Jump to content

Πρόβλημα με το Συμπλέκτη Sachs


Recommended Posts

θα ήθελα την γνώμη σας..φοράω το kit τις sachs..4"τραφτερος" δίσκος μαζί με bolan ελαφρωμένο..το θέμα είναι ότι στις 7200-7500 δεν μου κουμπώνει τις ταχύτητες..ενώ για παραδειμα αν αλλάξω στις 6000-6500 είναι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα την γνώμη σας..φοράω το kit τις sachs..4"τραφτερος" δίσκος μαζί με bolan ελαφρωμένο..το θέμα είναι ότι στις 7200-7500 δεν μου κουμπώνει τις ταχύτητες..ενώ για παραδειμα αν αλλάξω στις 6000-6500 είναι μια χαρά

Καλησπερα φιλε πιστευω οτι φταιει το βολαν τις suchs για καλητερη συμπεριφορα του σασμαν ξαναβαλε το μαμα βολαν δουλευει καλητερα με τα υπολοιπα suchs που φορας

 

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθες Aλεξη στο Audi Sport Club!

 

 

Ριξε μια ματια εδω...φρεσκο πραμα λεμε... :whatever:

 

http://forum.audisportsclub.gr/index.php?/topic/12108-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-s3-%CE%AE-%CF%8C%CF%87%CE%B9/

:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε πιστευω οτι φταιει το βολαν τις suchs για καλητερη συμπεριφορα του σασμαν ξαναβαλε το μαμα βολαν δουλευει καλητερα με τα υπολοιπα suchs που φορας

 

Γιαννης

 

Θα ταιριάξει διπλής μάζας flywheel (μαμα) με clutch τετράφτερο με ελατήρια (sachs)??

 

Για το πρόβλημα αλλαγής σε ψηλές στροφές είχα ξαναδιαβάσει με το κιτ της sachs με μονής μάζας. Λύση δεν βρήκε ο συγκεκριμένος και άλλαξε ολόκληρο το κιτ με μαμά βολάν κ sachs οργανικό δίσκο

Edited by GConn
Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι... Audi s3 8L 2002 μοντέλο έβαλα μόλις δίσκο πλατω και βολάν μονής μάζας της sachs performance ολόκληρο το κιτ με οργανικό δίσκο .. Παραθέτω και το λινκ για να δείτε ακριβώς τι φοράει
( https://www.sachsper...el-883089000052 )
Πάω να κάνω πρώτη βόλτα και ο συμπλέκτης απομονώνει τέρμα επάνω όχι απλά ψηλά... Τέρμα πάνω σχεδόν ελάχιστα εκατοστά πριν σβήσει... Σε φάση που με μισό συμπλέκτη παίρνει ταχύτητες... Είναι φυσιολογικό αυτό? Μου φαίνεται παράξενο απομονώνει τόσο ψηλά.... Θέλω αν γνωρίζει κάποιος ή αν το φοράει να μου δώσει μια απάντηση γιατί έχω αγχωθεί... Ευχαριστώ και συγνώμη για το κατεβατό

Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Edited by ntinos s3
Link to comment
Share on other sites

Σε Α4 Β6 και εμένα απομονώνει τέρμα ψηλά σε σημείο που αρχικά με ξένισε αλλά ήταν έτσι από την αρχή και δεν έγινε στην πορεία... Εάν εσένα ήταν διαφορετικά πριν τότε ίσως κάτι έχει συμβεί! 

Link to comment
Share on other sites

Σε Α4 Β6 και εμένα απομονώνει τέρμα ψηλά σε σημείο που αρχικά με ξένισε αλλά ήταν έτσι από την αρχή και δεν έγινε στην πορεία... Εάν εσένα ήταν διαφορετικά πριν τότε ίσως κάτι έχει συμβεί! 
Από την αρχή είναι έτσι και μένα.... Μόλις το έβαλα πάνω και έκανα την πρώτη βόλτα είναι έτσι... Τέρμα επάνω εντελώς απομονώνει.... Εσύ φίλε μου για performance μιλάς? Μου φάνηκε πολύ παράξενο γιατί πρώτη φορά οδήγησα αμάξι με τόσο ψηλά συμπλέκτη για καινούριο σετ που έβαλα... Δουλεύει έτσι ο performance δηλαδή?

Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχει να κάνει με το σχεδιασμό του δισκόπλατου και πως λειτουργεί.

