Jump to content

[Λύθηκε] - Μεταβλητός εκκεντροφόρου???


Recommended Posts

Συνοπτικά...

Το κλαμπ έχει τόσο πλούτο αναλύσεων που αν καθίσεις να το ψάξεις θα πρέπει να είναι πολύ ιδιαίτερη η απορία για να μην έχει δοθεί απάντηση.Και πολύ καλά κάνεις και έχεις απορίες γιατί θέλεις να μάθεις τα σωστά.Οι συνομιλητές μας θα σε καλύψουν στα ερωτήματα που έχεις θέσει εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι.

επίσης θα σε παρακαλέσω να μη βάζεις το "κ." μπροστά από το nickname μου και να μη μου μιλάς στον πληθυντικό, γιατί εδώ είμαστε μια οικογένεια και αυτό το πράγμα με απομακρύνει αλλά και με μεγαλώνειsFun_nahnahna3.gif

Δε λέω, είσαι πολύ ευγενικός αλλά η υπερβολή δεν είναι πάντα καλήsHa_thumbsup2.gif

 

ΥΓ όσο για το πρώτο βίντεο του προηγούμενου ποστ δε χρειαζόταν να βγάλει το καπάκι και να το δουλέψει σκέτο για να καταλάβει τι φταίει.rocket.gif

Φιλε Κωστα θελω να σε ρωτησω αμα δεν εβγαζε το καπακι να το δει με τα ματια του,πως θα ηταν σιγουρος οτι εχει προβλημα ο τεντωτηρας;;απο τν θορυβο;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

DSC05585.jpg

 

 

Εδώ φαίνεται στο δικό μου Α4. Για περισσότερες λεπτομέρειες ή φωτό, κοιτάξτε στην ανάλυση που έχω κάνει εδώ :

http://forum.audisportsclub.gr/index.php?/topic/12051-%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%AC%CE%BA%CE%B9-20-tfsi-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%81%CF%8E%CE%BD/page__p__217867__fromsearch__1#entry217867

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα θελω να σε ρωτησω αμα δεν εβγαζε το καπακι να το δει με τα ματια του,πως θα ηταν σιγουρος οτι εχει προβλημα ο τεντωτηρας;;απο τν θορυβο;

Ναι Σάκη είναι χαρακτηριστικός ο θόρυβος και διαπιστώνεται εύκολα με το αυτί ακόμα και με κλειστό καπό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

μετα απο τοσα ωραια κ ενδιαφεροντα πραγματα που συζητησαμε, αν τελικα καποιος εχει προβλημα με το τεντωτηρα καδενας χρονισμου πρεπει να τον αλλαξει επειγοντως ; μπορει να δημιουργησει μεγαλυτερη ζημια η ακομα και να σε αφησει στη μεση μιας διαδρομης;;;

Γιατι εγω προτιμω αν δεν ειναι επικινδυνο να το αφησω ως εχει παρα να μου ανοιξουν το μοτερ και αμα πετυχει η διαδικασια....!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνοπτικά...

Το κλαμπ έχει τόσο πλούτο αναλύσεων που αν καθίσεις να το ψάξεις θα πρέπει να είναι πολύ ιδιαίτερη η απορία για να μην έχει δοθεί απάντηση.Και πολύ καλά κάνεις και έχεις απορίες γιατί θέλεις να μάθεις τα σωστά.Οι συνομιλητές μας θα σε καλύψουν στα ερωτήματα που έχεις θέσει εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι.

επίσης θα σε παρακαλέσω να μη βάζεις το "κ." μπροστά από το nickname μου και να μη μου μιλάς στον πληθυντικό, γιατί εδώ είμαστε μια οικογένεια και αυτό το πράγμα με απομακρύνει αλλά και με μεγαλώνειsFun_nahnahna3.gif

Δε λέω, είσαι πολύ ευγενικός αλλά η υπερβολή δεν είναι πάντα καλήsHa_thumbsup2.gif

 

ΥΓ όσο για το πρώτο βίντεο του προηγούμενου ποστ δε χρειαζόταν να βγάλει το καπάκι και να το δουλέψει σκέτο για να καταλάβει τι φταίει.rocket.gif

 

Καλησπέρα Κώστα.

 

Συγνώμη για τον πληθυντικό αλλά μου βγαίνει αυθόρμητα.

Σιγά σιγά και με τον καιρό θα μου φύγει.

