Jump to content

Για κατοχους DSG


P.Nikos

Recommended Posts

Τι εννοείς Τάσο??(απλά δεν κατάλαβα)

τις περισσότερες φορες ξεκινάει με 2α το αυτοκίνητο, και το εχω παρατηρήσει απο τοτε που άλλαξα εγκέφαλο(mechatronic νομίζω λέγετε.)

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι δεν φοραει προγραμμα, ειναι τελειως μαμα.

Ακριβως το ιδιο κανει και στην οπισθεν.

Σιγουρα καποιες αντιπρ εντοπιζουν το προβλημα αλλα δεν θελουν να βοηθησουν...επεσαν στην περηπτωση ομως :sFi_gunsmilie:

Η εγγυηση λιγει τον Νοεμβριο οποτε πρεπει να το τρεξω!

 

Αν καποιος φιλος με dsg 6 μενει κοντα στην καλλιθεα, θα βοηθουσε να μου στειλει ενα μηνυμα να βρεθουμε να συγκρινουμε τα κιβωτια.

Ευχαριστω

Σε αυτοκίνητο που το έκανε αυτό και στην 1η και στην R έφτιαξε από το πρόγραμμα του μοτέρ .

Μήπως ο mechatronic που σου βάλανε δεν έχει την σωστή version για το αυτοκίνητο σου ?

Δες σε ένα άλλο αυτοκίνητο το ίδιο με το δικό σου τα στοιχεία του dsg με το vagcom.

sprint booster δεν εχεις ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

τις περισσότερες φορες ξεκινάει με 2α το αυτοκίνητο, και το εχω παρατηρήσει απο τοτε που άλλαξα εγκέφαλο(mechatronic νομίζω λέγετε.)

 

Aυτο δεν το έχω ξαναδεί-ξανακούσει...

 

Ούτε στο μαμά mechatronic....ούτε σαυτο που άλλαξα πριν 3 μήνες.....ούτε σαυτο που άλλαξα μαζί με το κιβώτιο πριν 2 βδομάδες μου έχει συμβεί.

 

Περίεργο... :sCo_hmmthink:

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες κλωτσάει τι εννοείς, δώσε ένα μέτρο σύγκρισης? Είναι αρκετά αισθητό? Γιατί σε στάση και εμένα κάνει μια απότομη κίνηση όχι πάντα όμως και προσπαθώ με μικρή αφή του ποδιού να κάνω εκκινήσεις από 1η ταχύτητα, αλλά δεν ξέρω εάν είναι φυσιολογικό

 

Μαλλον αντιμετωπιζεις το ιδιο προβλημα.

Ειναι αρκετα αισθητο.. με το που πας να ξεκινησεις (D η R) ειναι λες και εχει λοξυγγα το αμαξι.Μολις πιασει τα 10-15km/h μετα στρωνει.

Κ εγω προσπαθω με ελαφρυ αγγιγμα του γκαζιου να το ξεκινησω για να μην το κανει... καποιες φορες το καταφερνω καποιες οχι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πως θα μάθουμε εάν τα αυτοκίνητα μας έχουν ανακληθεί? και εμένα μου κλωτσάει κάποιες φορές και ακούγεται και ο χαρακτηριστικός θόρυβος από στραγάλια σε αλλαγές όχι όλες τις φορές αλλά καποιες. Το δικό μου φοράει το 7 ρι σασμαν.

Edited by Ouroboros
Link to comment
Share on other sites

τις περισσότερες φορες ξεκινάει με 2α το αυτοκίνητο, και το εχω παρατηρήσει απο τοτε που άλλαξα εγκέφαλο(mechatronic νομίζω λέγετε.)

Δεν ξέρω σε σένα πώς λειτουργεί φίλε olakala, αλλά σε μένα λειτουργεί ως εξής μετά την αντικατάσταση του megatronic (έτσι λέγεται ο εγκέφαλος που διαχειρίζεται τις αλλαγές των ταχυτήτων και τη σύμπλεξη του εκάστοτε συμπλέκτη):

 

Μόλις το αμάξι πιάσει 10km/h (είτε επειδή πάτησες ελάχιστα το γκάζι είτε γιατί κύλησε μόνο του - πχ κατηφόρα) και έχεις στο D το σασμάν (θυμίζω D = πρόγραμμα οικονομίας), σου βάζει 2α (μπορεί να σου πατηνάρει και λίγο το συμπλέκτη), οπότε πρακτικά υπάρχουν φορές που (έμμεσα) ξεκινάς με 2α.