Επειδή το έχω συζητήσει με το Γιώργο (Γιώργος Φόνσος-Autorep) και όσες γκρίνιες έχω διαβάσει στα forums, ο ίδιος μου έδειξε γιατί γίνεται αυτό που λέτε και μου έδειξε επίσης μία λύση που έχει βρει, ώστε να λειτουργεί το δισκόπλατο στις αποστάσεις του πεντάλ που δουλεύει το "μαμά", χωρίς τροποποίηση στο όχημα. Δυστυχώς πρέπει να πάτε από εκεί να σας πει τι να κάνετε (ή ακόμα καλύτερα, να σας το κάνει αυτός, για να έχει και την ευθύνη :) ).

Και για να είμαι σωστός, αυτός το σχεδίασε το συστηματάκι αυτό που "διορθώνει το πρόβλημα" που περιγράφετε, οπότε καλύτερα ο ίδιος να σας εξηγήσει τι κάνει.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kavouras said:

Δυστυχώς έχει να κάνει με το σχεδιασμό του δισκόπλατου και πως λειτουργεί.

Επειδή το έχω συζητήσει με το Γιώργο (Γιώργος Φόνσος-Autorep) και όσες γκρίνιες έχω διαβάσει στα forums, ο ίδιος μου έδειξε γιατί γίνεται αυτό που λέτε και μου έδειξε επίσης μία λύση που έχει βρει, ώστε να λειτουργεί το δισκόπλατο στις αποστάσεις του πεντάλ που δουλεύει το "μαμά", χωρίς τροποποίηση στο όχημα. Δυστυχώς πρέπει να πάτε από εκεί να σας πει τι να κάνετε (ή ακόμα καλύτερα, να σας το κάνει αυτός, για να έχει και την ευθύνη :) ).

Και για να είμαι σωστός, αυτός το σχεδίασε το συστηματάκι αυτό που "διορθώνει το πρόβλημα" που περιγράφετε, οπότε καλύτερα ο ίδιος να σας εξηγήσει τι κάνει.

 

δηλαδη ετσι δουλευει? ξενερωμα....?? θα παρω να κανω εστω μια ερωτηση γιατι ειμαι απο επαρχια....θα με βοηθησει αραγε αν τον παρω?

εσενα φιλε μου σου λυθηκε αυτο το θεμα? ειχες sachs performance με μονο βολαν ετσι?

Edited by ntinos s3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ntinos s3 said:

δηλαδη ετσι δουλευει? ξενερωμα....?? θα παρω να κανω εστω μια ερωτηση γιατι ειμαι απο επαρχια....θα με βοηθησει αραγε αν τον παρω?

εσενα φιλε μου σου λυθηκε αυτο το θεμα? ειχες sachs performance με μονο βολαν ετσι?

όχι εγώ προσωπικά δεν είχα.

Αλλά σε γνωστό/φίλο έτσι λύθηκε το θέμα sachs performance (δε θυμάμαι με μονή ή διπλή μάζα μιας και δεν ήταν δικό μου το αμάξι - μπορώ να ρωτήσω αν θες).

Πάρτον ένα τηλέφωνο το Φόνσο να ρωτήσεις αν μπορεί να στο φτιάξει. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kavouras said:

όχι εγώ προσωπικά δεν είχα.

Αλλά σε γνωστό/φίλο έτσι λύθηκε το θέμα sachs performance (δε θυμάμαι με μονή ή διπλή μάζα μιας και δεν ήταν δικό μου το αμάξι - μπορώ να ρωτήσω αν θες).

Πάρτον ένα τηλέφωνο το Φόνσο να ρωτήσεις αν μπορεί να στο φτιάξει. :)

θα τον παρω ενα τηλ μηπως μου πει τι μπορει να φταιει....ελπιζω να θελει να μου πει και να βοηθησει...αν ηταν μονης μαζας με ενδιαφερει γιατι τετοιο εχω....σευχαριστω πολυ παντως φιλε μου....δεν ειμαι αθηνα δυστυχως για να παω απο εκει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα μαζί του... Μου είπε ότι λόγω του ότι αυτό το σετ είναι για ποιο αγωνιστική χρήση κάπως απομονώνει τόσο ψηλά... Η μόνη λύση είναι κατέβασμα του βολάν εκεί που πατάει το πλατω γύρω γύρω και τα είναι κάπως καλύτερο πεντάλ μετά ποιο νορμάλ...

