Jump to content

2nd NightWalk 2019

Το δεύτερο nightwalk του 2019!
Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

PMS -Patra Motor Show- 2019

Δείτε τις εντυπώσεις & φωτογραφίες από την εκδήλωση.
Εντυπώσεις

Συνάντηση Audi A4 S4 RS4 - Ark

Δείτε τις εντυπώσεις φωτογραφίες και σχόλια απο την εκδήλωση
Περισσότερα

3o NightWalk 24/7 20:00

Περισσότερα
Giannis20vt

Η ώρα του συμπλέκτη μου ήρθε

Recommended Posts

Απλα διαβαζω αλλου οτι ο sachs ο ΟΕΜ δεν κανει για περισσοτερη ροπη και οτι οριακα διαχειριζεται την ροπη στην ΟΕΜ κατασταση, οποτε δεν θελω να βαλω κατι που δεν θα λειτουργησει.

Αν δεν κάνεις εκκινήσεις αντέχει. Αν το ξεκινάς με πατιναρισμα, δεν θα αντέξει.

Μπροστά κίνηση ή quattro?

Αν δεν κάνεις εκκινήσεις αντέχει. Αν το ξεκινάς με πατιναρισμα, δεν θα αντέξει.

Μπροστά κίνηση ή quattro?

Εκκινησεις με πατιναρισμα δεν κανω...γρηγορες εκκινησεις επισης δεν μπορω να κανω με το υφισταμενο σετ, διοτι πατιναρει αρκετα σε προσπαθεια γρηγορης εκκινησης, ενω σε ηρεμο οδηγημα δεν πατιναρει καθολου.

Το δικο μου ειναι quattro...

Edited by S3-Nick

OEM SACHS και LUK δεν κάνουν για τέτοια.

Ένας SACHS performance όμως νομίζω θα ήταν ιδανικός για τη περίπτωσή σου.

• Like 1

Εκκινησεις με πατιναρισμα δεν κανω...γρηγορες εκκινησεις επισης δεν μπορω να κανω με το υφισταμενο σετ, διοτι πατιναρει αρκετα σε προσπαθεια γρηγορης εκκινησης, ενω σε ηρεμο οδηγημα δεν πατιναρει καθολου.

Το δικο μου ειναι quattro...

Και εμένα τετρακίνητο είναι. Σε τί πιέσεις θα το δουλέψεις? Θες να ξεκινάς με πατιναρισμα? Αν πας πάνω από 1.2-1.3 και θες και εκκίνηση ψαξου τουλάχιστον για τον performance.

Και εμένα τετρακίνητο είναι. Σε τί πιέσεις θα το δουλέψεις? Θες να ξεκινάς με πατιναρισμα? Αν πας πάνω από 1.2-1.3 και θες και εκκίνηση ψαξου τουλάχιστον για τον performance.

Η πιεση τωρα ειναι στο 1.2 σταθερη και 1.4 over αλλα μετα την τοποθετηση της Κ03-073 δεν ξερω ποσο θα ειναι με το νεο προγραμμα...

Γρηγορες εκκινησεις με πατιναρισμα δεν κανω...καμια φορα θελω να ξεκινησω πιο γρηγορα (τωρα στις εκκινησεις ειμαι κυρια...χαχαχα) αλλα δεν μπορω...

OEM SACHS και LUK δεν κάνουν για τέτοια.

Ένας SACHS performance όμως νομίζω θα ήταν ιδανικός για τη περίπτωσή σου.

Δηλαδη πιστευεις οτι το performance ειναι μονοδρομος; Ποσο κοστιζει αυτο;

Μετα το ΟΕΜ δεν υπάρχει κάτι άλλο άνετο  και αξιοπιστο...

Οι τιμές ποικιλουν...

• Like 1

Η 073 θα σε πάει 1.6 λογικά .

