Jump to content

Τι Λαδακια να βαλω?


Recommended Posts

Δυστυχως εφτασε η ωρα για το σερβις των 45.000 χλμ.... :poster_oops: Θα ηθελα τις σεβαστες σας γνωμες για το τι λαδια να βαλω.

Θα σας παρακαλουσα να μην αναλωθειτε να μου λετε για το βιβλιαρακι του κατασκευαστη και τι προβλεπει μιας και το εχω διαβασει πολλες φορες..

Εκει που κωλλύομαι ειναι οτι η εταιρεια βαζει castrol 5-30 και πολλοι κυριοι με το Α4 Β8 μου προτεινουν να βαλω το 5-40.

Ενδεικτικα θα σας αναφερω οτι τελευταια φορα (σερβις 30.000 χλμ) εβαλα ARAL 5-40 που πληρουσε τις προδιαγραφες.

Θα μου κανουν και την τελευταια ανακληση που βγηκε για τον δικο μου αριθμο πλαισιου και αφορα την βαση του τεντωτηρα της αλυσιδας του εκκεντροφορου.

Ευχαριστω εκ των προτερων οσους μπουν στον κοπο να μου πουν τις γνωμες τους.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εφτασε η ωρα για το σερβις των 45.000 χλμ.... :poster_oops: Θα ηθελα τις σεβαστες σας γνωμες για το τι λαδια να βαλω.

Θα σας παρακαλουσα να μην αναλωθειτε να μου λετε για το βιβλιαρακι του κατασκευαστη και τι προβλεπει μιας και το εχω διαβασει πολλες φορες..

Εκει που κωλλύομαι ειναι οτι η εταιρεια βαζει castrol 5-30 και πολλοι κυριοι με το Α4 Β8 μου προτεινουν να βαλω το 5-40.

Ενδεικτικα θα σας αναφερω οτι τελευταια φορα (σερβις 30.000 χλμ) εβαλα ARAL 5-40 που πληρουσε τις προδιαγραφες.

Θα μου κανουν και την τελευταια ανακληση που βγηκε για τον δικο μου αριθμο πλαισιου και αφορα την βαση του τεντωτηρα της αλυσιδας του εκκεντροφορου.

Ευχαριστω εκ των προτερων οσους μπουν στον κοπο να μου πουν τις γνωμες τους.

 

Κοίταξε το 5w30 το δίνει ο κατασκευαστής για longlife servise αλλαγή δηλαδή κάθε 30000χλμ αντίθετα το 5w40 για 15000χλμ νομίζω αυτό τα λέει όλα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ..... επειδή αλλάζω κάθε 15.000..... την τελευταία φορά μου έβαλαν......... "MAGNATEC PROF B4 5W-40 12Χ" :sHa_thumbgoodjob:.

Μιλάω για την Αντιπροσωπεία πάντα έτσι :new_thumright:.

 

 

 

 

Δημήτρης :sFun_oldguy:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έβαζα 5 - 30 και σε μάρκα μάλλον σε Castrol. Αν έχεις την δυνατότητα, βάλε την ακριβή σειρά.

 

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καμια αλλη σεβαστη γνωμη παιδια γιατι σε κανα 2ωρο θα παω για λαδακια?...

Ευχαριστω ηδη οσους απαντησαν..

Link to comment
Share on other sites

Τη Παρασκευή θα κάνω το σέρβις των 30000 τα λάδια και τα 4 φίλτρα τα αγόρασα απ' έξω και αποφάσισα να βάλω λάδια castrol (μέχρι τώρα έβαζα fuchs) τα οποία είναι 5/30 αλλά όχι τα edge

 

 

1229i.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έβαζα 5 - 30 και σε μάρκα μάλλον σε Castrol. Αν έχεις την δυνατότητα, βάλε την ακριβή σειρά.

 

 

 

Δημήτρης

:sHa_thumbgoodjob:

Link to comment
Share on other sites

Τη Παρασκευή θα κάνω το σέρβις των 30000 τα λάδια και τα 4 φίλτρα τα αγόρασα απ' έξω και αποφάσισα να βάλω λάδια castrol (μέχρι τώρα έβαζα fuchs) τα οποία είναι 5/30 αλλά όχι τα edge

 

 

 

Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις που πηγες και πως ζητησες και αγορασες τα φιλτρα απο εξω (και τιμη αν θυμασαι)?