Edit: δε ξέρω όμως πόσο σωστό είναι αυτό και δυστυχώς κανένας δε μου λέει υπεύθυνα αν είναι φυσιολογικό ή όχι... Δεν είναι συνηθισμένη περίπτωση δυστυχώς... Και από εκεί που το πήρα λένε κάτι παπαριες και άκρη δε βγάζω

Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Edited by ntinos s3
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, ntinos s3 said:

Μίλησα μαζί του... Μου είπε ότι λόγω του ότι αυτό το σετ είναι για ποιο αγωνιστική χρήση κάπως απομονώνει τόσο ψηλά... Η μόνη λύση είναι κατέβασμα του βολάν εκεί που πατάει το πλατω γύρω γύρω και τα είναι κάπως καλύτερο πεντάλ μετά ποιο νορμάλ...

Edit: δε ξέρω όμως πόσο σωστό είναι αυτό και δυστυχώς κανένας δε μου λέει υπεύθυνα αν είναι φυσιολογικό ή όχι... Δεν είναι συνηθισμένη περίπτωση δυστυχώς... Και από εκεί που το πήρα λένε κάτι παπαριες και άκρη δε βγάζω

Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καταρχάς για να το πει υπεύθυνα κάποιος, πρέπει να δει πως έγινε η τοποθέτηση (να βγάλει το δίσκο-πλατό-βολάν) και να το δει.

Τώρα το αν είναι συνηθισμένη περίπτωση δεν ξέρω. Προσωπικά όσους γνώρισα κατά διαστήματα μέσα από το club που έβαλαν το σεταπ που λες, το δισκόπλατο έπιανε πιο ψηλά από το "μαμά", ενώ επίσης "γκρίνιαζαν" (λίγο ως πολύ) ότι είναι και αρκετά βαρύτερο από το εργοστασιακό (το οποίο κάποιους δεν τους ενοχλούσε καθώς το αμάξι το έχουν μόνο για ταξίδια, ενώ άλλοι που το χρησιμοποιούν αρκετά μέσα σε πόλη, τους ενόχλησε αρκετά σε σημείο που έψαξαν άλλες λύσεις)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kavouras said:

Καταρχάς για να το πει υπεύθυνα κάποιος, πρέπει να δει πως έγινε η τοποθέτηση (να βγάλει το δίσκο-πλατό-βολάν) και να το δει.

Τώρα το αν είναι συνηθισμένη περίπτωση δεν ξέρω. Προσωπικά όσους γνώρισα κατά διαστήματα μέσα από το club που έβαλαν το σεταπ που λες, το δισκόπλατο έπιανε πιο ψηλά από το "μαμά", ενώ επίσης "γκρίνιαζαν" (λίγο ως πολύ) ότι είναι και αρκετά βαρύτερο από το εργοστασιακό (το οποίο κάποιους δεν τους ενοχλούσε καθώς το αμάξι το έχουν μόνο για ταξίδια, ενώ άλλοι που το χρησιμοποιούν αρκετά μέσα σε πόλη, τους ενόχλησε αρκετά σε σημείο που έψαξαν άλλες λύσεις)

Εννοειται πως δεν λεω κατι κακο για τον Γιωργο μην παρεξηγηθω... ισα ισα ο ανθρωπος μου ειπε οτι κανει και αυτος και μια χαρα μου μιλησε...απλα  για το αν ειναι λογικο ή οχι τοσο ψηλα το πενταλ δεν ειναι παλι σιγουρος και αυτος... το βαρυ νταξει δεν εχω θεμα, ουτε με το κροταλισμα που εχει στο ρελαντι... μονο αυτο με το πενταλ με προβληματιζει στο θεμα οτι μην γινει καμια ζημια αλλιως καπως θα το συνηθισω πιστευω... μονο στην πολη θα υπαρχει ενα θεμα με τα σταματα ξεκινα αλλα οκ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεμα συνηθειας ειναι, σιγα τωρα...

 

Να ανεβω-κατεβαζεις σασμαν, ειδικα σε s3 που πρεπει να λυθει το μισο αυτοκινητο για να κανεις πατεντα δεν αξιζει με την καμια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεμα συνηθειας ειναι, σιγα τωρα...
 