Χωρίς εκκινήσεις τη ροπή καινούριο Sachs θα την αντέξει. Όταν παλιώσει που θα μειωθεί το υλικό θα είναι πιο εύκολο Να πατιναρει

Βασικά βάλε το πρόγραμμα και δες. τώρα με 5 η 6 σανίδα την ώρα που κάνει οβερ σου χάνει? Αν είναι εκεί θα φανεί αρχικά η αδυναμία του

Τωρα με 4η και 5η (δεν εχω 6η δυστυχως) και πατημα χαμηλα ωστε να κανει over πατιναρει...αλλα εχει μολις 30.000km και μου εκανε νερα απο την πρωτη στιγμη. Επισης, εκτος απο πατιναρισμα εχω και οτι αποσυμπλεκει παρα πολυ ψηλα...

Αν τον στρώσεις σωστά τον ΟΕΜ, δεν πρόκειται να πάθει τίποτα, με το δικό σου τρόπο οδήγησης.

Δημήτρης

Τωρα με 4η και 5η (δεν εχω 6η δυστυχως) και πατημα χαμηλα ωστε να κανει over πατιναρει...αλλα εχει μολις 30.000km και μου εκανε νερα απο την πρωτη στιγμη. Επισης, εκτος απο πατιναρισμα εχω και οτι αποσυμπλεκει παρα πολυ ψηλα...

Αποσυμπλεκει ψηλά γιατί φθαρηκε ήδη.... Για αυτό και πατιναρει.

Αφού σου εμφανίστηκε με μόλις 30.000 βάλε κάτι καλύτερο από αυτό που έχεις τώρα.

Μήπως σου έβαλαν κανένα βαλεο στην αλλαγή?

Αν έχεις Sachs και το έπαθες πας τουλάχιστον στο performance.

Το βολαν μηπως ειχε θεμα?

Το βολαν μηπως ειχε θεμα?

Ειχε ξανασυζητηθει εαν δεν κανω λαθος και ειχα καταλαβει οτι το διπλης μαζας ειναι δυσκολο να διαγνωστει εαν εχει θεμα ή οχι...

Υπαρχει αξιοπιστος τροπος να ελεγχθει; Επισης, μου ειχαν προτινει και σετ valeo με βολαν μονης, δισκο, πλατω που αντικαθιστα το ΟΕΜ σετ που ειναι για διπλης και αντεχει αρκετα καλυτερα!

Η αντικατάσταση με μονης μόνο προβλήματα δημιουργεί και θυσιάζεις άνεση και αντοχή κινητήρα και κιβωτίου αν το βάλεις.

Το Βολάν διπλής μάζας μετριέται επακριβώς και η διάγνωση γίνεται 100%.

• Like 1

Η αντικατάσταση με μονης μόνο προβλήματα δημιουργεί και θυσιάζεις άνεση και αντοχή κινητήρα και κιβωτίου αν το βάλεις.

Το Βολάν διπλής μάζας μετριέται επακριβώς και η διάγνωση γίνεται 100%.

Το θεμα ειναι που; Εαν ειναι μονο στην αντιπροσωπεια τοτε δεν εχει νοημα διοτι εκει η αλλαγη δισκου-πλατω κοστιζει 910€ (χωρις τυχον εκπτωσεις, ρωτησα πριν λιγο καιρο...). Και εαν το μετρησουν εκτος προδιαγραφων θελεις 700€ για ενα βολαν διπλης μαζας, δηλαδη τοσα χρηματα που αγοραζεις νεο κιβωτιο!

Και εγω δεν θελω να αλλαξω το διπλης αλλα νομιζω οτι δεν υπαρχει εναλλακτικη...

Πολλά ανεξάρτητα συνεργεία ξέρουν το τρόπο να το μετρήσουν.Αν δε ξέρουν μπορούν να τηλεφωνήσουν στον κατασκευαστή να τους πει το τρόπο.

Δυστυχώς τα βολάν έχουν γίνει και αυτά αναλώσιμα πλέον.Η προστασία που προσφέρουν όμως σε γλυτώνει από πολλά περισσότερα έξοδα.

Ειχε ξανασυζητηθει εαν δεν κανω λαθος και ειχα καταλαβει οτι το διπλης μαζας ειναι δυσκολο να διαγνωστει εαν εχει θεμα ή οχι...