 

Να είσαι πάντα καλά.

 

Μετά τιμής.

 

BeesSpell

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους !!!

 

Καλησπερα,

μετα απο τοσα ωραια κ ενδιαφεροντα πραγματα που συζητησαμε, αν τελικα καποιος εχει προβλημα με το τεντωτηρα καδενας χρονισμου πρεπει να τον αλλαξει επειγοντως ; μπορει να δημιουργησει μεγαλυτερη ζημια η ακομα και να σε αφησει στη μεση μιας διαδρομης;;;

Γιατι εγω προτιμω αν δεν ειναι επικινδυνο να το αφησω ως εχει παρα να μου ανοιξουν το μοτερ και αμα πετυχει η διαδικασια....!!!

 

κ. sakis534, εγώ προσωπικά θα τον άλλαζα, αν όχι άμμεσα, αλλά τουλάχιστον σε σύντομο χρονικό διάστημα.

 

Ο πρώτος και κύριος λόγος είναι ότι θα φοβόμουν μην αρχίσει να πηδάει δόντια η καδένα οπότε μάλον θα τύχενε να χτυπήσει βαλβίδες πιστόνια.

Ο δεύτερος λόγος είναι ότι άμμεσα θα έχανα τον μεταβλητό χρονισμό που ο κατασκευαστής χρησιμοποιεί για τα μέγιστα απόδοσης ισχύος του κινητήρα.

Στο τέλος και μετά απο πολύχρονη χρήση του χαλασμένου τεντωτήρα θα ήμουν αναγκασμένος να αλλάξω λόγω φθοράς 3 πράγματα.

Τεντωτήρα, καδένα και γρανάζια εκκεντροφόρων. Για να μην πώ και ολόκληρη την κεφαλή λόγω φθορών στα έδρανα των εκκεντροφόρων. Εντάξει ρε παιδιά τώρα είμαι λίγο υπερβολικός μην με :sFi_dualpistols:

 

Αυτά τα γράφω για το δικό μου μοντέλο και όχι π.χ. για το μοντέλο του κ. Dimitris_Kon το οποίο αν δεν κάνω λάθος έχει διαφορετική φιλοσοφία μεταβλητού χρονισμού.

(Όπως βλέπω την φωτό του κ. Dimitris_Kon δύσκολα η καδένα θα πήδαγε δόντια, απλώς θα έχανε λίγο από τον χρονισμό του.)

 

Εάν κάνω λάθος παρακαλώ τους ποιό έμπειρους να με διορθώσουν.

 

Μετά τιμής.

 

BeesSpell

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να συμβούν τόσες πολλές ζημιές από μεταβλητό,τό σίγουρο είναι ότι θα επηρεαστεί η λειτουργία του μοτέρ. Σάκη όσον αφορά τον αν θα πετ΄υχει αν στο ανοίξουν ,πίστεψε με πρέπει να είναι πολύ όρνιο ο μηχανικός για να κάνει λάθος σε βάλε -βγάλε πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις καποιος την καλοσυνη,που ειναι γνωστης του συγκεκριμενου προβληματος, μπορει να μας παραθεσει καποια λινγκ απο το youtube οσο αναφορα αυτο το προβλημα;

 

Υ.Γ.Το προβλημα του τεντωτηρα μπορει να σχετιζεται κ με την ξαφνικη αυξηση καταναλωσης λαδιου;

Edited by sakis534
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις καποιος την καλοσυνη,που ειναι γνωστης του συγκεκριμενου προβληματος, μπορει να μας παραθεσει καποια λινγκ απο το youtube οσο αναφορα αυτο το προβλημα;

 

Υ.Γ.Το προβλημα του τεντωτηρα μπορει να σχετιζεται κ με την ξαφνικη αυξηση καταναλωσης λαδιου;

 

για κατανάλωση ψάξε σε τούρμπο, τσιμουχάκια βαλβίδων και ελατηρία πιστονιών... κατά σειρά από το ευκολοτερο στο δυσκολότερο..

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κ. COSTAS S3. Ξέχασα να σας ρωτήσω.

 

Σας έχει ανάψει στο ταμπλώ λαμπάκι check engine?

Ή απλώς ακούτε αυξημένο θόρυβο κοντά στον τεντωτήρα?

Όχι δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.Ούτε χτυπάει ούτε λαμπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.Ούτε χτυπάει ούτε λαμπάκι.