 

Αντίστοιχο παράδειγμα ("ξεκινήματος" με 2α) είναι στα στενάκια όπου το έχεις στο D και αν δεν σταματήσεις τελείως ή αν δεν πατήσεις "γενναία" το γκάζι, "φεύγεις" με 2α.

 

Αν το βάλω στο "S", τότε μου βάζει πολύ πιο εύκολα 1η ταχύτητα (δε θα έχω αυτά τα "χαζοξεκινήματα" της 2ας που περιγράφω), αλλά το αποφεύγω μέσα στην πόλη γιατί αν κόψω αρκετά (αλλά το αμάξι κυλάει ακόμα) μπορεί να μου συμπλέξει την 1η και να γίνει το αμάξι κουραστικό.

 

Έτσι λειτουργεί κι εσένα?

 

Κατά τα άλλα, οι αλλαγές οφείλουν και είναι πολύ ομαλές, ενώ αν το παρατηρήσει κανείς αναλόγως το πώς οδηγείς το αμάξι και σε τι στροφές αλλάζει ταχύτητα, αλλάζει και ο χρόνος που γίνεται η αποσύμπλεξη-επανασύμπλεξη.

Δεν χρειάζεται δηλαδή ΠΑΝΤΑ να "καρφώνει" τις ταχύτητες αν εσύ πας βόλτα "ala παππούς" και χαίρεσαι το τοπίο.

Αυτό φυσικά στα "αυτόματα" προγράμματα (D ή S).

Στο χειροκίνητο ο χρόνος αλλαγής παραμένει σταθερός (ταχύτερη δυνατή αλλαγή).

Edited by Kavouras
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα

 

απο αυτα που διαβασα, απο τη στιγμη που το αυτοκινητο σου ειναι μοντελο 07 πολυ πιθανο να υπαρχει προβλημα

στη μοναδα mechatronic, οπωσ αναφερθηκε και παραπανω... αν συμβαινει αυτο μπορει αργοτερα να εχεις ως συμπτωμα

το λεγομενο "death flash" (αναβοβηνουν στο καντραν οι ενδειξεις του κιβωτιου)οπου αυτο επιβεβαιωνει οτι η αλλαγη μοναδας

mechatronic ειναι σχεδον σιγουρη... (αν οχι και τιποτα αλλο)αν συμβει αυτο θα εχεις και ενδειξη fault στον εγκεφαλο.

Αnyway πολυ πιθανο επισης να μην εχει και τιποτα και απλα να ειναι θεμα συνηθειας δηλαδη και σε εμενα το κανει καμια φορα αν

πατησω "περιεργα" το γκαζι στη εκκινηση, αλλα ειναι φυσιολογικο... αναλογα πως το βλεπει ο καθενας (εγω βεβαια εχω αλλαξει mechatronic, μοντ. 08 44000km)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα

 

απο αυτα που διαβασα, απο τη στιγμη που το αυτοκινητο σου ειναι μοντελο 07 πολυ πιθανο να υπαρχει προβλημα

στη μοναδα mechatronic, οπωσ αναφερθηκε και παραπανω... αν συμβαινει αυτο μπορει αργοτερα να εχεις ως συμπτωμα

το λεγομενο "death flash" (αναβοβηνουν στο καντραν οι ενδειξεις του κιβωτιου)οπου αυτο επιβεβαιωνει οτι η αλλαγη μοναδας

mechatronic ειναι σχεδον σιγουρη... (αν οχι και τιποτα αλλο)αν συμβει αυτο θα εχεις και ενδειξη fault στον εγκεφαλο.

