Jump to content

Λάμπα για xenon


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά ,

Εδώ και κάτι μέρες η μια λάμπα μου κάνει κόλπα από το φανάρικαι πήγα στη αντιπροσωπεια να το ελέγξουν .

Τελικά ήταν λάμπα αλλά δεν είχαν και είπαν παραγγελια .

Το τρελό ήταν η τιμή . 215 € . Ζαλίστηκα .

Ξέρετε τον κωδικό της λάμπας ή τα χαρακτηριστικά να βρω σοτ νετ η στο ebay .

Ξέρετε κανα site ? Στο ebay έχει πολλες αλλά δεν ξέρω πια είναι σαν την αυθεντικια .

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά ,

Εδώ και κάτι μέρες η μια λάμπα μου κάνει κόλπα από το φανάρικαι πήγα στη αντιπροσωπεια να το ελέγξουν .

Τελικά ήταν λάμπα αλλά δεν είχαν και είπαν παραγγελια .

Το τρελό ήταν η τιμή . 215 € . Ζαλίστηκα .

Ξέρετε τον κωδικό της λάμπας ή τα χαρακτηριστικά να βρω σοτ νετ η στο ebay .

Ξέρετε κανα site ? Στο ebay έχει πολλες αλλά δεν ξέρω πια είναι σαν την αυθεντικια .

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων .

 

215E μονο μια λαμπα?...

Link to comment
Share on other sites

Thukis κοίτα εδώ

http://forum.audisportsclub.gr/index.php?/topic/12466-%cf%80%cf%81%cf%8c%ce%b2%ce%bb%ce%b7%ce%bc%ce%b1-%cf%83%cf%84%ce%b1-bi-xenon/

 

Οι OEM λάμπες και στο δικό μου ήταν D3S 4300k απλά ήταν Philips .

Στην Audi μου είπαν και εμένα για άναλογο ποσό της τάξεως των 250€!!

 

Θεωρώ ότι είναι καλύτερο να αλλάξεις και τις δύο. Κοίταξε στο ebay. Θα βρείς σίγουρα ΟΕΜ λάμπες.

Edited by TiDo
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδια .

 

Βρήκα στο ebay

http://www.ebay.de/itm/D3S-Philips-XenEcoStart-4300K-Xenon-OEM-HID-bulb-new-/180678918612?pt=DE_Autoteile&hash=item2a114d81d4

και λέω να παραγγείλω 2 . Οι πιο φθηνές είναι .

Βρήκα και αυτές

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/PHILIPS-XENECO-START-D3S-HID-BULB-AUDI-A5-2010-35W-OEM-/160452758533?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item255bbacc05

αλλά από αμερική . Ενώ οι άλλες θα έρθουν από γερμανια .

Μια στις 1000 να σου κάτσει όμως τελωνείο από αμερική την πάτησες .

Για αυτό λέω να παραγγείλω από γερμανία .

Edited by THUKIS
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σε όλους,

 

Είμαι και εγώ παθών με τη δεξία λάμπα Xenon. Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον τη συζήτηση και την παραπομπή στα link.

Ενδεχομένως αφελής η ερώτησή μου....

 

Εφόσον προμηθευτήκατε τις λάμπες κάνατε την αλλαγή μόνοι σας ή σε κάποιο συνεργείο. Είναι εύκολή η αλλαγή?

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Είμαι και εγώ παθών με τη δεξία λάμπα Xenon. Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον τη συζήτηση και την παραπομπή στα link.

Ενδεχομένως αφελής η ερώτησή μου....

 

Εφόσον προμηθευτήκατε τις λάμπες κάνατε την αλλαγή μόνοι σας ή σε κάποιο συνεργείο. Είναι εύκολή η αλλαγή?

 

Ευχαριστώ,

Δεν είναι δύσκολη. Την κάνεις και μόνος σου. :sHa_wink3:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δύσκολη. Την κάνεις και μόνος σου. :sHa_wink3:

 

Σε ευχαριστώ Moican. Μηπως έχεις καμιά σχετική παραπομπή στο web?

Επίσης, γνωρίζεiw αν χρειάζεταi να αnοίξω εκ των προτέρων και να δω τη λάμπα φοράει ή η D3S 4300K (Philips/Osram) είναι standard!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Moican. Μηπως έχεις καμιά σχετική παραπομπή στο web?

Επίσης, γνωρίζεiw αν χρειάζεταi να αnοίξω εκ των προτέρων και να δω τη λάμπα φοράει ή η D3S 4300K (Philips/Osram) είναι standard!

Στο δικό μου A3 8L, έχει ένα καπάκι στο πίσω μέρος του φαναριού που σου δίνει την πρόσβαση. Φοράει D2s, αν θυμάμαι καλά. Δυστυχώς, δεν έχω κάποιο link επίδειξης.