 

Συγνώμη Κώστα. Την ερώτηση την έγραψα για τον κ. sakis534 αλλά από λάθος μου έγραψα το ονομά σου.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη Κώστα. Την ερώτηση την έγραψα για τον κ. sakis534 αλλά από λάθος μου έγραψα το ονομά σου.

Λαμπακι δεν μου εχει αναψει.

Τον θορυβο τον ακουω οταν γυρναω την μιζα,επισης στο ρελαντι ακουγεται ενας θορυβος τυπου ντιζελ.Τουλαχιστον αυτο πιστευω αλλα δεν ειμαι σιγουρος!Τα συμπτωματα αυτα εχουν εμφανιστει απο τα 85.000 χιλ κ τωρα εχω 105.000 χιλ χωρις να εχει αυξηθει η ενταση τους;

Αλλα τωρα αυτο με το check engine με παρεξενεψε,δεν θα πρεπε κανονικα να ειχε αναψει;Εκτος αν δεν αναβει παντα η υπαρχει περιπτωση να μην ειναι μεγαλη η φθορα του τεντωτηρα και γι αυτο να μην αναψε;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

κ. sakis534 πολλά μου έρχονται στο μυαλό.

Θα κάνω τις χειρότερες σκέψεις και παρακαλώ μην βαράτε.

 

Εάν χάνω λάδια στο εξωτερικό περιβάλλον (στάζει απο κάπου και όταν λέω στάζει δεν εννοώ μια σταγόνα κάθε 3 λεπτά) τότε ίσως η πίεση της αντλίας λαδιού να μην είναι επαρκής ώστε να πάρει τα διάκενα των υδραυλικών βαλβίδων και του τεντωτήρα σε χαμηλές στροφές, με αποτέλεσμα το κροτάλισμα.

Όμως λογικά η πίεση λαδιού μετριέται απο σένσορα και τα στοιχεία θα δίνονταν στον εγκέφαλο ο οποίος με την σειρά του θα αποφάσιζε εαν η πίεση είναι μέσα ή έξω από τα όρια για να δώσει alarm.

Ο τεντωτήρας-μεταβλητός θα έκανε το ίδιο διότι υπάρχει σένσορας για την μέτρηση γωνίας του εκκεντροφόρου.

Σε αυτό που δεν υπάρχει σένσορας είναι στις υδραυλικές βαλβίδες και δεν ξέρουμε αν το διάκενο καλύφθηκε.

 

Ένα χαλασμένο υδραυλικό ποτηράκι θα κροτάλιζε.

Μία κεντρική βουλωμένη δίοδος λαδιού (μετά τον σένσορα πίεσης λαδιού) θα έκανε όλο το σύστημα να κροταλίζει.

 

Σε πρώτο στάδιο θα κοίταγα για εμφανείς διαρροές λαδιού, όπως λέει και ο κ mariosA4.

Θα προχωρούσα με vag-com στίς καταχωρήσεις των τιμών στον εγκέφαλο και σε σύγκριση με τιμές απο νορμάλ κινητήρα, θα έβγαζα κάποιο συμπέρασμα.

Θα έβαζα το κατσαβίδι ή το στηθοσκόπιο στο αυτί μου και θα ακούμπαγα την άκρη του σε διάφορα σημεία της κεφαλής για να ακούσω διαφορές ήχων (αυτό μου δίνει και μια ιδέα να ηχογραφίσω τον ήχο ενός νορμάλ κινητήρα ώστε να τον έχω σαν reference.)

 

Παρένθεση...................

 

Αρχίζω να πιστεύω ότι, με τόσα <<εάν και θα>>.... μοιάζω με <<δελτίο καιρού>>.

<<Αύριο λιακάδα με σποραδικές νεφώσεις, πιθανόν βροχές, ίσως πέσουν χιόνια στα ορεινά, καλού-κακού κρατήστε και καμία ομβρέλα και εαν τελικά βγάλει ήλιο τότε είμαστε τυχεροί που ζήσαμε και σήμερα>> :haha4:

 

Συγνώμη για την παρένθεση αλλά οι αναλύσεις μου μπορεί να σκάσουν και γάιδαρο.

(με έσκασαν κι εμένα τον ίδιο) :haha4:

 

Ελπίζω κ. sakis534 να λύσετε το πρόβλημα και να μας πείτε τι έφταιγε.

(ψάχνω στο youtube για κάποιο video αλλά δεν βρίσκω τίποτα)

 

Να είστε όλοι καλά.