Αnyway πολυ πιθανο επισης να μην εχει και τιποτα και απλα να ειναι θεμα συνηθειας δηλαδη και σε εμενα το κανει καμια φορα αν

πατησω "περιεργα" το γκαζι στη εκκινηση, αλλα ειναι φυσιολογικο... αναλογα πως το βλεπει ο καθενας (εγω βεβαια εχω αλλαξει mechatronic, μοντ. 08 44000km)

 

Από αυτά που διαβάζω....σαν τραπουλόχαρτα τα αλλάζουν :JC_OMG_sign:

 

Υγ:Όσο για το death flash έχει πάρα πολλά βιντεακια στο youtube

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε σένα πώς λειτουργεί φίλε olakala, αλλά σε μένα λειτουργεί ως εξής μετά την αντικατάσταση του megatronic (έτσι λέγεται ο εγκέφαλος που διαχειρίζεται τις αλλαγές των ταχυτήτων και τη σύμπλεξη του εκάστοτε συμπλέκτη):

 

Μόλις το αμάξι πιάσει 10km/h (είτε επειδή πάτησες ελάχιστα το γκάζι είτε γιατί κύλησε μόνο του - πχ κατηφόρα) και έχεις στο D το σασμάν (θυμίζω D = πρόγραμμα οικονομίας), σου βάζει 2α (μπορεί να σου πατηνάρει και λίγο το συμπλέκτη), οπότε πρακτικά υπάρχουν φορές που (έμμεσα) ξεκινάς με 2α.

 

Αντίστοιχο παράδειγμα ("ξεκινήματος" με 2α) είναι στα στενάκια όπου το έχεις στο D και αν δεν σταματήσεις τελείως ή αν δεν πατήσεις "γενναία" το γκάζι, "φεύγεις" με 2α.

 

Αν το βάλω στο "S", τότε μου βάζει πολύ πιο εύκολα 1η ταχύτητα (δε θα έχω αυτά τα "χαζοξεκινήματα" της 2ας που περιγράφω), αλλά το αποφεύγω μέσα στην πόλη γιατί αν κόψω αρκετά (αλλά το αμάξι κυλάει ακόμα) μπορεί να μου συμπλέξει την 1η και να γίνει το αμάξι κουραστικό.

 

Έτσι λειτουργεί κι εσένα?

 

Κατά τα άλλα, οι αλλαγές οφείλουν και είναι πολύ ομαλές, ενώ αν το παρατηρήσει κανείς αναλόγως το πώς οδηγείς το αμάξι και σε τι στροφές αλλάζει ταχύτητα, αλλάζει και ο χρόνος που γίνεται η αποσύμπλεξη-επανασύμπλεξη.

Δεν χρειάζεται δηλαδή ΠΑΝΤΑ να "καρφώνει" τις ταχύτητες αν εσύ πας βόλτα "ala παππούς" και χαίρεσαι το τοπίο.

Αυτό φυσικά στα "αυτόματα" προγράμματα (D ή S).

Στο χειροκίνητο ο χρόνος αλλαγής παραμένει σταθερός (ταχύτερη δυνατή αλλαγή).

 

περιγραφικότατος!!! :sHa_thumbsup2: ακριβώς ετσι δουλεύει και σε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

επειδή και εγώ αντιμετωπίζω το παραπάνω πρόβλημα (κλωτσάει η πρώτη στο dsg) και διαβάζοντας όλο το topic έψαξα το θέμα και πήγα στο συνεργείο όπου με εξυπηρετούν και μου είπε ο υπεύθυνος ότι το κάνουν αυτό ακόμα και τα a6 αλλά δεν το αλλάζουν, θεωρούν ότι δεν είναι πρόβλημα!!! Σε άλλους έχει διορθωθεί ενώ άλλοι απλά έμαθαν να ζουν με αυτό. Τέλος μου είπε ότι δεν έχει δει κανέναν να του έχει δημιουργήσει πρόβλημα. Η ερώτησή μου είναι η εξής: υπήρξε κάποιος που να είχε το συγκεκριμένο πρόβλημα και τα έφτυσε στο τέλος το dsg γιατί αν είναι έτσι πρέπει να το κοιτάξουμε σοβαρά...

