Jump to content

Λάμπα για xenon


Recommended Posts

Μου καηκε και εμενα σημερα η δεξια λαμπα...

Στην αντιπροσωπεια παει 200 μαζι με την εργασια;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τις αλλάζουμε και τις δυο μαζί γιατί σίγουρα και η άλλη θα τα φτύσει σύντομα..Ειδικά στο A3 8P που πρέπει να βγει ο προφυλακτήρας αναγκαστικά τις αλλάζεις και τις δυο..Στο A4 δε ξέρω.

Είναι μια καλή τιμή 400 ευρώ για δυο λάμπες.. :sHa_hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπερα!εμενα απο σημερα ξεκινησε η λαμπα μια να αναβει μια να σβηνει.πηγα στο συνεργειο και μου ειπαν οτι δεν διαβασε κατι ο εγκεφαλος.να το αφησω να δουμε αν θα σβησει τελειως να δουμε τι ειναι μου ειπαν...και ακουσα και την γνωστη λυπητερη...200 η λαμπα και 300 ο μετασχηματιστης...τωρα δεν ξερω τι να κανω..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εμενα απο σημερα ξεκινησε η λαμπα μια να αναβει μια να σβηνει.πηγα στο συνεργειο και μου ειπαν οτι δεν διαβασε κατι ο εγκεφαλος.να το αφησω να δουμε αν θα σβησει τελειως να δουμε τι ειναι μου ειπαν...και ακουσα και την γνωστη λυπητερη...200 η λαμπα και 300 ο μετασχηματιστης...τωρα δεν ξερω τι να κανω..

 

Μην αγχώνεσαι. Το ίδιο θέμα έχουν αντιμετωπίσει και άλλοι με Β8. Ας είναι καλά το Άγιο ebay.

Ρίξε μια ματιά μια στην προηγούμενη σελίδα εδώ ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντάς  το τοπικ θελω να πω οτι και εμενα μου καηκε μια λαμπα περιπου 2 χρονια πριν??? δεν θυμαμαι παει καιρος παντως ...και αλλαξα μονο την μια κανενα προβλημα καμια διαφορα ...ολα καλα ... ,.... στο β8 δε βγαινει προφυλακτηρας για την αλλαγή αλλα ξεκουμπώνουν τα φανάρια ....σχεδόν τα βγάζεις ...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι μια αναβει μια σβηνει και μετα ξαναναβει.αν ηταν λαμπα δεν θα εσβηνε μια και εξω;μηπως ειναι μετασχηματιστης η κατι αλλο;μαλον θελει αντιπροσωπεια και οχι συνεργειο για να μου πουν ακριβως τι ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι μια αναβει μια σβηνει και μετα ξαναναβει.αν ηταν λαμπα δεν θα εσβηνε μια και εξω;μηπως ειναι μετασχηματιστης η κατι αλλο;μαλον θελει αντιπροσωπεια και οχι συνεργειο για να μου πουν ακριβως τι ειναι...

και σε μενα αναβε και μετα απο 5 λεπτα αναβε η ενδειξη στο καντραν και εβηνε η λαμπα ...........τωρα μετα απο αυτο εσενα σου ξανα αναβε?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι μια αναβει μια σβηνει και μετα ξαναναβει.αν ηταν λαμπα δεν θα εσβηνε μια και εξω;μηπως ειναι μετασχηματιστης η κατι αλλο;μαλον θελει αντιπροσωπεια και οχι συνεργειο για να μου πουν ακριβως τι ειναι...

Μην το ψάχνεις.

Η λάμπα σου είναι defect (τα έφτυσε)!!!

Τυχερός που είναι λάμπα, γιατί αν ήταν ballast ή το steuergaret, θα ανέβαινε το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

σωστα αυτο κανει!αν σβησω την μηχανη και την ξαναβαλω μπρος τοτε σβηνει η ενδειξη και αναβει η λαμπα παλι..μετα ξανασβηνει και παλι τα ιδια...τελος παντων..θα παει το πρωι καρεντα και θα μαθουμε.

