Jump to content

Για κατοχους DSG


P.Nikos

Recommended Posts

Γεια σε ολους!

Εχω ενα Α3 1.8 2007 με DSG 6αρι. Οταν ξενιναω με πρωτη σχεση στο κιβωτιο, κλωταει εντονα, μετα ολες οι αλλες αλλαγες ειναι τοσο καλες που σχεδον δεν τις καταλαβαινω.

Καθε φορα δηλαδη που ξεκιναω απο φαναρι (νορμαλ, οχι τερμα γκαζι) εκνευριζομαι. Επειδη το πηρα μεταχ στην αρχη νομιζα οτι ετσι δουλευει, προσφατα ομως θυμηθηκα οτι ειχα οδηγησει και ενα ibiza cupra (dsg7) πριν πολυ καιρο και οι εκκινησεις του ηταν ακρως φισιολογικες.

Γενικα το κιβωτιο το θεωρω πολυ καλο και εξυπνο, αλλα αν οντως δουλευει ετσι, πασχει πολυ στην εκκινηση.

 

Εχει καποιος αλλος αυτο το προβλημα? η μηπως ειναι η ιδεα μου???

 

Θα κανω μια βολτα και απο το εξουσιοδοτημενο αλλα θα ηθελα πρωτα την γνωμη σας.

Ευχαριστω!

Edited by Alex
Τιτλος τοπικ-Δεν γραφουμε με κεφαλαια
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εχω DSG 6αρι, μια διευκρίνιση... Το κλωτσημα που λες, το αισθάνεσαι από το (P) στο (D) ? ή ενώ είσαι στο D από 1η σε 2α ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι τιποτα απο τα 2. Μαλλον εγω δεν το εξηγησα καλα.

Δεν σπινιαρει οταν ξεκιναει, ουτε μιλαω για το μικρο κλωτσιμα που νιωθεις απο την αλλαγη N σε D...

Ειμαι φαναρι εχω κουμπωσει ηδη το D , αφηνω φρενο και παταω γκαζι για να ξεκινησει, εκει απανω μου κλωτσαει... μολις ξεκινησει το αμαξι ολα ok μετα.

Link to comment
Share on other sites

:sCo_hmmthink: Για έλεγχο το έχεις πάει? Κανονικά δεν πρέπει να σου κάνει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

μπορει να πω και μπαρουφα....

 

ειναι τετρακινητο..?...γιατι στο δικο μου (α4) καμια φορα νιωθω ενα κλωτσημα απο τους πισω τροχους αλλα ειναι απο την τετρακινηση ...φυσικα σε αποτομο ανοιγμα και οχι με χαλαρο ανοιγμα απο φαναρι...

Link to comment
Share on other sites

Οχι τιποτα απο τα 2. Μαλλον εγω δεν το εξηγησα καλα.

Δεν σπινιαρει οταν ξεκιναει, ουτε μιλαω για το μικρο κλωτσιμα που νιωθεις απο την αλλαγη N σε D...

Ειμαι φαναρι εχω κουμπωσει ηδη το D , αφηνω φρενο και παταω γκαζι για να ξεκινησει, εκει απανω μου κλωτσαει... μολις ξεκινησει το αμαξι ολα ok μετα.

Που μένεις φίλε Νίκο?

 

Έχω κι εγώ DSG 6άρι (σαν το δικό σου).Αν θες να βρεθούμε να το δούμε από κοντά για το κατά πόσο είναι φυσιολογικό ή όχι (αν και νομίζω πως όχι, αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς σου κάνει.)

 

 

Με ελάχιστο γκάζι σου κλωτσάει ή όταν το πατήσεις απότομα (έστω κι αν πατήσεις λίγο το γκάζι)?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω παει ακομη για ελεγχο, ουτε τετρακινητο ειναι!

Και μιλαμε παντα για λιγο γκαζι στο ξεκινημα..ισα ισα να ξεκινησει. Κανει οπως κανουν οι πρωταρηδες οδηγοι, που δεν ξερουν την αποσυμπλεξη.

Μαλλον μονο σε μενα το κανει :thumbsdown:

Μενω καλλιθεα.. εσυ φιλε μου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω παει ακομη για ελεγχο, ουτε τετρακινητο ειναι!