Σας ευχαριστώ

 

Υ.Γ. Ξέρει κανείς αν στην επέκταση εγγύησης καλύπτεται το dsg;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

επειδή και εγώ αντιμετωπίζω το παραπάνω πρόβλημα (κλωτσάει η πρώτη στο dsg) και διαβάζοντας όλο το topic έψαξα το θέμα και πήγα στο συνεργείο όπου με εξυπηρετούν και μου είπε ο υπεύθυνος ότι το κάνουν αυτό ακόμα και τα a6 αλλά δεν το αλλάζουν, θεωρούν ότι δεν είναι πρόβλημα!!! Σε άλλους έχει διορθωθεί ενώ άλλοι απλά έμαθαν να ζουν με αυτό. Τέλος μου είπε ότι δεν έχει δει κανέναν να του έχει δημιουργήσει πρόβλημα. Η ερώτησή μου είναι η εξής: υπήρξε κάποιος που να είχε το συγκεκριμένο πρόβλημα και τα έφτυσε στο τέλος το dsg γιατί αν είναι έτσι πρέπει να το κοιτάξουμε σοβαρά...

Σας ευχαριστώ

 

Υ.Γ. Ξέρει κανείς αν στην επέκταση εγγύησης καλύπτεται το dsg;

Πηγαινε σε ενα αλλο εξουσιοδοτημενο συνεργειο. Στβ δικη μου περιπτωση εκανα αιτημα, το εστειλαν γερμανια και η απαντηση ηταν να κανουν συγκεκριμενα log-αρισματα τα οποια εσταλησαν αυτουσια στη γερμανια οπου και απο εκει αποφανθηκαν αν χρηζει επισκευης /αντικαταστασης ή οχι.

 

Ζητα να κανετε μαζι με τον υπευθυνο συνεργειου ενα test drive με το δικο σου αμαξι και μετα με ενα αμαξι δοκιμης. Ετσι και θα πεισεις τον υπευθυνο (αν οντως συμβαινει) και θα σου φυγει κι εσενα η ιδεα.

 

Μην δεχτεις να "μαθεις να ζεις με αυτο" επειδη το ειπε καποιος που βαρεθηκε να ασχοληθει μαζι σου.

Edited by Kavouras
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μια και το τοπικ είναι για τους κατόχους DSG και στην ενότητα των προβλημάτων, για να μην ανοίγω καινούργιο τοπικ, θα σας περιγράψω την λαχτάρα που πήρα! Το αμάξι με τα κρύα της περασμένης βδομάδας έμεινε απο μπαταρία. Έβαλα ρεύμα με καλώδια και όλα οκ! Ούτε σφαλματα ούτε τίποτα (εννοείτε στο καντράν). Πάω μια βόλτα για να δουλέψει λίγο ώστε να πάρει και η μπαταρία τα επάνω της και μου συμβαίνει το εξής. Το σασμάν σε θέση D ή S πήγαινε μέχρι την 3η. Φόρτωνε μέχρι να σπάσει η ταχύτητα αλλά 4η με τίποτα. Μονο manual..... Εγκεφαλικό εγώ,:S:cry: Κάνω κάνα δυο πατήματα στο Σχιστό Σκαραμαγκά, τίποτα...... Πήγαινε να σπάσει αλλά 4η γιοκ, μέχρι που "κρέμαγε" η 3η. Το αποτέλεσμα κάνω μια στάση, σβήνω το αυτοκίνητο, επανεκκίνηση με σειριακό, πάνω -κάτω δυο φορές το Σχιστό και ευτυχώς λειτούργησε κανονικά!! Ομαλά σε D και ψηλά σε S. Τέλος καλό..... :heat:

Edited by Dinos
Link to comment
Share on other sites

Μια και το τοπικ είναι για τους κατόχους DSG και στην ενότητα των προβλημάτων, για να μην ανοίγω καινούργιο τοπικ, θα σας περιγράψω την λαχτάρα που πήρα! Το αμάξι με τα κρύα της περασμένης βδομάδας έμεινε απο μπαταρία. Έβαλα ρεύμα με καλώδια και όλα οκ! Ούτε σφαλματα ούτε τίποτα (εννοείτε στο καντράν). Πάω μια βόλτα για να δουλέψει λίγο ώστε να πάρει και η μπαταρία τα επάνω της και μου συμβαίνει το εξής. Το σασμάν σε θέση D ή S πήγαινε μέχρι την 3η. Φόρτωνε μέχρι να σπάσει η ταχύτητα αλλά 4η με τίποτα. Μονο manual..... Εγκεφαλικό εγώ,:S:cry: Κάνω κάνα δυο πατήματα στο Σχιστό Σκαραμαγκά, τίποτα...... Πήγαινε να σπάσει αλλά 4η γιοκ, μέχρι που "κρέμαγε" η 3η. Το αποτέλεσμα κάνω μια στάση, σβήνω το αυτοκίνητο, επανεκκίνηση με σειριακό, πάνω -κάτω δυο φορές το Σχιστό και ευτυχώς λειτούργησε κανονικά!! Ομαλά σε D και ψηλά σε S. Τέλος καλό..... :heat:

 

Ντίνο για κάνε κανένα check σε αντιπροσωπεία για καλό - κακό..

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Μια και το τοπικ είναι για τους κατόχους DSG και στην ενότητα των προβλημάτων, για να μην ανοίγω καινούργιο τοπικ, θα σας περιγράψω την λαχτάρα που πήρα! Το αμάξι με τα κρύα της περασμένης βδομάδας έμεινε απο μπαταρία. Έβαλα ρεύμα με καλώδια και όλα οκ! Ούτε σφαλματα ούτε τίποτα (εννοείτε στο καντράν). Πάω μια βόλτα για να δουλέψει λίγο ώστε να πάρει και η μπαταρία τα επάνω της και μου συμβαίνει το εξής. Το σασμάν σε θέση D ή S πήγαινε μέχρι την 3η. Φόρτωνε μέχρι να σπάσει η ταχύτητα αλλά 4η με τίποτα. Μονο manual..... Εγκεφαλικό εγώ,:S:cry: Κάνω κάνα δυο πατήματα στο Σχιστό Σκαραμαγκά, τίποτα...... Πήγαινε να σπάσει αλλά 4η γιοκ, μέχρι που "κρέμαγε" η 3η. Το αποτέλεσμα κάνω μια στάση, σβήνω το αυτοκίνητο, επανεκκίνηση με σειριακό, πάνω -κάτω δυο φορές το Σχιστό και ευτυχώς λειτούργησε κανονικά!! Ομαλά σε D και ψηλά σε S. Τέλος καλό..... :heat:

Ντίνο,

Αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα όταν έβγαλα την μπαταρία για να την αλλάξω (επειδή είχε "πεθάνει").

Στην πρώτη εκκίνηση του αυτοκινήτου, κινητήρας και σασμάν έκαναν τα δικά τους (δεν τούρμπιζε μετά τις 4500rpm και το σασμάν μου κρατούσε την 1η σα να έχω manual πρόγραμμα - όλες οι άλλες ταχύτητες άλλαζαν κανονικά).

Σταματάω, σβήνω, περιμένω 10sec (για αποφόρτιση των πυκνωτών-transistors των εγκεφάλων), ξαναβάζω μπροστά και όλα καλά.

 

Πήγα σε αντιπροσωπεία και μου είπε ότι όταν βγάζεις την μπαταρία, αν έχεις το κλειδί πάνω στη μίζα, οι εγκέφαλοι κινητήρα και σασμάν έχουν ρεύμα με αποτέλεσμα, βγάζοντας την μπαταρία, οι εγκέφαλοι να παθαίνουν "κοκομπλόκο" (σα να έχεις τον υπολογιστή σε κατάσταση χαμηλής ενέργειας και η ram τραβάει λίγο ρεύμα για να κρατάει τα δεδομένα της - δεν είναι δηλαδή τελείως κλειστός ο υπολογιστής).

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να σβήσεις τη μηχανή και να την ξαναβάλεις μπροστά για να "φορτώσουν" οι εγκέφαλοι σωστά. :)

Δεν έχω ελέγξει αν αυτό που είπε ισχύει. Ακούγεται πάντως αληθοφανές και επιπλέον κι εμένα έτσι λύθηκε το "πρόβλημά" μου.

 

 

ΥΓ: βάλαμε και διαγνωστικό μετά από δική μου απαίτηση και δεν έβγαλε/καταγράφηκε κάποιο σφάλμα στους δύο εγκεφάλους.

ΥΓ2: Από τότε δεν μου ξαναεμφανίστηκε αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο,

Αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα όταν έβγαλα την μπαταρία για να την αλλάξω (επειδή είχε "πεθάνει").

