Jump to content

Smd Fog lights A4 B8


Recommended Posts

Καλησπέρα και απο εδώ,

μερικές οδηγίες για ένα πολύ εύκολο γρήγορο και φτηνό mod.

Αλλαγή λαμπτήρων στους προβολείς ομίχλης με smd (led).

 

Επειδή εδώ και μια εβδομάδα που έχω το Β8, δεν μου άρεσε η διαφορά στο χρώμα που έχουν τα λευκά xenon με την κιτρινίλα που βγάζουν οι προβολείς ομίχλης, αποφάσισα να δράσω.

Έχοντας ήδη στο γκαράζ 2 smd λάμπες Η11 που βαρέθηκα να βάλω στο προηγούμενο αυτοκίνητο, είδα ότι ταιριάζουν και voila:

 

Υλικά:

1 κατσαβίδι ίσιο

Κλειδάκια torxx

1 πανάκι

2 smd Η11 λάμπες (υπάρχουν από σχεδόν 2ευρώ αν ψάξετε εδώ

 

Προαιρετικά:

τσιγαρα :poster_spam: ,

τασάκι.

(δεν προλαβαίνετε να κάνετε περισσότερα από ένα-δύο)

 

Απαιτούμενος χρόνος:

10-15 λεπτά.

 

Lets start:

Έτσι φαίνεται στην αρχή ο oem προβολέας ομίχλης.

Αισθητή διαφορά σε σχέση με τα xenon.

28395368.th.jpg

 

Smd vs halogen

65358453.th.jpg

 

Καλύπτουμε ένα ίσιο λεπτό και μακρύ κατσαβίδι με ένα κομμάτι ύφασμα και το σπρώχνουμε ανάμεσα στον προφυλακτήρα και το μαύρο κάλυμμα των προβολέων. Αρχίζουμε από την αντίθετη πλευρά του προβολέα ομίχλης.

Υπάρχουν 2 κλιπς στην πάνω πλευρά, 2 στην κάτω και 2 στην πλευρά που είναι ο προβολέας. Το γυρνάμε με προσοχή περιματρικά του καλύμματος ώστε να ξεκουμπώσουν όλα, χωρίς να σπάσουν και πάντα καλυμμένο με ύφασμα ώστε να μη γρατζουνιστεί ο προφυλακτήρας.

28552678.th.jpg

 

Εάν όλα πήγαν καλά, στο επόμενο βήμα θα δούμε αυτό,

69244954.th.jpg

 

αυτό

41069563.th.jpg

 

και αυτό.

81022443.th.jpg

 

Ξεβιδώνουμε τις 2 βίδες με torx kai με το ίδιο ίσιο κατσαβίδι απασφαλίζουμε τον προβολέα από το φις και τον αποσυνδέουμε.

71620892.th.jpg

 

Αλλάζουμε τις λάμπες και ακολουθούμε την ακριβώς αντίστροφη διαδιακασία.

 

 

Η δεξιά λάμπα είναι με smd και η αριστερή αλογόνου

66479786.th.jpg

 

Κάπως έτσι είναι ολοκληρωμένο:

28929026.th.jpg

86697132.th.jpg

 

 

Επίλογος:

Είναι πολύ πιο εύκολο και γρήγοροα απ'ότι μου φαίνονταν αρχικά.

Αν είσαι προσεκτικός είναι πολύ πιο εύκολο το ξεκούμπωμα των καλυμμάτων, απ'όσο το κούμπωμα.

Χρειάζονταν ένα τόνο πιο λευκό smd γιατί ιριδίζουν περισσότερο, αλλά επιφυλάσσομαι.

 

Next steps, fog trims, σίτα στα καλύμματα και φυμέ προβολάκια...

 

Καλή συνέχεια σε όλους

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλη δουλεια! :sHa_thumbgoodjob:

Μπραβο! :new_thumright:

 

Για δωσε πληροφοριες για τις λαμπες που εβαλες!