Link to comment
Share on other sites

σωστα αυτο κανει!αν σβησω την μηχανη και την ξαναβαλω μπρος τοτε σβηνει η ενδειξη και αναβει η λαμπα παλι..μετα ξανασβηνει και παλι τα ιδια...τελος παντων..θα παει το πρωι καρεντα και θα μαθουμε.

Η λάμπα έχει αλλάξει χρώμα? Είναι δηλαδή πιο μωβ ή όχι?

 

Αν όχι, μάλλον είναι ballast. Αν ναι, μάλλον είναι λάμπα.

Link to comment
Share on other sites

σωστα αυτο κανει!αν σβησω την μηχανη και την ξαναβαλω μπρος τοτε σβηνει η ενδειξη και αναβει η λαμπα παλι..μετα ξανασβηνει και παλι τα ιδια...τελος παντων..θα παει το πρωι καρεντα και θα μαθουμε.

O.K χαλαρωσε  λαμπα ειναι ..παρηγγειλε απο e-bay και καθαρισες ...ακριβως τα ιδια εκανε και σε μενα ..αναβε η ενδειξη εσβηνε η λαμπα ....εσβηνα το αμαξι εβαζα μπροστα αναβε η λαμπα μετα απο κανα 5 λεπτο ξαναεσβηνε....αυτο συμβαινει γιατι ο εγκεφαλος σκαναρωντας  συνεχως το αυτοκινητο ...μολις φτανει στην λαμπα διαβαζει οτι κατι δε παει καλα και την σβηνει τελειος ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ερωτηση παιδια!
Εχω audi a4 b8.
Πριν 1 χρονο και λιγο παραπανω ισως μου καηκε η λαμπα και την αλλαξα με μια επισης ιδια του εμποριου φθηνη ομως περιπου στα 60 ευρω την ειχα παρει.
Πριν λιγους μηνες που περασα Κτεο μου το σημειωσαν οτι ειχε η συγκεκριμενη λαμπα χαμηλη φωτεινοτητα και στο συνεργειο που εκανα σερβις μου ειπαν οτι η λαμπα ειναι λαθος.

Αρχισα να την παρατηρω και ενω στην αρχη οταν την πρωτοαγορασα ειχε κανονικο φως το τελευταιο διαστημα το φως της ηταν σε μωβ αποχρωση μεχρι που εδω και μερικες μερες καηκε εντελως.
Ειναι λαμπα η καποιο αλλο εξαρτημα οπως ballast κλπ?
Eχει κανενας σας ιδιο συμπτωμα η εμπειρια επι του θεματος?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα ζευγάρι γνήσιες για το αμάξι σου, καλό είναι να αλλάζονται και οι δύο μαζί, λογικά φταίει η λάμπα που πήρες.

 

http://forum.audisportsclub.gr/index.php/topic/21723-τετελεσται-αγορα-α4-β8-118kw/?p=450809

 

Πάρε μια ιδέα απ αυτή τη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπερα team! 

Μετα απο 3μιση χρονια που μου ειχε καει η δεξια λαμπα xenon τωρα μου καηκε η αριστερη!

Ωστοσο, λεω να αλλαξω και τις 2 λαμπες και να παιξω σε κατι πιο cool (κοντα στα 4800-5000Κ).

 

Εχετε καμια legit προταση ;

Επισης, εχει παει κανεις για καθαρισμα το φαναρια μπροστα που βγαζουν θολουρα; 

Edited by George_7
Link to comment
Share on other sites

Επισης, εχει παει κανεις για καθαρισμα το φαναρια μπροστα που βγαζουν θολουρα;

Αν λες το μισοφέγγαρο που σχηματίζετε, ειχα ρωτήσει και μου είπαν πως πρέπει να καθαριστεί από μέσα.
Link to comment
Share on other sites

Αν λες το μισοφέγγαρο που σχηματίζετε, ειχα ρωτήσει και μου είπαν πως πρέπει να καθαριστεί από μέσα.

Εκει ακριβως που φαινονται οι λαμπες συμβαινει αυτο... 

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκεί ακριβός...αν δεν γίνει καλή στεγανοποίηση θα υπάρξει θέμα με την υγρασία.

