Jump to content

Χειμερινή ενδυμασία

Περισσότερα

Ημερολόγια 2021

Περισσότερα

Καλοκαιρινή ένδυμασία

Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα
gastone

[Λύθηκε] - Μεταβλητός εκκεντροφόρου???

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους !!!

Σήμερα παίρνω το θάρος να γράψω μετά από ενα πρόβλημα που έχω και το

οποίο δεν έχει σχέση με την κεφαλίδα.

Απλά είδα ότι και μεταξύ μας προσπαθούμε να ξεδιαλύνουμε τα πράγματα και τα προβλήματα, όσον αφορά

τα αυτοκίνητά μας αλλά οι απόψεις και οι τεχνικές μας γνώσεις δεν αρκούν.

Παρ΄όλα αυτά θα ήθελα να πω κάποιες σκέψεις μου και να απαντήσω σε κάποια ερωτήματα χωρίς να είμαι ο ειδικός και ο πολύξερος.

Θα πάω στην αρχή στον κ. gastone Posted 29 December 2010 - 21:28.

Εχω το ίδιο αυτοκίνητο εδω και μερικούς μήνες.

Το ξεκίνημα μετά απο πολλές ώρες μη λειτουργίας θα είναι το ίδιο (όπως σε όλα σχεδόν τα αυτοκίνητα).

Κροτάλισμα στα πρώτα δευτερόλεπτα μέχρι να ανέβουν τα λάδια στις αυτορυθμιζόμενες βαλβίδες όπως τις λέμε και να πάρουν τα διάκενα μεταξύ ποτηριών και βαλβίδων οπότε σταματάει το κροτάλισμα.

Ο μεταβλητός εκκεντροφόρου δεν νομίζω να έχει σχέση.

Θα απαντήσω στον κ. mariosA4 Posted 29 December 2010 - 21:49.

Ο μεταβλητός δεν ξέρω αν χαλάει γρήγορα και δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζει την λειτουργία του μοτέρ.

Αυτό που ξέρω είναι ότι ο ιμάντας όταν σπάσει τότε όντως θα έχεις το μοτέρ στο χέρι κατά 90%.

Κ. Δημήτρη είσασταν πολύ τυχερός και εάν θέλετε μπορούμε να το συζητήσουμε!!!

Όσο για τους Γερμανούς δεν νομίζω να είναι μπροστά, πιστεύω όμως ότι ακολουθούν μια μεθοδολογία που μας βάζει όλους κάτω (Ανατολή και Δύση).

Και απαντώ στον κ.Dimitris_Kon Posted 31 December 2010 - 00:35 ότι για μένα έχεις απόλυτο δίκιο.

Τέλος θα ήθελα να πω στον κ. akefalo και στον κ. gastone ότι............

ο μεταβλητος του εκκεντροφορου δεν ειναι αυτη η αλυσιδα που δείχνης με το βέλος.

Εάν πάρουμε τα πράγματα από την αρχή θα δούμε τον στρόφαλο να κινεί τον εκεντροφόρο εξαγωγής (αριστερά στην φωτό) δια μέσου του ιμάντα που είναι συνδεδεμένος, ο οποίος εκεντροφόρος στην απέναντι άκρη του έχει αλυσίδα που μετακινεί με την σειρά του τον εκεντροφόρο εισαγωγής (δεξιά στην φωτό) και καταλήγει στον μεταβλητό εκκεντροφόρου μπροστά δίπλα στον ιμάντα............. ο οποίος μεταβλητός δεν ξέρω πώς λειτουργεί.

Και φυσικά, σε καμία περίπτωση ο τεντωτήρας δεν ειναι ο μεταβλητός χρονισμός εκεντροφόρου.

Πιστεύω ότι τα είπα λίγο γρήγορα και ίσως ακαταλαβίστικα αλλά πιστέψτε με για την κάθε ανάλυση θα πρέπει

να αφιερώσω πολλές ώρες.

Οπως και να έχει θα ήθελα να παρακολουθήσω την συνέχεια αυτού του post και εαν υπάρχει κάποιου είδους alert, ενημερώσεις, κ.τ.λ. παρακαλώ να μου πείτε πως γίνεται να τα αντιλαμβάνομαι.

Να είστε όλοι καλά !!!

δεν κατάλαβα ποιό πρόβλημα έχεις για την ακρίβεια.. δεν καταλαβαίνεις πως λειτουργεί ο μεταβλητός ή έχεις πρόβλημα με το μεταβλητό χρονισμό? Ο μεταβλητός έχει ένα εμβολο που λειτουργεί με το λάδι και σπρώχνει πάνω -κάτω την αλυσίδα των εκκεντροφόρων αλλάζοντας τον χρονισμό τους σε γενικ΄ες γραμμές . Δεν χρειάζεται να σπάς το κεφάλι σου με τεχνικές λεπτομέρειες το θέμα είν αι να λειτουργεί σωστά. Οταν δεν λειτουργεί σε διάφορα video που έχω δεί κάνει μεταλλικό θόρυβο.

Για όσους ψάχνονται να τον αλλάξουν βρήκα καλή τιμή στο ebay.de για original - 310 ευρώ με τα μεταφορικά από Γερμανία, δεν είναι κιάσχημα τι λέτε?

http://cgi.ebay.de/NOCKENWELLENVERSTELLER-AUDI-A4-AVANT-MOTOR-AMB-BFB-BEX-/370474892240?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item5642063bd0

Καλησπέρα σε όλους και πάλι!!!