4300Κ ή 6000;

Και το αποτελεσμα; Ειναι πολυ κοντα στα ξενον, ιδια;

Σε ρωταω γιατι και εγω φοραω PIAA 6000k αλλα ειχαν διαφορα!

Και τωρα μου εχει καει η μια και σκεφτομαι τι να βαλω τωρα!

Edited by strivis
Link to comment
Share on other sites

Όντως δείχνει πιο όμορφο όμως πρέπει να είσαι αποφασισμένος ότι θα έχεις πλέον προβολάκια για να ομορφαίνουν το αμάξι και όχι για να κάνουν τη δουλειά τους με αυτές τις λάμπες.

Πάντως κατατοποστικότατος ο οδηγός ;)

Link to comment
Share on other sites

Strivis,

αν θυμάμαι καλά αυτά είναι 6.000 γι' αυτό και ιριδίζουν.

Αν έμπαινα τώρα στη διαδιακασία αγοράς νέων θα έπειρνα 2 σετάκια, ενα 4300 και ένα 6000 για να αποφασίσω, ούτως ή άλλως με max 15-20 ευρώ έχεις 2 σετάκια στην πόρτα σου με πληρωμένα μεταφορικά.

 

Peris,

φωτίζουν πολύ περισσότερο από ότι πριν, οπότε δεν ξέρω αν δεν κάνουν τη δουλειά τους. Ο βασικός λόγος που άλλαξα τις λάμπες είναι επειδή θέλω να βάλω φυμε μεμβράνες από πάνω, οπότε ήθελα κάτι πιο δυνατό για να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου όποτε χρειάζεται :flag_of_truce:

Link to comment
Share on other sites

Strivis,

αν θυμάμαι καλά αυτά είναι 6.000 γι' αυτό και ιριδίζουν.

Αν έμπαινα τώρα στη διαδιακασία αγοράς νέων θα έπειρνα 2 σετάκια, ενα 4300 και ένα 6000 για να αποφασίσω, ούτως ή άλλως με max 15-20 ευρώ έχεις 2 σετάκια στην πόρτα σου με πληρωμένα μεταφορικά.

 

Οκ καταλαβα!

Μενουμε κοντα, ισως βρισκομασταν να δω το αποτελεσμα! :new_thumright:

Link to comment
Share on other sites

Οκ καταλαβα!

Μενουμε κοντα, ισως βρισκομασταν να δω το αποτελεσμα! :new_thumright:

Άνετα, επειδή και εμένα με ενδιαφέρει να δω το αποτέλεσμα της giac :biggrinthumb: :biggrinthumb: :biggrinthumb: :biggrinthumb: :biggrinthumb: :biggrinthumb:

Link to comment
Share on other sites

Άνετα, επειδή και εμένα με ενδιαφέρει να δω το αποτέλεσμα της giac :biggrinthumb: :biggrinthumb: :biggrinthumb: :biggrinthumb: :biggrinthumb: :biggrinthumb:

Χαχαχαχα!

Θα το κανονισουμε! :new_thumright:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός :JC_doubleup: . Θα βάλω και εγώ αυτά http://www.dealextreme.com/p/h11-5w-102-smd-led-6500k-450-lumen-white-fog-lights-for-car-pair-51063. Τα παρήγγγειλά την τρίτη που μας πέρασε και τώρα περιμένω. Ελπίζω να μην βγάζουν σφάλμα.

Edited by kalatzos
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός :JC_doubleup: . Θα βάλω και εγώ αυτά http://www.dealextreme.com/p/h11-5w-102-smd-led-6500k-450-lumen-white-fog-lights-for-car-pair-51063. Τα παρήγγγειλά την τρίτη που μας πέρασε και τώρα περιμένω. Ελπίζω να μην βγάζουν σφάλμα.

Φιλε δεν ανοιγει το λινκ!