Υπαρχει αξιοπιστος τροπος να ελεγχθει; Επισης, μου ειχαν προτινει και σετ valeo με βολαν μονης, δισκο, πλατω που αντικαθιστα το ΟΕΜ σετ που ειναι για διπλης και αντεχει αρκετα καλυτερα!

Βολάν μονής; Για το αυτοκίνητό σου, ούτε για αστείο Νίκο. Κλάμα.

Δημήτρης

Στο audizine που διαβασα παιζει πολυ σαν λυση...την αποσβεση την κανει ο δισκος, ο οποιος εχει ελατηρια αντι για τα εσωτερικα ελατηρια του βολαν διπλης. Συμφωνα με τα Αμερικανακια με το σετ που αντικαθιστα το βολαν διπλης παρατηρησαν εκτος απο μεγαλυτερη αντοχη σε ροπη, ιδια πολιτισμενη λειτουργια, καλυτερη αποκριση στο γκαζι και οτι βελτιωνει αρκετα το θεμα των ΟΕΜ βολαν τα οποια στις αλλαγες ταχυτητων ριχνουν πολυ τις στροφες...

Δεν ξερω...εχω προβληματιστει διοτι φοβαμαι οτι οπως και στην προηγουμενη αλλαγη δισκου δεν θα βρω ακρη και ο όποιος μαστορας το αναλαβει, θα ριξει το φταιξινο στο βολαν, οπως εγινε και στην προηγουμενη αλλαγη...

οπως νομιζεις,Εγω απλα είπα τη γνώμη μου.Ο κατασκευαστής κάτι ξέρει παραπάνω απο το audizine

• Like 1

Δεν αμφιβαλλω οτι ξερεις καλυτερα...και για να το εβαλε ο κατασκευαστης σιγουρα ειναι καλυτερο για αυτο που ηθελε να πετυχει για τον μεσο οδηγο.

Απλα με οσους μαστορες εχω μιλησει και Αθηνα, αλλα και Λαρισα που ημουν ενα διαστημα, καθως και σε 2 συνεργεια που πηγα στην προηγουμενη αλλαγη δισκου (μια αντιπροσωπεια στην αλλαγη και ενα εξουσιοδοτημενο οταν στραβωσε και δεν εβρισκα ακρη με την αντιπροσωπεια), ηταν του στυλ: "δεν εχει τιποτα το βολαν, δεν παθαινει τιποτα το βολαν" κτλ...

Δεν υπαρχει καποιος να αναλαβει υπευθυνα να κανει κατι σωστα...

Δυστυχώς δε μπορώ να διαφημίσω συνεργεία.Πάντως τα βολάν είναι 100% μετρήσιμα.

• Like 1

Δυστυχώς δε μπορώ να διαφημίσω συνεργεία.Πάντως τα βολάν είναι 100% μετρήσιμα.

Αν θες στειλε προσωπικο μηνυμα διοτι την εχω ηδη πατησει μια φορα με τον συμπλεκτη και ψαχνω λυση...

Ευχαριστω!

Σημερα ρωτησα για βολαν τοσο στην αντιπροσωπεια, οσο και σε ενα μαγαζι με ανταλλακτικα...

Κάθεστε;;...1.100€ απο την αντιπροσωπεια και 1.050 σε LUK!!! Στο μαγαζι με τα ανταλλακτικα μου ειπαν οτι δεν βρισκουν καποια αντιστοιχια σε αλλη μαρκα που να ειναι διαθεσιμο στην Ελλαδα...μονο LUK στα 1.050€!!!

Σημερα ρωτησα για βολαν τοσο στην αντιπροσωπεια, οσο και σε ενα μαγαζι με ανταλλακτικα...

Κάθεστε;;...1.100€ απο την αντιπροσωπεια και 1.050 σε LUK!!! Στο μαγαζι με τα ανταλλακτικα μου ειπαν οτι δεν βρισκουν καποια αντιστοιχια σε αλλη μαρκα που να ειναι διαθεσιμο στην Ελλαδα...μονο LUK στα 1.050€!!!