Μιλαμε παντα για τα γνησια ετσι?

Edited by Stamp
Link to comment
Share on other sites

Τι αποφασισες τελικα;

 

 

Τελικα πηρα τα ARAL τα 5-30 τα οποια καλυπτουν την προδιαγραφη 504 η οποια ειναι και για LONG LIFE αν θες να τα κρατησεις για 2 χρονια αλλα και για ''σερβις επιθεωρησης'' το οποιο ειναι για ενα χρονο ή 15.000 χλμ οποιο ερθει πρωτο. Τιμη 12 ευρω το λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα φίλτρα είναι MANN και είναι γνήσια. Ζήτησα τα φίλτρα για το μοντέλο του αυτοκινήτου που έχω δηλαδή Α3 1.8 tfsi 160 άλογα 2009 μοντέλο.Τα 4 λίτρα λάδι (έχω και καβατζα σχεδόν 1 λίτρο fuchs από προηγούμενη χρήση) είχαν τιμή 51.60 και σύνολο μαζί με όλα τα φίλτρα στα 115 ευρώ.

Edited by kostas_7
Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα τα ARAL τα 5-30 τα οποια καλυπτουν την προδιαγραφη 504 η οποια ειναι και για LONG LIFE αν θες να τα κρατησεις για 2 χρονια αλλα και για ''σερβις επιθεωρησης'' το οποιο ειναι για ενα χρονο ή 15.000 χλμ οποιο ερθει πρωτο. Τιμη 12 ευρω το λιτρο.

 

sSig_banned.gifsSig_busted.gifthumbsdown.gif Διάβαζε εδώ λέμε http://forum.audisportsclub.gr/index.php?/topic/13337-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF-%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5/page__p__250835__hl__%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B9__fromsearch__1&do=findComment&comment=250835

Link to comment
Share on other sites

 

 

Απο ολα αυτα που διαβασα δεν θεωρω και εντελως αξιοπιστη την γνωμη του φιλου μας που λεει οτι ''εκαψε'' 1,5 λιτρο λαδι σε λιγα χιλιαδες χιλιομετρα.

Μεχρι στιγμης στα 45.000 χλμ που εχω εγω δεν εχω καψει ουτε σταγονα...Αν αντιμετωπισω προβλημα παντως θα σας ενημερωσω γιατι μ'αρεσει παντα να'μαι αντικειμενικος...

Ειναι πολυδιαστατο παντως το θεμα λαδια και ο καθενας εχει να πει και απο μια γνωμη οπως διαπιστωνουμε ολοι μας...

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα φίλτρα είναι MAN και είναι γνήσια. Ζήτησα τα φίλτρα για το μοντέλο του αυτοκινήτου που έχω δηλαδή Α3 1.8 tfsi 160 άλογα 2009 μοντέλο.Τα 4 λίτρα λάδι (έχω και καβατζα σχεδόν 1 λίτρο fuchs από προηγούμενη χρήση) είχαν τιμή 51.60 και σύνολο μαζί με όλα τα φίλτρα στα 115 ευρώ.

 

 

Μηπως μπορεις να μου πεις σε παρακαλω σε τι μαγαζι πηγες ακριβως και σου εδωσε τα γνησια φιλτρα μπας και βρω και γω κανεναν?..

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορεις να μου πεις σε παρακαλω σε τι μαγαζι πηγες ακριβως και σου εδωσε τα γνησια φιλτρα μπας και βρω και γω κανεναν?..

Ευχαριστω...

Σε μαγαζια με αναλωσιμα , ανταλακτικα αυτοκινητων .

Μπορει να μην εχουν το περιτυλιγμα της Audi αλλα ειναι το ιδιο ανταλακτικο της ιδιας εταιριας .

 

 

Ηλιας ...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορεις να μου πεις σε παρακαλω σε τι μαγαζι πηγες ακριβως και σου εδωσε τα γνησια φιλτρα μπας και βρω και γω κανεναν?..