Κ. mariosA4 το προβλημά μου είναι ενα check engine το οποίο μου άναψε στο ταμπλώ.

Αρχισα να ψάχνω στο δύκτιο και συγκεκριμένα στα forum μας για διάφορες απαντήσεις.

Αυτό που μου λείπει είναι ενα vag-com, ώστε να δω ακριβώς τον κωδικό λάθους.

Στην συγκεκριμένη συζήτηση ήλθα απο λάθος και διαβάζοντας διαπίστωσα ότι όλοι μας έχουμε να πούμε κάτι αλλά ουσιαστικά κάνουμε εικασία.

Θα αναφέρω ενα παράδειγμα.

Εγραψα τα εξής. <<Εάν πάρουμε τα πράγματα από την αρχή θα δούμε τον στρόφαλο να κινεί τον εκεντροφόρο εξαγωγής (αριστερά στην φωτό) δια μέσου του ιμάντα που είναι συνδεδεμένος, ο οποίος εκεντροφόρος στην απέναντι άκρη του έχει αλυσίδα που μετακινεί με την σειρά του τον εκεντροφόρο εισαγωγής (δεξιά στην φωτό) και καταλήγει στον μεταβλητό εκκεντροφόρου μπροστά δίπλα στον ιμάντα............. ο οποίος μεταβλητός δεν ξέρω πώς λειτουργεί.>>

Αυτό που έγραψα και συγκεκριμένα <<καταλήγει στον μεταβλητό εκκεντροφόρου μπροστά δίπλα στον ιμάντα.............>> είναι λάθος.

Εκεί δεν είναι ο μηχανισμός μεταβλητών εκκεντροφόρων αλλά ο σένσορας γωνίας εκκεντροφόρου.

Καλά θα μου πείς ρε φίλε και ο μεταβλητός εκκεντροφόρου που είναι?

Και θα απαντήσω ότι, μεταβλητός εκκεντροφόρου για το μοντέλο AUDI 1.8TQ χρονολογίας 2002, απλά δεν υπάρχει.

(Μακάρι να κάνω λάθος.)

Ο τεντωτήρας της αλυσίδας πιστεύω οτι είναι ηλεκτρο-μηχανο-υδραυλικός ώστε να κάνει την δουλειά του αυξομειώνοντας μόνο το τέντωμά της, χωρίς πολλά ζόρια πρός τους εκκεντροφόρους.

Εαν δεν φτάνει το λάδι σε επαρκή ποσότητα στον τεντωτήρα (όπως και στίς υδραυλικές βαλβίδες) τότε θα έχουμε το φαινόμενο του κροταλίσματος.

Σε καμία περίπτωση ο τεντωτήρας της αλυσίδας δεν χρησιμοποιείτε για τον μεταβλητό χρονισμό εκκεντροφόρων-βαλβίδων.

Τις τεχνικές μεταβλητού χρονισμού εκκεντροφόρου-βαλβίδων μπορούμε να τις βρούμε στα παρακάτω link

http://www.youtube.com/watch?v=ICAWQPLNFAc

http://www.google.gr/search?hl=el&client=opera&hs=1ni&rls=en&channel=suggest&q=valve+N205&aq=f&aqi=&aql=&oq=

ή έστω βάζοντας στο google να ψάξει για <<Variable Valve Timing>>.

Η αλήθεια είναι ότι σπάω το κεφάλι μου κ. mariosA4 γιατί δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά.

Θα γράψω την ιστορία μου και ελπίζω να με καταλάβετε εσείς και όσοι μας διαβάζουν.

Πρίν αγοράσω το Α4 μου και για 2 χρόνια, έψαχνα τις αγγελίες.

Το μοντέλο αυτό μου άρεσε και φυσικά όταν ήμουν έτοιμος με τα χρήματα στο χέρι, ρώτησα μερικά πράγμματα τους εμπόρους μεταχειρισμένων Α4.

Σε έναν έμπορο έκανα την εξής ερώτηση.

Το μεγάλο service με αλλαγή ιμάντα εκκεντροφόρων το έχει κάνει?

Απάντηση.

Αυτό το μοντέλο έχει καδένα (αλυσίδα) και δεν αλάζεται ποτέ.

Να πώ την αλήθεια δεν τον πίστεψα οτι υπάρχουν αυτοκίνητα με καδένα, ειδικά απο το 2000 και μετά, μιας και οι εκκεντροφόροι εδω και πολλά χρόνια είναι επι-κεφαλής (έναντι μοτοσυκλετών οι οποίες έχουν επι-κεφαλής εκκεντροφόρους με καδένα).

Πέρασε κάποιος καιρός και τελικά αγόρασα ένα Α4 απο ιδιώτη.

Ηλθε η στιγμή να του κάνω service και φυσικά το πήγα σε ένα συνεργείο.

Εκει μου είπαν ότι θέλει και φλάντζες στο πάνω καπάκι γιατί χάνει λάδια.

Ετυχε να δω ανοιχτό το καπάκι κεφαλής και να προσέξω ότι υπήρχε μια καδένα στους εκκεντροφόρους.

Τότε μου ήλθε στο μυαλό ο πωλητής που μου είχε πεί για την καδένα και ότι δεν την αλλάζουμε ποτέ.

Κοίτα ρε λέω <<ο πωλητής είχε δίκιο, καδένα έχει>>.

