Jump to content

Τι Λαδακια να βαλω?


Recommended Posts

παιδια πριν απο 1 μηνα περιπου αλλαξα λαδια στην καρεντα, με δικα μου λαδια και πληρωσα 67 ευρω, μηπως εγινα λαθος δε μπορει να αλλαξαν τις τιμες και μαλιστα με αυξηση!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το φιλτρο καμπινας γιατι δεν ηξερα που ηταν. και ομως σημερα περασα απο εκει και μου εδωσε γραπτη προσφορα 135 ε για εργασια μονο. και 305 ε απο 379 για λαδια φιτρο φιλτρο καμπινα και αερος και ελενχο στο αμαξι.αν θελω μπορω να μην αλαξω αερος και καμπινας και κατεβαινει στα 247ε .σορυ δεν ηξερα οτι δεν επιτρεπονται οι κακες λεξεις :JC_goodpost:

Edited by nmanos7
Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο αέρος παρε ένα k&n η ένα BMC με 50-60 ευρω και είσαι οκ, εγώ έκανα τη βλακεία και έβαλα το κανονικό, μου τι χρεώσεων 35-40 ευρω και ξενερωσα....

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&product_id=877&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el

 

Αυτο παντως παρηγγειλα εγω και μου ηρθε σε 3 μερες...Ελπιζω συμφωνα με τα λεγομενα σας να ειναι καλη επιλογη,..

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι ακούγονται πολλα για νοθείες στα castroll ,  γενικά   στα μπουκάλια των αντιπροσωπιων που φέρουν και το σήμα του group αναγράφει στα 5-30 full synthetic ι πιάνει χώρο ? 

Edited by alex-g
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι ακούγονται πολλα για νοθείες στα castroll ,  γενικά   στα μπουκάλια των αντιπροσωπιων που φέρουν και το σήμα του group αναγράφει στα 5-30 full synthetic ι πιάνει χώρο ? 

 

Tι εννοείς "πιάνει χώρο" ?

Γράφουν full synthetic τα συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

σε πιο σημειο στο αναγραφει ? θελω να δω και κάποιο απο αυτα που βαζουν και οι αντιπροσωπειες,  βεβαια αυτο που παίζει ρολο ειναι το περιεχόμενο και οχι το μπουκάλι 

Link to comment
Share on other sites

Ναι και τα fst το γράφουν mapodo.de-Castrol-EDGE-FST-5W-30,-LongLife3,-VW-_Audi,-BMW-LL-04,-MB-31.jpg mapodo.de-Castrol-EDGE-FST-5W-30,-LongLife3,-VW-_Audi,-BMW-LL-04,-MB-33.jpg

 

Αλλά αυτό που έχει σημασία σε ότι λάδι βάλεις, είναι να έχει την προδιαγραφή vw 502 00 και 504 00 αν είναι για logn life service και 507 00 αν είναι diesel logn life service.

Edited by Theodore Saba
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι και τα fst το γράφουν attachicon.gifmapodo.de-Castrol-EDGE-FST-5W-30,-LongLife3,-VW-_Audi,-BMW-LL-04,-MB-31.jpg attachicon.gifmapodo.de-Castrol-EDGE-FST-5W-30,-LongLife3,-VW-_Audi,-BMW-LL-04,-MB-33.jpg

 

Αλλά αυτό που έχει σημασία σε ότι λάδι βάλεις, είναι να έχει την προδιαγραφή vw 502 00 και 504 00 αν είναι για logn life service και 507 00 αν είναι diesel logn life service.

 

+1

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Παιδιά για το CDHA μοτερ (1.8) πόσα λίτρα λάδι χρειάζονται? Νομίζω 5lt αλλά για να μην κάνω καμία πατάτα το σιγουρεύω. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μπορειτε να δειτε σε αυτο το site http://www.championlubes.com/EN_EU/#lg_group-EU (ειναι τα λαδια που δουλευω στο μαγαζι) τι λαδια παιρνει το αυτοκινητο σας (και γενικα σε χημικα τι φοραει το αυτοκινητο σας σε σασμαν-μοτερ κτλ) και τι ποσοτητες παιρνει μεσα...

Καθως επισης εχουν ολες την πιστοποιησεις πχ...       VW504.00/507.00

                                                                                   BMW LL-04

                                                                                   API SM/CF

                                                                                   ACEA A3/B4   

Edited by auto-moto wash
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Πήγα σήμερα να πάρω λάδι για συμπλήρωμα από τον δήθεν αντιπρόσωπο Vw - Audi Καλύμνου. Ο τύπος μου τύλιξε περίτεχνα το μπουκάλι σε μια σακουλα και μου το έδωσε.

 

Φτάνοντας σπίτι διαπίστωσα ότι μπουκάλι ήταν ανοιγμένο και το λάδι τελείως κομμένο, σαν νερό, ενδεχομένως και αγνώστου συνθεσεως.

 

Φανταστείτε λοιπόν τι βάζουν στα αυτοκίνητα όταν τους τα αφήνουμε και φεύγουμε.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ

 

Sent from my C6903 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πανε κανε μια αλλαγη λαδιων σε ενα εξωτερικο συνεργειο φιλε να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

 

σου προτεινω να βαλεις τα castrol 5-40w magnatec ,πολυ καλο λαδι 

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι ξερω δεν έχει εξουσιοδοτημένο συνεργείο στη καλυμνο

Φυσικά και δεν έχει.

 

Ο συγκεκριμενος πασαρεται σαν εξουσιοδοτημενος με τις ευλογίες του αντιπροσώπου της Ρόδου. Δηλαδή γίνεται το service εδώ και τα βιβλία του service ταξιδεύουν στη Ρόδο για να να σφραγιστουν.