 

Μετά τιμής.

 

BeesSpell

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

κ. sakis534 πολλά μου έρχονται στο μυαλό.

Θα κάνω τις χειρότερες σκέψεις και παρακαλώ μην βαράτε.

 

Εάν χάνω λάδια στο εξωτερικό περιβάλλον (στάζει απο κάπου και όταν λέω στάζει δεν εννοώ μια σταγόνα κάθε 3 λεπτά) τότε ίσως η πίεση της αντλίας λαδιού να μην είναι επαρκής ώστε να πάρει τα διάκενα των υδραυλικών βαλβίδων και του τεντωτήρα σε χαμηλές στροφές, με αποτέλεσμα το κροτάλισμα.

Όμως λογικά η πίεση λαδιού μετριέται απο σένσορα και τα στοιχεία θα δίνονταν στον εγκέφαλο ο οποίος με την σειρά του θα αποφάσιζε εαν η πίεση είναι μέσα ή έξω από τα όρια για να δώσει alarm.

Ο τεντωτήρας-μεταβλητός θα έκανε το ίδιο διότι υπάρχει σένσορας για την μέτρηση γωνίας του εκκεντροφόρου.

Σε αυτό που δεν υπάρχει σένσορας είναι στις υδραυλικές βαλβίδες και δεν ξέρουμε αν το διάκενο καλύφθηκε.

 

Ένα χαλασμένο υδραυλικό ποτηράκι θα κροτάλιζε.

Μία κεντρική βουλωμένη δίοδος λαδιού (μετά τον σένσορα πίεσης λαδιού) θα έκανε όλο το σύστημα να κροταλίζει.

 

Σε πρώτο στάδιο θα κοίταγα για εμφανείς διαρροές λαδιού, όπως λέει και ο κ mariosA4.

Θα προχωρούσα με vag-com στίς καταχωρήσεις των τιμών στον εγκέφαλο και σε σύγκριση με τιμές απο νορμάλ κινητήρα, θα έβγαζα κάποιο συμπέρασμα.

Θα έβαζα το κατσαβίδι ή το στηθοσκόπιο στο αυτί μου και θα ακούμπαγα την άκρη του σε διάφορα σημεία της κεφαλής για να ακούσω διαφορές ήχων (αυτό μου δίνει και μια ιδέα να ηχογραφίσω τον ήχο ενός νορμάλ κινητήρα ώστε να τον έχω σαν reference.)

 

Παρένθεση...................

 

Αρχίζω να πιστεύω ότι, με τόσα <<εάν και θα>>.... μοιάζω με <<δελτίο καιρού>>.

<<Αύριο λιακάδα με σποραδικές νεφώσεις, πιθανόν βροχές, ίσως πέσουν χιόνια στα ορεινά, καλού-κακού κρατήστε και καμία ομβρέλα και εαν τελικά βγάλει ήλιο τότε είμαστε τυχεροί που ζήσαμε και σήμερα>> :haha4:

 

Συγνώμη για την παρένθεση αλλά οι αναλύσεις μου μπορεί να σκάσουν και γάιδαρο.

(με έσκασαν κι εμένα τον ίδιο) :haha4:

 

Ελπίζω κ. sakis534 να λύσετε το πρόβλημα και να μας πείτε τι έφταιγε.

(ψάχνω στο youtube για κάποιο video αλλά δεν βρίσκω τίποτα)

 

Να είστε όλοι καλά.

 

Μετά τιμής.

 

BeesSpell

Μας τα ειπες μαζεμενα και μου ηρθαν "καπως".Παντως διαρροη δεν εχω ουτε απο τουρμπινα ουτε απο πουθενα αλλα τεσπα.Αυτο που φοβαμαι ειναι η ολη διαδικασια δλδ εχω την εντυπωση(στερεοτυπο-κολλημα) οτι αμα ανοιχτει το καπακι του μοτερ δεν προκειται να ξαναγινει οπως πριν.Αν και παραπανω ο Μαριος με καθησυχασε αλλα δεν ξερω....