Με μια προσεκτικότερη ματιά είδα ότι το σύνολο εκκεντροφόρων κινείτο με ιμάντα απο τον στρόφαλο τον οποίο αν δεν άλαζα ποτέ, τότε θα είχα ένα κατεστραμένο μοτέρ και φυσικά κάποιους μαστοράντζες να τρίβουν τα χέρια τους.

Να πω και για το συνεργείο που πήγα για πρώτη φορά το Α4 για service?

Μεγάλη πίκρα.

Το απλό service μου κόστισε 400 ευρώ και η ζημιά που μου προκάλεσαν και μου ζήταγαν 200 ευρώ την διόρθωσα μόνος μου.

Τέλος πάντων η απόφασή μου είναι να ασχοληθώ προσωπικά με την συντήρηση του αυτοκινήτου μου και αυτό με βάζει πάλι να σπάω το κεφάλι μου όπως έκανα εδώ και 20 χρόνια με το προηγούμενο αυτοκίνητο για τους ίδιους λόγους.

Είμαι αναγκασμένος πλέον να το κάνω.

(αν και το έχω σιχαθεί να ψάχνω για το κάθε κωλοαυτοκίνητο και την καινούργια του τεχνολογία).

Συγγνώμη εαν έχω παραφερθεί και φυσικά περιμένω τα νεα σας.

Μετά τιμής προς εσάς.

BeesSpell

1on :καλώδιο v ag com παίρνεις και από ebay σε καλή τιμή.

2ον : ο μεταβλητός χρονισμός υπα΄ρχει σε όλα τα vw - audi από το 2000 και μετά οπότε ξέχνα το να μην έχεις . Μακάρι να μην είχες δηλ γιατί ο απλός που δεν παέι πάνω -κάτω έχει 100 ευρώ και κούμπωνε στα παλιά μοτέρ με κωδικό ΑΕΒ και AGU που έμπαιναν στο Α4 Β5 και στα golf αντίστοιχα και τα οπόία είχαν και το καπάκι με τις μεγάλες μπούκες και ήταν και ντιζάτα όσον αφορά την πεταλούδα γκαζιού.

Οσον αφορά τη λειτουργία του δεν μπορώ να σου πώ ακριβώς πως δουλεύει αλλά όπως προ είπαμε δεν έχει σημασία. Αν είναι ελλατωματικός θα είχες θόρυβο και ασταθές ρελαντί καθώς και check engine που θα αναφέρεται στον εκεντροφόρο και στίς μοίρες του ( μή επίτευξη στόχου).

αν δεν βρίσκεις vag com δανείσου από κάποιο φίλο στο κλαμπ να δείς τι σου βγάζει για να ξέρεις τι να ψωνίσεις.

Οπως έγραψα στο λινκ από ebay.de η τιμή είναι η μισή για καινούργιο σε σχέση με Ελλάδα...

Καλησπέρα κ. mariosA4!!!

Η απάντηση σας στα λεγόμενά μου ήταν άμεση και γι αυτό σας βγάζω το καπέλλο μου.

(φράση και αυτή εεεέ)??????????

κ. mariosA4, καλώδιο vag-com το ξέρω οτι υπάρχει στο e-bay καιοχι μόνο.

Εχω βρεί αρκετά απο αυτά σε τιμές των 30 ευρώ εως 400 και λίγο παραπάνω για επαγγελματικές εφαρμογές αλλά δεν έχω καταλήξει κάπου ώστε να αγοράσω.

Ευτυχώς το προβλημά μου δεν έχει σχέση με μεταβλητούς ή τεντωτήρες, απλώς συζητώ τα γραφόμενα στο συγκεκριμένο topic (εαν λεγεται έτσι (topic)) γιατί νομίζω οτι υπάρχει μπέρδεμα.

Ο μεταβλητός χρονισμός δεν νομίζω να υπάρχει στο μοντέλο μου, σύμφωνα με τα σχέδια του ΕΤΚΑ, ΕLSA και εαν υπάρχει κάτι <<χειροπιαστό>> παρακαλώ να μου το στείλετε σε απάντηση μήπως και ξεστραβοθώ και έτσι μάθω κάτι παραπάνω.

Βρίσκομαι πάλι στην αρχή απο ότι αντιλαμβάνεσθε και θα ήθελα την κάθε βοήθεια.

Να είστε καλά και σας ευχαριστώ!!!

BeesSpell.

δε΄ς τον κωδικό του μοτέρ σου που γράφει πανω στο καπάκι και θα καταλάβεις ότι έχεις μεταβλητό

Καλησπέρα κ. mariosA4!!!

Συγνώμη για την καθυστέρηση της απαντησεώς μου.

Νομίζω ότι βρήκα κάτι.

Ο κινητήρας μου έχει κωδικό AVJ με sales type 8E2.

post-10834-0-64785200-1297963457_thumb.jpg

Βλέπουμε τον τεντωτήρα camshaft adjuster unit όπως τον ονομάζει και τα γρανάζια των εκκεντροφόρων.

Παρακάτω βλέπουμε την ίδια σχεδόν εικόνα με ένα επιπλέον εξάρτημα στον εκκεντροφόρο εισαγωγής μαζί με το γρανάζι του, το οποίο ονομάζει camshaft adjuster unit και αυτή τη φορά τον τεντωτήρα, σαν chain tentioner.

post-10834-0-19327300-1297964801_thumb.jpg

Στην τελευταία βλέπουμε πάλι σχεδόν μια ίδια εικόνα με την διαφορά ότι το επιπλέον εξάρτημα βρίσκεται στον εκκεντροφόρο εξαγωγής.

post-10834-0-56633100-1297965826_thumb.jpg

Θα μπορούσαμε τα εξαρτήματα αυτά να τα θεωρήσουμε σαν εξαρτήματα μεταβολής χρονισμού εκκεντροφόρων?