Link to comment
Share on other sites

Φοβερο αποτελεσμα!!!:new_thumright:

Ξερει καποιος αν και τα Α3 φορανε Η11 στα προβολακια?

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο εκανα κι εγω στο S3, με H7 xenon!Αξιζει ο κοπος :new_thumright:

Edited by acen3g
Link to comment
Share on other sites

Peris,

φωτίζουν πολύ περισσότερο από ότι πριν, οπότε δεν ξέρω αν δεν κάνουν τη δουλειά τους.

 

Πολύ ωραίο αποτέλεσμα....

 

Αλλά πρέπει να ξέρεις ότι το λευκό φως δεν διαχέεται στην ομίχλη σε αντίθεση με το κίτρινο που είχαν τα μανίσια...αυτό πιστεύω ότι θέλει να σου πει και ο Peris!!!

 

 

Γιώργος

Edited by dj-xatzi
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι που ειχα βαλει στα προβολακια τα κρατησα 20 λεπτα και τα εβγαλα γιατι απο εμφανιση καταλευκο αλλα απο ενταση ... καντηλακια !!! Μηπως επειδη και στα προβολακια εχει προτζεκτορες ? :g:

 

 

Ηλιας ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Τα τοποθετησα συμφωνα με τις οδηγιες αλλα μολις αναβω τα προβολακια μου δειχνει σφαλμα. Χρειαζεται να παρω εκεινο το εξτρα καλωδιο; Επισης οι σιτες εχουν μεινει λιγο λασκα μετα το κουμπωμα. Μπορει να βοηθησει καποιος;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα τοποθετησα συμφωνα με τις οδηγιες αλλα μολις αναβω τα προβολακια μου δειχνει σφαλμα. Χρειαζεται να παρω εκεινο το εξτρα καλωδιο; Επισης οι σιτες εχουν μεινει λιγο λασκα μετα το κουμπωμα. Μπορει να βοηθησει καποιος;

είναι can bus? γιατί τα SMD είναι φώτα μικρότερης κατανάλωσης ρεύματος και ίσως γι' αυτό στα βγάζει με σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

είναι can bus? γιατί τα SMD είναι φώτα μικρότερης κατανάλωσης ρεύματος και ίσως γι' αυτό στα βγάζει με σφάλμα.

 

Nαι can bus ειναι! Διορθωνεται λογικα ε; Καπου πηρε το ματι μου για κατι transistors

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι can bus δεν θα πρεπει να εχεις κανενα προβλημα, γιατι εχουν ηδη την σωστη αντισταση ωστε να μην αναβει σφαλμα

Link to comment
Share on other sites

Για τις λάμπες δεν ξέρω, εδω και περισσότερο απο ενα χρόνο δεν έχουν βγάλει σφάλμα, για τις σιτες όντως κουμπωνουν δύσκολα οπότε πίεσε τις μέχρι να πιάσουν καλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα ακριβως το ιδιο θεμα με τις σιτες και τελικα μου φυγε η μια στο δρομο και δεν το πηρα και χαμπαρι, εβαλα μια βιδουλα προς τη μερια της κεντρικης μασκας και τωρα ησυχασα..οχι τιποτα αλλο αλλα αν θυμαμαι εχει 35 ευρω απο αντιπροσωπια.....

Edited by xristoskor
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα ακριβως το ιδιο θεμα με τις σιτες και τελικα μου φυγε η μια στο δρομο και δεν το πηρα και χαμπαρι, εβαλα μια βιδουλα προς τη μερια της κεντρικης μασκας και τωρα ησυχασα..οχι τιποτα αλλο αλλα αν θυμαμαι εχει 35 ευρω απο αντιπροσωπια.....

Σωστή κίνηση Χρήστο. Και εγώ παρόλο που δεν τα έχω βγάλει ποτέ, έχω παρατηρήσει ότι έχουν ένα μικρό τζόγο δεξιά - αριστερά αλλά όχι σε βαθμό που να είναι επικίνδυνα να φύγουν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.