 

Το έχετε ξανακούσει; Και εγώ τώρα που το έψαξα το θέμα το ανακάλυψα!

 

Sent from my C6903 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου τα λαδακια να τα παράγγελνεια απο Αθηνα και να στα στέλνουν στο νησί.

Θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο!!!

Ξέρεις ότι το λάδι ειναι η ζωη του κινητήρα οποτε δεν παίζεις με αυτά!!!!

Παντως μετα απο αυτο που σου έκανε ο συγκεκριμένος ουτε βόλτα έξω απο το μαγαζι του!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου τα λαδακια να τα παράγγελνεια απο Αθηνα και να στα στέλνουν στο νησί.

Θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο!!!

Ξέρεις ότι το λάδι ειναι η ζωη του κινητήρα οποτε δεν παίζεις με αυτά!!!!

Παντως μετα απο αυτο που σου έκανε ο συγκεκριμένος ουτε βόλτα έξω απο το μαγαζι του!!!!

Αθήνα μένω, Κάλυμνο είμαι για διακοπές και απλά χρειάστηκα 1L λάδι για συμπλήρωμα.

 

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΛΟΙΠΟΝ....

 

Πάω σημερα το πρωί και του είπα ότι το λάδι ήταν ανοιχτο και η απάντηση ήταν ότι πλέον όλες οι εταιρίες του στέλνουν το λάδι σε βαρέλι και γεμίζει εκείνος τα μπουκάλια.

 

Μάλιστα μου έδειξε και τα ράφια του που είχε λάδια με το σήμα της ΤΟΥΟΤΑ που ήταν όλα ανοιχτά.

 

Αυτό φαντάζομαι δεν θα γίνεται σε κανένα μέρος του κοσμου.

 

Έχετε ξαναδεί τέτοια απαταιωνια;;;

 

Sent from my C6903 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα παιρνουν σε βαρελια(για χαμηλοτερη τιμη φυσικα)

Το πλεον τρελο που ειδα σε αντιπροσωπεια bmw βαλβολινη για mini το εδωσαν σε 1.5μπουκαλι απο νερο

(λογικα για να μην δουμε προδιαγραφες)

και 23ε το λιτρο παρακαλω.

Αλλα απο την στιγμη που αγοραζεις λιτρο δεν το δινεις ετσι η τουλαχιστον εξηγεις!

Παντως αν δεν ειναι σωστος επαγγελματιας μαλλον clain oil θα ηταν...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για το CDHA μοτερ (1.8) πόσα λίτρα λάδι χρειάζονται? Νομίζω 5lt αλλά για να μην κάνω καμία πατάτα το σιγουρεύω. Ευχαριστώ

 

Θα σε συμβούλευα να ανοίξεις το Manual του αυτοκινήτου και να δεις καθώς γράφει αναλυτικά τα πάντα.Απο την άλλη αν

η περιεκτικότητα είναι η ίδια σαν τον CDHB τότε είσαι στα 4,6 λίτρα μαζί με φίλτρο,αν δεν κάνω λάθος.Ας με διορθώσει

κάποιος αν έχω λάθος.

 

Ερώτηση: Γι'αυτούς που υπαινίσονται πως τα Castrol πλέον είναι Ελληνικά,να ρωτήσω εγώ με την σειρά μου που το εργοστάσιο

παρασκευής ή έστω συσκευασίας; Που το είδαν/διάβασαν/άκουσαν;

Χωρίς πραγματικά να θέλω να θίξω κάποιον,μακάρι να βρεθεί η πραγματική αλήθεια,προσωπικά για μένα,εμάς θα κάνει καλό

και κανέναν άλλον,μιας και αρκετοί άκουσα τα "κατηγορούν",αλλά ειλικρινά,τι γίνεται αν τα λάδια πλέον παρασκευάζονται στην Ελλάδα;

 

 

Υπάρχει μια έκθεση (γραπτή) σε παραδιπλανό φόρουμ όσον αφορά τα λάδια γενικότερα όπου κάθησα και την διάβασα ολόκληρη.Ένα πολυ

γενικό συμπέρασμα παιδιά είναι πως ζημιά κάνουμε στα αυτοκίνητα όταν δεν επιλέγουμε σωστή "ρευστότητα" και όχι λάθος μάρκα. (Ανάμεσα σε μεγάλες εταιρίες και όχι noname).

Η επιλογή της ρευστότητας αν το λέω σωστά είναι αυτό που πρέπει να προσέχεται,ανάλογα με το κλίμα (θερμοκρασίες) και μετά έρχεται

και η επιλογή εταιρίας. (π.χ. Castrol/Motul/Aral κ.α.)

 

Άποψη μου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο δεν υπαινισομαι κατι, απλα την τελευεταια φορα ειδα τελειως διαφορετικη συμπεριφορα (μοναδικη μαρκα που χρησιμοποιουσα)και σε συζητηση μου ειπαν οτι πλεον ειναι ελληνικα, οποτε αν ισχυει ειναι μια εξηγηση στην διαφορα που ειδα.

Οσο για τα λαδια ειναι οντως τεραστιο κεφαλαιο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στις 7500χλμ που εκανα αλλαγη το μοτερ δουλευε με διαφορετικο τροπο,ειχε αλλο ηχο ποιο αγριο(αφου νομιζα οτι ειχε θεμα το μοτερ)! Αλλαξα λαδια και ολα κομπλε

Προηγουμενες αλλαγες στα 10χιλ χιλιομετρα και δεν ειχα προβλημα ποτε.

Επισης τα λαδια τα αγορασα εγω και μπηκαν μπροστα μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.