Και μιλαμε παντα για λιγο γκαζι στο ξεκινημα..ισα ισα να ξεκινησει. Κανει οπως κανουν οι πρωταρηδες οδηγοι, που δεν ξερουν την αποσυμπλεξη.

Μαλλον μονο σε μενα το κανει :thumbsdown:

Μενω καλλιθεα.. εσυ φιλε μου?

 

Μέσα στη βδομάδα θα συναντηθώ με των kwstaw87 και τον leras, οπότε αν θες κανονίζουμε να βρεθούμε για έναν καφέ να τα πούμε κιόλας. :sHa_thumbgoodjob:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θελει καμια αναβαθμιση το κιβωτιο? Λεω εγω τωρα.. :sCo_hmmthink:

 

Νίκο, καλύτερα στο συνεργείο γιατί τα αυτόματα κάνουν τα δικά τους και θέλουν ειδικό έλεγχο..

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο φιλος εννοει οτι ξεκιναει καπως αποτομα και νομιζει οτι κλωτσαει. Αυτο οφειλεται στο ηλεκτρονικο γκαζι που καθως αργει καπως "ν' αρπαξει" και οταν το κανει γινεται λιγο αποτομα και στα αυτοματα ειναι λιγο πιο εντονο.θελει λιγο εξοικειωση, αλλα αν εχεις πειρα στα αυτοματα και στο κανει εντονα τοτε θελει ψαξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις κανει πανω απο 30.000 χλμ λογικα θα θελει αλλαγμα το λαδι και το φιλτρο

του μιας και ανεφερες οτι εχεις το 6 ταχυτο dsg.Επισης κοιταξε εαν θελει καποια αναβαθμιση.Παντως πηγαινε να το τσεκαρεις αμεσα

μην σου δημιουργηθει μεγαλυτερο προβλημα αργοτερα.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναει πολυ αποτομα, εγω το νιωθω σαν κλωτσημα.

Πηγα σημερα στο εξουσιοδ. το θεωρησε φυσιολογικο ο μαστορας, το μονο που μου προτεινε ειναι η αλλαγη λαδιων του κυβωτιου. εχω 44000χιλ, ενω κανονικα θελουν αλλαγη στα 60000χιλ. Μπηκε και στον εγκεφαλο και δεν βρηκε τιποτα.

Παντως αν ειναι φυσιολογικη λειτουργια του.. ειναι κριμα...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναει πολυ αποτομα, εγω το νιωθω σαν κλωτσημα.

Πηγα σημερα στο εξουσιοδ. το θεωρησε φυσιολογικο ο μαστορας, το μονο που μου προτεινε ειναι η αλλαγη λαδιων του κυβωτιου. εχω 44000χιλ, ενω κανονικα θελουν αλλαγη στα 60000χιλ. Μπηκε και στον εγκεφαλο και δεν βρηκε τιποτα.

Παντως αν ειναι φυσιολογικη λειτουργια του.. ειναι κριμα...

 

κανε ενα κόπο να πας σε αλλο συνεργείο....ας σου πει καποιο μέλος κάποιο συνεργείο που να εχει λιγο περισσότερο μεράκι στα dsg.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το καλύτερο είναι μια συνάντηση, με κατόχους DSG όπως εγώ και ο Κάβουρας (Γιωργος), ώστε να δεις και τα δικά μας πως λειτουργούν. Δεν νομίζω οτι το κλωτσημα ειναι φυσιολογικό οπως σου είπε το συνεργείο.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά παράξενο αυτό που λες...

 

Από θέμα πείρας...δύσκολο να πιστέψω ότι δεν έχεις από την στιγμή που έχεις κάνει σχεδόν 50000 χλμ

Όσο για τα φρένα που είπε μέλος πιο πάνω...πάλι δύσκολο το βλέπω.

Για το ηλεκτρογκαζο...μπορεί!!

 

Όσο για τα λάδια που σου πρότειναν...η Αudi δεν στα αλλάζει (αν έχεις εγγύηση) και πρέπει να τα πληρώσεις. Δεν πιστεύω ότι θα δεις διαφορά μιας και τα έχω αλλάξει για άλλο λόγο.

 

Χρυσή συμβουλή (από μένα): Αν διαπιστώνεις πρόβλημα (κατά την γνώμη σου)και έχεις ακόμα εγγύηση, τρέξε στην αντιπροσωπία, και αν σου λένε χαζά πάνε σε άλλη!! Αν δεν το κάνεις θα το πληρώσεις αύριο μεθαύριο πολύ ακριβά!