Εάν .....ναί, τότε δεν μπορώ να απαντήσω στα ερωτηματά μας.

Και θα το έπαιρνα από την αρχή.

Τι εννοούμε μεταβλητό χρονισμό βαλβίδων?

Τι μας προσφέρει?

Πιστεύω οι εικόνες να είναι ευδιάκριτες (πρώτη φορά ανεβάζω φωτό σε forum).

Μετά τιμής.

BeesSpell.

Καλησπέρα κ. mariosA4!!!

Συγνώμη για την καθυστέρηση της απαντησεώς μου.

Νομίζω ότι βρήκα κάτι.

Ο κινητήρας μου έχει κωδικό AVJ με sales type 8E2.

post-10834-0-64785200-1297963457_thumb.jpg

Βλέπουμε τον τεντωτήρα camshaft adjuster unit όπως τον ονομάζει και τα γρανάζια των εκκεντροφόρων.

Παρακάτω βλέπουμε την ίδια σχεδόν εικόνα με ένα επιπλέον εξάρτημα στον εκκεντροφόρο εισαγωγής μαζί με το γρανάζι του, το οποίο ονομάζει camshaft adjuster unit και αυτή τη φορά τον τεντωτήρα, σαν chain tentioner.

post-10834-0-19327300-1297964801_thumb.jpg

Στην τελευταία βλέπουμε πάλι σχεδόν μια ίδια εικόνα με την διαφορά ότι το επιπλέον εξάρτημα βρίσκεται στον εκκεντροφόρο εξαγωγής.

post-10834-0-56633100-1297965826_thumb.jpg

Θα μπορούσαμε τα εξαρτήματα αυτά να τα θεωρήσουμε σαν εξαρτήματα μεταβολής χρονισμού εκκεντροφόρων?

Εάν .....ναί, τότε δεν μπορώ να απαντήσω στα ερωτηματά μας.

Και θα το έπαιρνα από την αρχή.

Τι εννοούμε μεταβλητό χρονισμό βαλβίδων?

Τι μας προσφέρει?

Πιστεύω οι εικόνες να είναι ευδιάκριτες (πρώτη φορά ανεβάζω φωτό σε forum).

Μετά τιμής.

BeesSpell.

Καλησπερα φιλε και απο μενα!

Αυτα που λες ομολογω πως δεν τα πολυκαταλαβαινω γιατι δεν εχω καποιες ιδιαιτερες γνωσεις πανω σ αυτο το θεμα.

Μπορεις ομως να μας πεις τοτε που οφειλεται αυτος ο θορυβος-κροταλισμα;;;

Edited by sakis534

εδώ είναι οι κωδικοί των μοτέρ που φορούν μεταβλητό:

AUDI A4 / Avant ADR, APT, ARG, AVV, AWT, AVJ, AMB, BFB, BEXτο κατέβασα από το link στο ebay.de που αναφέρεται στον μηχανισμό του μεταβλητού χρονισμού.

Οπως βλέπεις και το μοτέρ σου φοράει το ίδιο με το δικό μου BFB.

οσον αφορά την λειτουργία του αυτός επενεργεί στον εκκεντροφόρο εισαγωγής όπως βλέπεις στο σχέδιο μεταβάλλοντας το βύθισμα των βαλβίδων εισαγωγής .

Παρότι ουσιαστικά φαίνεται να λειτουργεί μόνο στο ρελαντί για τον έλεγχο των καυσαερίων και όχι τόσο για θέμα απόδοσης , εντούτις υπάρχουν οι χάρτες στο πρόγραμμα που επιτρέπουν σε όσους γνωρίζουν να ελεγξουν τη λειτουργία σε όλο το φάσμα στροφών.

Αυτη είναι και η ουσία του θέματος ,τουλάχιστον για εμένα που έχω κάνεια αρκετές μετατροπές , να το κάνω να δουλέψει σε όλο το χαμηλο-μεσαίο φάσμα κερδίζοντας έτσι σε ροπή χαμηλά και σε spool στο turbo που είναι αρκετά μεγάλο και ο μεταβλητός μπορεί να το βοηθήσει.

από δοκιμές που έκανε η 034 motorsport στο Β5 democar της κέρδισε 500 στροφές σε spool και γύρω στους 40 σε όλο το φάσμα από τις 2500σαλ μέχρι τις 6000 και μάλιστα με scrick εκκεντροφόρους, "ξεθάβοντας" τον μεταβλητό.

Αυτά τα ολίγα για τους άπιστους θωμάδες ότι δεν ελέγχεται ο μεταβλητός στον 1,8τ:sHa_thumbgoodjob:

Καλησπέρα σας κύριοι.

Χωρίς να χρονοτριβώ θα απαντήσω και θα κάνω τις ερωτήσεις μου μονολεκτικά.

κ.sakis534 δεν ξέρω που μπορεί να οφείλετε το κροτάλισμα.

Οι σκέψεις και εικασίες μου είναι αυτές:

Ανεπαρκής τροφοδοσία λιπαντικού στις αυτορυθμιζόμενες βαλβίδες.

Ανεπαρκής τροφοδοσία λιπαντικού στον τεντωτήρα της καδένας εκκεντροφόρων.

Και τα 2 σημαίνουν κακή τροφοδοσία λαδιού απο την τρόμπα λαδιού.