Στην πρώτη εκκίνηση του αυτοκινήτου, κινητήρας και σασμάν έκαναν τα δικά τους (δεν τούρμπιζε μετά τις 4500rpm και το σασμάν μου κρατούσε την 1η σα να έχω manual πρόγραμμα - όλες οι άλλες ταχύτητες άλλαζαν κανονικά).

Σταματάω, σβήνω, περιμένω 10sec (για αποφόρτιση των πυκνωτών-transistors των εγκεφάλων), ξαναβάζω μπροστά και όλα καλά.

 

Πήγα σε αντιπροσωπεία και μου είπε ότι όταν βγάζεις την μπαταρία, αν έχεις το κλειδί πάνω στη μίζα, οι εγκέφαλοι κινητήρα και σασμάν έχουν ρεύμα με αποτέλεσμα, βγάζοντας την μπαταρία, οι εγκέφαλοι να παθαίνουν "κοκομπλόκο" (σα να έχεις τον υπολογιστή σε κατάσταση χαμηλής ενέργειας και η ram τραβάει λίγο ρεύμα για να κρατάει τα δεδομένα της - δεν είναι δηλαδή τελείως κλειστός ο υπολογιστής).

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να σβήσεις τη μηχανή και να την ξαναβάλεις μπροστά για να "φορτώσουν" οι εγκέφαλοι σωστά. :)

Δεν έχω ελέγξει αν αυτό που είπε ισχύει. Ακούγεται πάντως αληθοφανές και επιπλέον κι εμένα έτσι λύθηκε το "πρόβλημά" μου.

 

 

ΥΓ: βάλαμε και διαγνωστικό μετά από δική μου απαίτηση και δεν έβγαλε/καταγράφηκε κάποιο σφάλμα στους δύο εγκεφάλους.

ΥΓ2: Από τότε δεν μου ξαναεμφανίστηκε αυτό το πρόβλημα.

 

Η διαφορα ηταν οτι εμενα μου το εκανε εκ των πραγματων με το κλειδι μεσα, γιατι προσπαθησα να το βαλω "μπροστα" (τι ηλιθιο που ακουγεται :sHa_sarcasticlol:). Οποτε αυτο θα μου το εκανε anyway! Πηγα χτες σε μηχανικο και μου ειπε οτι πρεπει οποσδηποτε να αλλαξω μπαταρια, γιατι και στα τελευταια της να ειναι δεν πρεπει να την αφησω. 1ον για τους εγκαφαλους να μην καταπονονουνται με αποτελεσμα να γινει πολυ μεγαλη ζημια σε σχεση με το κοστος μιας μπαταριας και 2ο για το ABS !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο για κάνε κανένα check σε αντιπροσωπεία για καλό - κακό..

 

 

 

Δημήτρης

 

Εγινε σημερα και δεν εδειξε σφαλμα! :sHa_thumbgoodjob:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά όπως είχα γράψει και παραπάνω βρήκα επιτέλους χρόνο και πήγα και τσέκαραν το αμάξι μου και τελικά βρήκαν πρόβλημα στο πολύδισκο και το άλλαξαν μέσα στην εγγύηση και όλα μια χαρά!Οπότε όποιος είχε παρόμοιο πρόβλημα να πάει να το ξαναδεί.

Ευχαριστώ

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Να ρωτησω παιδες, εχω κ εγω 6ρι αυτοματο. μου κανει ενα θορυβο οταν κατεβαζει απο 3 σε 2 (το κανει οταν εχει αρκετη ταχυτητα κ πατασ αποτομα φρενο). στιν υπολοιπες ειτε ανεβαζεις ειτε κατεβαζεις τιποτα. μονο 3 για 2. καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Στις 10/10/2017 στις 1:28 ΠΜ, olsi20 είπε

Να ρωτησω παιδες, εχω κ εγω 6ρι αυτοματο. μου κανει ενα θορυβο οταν κατεβαζει απο 3 σε 2 (το κανει οταν εχει αρκετη ταχυτητα κ πατασ αποτομα φρενο). στιν υπολοιπες ειτε ανεβαζεις ειτε κατεβαζεις τιποτα. μονο 3 για 2. καμια ιδεα?