Link to comment
Share on other sites

ρε σε'ις σοβαρευτείτε , σε λίγο θα βάλετε και δικτυωτό καλτσόν με λευκή ρόμπα και έξω μπούστο και θα κάνετε τίς γιατρίνες με το στηθοσκόπιο:sHa_sarcasticlol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Βάζω το καλτσον μου κι έρχομαι. :hysterical:

 

Μας τα ειπες μαζεμενα και μου ηρθαν "καπως".Παντως διαρροη δεν εχω ουτε απο τουρμπινα ουτε απο πουθενα αλλα τεσπα.Αυτο που φοβαμαι ειναι η ολη διαδικασια δλδ εχω την εντυπωση(στερεοτυπο-κολλημα) οτι αμα ανοιχτει το καπακι του μοτερ δεν προκειται να ξαναγινει οπως πριν.Αν και παραπανω ο Μαριος με καθησυχασε αλλα δεν ξερω....

 

 

Ο κ. Μάριος έχει δίκιο και μάλιστα παραέχει δίκιο.

κ. Σάκη η αλλαγή του τεντωτήρα στο συγκεκριμένο μοντέλο πρέπει να είναι απλή υπόθεση σύμφωνα με αυτά που έχω βρεί στο δύκτιο, μην ανυσηχείτε καθόλου.

Εφ΄όσον δεν έχετε διαρροή εξωτερικά, τότε αρχίστε το ψάξιμο με την σειρά που έγραψε ο κ. Μάριος: <<για κατανάλωση ψάξε σε τούρμπο, τσιμουχάκια βαλβίδων και ελατηρία πιστονιών... κατά σειρά από το ευκολοτερο στο δυσκολότερο..>>

(Εκεί να αρχίσετε να ανυσηχείτε για το πόσο καλή δουλειά μπορεί να γίνει.)

 

Η κατανάλωση λαδιού εσωτερικά στον κινητήρα μακροχρόνια πιστεύω ότι θα φέρει βλάβες σε καταλύτη και σένσορες λ.

 

Όλα αυτά είναι εικασίες μου.

 

Θα πρότεινα να επισκευθείτε το συνεργείο σας και χωρίς να ανοίξουν τον κινητήρα, να σας πούν την γνώμη τους.

 

Σε αυτά που έγραψα εχθές μπορούμε να τα αναλύσουμε ένα ένα ξεχωριστά.

Το σκεπτικό μου, προήλθε απο το γεγονός αύξησης κατανάλωσης λαδιού και κροταλίσματος ταυτόχρονα.

(Παρατηρήσατε μήπως έγιναν ταυτόχρονα?)

 

Περιμένω νέα σας.

 

Να είστε όλοι καλά.

 

BeesSpell

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Βάζω το καλτσον μου κι έρχομαι. :hysterical:

 

 

 

 

Ο κ. Μάριος έχει δίκιο και μάλιστα παραέχει δίκιο.

κ. Σάκη η αλλαγή του τεντωτήρα στο συγκεκριμένο μοντέλο πρέπει να είναι απλή υπόθεση σύμφωνα με αυτά που έχω βρεί στο δύκτιο, μην ανυσηχείτε καθόλου.

Εφ΄όσον δεν έχετε διαρροή εξωτερικά, τότε αρχίστε το ψάξιμο με την σειρά που έγραψε ο κ. Μάριος: <<για κατανάλωση ψάξε σε τούρμπο, τσιμουχάκια βαλβίδων και ελατηρία πιστονιών... κατά σειρά από το ευκολοτερο στο δυσκολότερο..>>

(Εκεί να αρχίσετε να ανυσηχείτε για το πόσο καλή δουλειά μπορεί να γίνει.)

 

Η κατανάλωση λαδιού εσωτερικά στον κινητήρα μακροχρόνια πιστεύω ότι θα φέρει βλάβες σε καταλύτη και σένσορες λ.

 

Όλα αυτά είναι εικασίες μου.

 

Θα πρότεινα να επισκευθείτε το συνεργείο σας και χωρίς να ανοίξουν τον κινητήρα, να σας πούν την γνώμη τους.

 

Σε αυτά που έγραψα εχθές μπορούμε να τα αναλύσουμε ένα ένα ξεχωριστά.

Το σκεπτικό μου, προήλθε απο το γεγονός αύξησης κατανάλωσης λαδιού και κροταλίσματος ταυτόχρονα.

(Παρατηρήσατε μήπως έγιναν ταυτόχρονα?)

 

Περιμένω νέα σας.

 

Να είστε όλοι καλά.

 

BeesSpell

 

Μόλις πέρασε και μια σφήνα απο το μυαλό μου.

 

Μήπως υπάρχει σπασμένο ελατήριο σε πιστόνι με το φαινόμενο κροτάλισμα-κατανάλωση?