Χαλασμένο ποτηράκι βαλβίδας άρα κροταλίζει η συγκεκριμένη βαλβίδα από το χτύπημα του εκκεντροφόρου.

Χαλασμένος τεντωτήρας καδένας οπότε η καδένα χτυπά δεξιά κι αριστερά με τον ήχο του κροταλίσματος.

Θα έλεγα ακόμη και το κροτάλισμα των injectors καυσίμου, πράγμα φυσιολογικό, (δεν ευθύνετε) αλλά κάποιες φορές μας μπαίνουν ιδέες ακούγοντας τον ήχο.

Με λίγα λόγια δεν μπορώ να ξέρω που ακριβώς οφείλεται αυτό το κροτάλισμα εάν δεν αρχίσω να εξετάζω την κάθε περίπτωση ξεχωριστά.

κ. mariosA4 παρακαλώ στείλτε μου το link AUDI A4 / Avant ADR, APT, ARG, AVV, AWT, AVJ, AMB, BFB, BEXτο στο ebay.de γιατί δεν το βρίσκω.

Θα ήθελα να το δώ σαν εικόνα ώστε να προχωρήσουμε σε ανάλυση.

Μου απαντήσατε στο ερώτημά μου!!!

<<Τι εννοούμε μεταβλητό χρονισμό βαλβίδων?

Τι μας προσφέρει?>>

Αυτό που μου είπατε ,ουσιαστικά, είναι ότι θέλουμε ισχύ κινητήρα με λιγότερους ρύπους και φυσικά μπορούμε να ενεργοποιήσουμε τον μεταβλητό χρονισμού ώστε να μας παρέχει αυτά που ζητάμε στο μέγιστο.

Δεν έχω αντίρηση σε όλα αυτά τα οποία είναι σωστά.

Το ερώτημά μου πλέον είναι πως ενεργοποιούμε και ζητάμε απο τους εκκεντροφόρους να συμπεριφερθούν διαφορετικά σε κάθε περίπτωση ζήτησης ισχύος?

Ποιός είναι αυτός ο σένσορας ή εξάρτημα που δέχεται τις ερωτήσεις και απαντά σε αυτές στον εγκέφαλο για να πράξει αναλόγως?

Το θέμα έχει πολύ συζήτηση και αρχίζουμε να μπαίνουμε όλο και βαθύτερα.

Αυτό μου αρέσει.

Περιμένω νέα σας.

Μετά τιμής.

BeesSpell

Φίλε επειδή βλέπω ότι δεν γνωρίζεις πολλά από μηχανικά (και δεν είναι ντροπή...) στη θέση θα πήγαινα σε ένα καλο συνεργείο να βρώ πρώτα άκρη τι συμβαίνει.

Οσον αφορά τον μεταβλητό και αυτά που έγραψα αναφέρονται σε δουλειά από προγραμματιστή,όχι από εμάς ή μηχανικό αν δεν κατάλαβες. Ουσιαστικά αφορούν αυτούς που έχουν κάνει εκτεταμένες μετατροπές όπως κι'εγώ και θέλουν να εκμαιεύσουν και τον τελευταίο ίππο από το μοτέρ σε όλο το φάσμα. Δεν έχει νόημα λοιπόν σε μαμά μοτέρ- πρόγραμμα η όλη κουβέντα.

Επίσης δεν γίνεται να βρείς τι φταίει σένα μοτέρ από διάλογο σε φόρουμ. Βρέσε πρώτα ένα καλό συνεργείο και εδώ είμαστε:sHa_thumbgoodjob:

Αυτο είναι το λίνκ στο ebay.de και αναφέρεται σε ΟΕΜ original part για όποιον ενδιαφέρεται. Η τιμή είναι σχεδόν η μισή από Ελλάδα- αντιπροσωπεία...

http://cgi.ebay.de/N...=item563ea83a32

Edited by mariosA4

Καλησπέρα σε όλους.

k. mariosA4 έχετε δίκιο, η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω και πολλά από μηχανικά.

Απλά ήλπιζα να αναλύσουμε το τι είναι ο μεταβλητός εκκεντροφόρων, τι είναι τεντωτήρας αλυσίδας, πως ελέγχονται απο τον εγκέφαλο, που βρίσκονται πάνω στο αυτοκίνητο, ακόμη και πώς αυτός ο προγραμματιστής μπόρεσε να βγάλει τα παραπανίσια άλογα.

Και πάλι έχετε δίκιο στο ότι μέσα από το forum δεν μπορούμε να λύσουμε το κάθε συγκεκριμένο πρόβλημα που παρουσιάζεται, στο κάθε αυτοκίνητο, παρά μόνο να ανταλλάξουμε τίς εμπειρίες μας όταν έχει επισκευασθεί.

π.χ. εάν στο 90% των βλαβών το κροτάλισμα που λέγαμε παραπάνω οφείλεται στον τεντωτήρα, πολύ απλά θα ήταν το πρώτο που θα κοίταζα και δεν θα πήγαινα στα υδραυλικά ποτηράκια των βαλβίδων ή στην τρόμπα λαδιού.

Πριν 20 χρόνια αγόρασα το Rover 214Si.

Μετά από αλλαγή 4 συνεργείων βρήκα το κατάλληλο.

Η μεθοδικότητα και η ευχαίρια στο να αντιμετωπίζει το οποιοδήποτε πρόβλημα στο αυτοκίνητο ήταν μοναδική.

Δυστυχώς για μένα, άνοιξε αντιπροσωπία κάπου στην Λάρισα και τον έχασα.