Ευχαριστω...

 

Ότι γράφει ο kenzo,πας σε ένα τετοιο μαγαζί και ζητάς γνήσια ανταλλακτικά που να έχουν επάνω στο κουτί τη σφραγίδα της VW AUDI

Link to comment
Share on other sites

Απο ολα αυτα που διαβασα δεν θεωρω και εντελως αξιοπιστη την γνωμη του φιλου μας που λεει οτι ''εκαψε'' 1,5 λιτρο λαδι σε λιγα χιλιαδες χιλιομετρα.

Μεχρι στιγμης στα 45.000 χλμ που εχω εγω δεν εχω καψει ουτε σταγονα...Αν αντιμετωπισω προβλημα παντως θα σας ενημερωσω γιατι μ'αρεσει παντα να'μαι αντικειμενικος...

Ειναι πολυδιαστατο παντως το θεμα λαδια και ο καθενας εχει να πει και απο μια γνωμη οπως διαπιστωνουμε ολοι μας...

Ειλικρινα δεν στο ευχομαι αλλα οταν φτασεις τα 100.000χιλ τα ξαναλεμε! :flag_of_truce:

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως χρησιμοποιούσα και χρησιμοποιώ τα Liqui Moly, και είμαι πολύ ευχαριστημένος :sHa_thumbsup2:

απο τα λιγα που ερχονται κατευθειαν απο Γερμανια πολυ καλο λαδι φιλος και ας μην το ξερουν πολλοι

Link to comment
Share on other sites

Πόστ S3 Driver:

 

''''Στα αμεσου ψεκασμου αυτοκινητα θελουμε εκτος απο 503 και 504 προδιαγραφη και χαμηλο δεικτη NOACK για να μην εχουμε επικαθυσεις στις βαλβιδες,ιδου μια λιστα.

 

01. Amsoil 100% Synthetic 10w30 5.70%

02. Red Line 5w30 6.00%

03. Red Line 10w30 6.00%

04. Amsoil XL 10w30 6.70%

05. Amsoil Heavy Duty Diesel 10w30 6.70%

06. Amsoil 100% Synthetic 5w30 6.90%

07. Valvoline MaxLife Synthetic 10w30 7.00%

08. Amsoil Heavy Duty Diesel 5w30 7.60%

09. Valvoline Synpower 10w30 8.00%

10. Amsoil 100% Synthetic 0w30 8.65%

11. Amsoil XL 5w30 8.90%

12. Red Line 0w30 9.00%

13. Valvoline MaxLife Synthetic 5w30 9.50%

14. Pennzoil Platinum 10w30 9.70%

15. Valvoline Synpower 5w30 10.50%

16. Quaker State Ultimate Durability 10w30 11.10%

17. Pennzoil Ultra 10w30 11.20%

18. Castrol Syntec 0w30 11.28%

19. Pennzoil Ultra 5w30 11.90%

20. Quaker State Ultimate Durability 5w30 12.30%

21. Pennzoil Platinum 5w30 12.50%

 

 

το χαμηλοτερο και το καλυτερο.εγω βαζω 5/30 με 6,9% και αλλαγες καθε 8000-8500km.

 

το καλυτερο ειναι η συχνη αλλαγη λαδιων και καλο λαδι...γιατρικο για επικαθυσεις στις βαλβιδες. '''''

 

 

 

Δεν ξέρω εάν αυτό το NOACK εχει σχέση με SAPS, όμως....

 

 

http://www.opieoils.co.uk/pdfs/castrol/EDGE%20Range/EDGE%205W-30.pdf

 

http://www.performanceoilnews.com/products/asl.shtml

Edited by Dikonou
Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου βαλε 5-30 σε castrol την ακριβη σειρα(το χρυσο μπουκαλι) :) ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την χρηση του.

 

 

 

Σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχει υποθει και ποιο πανω, το βασικο ειναι η συχνη αλλαγη των λαδιων!!!

 

Ο,τι λαδι και να βαζεις καλο ειναι στις 7500 χιλιομετρα να τα αλλαζεις!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.