Με μέτρηση συμπίεσης των κυλίνδρων ίσως φανεί κάτι.

 

Εντάξει το παραπήγα μακριά, μην με κοιτάτε έτσι :sFi_bat:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Βάζω το καλτσον μου κι έρχομαι. :hysterical:

 

 

 

 

Ο κ. Μάριος έχει δίκιο και μάλιστα παραέχει δίκιο.

κ. Σάκη η αλλαγή του τεντωτήρα στο συγκεκριμένο μοντέλο πρέπει να είναι απλή υπόθεση σύμφωνα με αυτά που έχω βρεί στο δύκτιο, μην ανυσηχείτε καθόλου.

Εφ΄όσον δεν έχετε διαρροή εξωτερικά, τότε αρχίστε το ψάξιμο με την σειρά που έγραψε ο κ. Μάριος: <<για κατανάλωση ψάξε σε τούρμπο, τσιμουχάκια βαλβίδων και ελατηρία πιστονιών... κατά σειρά από το ευκολοτερο στο δυσκολότερο..>>

(Εκεί να αρχίσετε να ανυσηχείτε για το πόσο καλή δουλειά μπορεί να γίνει.)

 

Η κατανάλωση λαδιού εσωτερικά στον κινητήρα μακροχρόνια πιστεύω ότι θα φέρει βλάβες σε καταλύτη και σένσορες λ.

 

Όλα αυτά είναι εικασίες μου.

 

Θα πρότεινα να επισκευθείτε το συνεργείο σας και χωρίς να ανοίξουν τον κινητήρα, να σας πούν την γνώμη τους.

 

Σε αυτά που έγραψα εχθές μπορούμε να τα αναλύσουμε ένα ένα ξεχωριστά.

Το σκεπτικό μου, προήλθε απο το γεγονός αύξησης κατανάλωσης λαδιού και κροταλίσματος ταυτόχρονα.

(Παρατηρήσατε μήπως έγιναν ταυτόχρονα?)

 

Περιμένω νέα σας.

 

Να είστε όλοι καλά.

 

BeesSpell

Καλησπερα και παλι,

ταυτοχρονα δεν εγιναν και τα δυο αλλα με διαφορα 15.000χιλ το ενα απο το αλλο.Βασικα αυτα συνεβησαν πιστευω επειδη χαλασε η τρομπα νερου και μεχρι να βρεθει η ζημια το αμαξι ταλαιπωρηθηκε πολυ πιστευω απο την αυξημενη θερμοκρασια!Τεσπα αρκετα σας κουρασα.....

Δεν καταλαβα ακριβως το αστειο του Μαριου αυτο που εχω ομως να πω ειναι οτι σας ευχαριστω ολους γιατην ενδιαφερουσα συζητηση γιατι απο αυτο το τοπικ εγω προσωπικα πηρα πολλα...

Οσο για το προβλημα πιστευω οτι θ αργησω να σας ενημερωσω γιατι μεχρι να μαζεψω τα λεφτα(βλεπετε ειμαι φοιτητης)θα περασει καμποσος καιρος!

Edited by sakis534
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι,

ταυτοχρονα δεν εγιναν και τα δυο αλλα με διαφορα 15.000χιλ το ενα απο το αλλο.Βασικα αυτα συνεβησαν πιστευω επειδη χαλασε η τρομπα νερου και μεχρι να βρεθει η ζημια το αμαξι ταλαιπωρηθηκε πολυ πιστευω απο την αυξημενη θερμοκρασια!Τεσπα αρκετα σας κουρασα.....

Δεν καταλαβα ακριβως το αστειο του Μαριου αυτο που εχω ομως να πω ειναι οτι σας ευχαριστω ολους γιατην ενδιαφερουσα συζητηση γιατι απο αυτο το τοπικ εγω προσωπικα πηρα πολλα...

Οσο για το προβλημα πιστευω οτι θ αργησω να σας ενημερωσω γιατι μεχρι να μαζεψω τα λεφτα(βλεπετε ειμαι φοιτητης)θα περασει καμποσος καιρος!

 

Καλησπέρα κ. Σάκη.

 

Το αστείο του κ. Μάριου αναφέρετε στο στηθοσκόπιο που έγραψα παραπάνω.

Φαντάσου εμένα με στηθοσκόπιο σκυμένο πάνω σε ένα μοτέρ να κάνω τον γιατρό. :hysterical:

Έκανε λίγο πλάκα καλοπροαίρετα και τίποτα παραπάνω.