Στο manual αν το έχεις, λογικά αναφέρει τί φοράει το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου A3 8L, έχει ένα καπάκι στο πίσω μέρος του φαναριού που σου δίνει την πρόσβαση. Φοράει D2s, αν θυμάμαι καλά. Δυστυχώς, δεν έχω κάποιο link επίδειξης.

Στο manual αν το έχεις, λογικά αναφέρει τί φοράει το δικό σου.

 

Ετσι ειναι.

Τα A3-S3 8L για εργοστασιακα ΧΕΝΟΝ εχουν τυπο λαμπας D2S.

Η προσβαση ειναι ευκολη καθως πρεπει απλα να ανοιχτουν τα δυο προστατευτικα καπακια.

 

tip: Ποτε δεν πιανουμε την λαμπα ΧΕΝΟΝ προς εγκατασταση με το χερι στο τζαμακι της. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι.

Τα A3-S3 8L για εργοστασιακα ΧΕΝΟΝ εχουν τυπο λαμπας D2S.

Η προσβαση ειναι ευκολη καθως πρεπει απλα να ανοιχτουν τα δυο προστατευτικα καπακια.

 

tip: Ποτε δεν πιανουμε την λαμπα ΧΕΝΟΝ προς εγκατασταση με το χερι στο τζαμακι της. ;)

Σωστός, η υγρασία του χεριού, μπορεί να την κάψει.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, η υγρασία του χεριού, μπορεί να την κάψει.

 

Δεν ειναι μονο η υγρασια αλλα και το υποτυπωδες ''λιπος'' που αφηνει το αποτυπωμα το οποιο μετα δημιουργει περιεργες διαθλασεις με αποτελεσμα προβληματικη αποδοση μεχρι καψιμο λαμπας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο η υγρασια αλλα και το υποτυπωδες ''λιπος'' που αφηνει το αποτυπωμα το οποιο μετα δημιουργει περιεργες διαθλασεις με αποτελεσμα προβληματικη αποδοση μεχρι καψιμο λαμπας.

Με εντυπωσίασες! Απέφυγα να το γράψω και επέλεξα την υγρασία γιατί κόλλησα και δεν μου ερχόταν στο μυαλό η λέξη "λίπος"! :S

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι.

Τα A3-S3 8L για εργοστασιακα ΧΕΝΟΝ εχουν τυπο λαμπας D2S.

Η προσβαση ειναι ευκολη καθως πρεπει απλα να ανοιχτουν τα δυο προστατευτικα καπακια.

 

tip: Ποτε δεν πιανουμε την λαμπα ΧΕΝΟΝ προς εγκατασταση με το χερι στο τζαμακι της. ;)

Καλησπέρα,

 

Τα εργοστασιακά xenon για Α4 Β8 είναι standard D3S? Και χρώμα 4300Κ? Ή θα πρέπει να το επιβεβαιώσω βγάζοντας το φανάρι. Δυστυχώς στο Α4 δεν είναι τόσο απλή πρόσβαση. Με λίγο που κοίταξα πρέπει να βγεί όλο το φανάρι για να φτάσερισ στα προστατευτικά καπάκια.....  :sCo_hmmthink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Τα εργοστασιακά xenon για Α4 Β8 είναι standard D3S? Και χρώμα 4300Κ? Ή θα πρέπει να το επιβεβαιώσω βγάζοντας το φανάρι. Δυστυχώς στο Α4 δεν είναι τόσο απλή πρόσβαση. Με λίγο που κοίταξα πρέπει να βγεί όλο το φανάρι για να φτάσερισ στα προστατευτικά καπάκια.....  :sCo_hmmthink:

 

Πιο πανω εχει αναφερθει απο αλλα μελη οτι ειναι D3S και 4300Κ.

Οποτε εισαι καλυμενος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Διαβάζοντας το topic αποφάσισα να δω για λάμπες D3S Philips 4300k 35w , στο e-bay .

Μετά από πολύ ψάξιμο και τιμές ανά ζευγάρι 35~40 έως και 200 € , τελικά μου άρεσαν μόνο αυτές , και σαν τιμή και σαν γενικότερα χαρακτηρίστηκα

 

 

PHILIPS D3S 42403VI Vision XenEcoStart Xenon Brennr DUO-Pack NEU & OVP N2

Καλή τιμή

 

2x PHILIPS D3S 42403XV Xenon X-tremeVision XenStart Brenner DUO-Pack NEU OVP N1

Ακριβές αλλά δείχνουν πιο δυνατές

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η αριστερή μου άφησε χρόνου , αγόρασα 2 από e-bay 66€ με τα μεταφορικά από Αγγλία Philips original ακριβώς ότι φορά το αμάξι
Οι επόμενες βελτιωμένες από Philips πάντα είχαν διπλάσια τιμή , οπότε :sCo_idk3:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.