρης την ΟΕΜ... κατι μου λεει εμενα.

Πλεον εχει καταργηθει το διαφραγμα. Ολα τα μοντελα φορανε αυτη με το πιστόνι, που δεν εχει προβλημα απο πιεσεις.

 

Eγω θα ρωτησω στην weber που θα την βαλουν να μου πουνε πως να κανω την λιπανση και τον καθαρισμο γιατι η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ιδεα απο μονος μου πως γινεται αυτο και μετα θα μου κολησουν εκει τα ελατηρια και τα πιστονια και θα ψαχνομαι..αγχωθηκα παλι ακομα δεν την εβαλα ! :(

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα ρωτησω στην weber που θα την βαλουν να μου πουνε πως να κανω την λιπανση και τον καθαρισμο γιατι η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ιδεα απο μονος μου πως γινεται αυτο και μετα θα μου κολησουν εκει τα ελατηρια και τα πιστονια και θα ψαχνομαι..αγχωθηκα παλι ακομα δεν την εβαλα ! :(

 

Ψιτ μεγάλε τι είπαμε? Έτσι θα σε αφήσω? Και σεμινάριο κανονικά!

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ψιτ μεγάλε τι είπαμε? Έτσι θα σε αφήσω? Και σεμινάριο κανονικά!

 

 

 

Δημήτρης

 

 

Εννοεις για το DIY :) Η αληθεια ειναι οτι οταν δεν ξερω 100% το λυσιμο το δεσιμο την συντηρηση το φοβαμαι! Φτανει που με εχεις στο μυαλο σου σε ευχαριστω Δημητρη !:new_iloveyou:

Edited by KeM
Link to comment
Share on other sites

αφου η μαμα σκαστρα υπερκαλυπτει και εχει χαμηλο κοστος.

 

γιατι πειραματιζεσαι ?αλογα απο σκαστρα δεν προκειται να παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις για το DIY :) Η αληθεια ειναι οτι οταν δεν ξερω 100% το λυσιμο το δεσιμο την συντηρηση το φοβαμαι! Φτανει που με εχεις στο μυαλο σου σε ευχαριστω Δημητρη !:new_iloveyou:

 

Θα δεις πόσο απλό είναι. Καλά έκανες και την αγόρασες, είτε αυτή, είτε η ΟΕΜ s3, μια χαρά τα καταφέρνουν στη δουλειά τους.

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

η νεα ΟΕΜ σκαστρα με το πιστωνι ειναι πολυ αξιοπιστη και αντεχει και στα πολλα αλογα(s3 setup) οποτε νομιζω οτι δεν χρειαζεται αντικατασταση.

τα Α4 Β8 φορανε την νεα σκαστρα.

350€ για μια σκαστρα ειναι πολλα τα λεφτα :sSa_worried3::sSc_jawdrop2: .με 190€ την παιρνεις απο ebay.co.uk και απο αξιοπιστο(100%) seller :sHa_thumbgoodjob:

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω οτι η fmfsitv ειναι για 2.0 tfsi ενω η R ειναι για s3 cupra gti edition 30 βεβαια λεve πως κανει και για 1.8 tfsi και το επιβεβεωσανε και στην weber..Aν δεν κανω λαθος και o lol την ιδια εχει μονο που εμενα εχει μεσα μονο το κιτρινο ελατηριο ενω στου lol ειχε και το πρασινο απο οτι διαβασα...Οσο για το spacer μου το εδωσε σε ξεχωριστο κουτι απο την ιδια την σκαστρα σε αλλη συσκευασια δηλαδη αλλα δεν το πηρα μιας και δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα..

φυσικα και το spacer πωλειται χωριστα και το μονο που κανει ειναι να χανεις πιεση :thumbsdown: και λιγο θορυβο(αυτο εμενα δεν με πειραζει)

Edited by powergolf
Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε αν εχει διαφορα η οεμ σκαστρα του s3 με την οεμ του 1.8 CDAA [facelift].

Ρωταω γιατι στα facelift 1.8 οι σκαστρες δε χαλαν με τιποτα και μου εχουν πει οτι ειναι πιο ενισχυμενες απο τα pro facelift

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και το spacer πωλειται χωριστα και το μονο που κανει ειναι να χανεις πιεση :thumbsdown: και λιγο θορυβο(αυτο εμενα δεν με πειραζει)

 

Λίγο? Βρε Γαβριήλ σε πρόγραμμα με 1.55 ακούγεται σαν το κλαπέτο νταλίκας. Εμένα προσωπικά με ξενερώνει. Το spacer δεν είναι τίποτα άλλο από μια σφυρίχτρα..

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Το μαυρο ανταπτορακι "κλεβει" υποπιεση απο τον κινητηρα!

Και εχει επισης αλλες δυο θεσεις επανω του, που απο εκει εχω παρει για το μπαρομετρο πιεση!

 

Παιδιά το μαύρο ανταπτοράκι είναι όλα τα λεφτά!!! Εκτός του ότι δεν έχει απώλειες, όταν θα θες να βάλεις μπαρόμετρο δεν κάνεις πατέντες για να βρεις υποπίεση.Έχεις έτοιμη την αναμονή!!! :biggrinthumb:

Link to comment
Share on other sites

Λίγο? Βρε Γαβριήλ σε πρόγραμμα με 1.55 ακούγεται σαν το κλαπέτο νταλίκας. Εμένα προσωπικά με ξενερώνει. Το spacer δεν είναι τίποτα άλλο από μια σφυρίχτρα..

 

 

 

Δημήτρης

εμεις φιλε με Κ03 δεν θα δουμε ποτε 1.55 ουτε σε overboost.