Μου φάνηκε πολύ αστείο και γέλασα με αυτό.

 

Ουσιαστικά ήθελε να πεί ότι υπάρχουν περισσότερο εξελιγμένοι τρόποι διάγνωσης απο το στηθοσκόπιο ή το κατσαβίδι που θα χρησιμοποιούσα εγώ (βλέπε vag-com).

 

Θα επιμείνω όμως στο να κάνετε διάγνωση έγκαιρα γιατί μέχρι να μαζέψετε χρήματα μπορεί το πρόβλημα να μεγαλώσει και να χρειαστείτε πολλά περισσότερα για την επισκευή του.

 

Θα περιμένω νέα σας και να μας πείτε την λύση.

 

Μετά τιμής.

 

BeesSpell

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι,

ταυτοχρονα δεν εγιναν και τα δυο αλλα με διαφορα 15.000χιλ το ενα απο το αλλο.Βασικα αυτα συνεβησαν πιστευω επειδη χαλασε η τρομπα νερου και μεχρι να βρεθει η ζημια το αμαξι ταλαιπωρηθηκε πολυ πιστευω απο την αυξημενη θερμοκρασια!Τεσπα αρκετα σας κουρασα.....

Δεν καταλαβα ακριβως το αστειο του Μαριου αυτο που εχω ομως να πω ειναι οτι σας ευχαριστω ολους γιατην ενδιαφερουσα συζητηση γιατι απο αυτο το τοπικ εγω προσωπικα πηρα πολλα...

Οσο για το προβλημα πιστευω οτι θ αργησω να σας ενημερωσω γιατι μεχρι να μαζεψω τα λεφτα(βλεπετε ειμαι φοιτητης)θα περασει καμποσος καιρος!

 

Υ.Γ

 

Η συζήτηση των προβλημάτων, προσωπικά δεν με κουράζει καθόλου.

Ίσα ίσα μέσα απο αυτό μαθαίνω πράγματα (όπως και όλοι μας) που δεν θα μπορούσα να φαντασθώ μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ. Σάκη.

 

Το αστείο του κ. Μάριου αναφέρετε στο στηθοσκόπιο που έγραψα παραπάνω.

Φαντάσου εμένα με στηθοσκόπιο σκυμένο πάνω σε ένα μοτέρ να κάνω τον γιατρό. :hysterical:

Έκανε λίγο πλάκα καλοπροαίρετα και τίποτα παραπάνω.

Μου φάνηκε πολύ αστείο και γέλασα με αυτό.

 

Ουσιαστικά ήθελε να πεί ότι υπάρχουν περισσότερο εξελιγμένοι τρόποι διάγνωσης απο το στηθοσκόπιο ή το κατσαβίδι που θα χρησιμοποιούσα εγώ (βλέπε vag-com).

 

Θα επιμείνω όμως στο να κάνετε διάγνωση έγκαιρα γιατί μέχρι να μαζέψετε χρήματα μπορεί το πρόβλημα να μεγαλώσει και να χρειαστείτε πολλά περισσότερα για την επισκευή του.

 

Θα περιμένω νέα σας και να μας πείτε την λύση.

 

Μετά τιμής.

 

BeesSpell

Tωρα μαλιστα,ετσι εξηγουνται και ολα τα υπολοιπα!

Σε καμια περιπτωση δεν θεωρησα τα λογια του Μαριου κακοπροαιρετα απλα δυσκολευομουν να καταλαβω τα λεγομενα του.Ηδη μιλησα με τον κουμπαρο που ειναι Γερμανια για το ανταλλακτικο και θα δουμε τι θα γινει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

....................Ηδη μιλησα με τον κουμπαρο που ειναι Γερμανια για το ανταλλακτικο και θα δουμε τι θα γινει...

 

κ. Σάκη, σκέπτεσθε να αγοράσετε τον τεντωτήρα-μεταβλητό?

Σίγουρα φταίει αυτός?

Σας είπε κάποιος ότι έτσι θα λυθεί το πρόβλημα κροταλίσματος που ίσως κάνει ο τεντωτήρας?

 

Η τιμή του σε original,

(πολύ μεγάλη συζήτηση αυτό το... original),

για την δική μου τσέπη είναι ακριβή.

Αν λυθεί το πρόβλημα με την μία, τότε χαλάλι τα χρήματα.