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ και δεν βρίσκω άκρη.. 

Link to comment
Share on other sites

το πολυδισκο αργα ή γρηγορα θελει αντικατασταση αναλωσιμο ειναι φυσικα και τα λαδια..αν το πολυδισκο ειναι προσφατα αλλαγμενο και εχει γινει η δουλεια  εντος δικτυου audi σε καλυπτει η εγγυση ανταλλακτικου..την ειχα πατησει παλαιοτερα στο gti v που ειχα.

Και τα λαδια μονο μαμα παντα για dsg..

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Να μεταφέρω τη δική μου εκδοχή:

Όταν είχα πάρει το αμάξι (βλέπε 2008), είχα ρωτήσει κάθε πότε θέλει αλλαγή το DSG (για να ξέρω τη λυπητερή), και τότε μου είχαν πει ότι το πολύδισκο κανονικά πρέπει να αντέξει ~1.000.000km. Εξάρτάται η χρήση φυσικά.

 

Κρατώντας αυτό αλλά και βλέποντας ότι μετά από 180.000km στο δικό μου αμάξι (Α3 6άρι υγρού συμπλέκτη) όπου η λειτουργία του είναι "σα να ήταν καινούριο" και η χρήση δεν θα την έλεγε και κάποιος ως νορμάλ, θα τολμούσα να πιστέψω αυτά που μου είπαν όταν αγόρασα το αμάξι...

 

 

 

ΥΓ: Σε καθε περίπτωση η ζωή του πολύδισκου είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από αυτή του τυπικού συμπλέκτη.... Σίγουρα ίσως στα 500.000 ή και παραπάνω (κατά τη δική μου γνώμη βέβαια) ίσως χρειάζεται αλλαγή, αλλά σε αυτά τα km λειτουργίας, θα τολμούσε να πει κάποιος ότι οποιοδήποτε μέρος του οχήματος είναι αναλώσιμο... Πάντα εξαρτάται η χρήση βέβαια και η συντήρηση....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πλεον μετα απο 2 χρονια κ βαλε και αλλαγη καθε 60.000 km λαδιων σασμαν και αλλαγη βολαν: το ελαφρι τρανταγμα στο κατεβασμα απο 3 σε 2 στην audi το θεωρουν νορμαλ και γινεται επειδη το σασμαν απο κατασκευης του ειναι σαν να προβλεπει την επομενη ταχυτητα και εχει ετοιμασει την αλλαγη (απο 3 σε 4) και πατοντας φρενο ή αφινοντας το γκαζι κατεβαζει καπως αγαρμπα (απο 3 σε 2) αντι να ανεβασει. Γενικα δεν εχει αλλαξει αυτο το θεμα απο την πρωτη μερα που το εχω το αμαξι απλα πλεον εχω μαθει το γκαζι και ποσο απαλα να το αφινω και δεν ειναι εντονο. 

Το θεμα βολαν, εβγαλε θεμα στα 200.000 km και εγινε αλλαγη στα 227.000 km. Τα θεματα που ειχε ηταν το τρεμουλο (ειτε στο Ρ ειτε στο Ν ηταν αρκετα εντονο), θορυβος στο σασμαν και δυσκολια στην μιζα. Πιστευω οτι αυτα τα νουμερα για τα αναλωσιμα τις audi δεν υπαρχουν στην πραγματικοτητα και νομιζω αυτο λενε και τα συνεργεια. Η φραση που χρισιμοποιει η εταιρια/εταιριες (εξαρτατε την χρηση) πιστευω ειναι μεγαλη απατη. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σε ολουs ,θελω μια βοηθεια στο προβλημα που παρουσιαστικε στο audi 2009  1.4 tsi dsg 7 , ειμαι περιπου 200.000 χιλιομετρα και οταν εχει την 4 η την 6 ταχυτητα νιωθω εντονο πατιναρισμα δηλαδη ανεβοκατεβασμα στροφων μεχρι να αλλαξη σε 5 η 7 ταχυτητα..δηλαδη κρεμαει το αμαξι!.το πηγα σε ΚΑΡΕΝΤΑ και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει σφαλμα σε σασμαν στον εγκεφαλο...γνωμεs?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.