κλαπετο νταλικας.......ΟΧΙ ευχαριστω δεν θα παρω.

ΟΕΜ και παλι ΟΕΜ

Link to comment
Share on other sites

με 35 € πειρα το ανταπτορακι της forge για να βαλω μπαρομετρο.

οποτε δεν χρειαζεται σκαστρα.

Link to comment
Share on other sites

Συνοψιζω λεγοντας οτι η FMFSITVR περιλαμβανει ανταπτορα -κιτρινο -πρασινο ελατηριο,πρασινο για μαμα καταστασεις και κιτρινο για προγραμμα ,μιλαω για τα 1,8TFSI...στα Α3 δινει χερι και αν πιανουν τα χερια σου μπορεις να την βαλεις, στα Α4 Β8 πρεπει το τουτου να σηκωθει και ειναι λιγο "μανικι" η θεση της.Προσωπικα μαζι με την τοποθετηση μου πηγε 250ευρα.Η διαφορα με την ΟΕΜ ειναι αισθητη γεμιζει και κραταει πολυ καλυτερα .....αυτα

Link to comment
Share on other sites

Συνοψιζω λεγοντας οτι η FMFSITVR περιλαμβανει ανταπτορα -κιτρινο -πρασινο ελατηριο,πρασινο για μαμα καταστασεις και κιτρινο για προγραμμα ,μιλαω για τα 1,8TFSI...στα Α3 δινει χερι και αν πιανουν τα χερια σου μπορεις να την βαλεις, στα Α4 Β8 πρεπει το τουτου να σηκωθει και ειναι λιγο "μανικι" η θεση της.Προσωπικα μαζι με την τοποθετηση μου πηγε 250ευρα.Η διαφορα με την ΟΕΜ ειναι αισθητη γεμιζει και κραταει πολυ καλυτερα .....αυτα

Lol ετοιμασου να μου την περασεις αφου το παιζεις εξυπνος!!χαχαχαχαχα

θα μπορεσουμε λες;;;

Link to comment
Share on other sites

Lol ετοιμασου να μου την περασεις αφου το παιζεις εξυπνος!!χαχαχαχαχα

θα μπορεσουμε λες;;;

 

 

γκαραζ ....και ειδικα απο εργαλεια ειμαι φουλ κομπλε ,λες να καναουμε ενα DIY ,εχει και manual....:biggrinthumb:

Link to comment
Share on other sites

γκαραζ ....και ειδικα απο εργαλεια ειμαι φουλ κομπλε ,λες να καναουμε ενα DIY ,εχει και manual....:biggrinthumb:

 

Άντε ρε Γιαννάκη, κάντε και κανα DIY εσείς εκεί η βορειοπαρέα!

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Η σκαστρα γενικα με παιδεψε καπως!

Οταν πρωτο ξεκινησα το 2007 με ενα προγραμμα μονο Revo αλλαξα 2 σκαστρες οεμ και ολα αυτα με πιεση 1.6 με ενα σταθερο!Ηταν φανερο οτι ειχαν θεμα!

Και φυσικα ο λογως που εβαλα την Forge ηταν για να τελειωνω με την διαδικασια πηγαινε αντιπροσωπια και αλλαζε σκαστρα!Κατευθειαν σηκωσε και ενα κλικ την πιεση (0,1) και με τοποθετηση κιτρινου ελατηριου εγινε τουβλο :sHa_sarcasticlol:

Αργοτερα ακουσα οτι βελτιωθηκαν και το καταλαβα και στο αυτοκινητο του Δημητρη οταν η ειδα στα 2.2 να δουλευει αψογα και με ηχο εξαλλο που πιστεψα οτι ηταν καποια aftermarket!

Aλλα επειδη τις δουλεψα και τις 2 καλα γιατι τελικα εβαλα και εγω την ενισχημενη ειδα διαφορα οταν εκανα αλλαγες πχ 2α 3η και 3η 4η...κραταγε σαφως καλυτερη πιεση και η αισθηση που σου δινει ειναι τελεια!

Link to comment
Share on other sites

Η σκαστρα γενικα με παιδεψε καπως!

Οταν πρωτο ξεκινησα το 2007 με ενα προγραμμα μονο Revo αλλαξα 2 σκαστρες οεμ και ολα αυτα με πιεση 1.6 με ενα σταθερο!Ηταν φανερο οτι ειχαν θεμα!

Και φυσικα ο λογως που εβαλα την Forge ηταν για να τελειωνω με την διαδικασια πηγαινε αντιπροσωπια και αλλαζε σκαστρα!Κατευθειαν σηκωσε και ενα κλικ την πιεση (0,1) και με τοποθετηση κιτρινου ελατηριου εγινε τουβλο :sHa_sarcasticlol:

Αργοτερα ακουσα οτι βελτιωθηκαν και το καταλαβα και στο αυτοκινητο του Δημητρη οταν η ειδα στα 2.2 να δουλευει αψογα και με ηχο εξαλλο που πιστεψα οτι ηταν καποια aftermarket!

Aλλα επειδη τις δουλεψα και τις 2 καλα γιατι τελικα εβαλα και εγω την ενισχημενη ειδα διαφορα οταν εκανα αλλαγες πχ 2α 3η και 3η 4η...κραταγε σαφως καλυτερη πιεση και η αισθηση που σου δινει ειναι τελεια!

 

Καλά εσύ αγόρι μου... την χρησιμοποιούσες και για κόρνα για τους μπροστινούς που δεν έκαναν δεξιά!!! Αν κάτσω να μετρήσω πόσοι τρομαγμένοι την άκουσαν μέσα στα τούνελ της Αττικής Οδού και έκαναν στην άκρη θέλω μια μέρα!!!! :sHa_sarcasticlol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.