Σκεφθείτε να συνεχίζει και πάλι το κροτάλισμα και ήδη να έχετε ξοδέψει κάποια χρήματα χωρίς αποτέλεσμα.

 

Μου θυμίζει μια περιπτωσή μου με φλάντζα κεφαλής στο Rover.

Στα 130.000 χλμ. έσκασε η φλάντζα και για 4 εβδομάδες την άλλαζα χωρίς αποτέλεσμα.

Την πλήρωσα επι 5 φορές, μέχρι που ανακάλυψα οτι υπάρχει ρωγμή στο χιτώνιο του πρώτου κυλίνδρου και ουσιαστικά δεν έφταιγε αυτή.

Φυσικά είχα και ανεξήγητο χάσιμο ψυκτικού υγρού το οποίο δεν φαινόταν εξωτερικά. (όπως δεν φαίνετε σε εσάς με το λάδι)

 

Την επόμενη φορά στα 200.000 χλμ είχα τα ίδια συμπτώματα, αλλά πλέον ήξερα πως να ψάξω.

Έψαξα και βρήκα ρωγμή, αυτή την φορά, στο χιτώνιο του τέταρτου κυλίνδρου.

Πλήρωσα την φλάντζα 1 φορά τώρα.

 

Δεν ξέρω τι να υποθέσω παρακάτω.

 

Περιμένω την λύση.

 

Μετά τιμής.

 

BeesSpell

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

 

 

κ. Σάκη, σκέπτεσθε να αγοράσετε τον τεντωτήρα-μεταβλητό?

Σίγουρα φταίει αυτός?

Σας είπε κάποιος ότι έτσι θα λυθεί το πρόβλημα κροταλίσματος που ίσως κάνει ο τεντωτήρας?

 

Η τιμή του σε original,

(πολύ μεγάλη συζήτηση αυτό το... original),

για την δική μου τσέπη είναι ακριβή.

Αν λυθεί το πρόβλημα με την μία, τότε χαλάλι τα χρήματα.

Σκεφθείτε να συνεχίζει και πάλι το κροτάλισμα και ήδη να έχετε ξοδέψει κάποια χρήματα χωρίς αποτέλεσμα.

 

Μου θυμίζει μια περιπτωσή μου με φλάντζα κεφαλής στο Rover.

Στα 130.000 χλμ. έσκασε η φλάντζα και για 4 εβδομάδες την άλλαζα χωρίς αποτέλεσμα.

Την πλήρωσα επι 5 φορές, μέχρι που ανακάλυψα οτι υπάρχει ρωγμή στο χιτώνιο του πρώτου κυλίνδρου και ουσιαστικά δεν έφταιγε αυτή.

Φυσικά είχα και ανεξήγητο χάσιμο ψυκτικού υγρού το οποίο δεν φαινόταν εξωτερικά. (όπως δεν φαίνετε σε εσάς με το λάδι)

 

Την επόμενη φορά στα 200.000 χλμ είχα τα ίδια συμπτώματα, αλλά πλέον ήξερα πως να ψάξω.

Έψαξα και βρήκα ρωγμή, αυτή την φορά, στο χιτώνιο του τέταρτου κυλίνδρου.

Πλήρωσα την φλάντζα 1 φορά τώρα.

 

Δεν ξέρω τι να υποθέσω παρακάτω.

 

Περιμένω την λύση.

 

Μετά τιμής.

 

BeesSpell

Φιλε μου τα λες πολυ σωστα αλλα πιστευω οτι αυτο προβλημα πρεπει καποια στιγμη να λυθει!Τι τροπος υπαρχει για να το σιγουρεψουμε οτι φταει ο τεντωτηρας;

α)απο τον χαρακτηριστικο θορυβο που κανει στο ρελαντι;(οπως προειπε ο Κωστας)

β)ν ανοιχτει το καπακι και να δουμε με τα ματια μας τα κενα που θα εχει παρει πιθανων ο τεντωτηρας;

Ποιοι αλλοι τροποι υπαρχουν;

 

Υ.Γ.1:πιστευω οτι ειναι λαθος να συγκρινουμε Audi με Rover γιατι καθε αμαξι εχει τα δικα του κουσουρια!

Υ.Γ.2:Οπως βλεπεις μειναμε μονοι μας στη συζητηση,δεν σου ειπα οτι τους κουρασαμε τους αλλους; :new_sugkrotima:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.