 

Πρώτα από όλα δες το με τα παιδιά να σου πουν την γνώμη τους και μετά κανε αυτό που σου προτείνω... :JC_doubleup:

 

Στα λέει άνθρωπος που έχει αλλάξει λάδια......εγκέφαλο dsg....ολόκληρο κιβώτιο (με εγκέφαλο).....όλα μέσα στην εγγύηση....και ηρέμησα!!Ααα!Να σου πω πως η 4η αντιπροσωπία κατάλαβε το πρόβλημα και με βοήθησε!! :sSc_jawdrop2:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, υπήρχε και ανάκληση στα dsg και άλλαζαν εγκέφαλο γι αυτό ακριβώς τον λόγο, δλδ κλωτσιμα κατά τις αλλαγές και όταν είσαι στην 1η με λίγο γκάζι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, υπήρχε και ανάκληση στα dsg και άλλαζαν εγκέφαλο γι αυτό ακριβώς τον λόγο, δλδ κλωτσιμα κατά τις αλλαγές και όταν είσαι στην 1η με λίγο γκάζι.

Για ποιά DSG?

υγρού συμπλέκτη? (6τάχυτα ή 7τάχυτα?)

ξηρού συμπλέκτη?

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι δεν φοραει προγραμμα, ειναι τελειως μαμα.

Ακριβως το ιδιο κανει και στην οπισθεν.

Σιγουρα καποιες αντιπρ εντοπιζουν το προβλημα αλλα δεν θελουν να βοηθησουν...επεσαν στην περηπτωση ομως :sFi_gunsmilie:

Η εγγυηση λιγει τον Νοεμβριο οποτε πρεπει να το τρεξω!

 

Αν καποιος φιλος με dsg 6 μενει κοντα στην καλλιθεα, θα βοηθουσε να μου στειλει ενα μηνυμα να βρεθουμε να συγκρινουμε τα κιβωτια.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για ποιά DSG?

υγρού συμπλέκτη? (6τάχυτα ή 7τάχυτα?)

ξηρού συμπλέκτη?

Τα 6ταχυτα, το δικο μου φαντασου το έχουν αλλάξει. Τώρα ακριβώς λεπτομεριες δεν Ξέρω.

Εύχομαι να βρει άκρη ο φίλος μας, γιατί

Σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό. Η ταχύτητες μπενουν όλες πολυ πολυ ομαλά. Τις περισσότερες φορές κιόλας

Ο καινούριος mechatronic με ξεκινάει με

2α πολυ πολυ νορμαλ.

Link to comment
Share on other sites

Τα 6ταχυτα, το δικο μου φαντασου το έχουν αλλάξει. Τώρα ακριβώς λεπτομεριες δεν Ξέρω.

Εύχομαι να βρει άκρη ο φίλος μας, γιατί

Σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό. Η ταχύτητες μπενουν όλες πολυ πολυ ομαλά. Τις περισσότερες φορές κιόλας

Ο καινούριος mechatronic με ξεκινάει με

2α πολυ πολυ νορμαλ.

 

Τι εννοείς Τάσο??(απλά δεν κατάλαβα)

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι δεν φοραει προγραμμα, ειναι τελειως μαμα.

Ακριβως το ιδιο κανει και στην οπισθεν.

Σιγουρα καποιες αντιπρ εντοπιζουν το προβλημα αλλα δεν θελουν να βοηθησουν...επεσαν στην περηπτωση ομως :sFi_gunsmilie:

Η εγγυηση λιγει τον Νοεμβριο οποτε πρεπει να το τρεξω!

 

Αν καποιος φιλος με dsg 6 μενει κοντα στην καλλιθεα, θα βοηθουσε να μου στειλει ενα μηνυμα να βρεθουμε να συγκρινουμε τα κιβωτια.

Ευχαριστω

 

 

Όταν λες κλωτσάει τι εννοείς, δώσε ένα μέτρο σύγκρισης? Είναι αρκετά αισθητό? Γιατί σε στάση και εμένα κάνει μια απότομη κίνηση όχι πάντα όμως και προσπαθώ με μικρή αφή του ποδιού να κάνω εκκινήσεις από 1η ταχύτητα, αλλά δεν ξέρω εάν είναι φυσιολογικό

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.