Να ανεβω-κατεβαζεις σασμαν, ειδικα σε s3 που πρεπει να λυθει το μισο αυτοκινητο για να κανεις πατεντα δεν αξιζει με την καμια!
Νταξει είναι πολύ παράξενο σαν αίσθηση αλλά τώρα το αφήνω όπως είναι και βλέπω... Απότι μου είπαν είναι καινούριο και απάτητα όλα... Μετά από καμία 500 χλμ θα είναι καλύτερα και λίγο καλύτερο...

Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νταξει είναι πολύ παράξενο σαν αίσθηση αλλά τώρα το αφήνω όπως είναι και βλέπω... Απότι μου είπαν είναι καινούριο και απάτητα όλα... Μετά από καμία 500 χλμ θα είναι καλύτερα και λίγο καλύτερο...

Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

το ίδιο...Δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι..
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/22/2020 at 8:34 PM, ntinos s3 said:

Μίλησα μαζί του... Μου είπε ότι λόγω του ότι αυτό το σετ είναι για ποιο αγωνιστική χρήση κάπως απομονώνει τόσο ψηλά... Η μόνη λύση είναι κατέβασμα του βολάν εκεί που πατάει το πλατω γύρω γύρω και τα είναι κάπως καλύτερο πεντάλ μετά ποιο νορμάλ...

Edit: δε ξέρω όμως πόσο σωστό είναι αυτό και δυστυχώς κανένας δε μου λέει υπεύθυνα αν είναι φυσιολογικό ή όχι... Δεν είναι συνηθισμένη περίπτωση δυστυχώς... Και από εκεί που το πήρα λένε κάτι παπαριες και άκρη δε βγάζω

Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

εγώ που έχω βάλει δίσκο-πλατό-βολάν της ίδιας εταιρίας απομόνωνε ψηλα και ξαναέκανα εξαέρωση και εφτοιαξε μήπως θέλει εξαέρωση;;;

Link to comment
Share on other sites

εγώ που έχω βάλει δίσκο-πλατό-βολάν της ίδιας εταιρίας απομόνωνε ψηλα και ξαναέκανα εξαέρωση και εφτοιαξε μήπως θέλει εξαέρωση;;;
Δε νομίζω να φταίει η εξαερωση... Έχει πολύ γεμάτο συμπλέκτη για να έχει αέρα....εσενα σου απομονωνε έτσι τέρμα επάνω πχ και μετά την εξαερωση απομονώνει πιο χαμηλά?

Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο...Δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι..
Καλά δε πιστεύω να γίνει καμία τρελή αλλαγή αλλά λέμε τώρα... Θα είναι σπαστικό στην πόλη ρε γαμωτο ή σε ψηλές στροφές άμα δε κουμπώνει καλά ταχύτητες όπως έμαθα ότι κάνουν αυτά το βλέπω να το βγάζω πάλι για διπλής μάζας και θα αφήσω μόνο δίσκο πλατω performance

Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ntinos s3 said:

Δε νομίζω να φταίει η εξαερωση... Έχει πολύ γεμάτο συμπλέκτη για να έχει αέρα....εσενα σου απομονωνε έτσι τέρμα επάνω πχ και μετά την εξαερωση απομονώνει πιο χαμηλά?

Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

απομονώνει στην μέση περίπου....πάντως με την εξαέρωση που έκαναν είχε διαφορά....

Link to comment
Share on other sites

απομονώνει στην μέση περίπου....πάντως με την εξαέρωση που έκαναν είχε διαφορά....
Θα το δοκιμάσω και αυτό μπας και αλλάξει κάτι και βλέπουμε

Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά δε πιστεύω να γίνει καμία τρελή αλλαγή αλλά λέμε τώρα... Θα είναι σπαστικό στην πόλη ρε γαμωτο ή σε ψηλές στροφές άμα δε κουμπώνει καλά ταχύτητες όπως έμαθα ότι κάνουν αυτά το βλέπω να το βγάζω πάλι για διπλής μάζας και θα αφήσω μόνο δίσκο πλατω performance

Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

αν κ δεν έχω μονής μάζας βολαν...με το μαμα βολαν μόνο μια φορά σε απανωτά πατήματα δεν μου κουμπωνε η τρίτη...αυτο με την απομόνωση με ξένισε κ μένα αλλά σταδιακά το συνήθισα...
Τώρα όσο αναφορά το βαρύ πενταλ...Επειδή το εχω σαν δεύτερο το αμάξι συνήθως δεν πέφτω σε μποτιλιάρισμα...Αλλά αν τύχει κ πέσω τότε το καταλαβαίνω ποσό βαρύ είναι το πενταλ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.