Από τότε και για 15 περίπου χρόνια την συντήρηση και επισκευή την έκανα μόνος μου.

Πρίν απο 3 μήνες περίπου αγόρασα το Α4.

Είπα στον εαυτό μου ότι δεν θα ήθελα να ασχοληθώ ούτε με συντήρηση ούτε με επισκευή πλέον και έτσι πήγα σε 1 καλό συνεργείο.

Το αποτέλεσμα ήταν η ζημιά των 200 ευρώ που ανέφερα πιό πάνω και πιο συγκεκριμένα η ζημιά ήταν στον θερμοστάτη ο οποίος είναι ηλεκτρικά ελεγχόμενος.

Η μέτρηση για το επόμενο service πλέον δεν υπήρχε. Το μόνο που βλέπω στην θέση του είναι παύλες και όχι χιλιόμετρα.

Στην ερώτησή μου στον μάστορα για το τι έγινε με το σπασμένο βύσμα του θερμοστάτη ήταν απλά ότι η αλλαγή του, κοστίζει 200 ευρώ.

Στην ερώτησή μου γιατί ο μετρητής αντί να μου δείχνει τα πόσα χιλιόμετρα μου απομένουν μέχρι το επόμενο service μου δείχνει παύλες, ήταν ότι το κάνει.............. επειδή μηδένισε τον μετρητή.

Κινέζος αυτός?

Κινέζος και εγώ! Τα μάζεψα κι έφυγα.

Αυτό είναι το καλό συνεργείο που βρήκα για το Audi και απο εκείνη την ημέρα αποφάσισα όλες τις εργασίες να τις κάνω μόνος μου μαζεύοντας πληροφορίες τις οποίες αξιοποιώ και φυσικά ανάλογα με την εγκυρότητά τους να αναμεταδίδω πρός κάθε ενδιαφερόμενο.

Το ξέρω ότι σας κούρασα και ζητώ συγνώμη.

(κ. COSTAS S3 θέλετε να πείτε κάτι και δεν μπορείτε?

Παρακαλώ εκφραστείτε ελεύθερα)

Να είστε όλοι καλά.

Μετά τιμής.

BeesSpell

Φίλε BeesSpell καταρχάς σου εύχομαι το καινούριο σου απόκτημα να το χαρείς όσο περισσότερο μπορείς!! Κατά δεύτερον να ξέρεις πως έχεις γίνει μέλος μιας παρέας που οι ερωτήσεις και οι αναλύσεις δεν την κουράζουν.Το αντίθετο θα έλεγα μάλιστα.Επειδή απ' ότι κατάλαβα είσαι άνθρωπος που του αρέσει να ψάχνει, φαντάζομαι πως μπήκες στον κόπο να ψάξεις μέσα στο φόρουμ για πληροφορίες και ελπίζω να διαπίστωσες πως υπάρχει πολύ μεγάλος όγκος γνώσης.Για να υπάρξει αυτός ο θησαυρός από πληροφορίες όμως, αυτό που βοήθησε περισσότερο ήταν φίλοι οι οποίοι ακούραστα μελέτησαν αυτό που ήθελαν να κάνουν, πειραματίστηκαν, πέτυχαν, απέτυχαν αλλά το κυριότερο ήταν πως όλες τις εμπειρίες τους τις μοιράστηκαν με όλους εμάς.Και αυτές οι εμπειρίες έχουν μείνει παρακαταθήκη για όλα τα νέα μέλη που έχουν διάθεση να ψάξουν. Αυτά όλα τα λέω για να σου δώσω να καταλάβεις πως οποιοσδήποτε έχει ερωτήματα, απορίες και προβληματισμούς όχι απλά δεν είναι κουραστικός, αλλά αποτελεί στην ουσία αφορμή για περισσότερη ανάλυση και ενημέρωση για όλα τα μέλη πάνω στο ζήτημα που το απασχολεί.

Από εκεί και πέρα να ξέρεις πως πάντα μέλη που έχουν γνώση για κάποιο ζήτημα την προσφέρουν ευχαρίστως και ευτυχώς στην παρέα μας είναι πολλά αυτά τα μέλη και με έγκυρες γνώσεις!

Σου εύχομαι σύντομα να λυθούν τα προβλήματα που σε απασχολούν και είμαι σίγουρος πως εδώ θα βρεις λύσεις και βοήθεια σε οτιδήποτε χρειαστείς!

:sHa_thumbsup2:

Καλησπέρα κ.pan0ulis.

Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας.

Αυτά που γράφετε είναι από άκρη σε άκρη σωστά.

Οντως είμαι άνθρωπος που ψάχνει και προσπαθεί να αναλύσει το κάθε τι, γύρω απο το αυτοκίνητο και όχι μόνο.

Μέσα στο Audi Sport Club Forum έχω βρεί πράγματα τα οποία δεν μπορούσα να φανταστώ ότι υπάρχουν.

Για μένα είναι μια μεγάλη εγκυκλοπαίδεια στην οποία μπορώ να απευθυνθώ και να πάρω γνώση (όπως το έχω κάνει ήδη) αλλά και να μελετήσω τις εμπειρίες των συναδέλφων.

Επειδή δεν μπορώ μόνο να παίρνω γνώση χωρίς να δίνω και εγώ την δική μου, (θα ήταν ηθικά ανεπίτρεπτο), προσπαθώ μέσα από τα γραφόμενά μου και την ανάλυση που κάνουμε να βρεθούμε όλοι κερδισμένοι.