Το αφίσα έτσι μην γίνει καμία στραβή και τρέχω για φανάρια μετά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά... Από χτες η δεξιά λάμπα μου κάνει κόλπα... Δείχνει πιο φτωχά και κάπως κόκκινα... Μάλλον πάω για αλλαγή ... Έχει πέσει καθόλου η τιμή στην αντιπροσωπεία ή ακόμα στα 200 είναι περίπου ή μια . 

Επίσης η δεύτερη γενιά της ίδιας λάμπας αξίζει η τζάμπα θα το ψάξω; 

Αν πάω στον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς έχει διαφορά από αντιπροσωπεία;;;

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2018 at 12:04 AM, THUKIS said:

Καλησπέρα παιδιά... Από χτες η δεξιά λάμπα μου κάνει κόλπα... Δείχνει πιο φτωχά και κάπως κόκκινα... Μάλλον πάω για αλλαγή ... Έχει πέσει καθόλου η τιμή στην αντιπροσωπεία ή ακόμα στα 200 είναι περίπου ή μια . 

Επίσης η δεύτερη γενιά της ίδιας λάμπας αξίζει η τζάμπα θα το ψάξω; 

Αν πάω στον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς έχει διαφορά από αντιπροσωπεία;;;

 

καλησπέρα φίλε!

Αρχικά να σου πω ότι η τιμή στην αντιπροσωπεία διαφέρει από φάση σε φάση (χωρίς βέβαια τρελές διαφορές).

Δε χάνεις κάτι να δώσεις αριθμό πλαισίου και να σου πουν τιμή. :)

 

Θα πρέπει να πάρεις λάμπες ίδιου τύπου και όχι άλλες, γιατί δεν κάνουν στο δικό σου φανάρι. Πιάνουν διαφορετικά και έχουν άλλο βίσμα.


Από κει και πέρα, υπάρχουν και λάμπες τύπου που φοράει το αμάξι σου που πουλάνε και aftermarket μεγάλες εταιρίες όπως η OSRAM (τυχαία επιλογή εταιρίας).

Τη λάμπα μπορείς να την αλλάξεις και μόνος σου. Υπάρχει DIY οδηγός γι' αυτό (check it out). :) 

 

Τώρα...αν ο ηλεκτρολόγος ξέρει τι κάνει (κρίμα να σου χαλάσει το φανάρι που είναι και ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ), η διαδικασία είναι απλή και πραγματικά εύκολη. (στο λέω εγώ που στο DIY δεν το είχα ξανακάνει και έβλεπα βιντεάκι από το youtube).

 

 

ΥΓ: στην αντιπροσωπεία στο παλικάρι που αλλάξαμε τη λάμπα μαζί, ζητούσαν πολύ μεγάλο κόστος εργατικών με τη δικαιολογία ότι πρέπει να κατέβει ο προφυλακτήρας (που όπως βλέπεις στο DIY δεν χρειάζεται).

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα πριν από 1 μήνα περίπου κι εγώ επειδή μου έκανε κι εμένα τα ίδια κόλπα.

Πήρα τις philips d3s extreme vision generation 2 που λένε ότι προσφέρουν +150% περισσότερο φως. 

ΤΙΜΉ για σετ περίπου 260€, όσο δηλαδή η μια στην αντιπροσωπεια. Στην πράξη στην κανονική σκάλα δεν βλέπεις πολύ μεγάλη διαφορά αλλά στη μεγάλη σκάλα κάνουν τη νύχτα μέρα.

Ή τοποθέτηση έγινε από εμένα επειδή ήθελα να ταξιδέψω και όλοι μου έλεγαν για ραντεβου 3-4 μέρες αργότερα.

ΔΕΝ κατεβάζεις προφυλακτήρα απλά βγάζεις φανάρι.

Απαιτούμενος χρόνος γύρω στα 40-45 λεπτα

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη όλα τα videos στο youtube, δείχνουν την αφαίρεση προφυλακτήρα για νά αλλάξεις τις μπροστινές xenon λάμπες στο Α4 Β8

Πώς το κατάφερες?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.