Επίσης, σε συνέχεια του ανωτέρω, να σημειωσω ότι ψάχνωντας στο ΕΤΚΑ ο AVJ φοράει ίδιο κωδικό βολάν με τοn ALT διλιτρο ατμοσφαιρικό κινητήρα (058 105 266H) ενώ άλλο κωδικό φοράνε τα Α4 με κινητήρα BFB-AMB (06B 105 266A) και άλλο τα Α4 με κινητήρα BEX (06B 105 266B).

Δυστυχώς δεν ξέρω εαν υπάρχει εναλλαξιμότητα ώστε να έβαζα καποιο από τα αλλα, διότι το βολάν του AVJ αφού είναι ίδιο με του ALT, δεν νομίζω να αντέχει πολλά-πολλά και ίσως γι'αυτό και σε εμένα έχει φθαρεί και μου προκαλεί προβλήματα!

Τέλος, επειδή είμαι σε αναζήτηση και βολάν, άρα περιορίζεται το budget για δίσκο-πλατώ-παρελκόμενα, τι μπορεί να τοποθετηθεί ώστε να αντέχει την ροπή περίπου 37-39kgr ροπής? Ενδείκνυται σαν λύση η αλλαγή του υλικού τριβής του υφιστάμενου δίσκου με κάτι διαφορετικό από το ΟΕΜ? Σκέφτομαι για λύση είτε σετ απλού ΟΕΜ sachs, είτε για ΟΕΜ πλατώ με "αναγομωμένο" ΟΕΜ δίσκο... 

Έθιξα το θέμα και στην παρουσίαση του αυτοκινήτου μου (A5 8T 2,0 TFSI stage 1 Revo)

Πολλά βολάν ήταν ελαττωματικά από την αρχή (απ'όσο διαβάζω σε ξένα φόρα) χωρίς να διαφαίνεται το πρόβλημα από την αρχή.

Η τοποθέτηση προγράμματος βγάζει το πρόβλημα στην επιφάνεια.

Άλλαξα πολύ πρόσφατα βολάν/δίσκο/πλατό/ρουλεμάν (LUK βολάν, Sachs OEM δισκόπλατο), στοίχισε 1700 ευρώ και μετά από παράπονα και γκρίνια μου έκαναν έκπτωση στα 1500. 

Εγώ τους είχα πει για Sachs Performance, το οποίο θα ήταν άλλα 400 ευρώ παραπάνω, αλλά με έπεισαν να βάλω το απλό διότι κρατάει άνετα για το Stage1 που έχω.

Δεν έχω κανένα λόγο να μην τους πιστέψω αφού τώρα 1800 χιλιόμετρα μετά ο δίσκος λειτουργεί άψογα είναι μαλακός όπως μαμά, και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Πιστεύω ότι δεν πρέπει να γίνονται τσιγκουνιές εδώ γιατί μετά (αν έχει πρόβλημα το βολάν) τα πληρώνεις διπλά τα δισκόπλατα.

'Άποψη μου είναι επίσης να αποφεύγονται πατέντες, σε προηγούμενα αυτοκίνητα κάποιες πέτυχαν και κάποιες όχι, αλλά τα χρήματα δεν ήταν σημαντικά λιγότερα από τις έτοιμες και δοκιμασμένες λύσεις. Το κέρδος χάθηκε στα ανεβοκατεβάσματα.

Αν δεν οδηγείς το αμάξι κάθε μέρα σε πόλη (bodybuilding στο αριστερό) μπορείς να σκεφτείς το Performance και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Τώρα για να γλιτώσει κανείς λίγα χρήματα αγοράζοντας ο ίδιος το βολάν δίσκο κλπ από τα internetικά καταστήματα έχει το ρίσκο ότι δεν έχεις εγγύηση, την οποία σου δίνει ο αντιπρόσωπος Sachs/Luc Ελλάδας (δια μέσω του συνεργείου που έχεις επιλέξει εάν δεν πας σε επίσημη αντιπροσωπεία), για την Audi εννοείται ότι ισχύουν οι εγγυήσεις άλλα με λίγο πιο τσουχτερές τιμές από τις προαναφερόμενες.

Edited by Chris1967
  • Like 1