Τα ερωτήματα είναι πολλά, αλλά μέσα από συζήτηση και ανάλυση πιστεύω ότι πάντα θα βρίσκουμε την απάντηση.

Να είστε καλά.

Μετά τιμής.

BeesSpell

Ισως να βοηθησω λιγο με την ιστορια του μεταβλητου χρονισμου και να σας πω οτι ο 1.8Τ διαθετει δυο knock sensors οι οποιο διαπιστωνουν και ελεγχουν διαρκως αν υπαρχει προαναφλεξη στο μοτερ κοινως knock η πυρακια.Αν οντως υπαρξη καποια στιγμη προαναφλεξη οι knock sensors μεταφερουν το σημα στον εγκεφαλο και αυτος με τη σειρα του μεσω του μεταβλητου χρονισμου αλλαζει το χρονισμο για να εξασφαλισει την ομαλη λειτουργια του κινητηρα.

ενδιαφέρουσα η πληροφορία Σύλβιε , γι'αυτό έχει τους χάρτες (5) φαίνεται ,για να ελέγχει τα πυράκια :sHa_thumbgoodjob:

Καλησπέρα σε όλους.

Οφείλω να ζητήσω συγνώμη από το forum και ειδικότερα από τους συνομιλητές μου για την ανακρίβεια των γραπτών μου με τον μεταβλητό-τεντωτήρα εκκεντροφόρου.

κ. mariosA4 έχετε απόλυτο δίκιο.

Το συγκεκριμένο εξάρτημα που μου δείχνετε στα link είναι τεντωτήρας καδένας, ο οποίος με έναν απλό αλλά έξυπνο τρόπο εκτελεί χρέη μεταβλητού χρονισμού του εκκεντροφόρου εισαγωγής και μάλιστα ο προγραμματιστής μπορεί να επέμβει στην λειτουργία του.

Αυτό το εξάρτημα υπάρχει και στό δικό μου Α4.

κ. mariosA4 σας ζητώ συγνώμη για την αμφισβήτηση μου πρός τα γραπτά σας.

Εάν προλάβω σήμερα, θα φτιάξω ένα σχεδιάγραμμα ώστε να το αναλύσουμε.

Μετά τιμής.

BeesSpell

• Like 1

1on :καλώδιο v ag com παίρνεις και από ebay σε καλή τιμή.

2ον : ο μεταβλητός χρονισμός υπα΄ρχει σε όλα τα vw - audi από το 2000 και μετά οπότε ξέχνα το να μην έχεις . Μακάρι να μην είχες δηλ γιατί ο απλός που δεν παέι πάνω -κάτω έχει 100 ευρώ και κούμπωνε στα παλιά μοτέρ με κωδικό ΑΕΒ και AGU που έμπαιναν στο Α4 Β5 και στα golf αντίστοιχα και τα οπόία είχαν και το καπάκι με τις μεγάλες μπούκες και ήταν και ντιζάτα όσον αφορά την πεταλούδα γκαζιού.

Οσον αφορά τη λειτουργία του δεν μπορώ να σου πώ ακριβώς πως δουλεύει αλλά όπως προ είπαμε δεν έχει σημασία. Αν είναι ελλατωματικός θα είχες θόρυβο και ασταθές ρελαντί καθώς και check engine που θα αναφέρεται στον εκεντροφόρο και στίς μοίρες του ( μή επίτευξη στόχου).

αν δεν βρίσκεις vag com δανείσου από κάποιο φίλο στο κλαμπ να δείς τι σου βγάζει για να ξέρεις τι να ψωνίσεις.

Οπως έγραψα στο λινκ από ebay.de η τιμή είναι η μισή για καινούργιο σε σχέση με Ελλάδα...

Φιλε μου καλησπερα,

αν καταλαβα καλα,αν εχεις προβλημα με τον τεντωτηρα καδενας χρονισμου=μεταλικος θορυβος, καποια στιγμη θ αναψει το check engine;;

Ισως να βοηθησω λιγο με την ιστορια του μεταβλητου χρονισμου και να σας πω οτι ο 1.8Τ διαθετει δυο knock sensors οι οποιο διαπιστωνουν και ελεγχουν διαρκως αν υπαρχει προαναφλεξη στο μοτερ κοινως knock η πυρακια.Αν οντως υπαρξη καποια στιγμη προαναφλεξη οι knock sensors μεταφερουν το σημα στον εγκεφαλο και αυτος με τη σειρα του μεσω του μεταβλητου χρονισμου αλλαζει το χρονισμο για να εξασφαλισει την ομαλη λειτουργια του κινητηρα.

Αυτο πρακτικα σημαινει οτι τ αυτοκινητα μας χτυπανε πιο δυσκολα πυρακια σε σχεση με αυτοκινητα που δεν εχουν το αντιστοιχο συστημα;;

Ακριβως αυτο σημαινει. Για αυτο αλλωστε τα μοντερνα αυτοκινητα φτανουν να κανουν απιστευτα πιο πολλα χιλιομετρα απο οτι τα παλια.Οταν για παραγειγμα αλλαξα μπιελες στα 115000 χλμ ο θαλαμος καυσης ηταν πεντακαθαρος.

Με τη προυποθεση βεβαια οτι οταν καποιος σενσορας χαλασει τον αλλαζεις αμεσως.

Φιλε μου καλησπερα,

αν καταλαβα καλα,αν εχεις προβλημα με τον τεντωτηρα καδενας χρονισμου=μεταλικος θορυβος, καποια στιγμη θ αναψει το check engine;;

σαφώς.

Καλησπέρα σε όλους.

Οφείλω να ζητήσω συγνώμη από το forum και ειδικότερα από τους συνομιλητές μου για την ανακρίβεια των γραπτών μου με τον μεταβλητό-τεντωτήρα εκκεντροφόρου.

κ. mariosA4 έχετε απόλυτο δίκιο.

Το συγκεκριμένο εξάρτημα που μου δείχνετε στα link είναι τεντωτήρας καδένας, ο οποίος με έναν απλό αλλά έξυπνο τρόπο εκτελεί χρέη μεταβλητού χρονισμού του εκκεντροφόρου εισαγωγής και μάλιστα ο προγραμματιστής μπορεί να επέμβει στην λειτουργία του.

Αυτό το εξάρτημα υπάρχει και στό δικό μου Α4.

κ. mariosA4 σας ζητώ συγνώμη για την αμφισβήτηση μου πρός τα γραπτά σας.

Εάν προλάβω σήμερα, θα φτιάξω ένα σχεδιάγραμμα ώστε να το αναλύσουμε.

Μετά τιμής.

BeesSpell

δεν τίθεται θέμα,εδώ συζητάμε δεν μαλώνουμε

Καλησπέρα σε όλους.

Προσπαθούσα να κάνω ένα σχεδιάγραμμα αλλά τελικά βρήκα το παρακάτω video.

Εκεί βλέπουμε πως αλλάζει μοίρες ο εκκεντροφόρος εισαγωγής όταν ενεργοποιείτε

ο τεντωτήρας από το actuator.

Στο επόμενο link,

http://ww2.justanswer.com/uploads/2paulm/2010-03-10_195416_p0012.pdf

μας ανοίγει ένα έγγραφο το οποίο περιγράφει τον τρόπο έλεγχου καλής

λειτουργίας του τεντωτήρα.

Και στο τελευταίο,

http://ww2.justanswer.com/uploads/2paulm/2010-03-10_193004_actuator.pdf

μας περιγράφει κάποιος μηχανικός τίς ενέργειες του δια μέσου ενός

<<full function Volkswagen compatible scan tool>> ή όπως θα τό λέγαμε vag-com,

τι θα έπρεπε να δούμε καταχωρημένο στον εγκέφαλο στο ρελαντί (εκκεντροφόρος -3.0 to +6.0 μοίρες)

και τι θα δούμε επιταχύνοντας (εκκεντροφόρος +16.0 to +25.0 μοίρες)

Εκεί ο τεντωτήρας παίζει πάνω-κάτω όπως λέει και ο κ. mariosA4.

Το επόμενο ερώτημά μου είναι εάν έχουμε μόνο αυτές τις δυο καταστάσεις (τέρμα πάνω,Τέρμα κάτω)?

Στο ίδιο έγγραφο ο μηχανικός λέει στα Tech Tips:

The variable cam timing uses engine oil pressure diverted to the adjuster

mechanism by a solenoid duty cycled by the PCM. Low oil pressure or severe oil

sludging can affect camshaft timing operation. Always check oil level and condition

when camshaft adjustment codes are present.

Αυτό το <<solenoid duty cycled by the PCM>> μου δίνει και την απάντηση για το πώς επιτυγχάνει

ο τεντωτήρας τις ενδιάμεσες τιμές μοιρών στον εκκεντροφόρο και φυσικά πώς ένας προγραμματιστής

μπορεί να παίξει με τον χρονισμό κερδίζοντας την μέγιστη ισχύ σε όλο το φάσμα στροφών του κινητήρα.

Αυτές είναι οι σκέψεις μου και μόνο, σκαλίζοντας τα πιο πάνω link.

Οι πιθανότητες στο να κάνω λάθος είναι μεγάλες γι αυτό παρακαλώ διορθώστε με.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον κ. mariosA4 για την υπομονή του και επιμονή του όσον

αφορά την λειτουργία του τεντωτήρα κι έτσι με έβαλε να ψάξω.

Μετά τιμής.

BeesSpell

...........

(κ. COSTAS S3 θέλετε να πείτε κάτι και δεν μπορείτε?

Παρακαλώ εκφραστείτε ελεύθερα)

Να είστε όλοι καλά.

Μετά τιμής.

BeesSpell

Συνοπτικά...

Το κλαμπ έχει τόσο πλούτο αναλύσεων που αν καθίσεις να το ψάξεις θα πρέπει να είναι πολύ ιδιαίτερη η απορία για να μην έχει δοθεί απάντηση.Και πολύ καλά κάνεις και έχεις απορίες γιατί θέλεις να μάθεις τα σωστά.Οι συνομιλητές μας θα σε καλύψουν στα ερωτήματα που έχεις θέσει εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι.

επίσης θα σε παρακαλέσω να μη βάζεις το "κ." μπροστά από το nickname μου και να μη μου μιλάς στον πληθυντικό, γιατί εδώ είμαστε μια οικογένεια και αυτό το πράγμα με απομακρύνει αλλά και με μεγαλώνειsFun_nahnahna3.gif

Δε λέω, είσαι πολύ ευγενικός αλλά η υπερβολή δεν είναι πάντα καλήsHa_thumbsup2.gif

ΥΓ όσο για το πρώτο βίντεο του προηγούμενου ποστ δε χρειαζόταν να βγάλει το καπάκι και να το δουλέψει σκέτο για να καταλάβει τι φταίει.rocket.gif

Edited by COSTAS S3