Jump to content

Μπαταρία για Α4 Β8


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους τους συνφορουμίτες και κατόχους Α4 Β8.

 

Γνωρίζει κανείς κωδικό και τιμή για την συγκεκριμένη μπαταρία;

Τιμή που έχω από αντιπροσωπεία είναι 160€ (+50€ περαστικά και αναπρογραμματισμό

όπου ανέφεραν ότι θα χρειαστεί.)

 

Έχει κανείς καμιά καλύτερη πηγή μιλώντας πάντα για την ίδια μπαταρία

σε καλύτερη τιμή;

 

Με λίγα λόγια μου ζητάνε 210€ για αλλαγή μπαταρίας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 236
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:S :S :S :S :S

Καλημέρα σε όλους τους συνφορουμίτες και κατόχους Α4 Β8.

 

Γνωρίζει κανείς κωδικό και τιμή για την συγκεκριμένη μπαταρία;

Τιμή που έχω από αντιπροσωπεία είναι 160€ (+50€ περαστικά και αναπρογραμματισμό

όπου ανέφεραν ότι θα χρειαστεί.)

 

Έχει κανείς καμιά καλύτερη πηγή μιλώντας πάντα για την ίδια μπαταρία

σε καλύτερη τιμή;

 

Με λίγα λόγια μου ζητάνε 210€ για αλλαγή μπαταρίας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι... το θέμα είναι ο Επαναπρογραμματισμός sHa_thumbgoodjob.gif.

Από 'κει και πέρα μπορείς να βρεις μπαταρία..... σε πιο προσιτή τιμή !!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

Δημήτρης sFun_oldguy.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους συνφορουμίτες και κατόχους Α4 Β8.

 

Γνωρίζει κανείς κωδικό και τιμή για την συγκεκριμένη μπαταρία;

Τιμή που έχω από αντιπροσωπεία είναι 160€ (+50€ περαστικά και αναπρογραμματισμό

όπου ανέφεραν ότι θα χρειαστεί.)

 

Έχει κανείς καμιά καλύτερη πηγή μιλώντας πάντα για την ίδια μπαταρία

σε καλύτερη τιμή;

 

Με λίγα λόγια μου ζητάνε 210€ για αλλαγή μπαταρίας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

θα σε έλεγα να έρθεις καρδιτσα να σου την περάσουμε εμείς (130€ κομπλε)

άλλα με της βενζίνες που θα κάψεις για να έρθεις θα σε βγει το ίδιο:sHa_sarcasticlol::sHa_sarcasticlol::sHa_sarcasticlol:

Link to comment
Share on other sites

Οντως αυτή είναι η τιμή αντιπροσωπείας.. Με τον επαναπρογραμματισμό τι εννοούν δεν έχω καταλάβει, το σβήσιμο των σφαλμάτων από τον εγκέφαλο; Αυτό το κάνεις οπουδήποτε..

 

 

Μιχάλης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι απλως κλεφτες αλλα ληστες.

Αν δε γνωρίζουμε λεπτομέρειες προσέχουμε τη φρασεολογία γιατί την έχει πατήσει κι άλλος στο παρελθόν. :sHa_thumbgoodjob:

Link to comment
Share on other sites

Οντως αυτή είναι η τιμή αντιπροσωπείας.. Με τον επαναπρογραμματισμό τι εννοούν δεν έχω καταλάβει, το σβήσιμο των σφαλμάτων από τον εγκέφαλο; Αυτό το κάνεις οπουδήποτε..

 

 

Μιχάλης

Επειδή άλλαξα και εγώ πρόσφατα την μπαταρία (πάνω-κάτω στην ίδια τιμή), ο επαναπρογραμματισμός είναι ότι περνούν στον εγκέφαλο τον κωδικό που αναγράφεται πάνω στην ΟΕΜ μπαταρία, για να φορτίζεται σωστά - όπως αυτοί λένε- η καινούρια μπαταρία. Επίσης με το VAG-COM τσεκάρουν όλα τα ηλεκτρικά κυκλώματα του αυτοκινήτου για τυχόν ηλ. διαρροές (διaρκεί περίπου 20min.).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή άλλαξα και εγώ πρόσφατα την μπαταρία (πάνω-κάτω στην ίδια τιμή), ο επαναπρογραμματισμός είναι ότι περνούν στον εγκέφαλο τον κωδικό που αναγράφεται πάνω στην ΟΕΜ μπαταρία, για να φορτίζεται σωστά - όπως αυτοί λένε- η καινούρια μπαταρία. Επίσης με το VAG-COM τσεκάρουν όλα τα ηλεκτρικά κυκλώματα του αυτοκινήτου για τυχόν ηλ. διαρροές (διaρκεί περίπου 20min.).

 

Αυτό το έχουν κάνει ήδη και το έχω πληρώσει στο σέρβις που έκανα πρόσφατα φίλτατε.

Link to comment
Share on other sites

θα σε έλεγα να έρθεις καρδιτσα να σου την περάσουμε εμείς (130€ κομπλε)

άλλα με της βενζίνες που θα κάψεις για να έρθεις θα σε βγει το ίδιο:sHa_sarcasticlol::sHa_sarcasticlol::sHa_sarcasticlol:

 

Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου με κάποιον άλλο τρόπο; Μπορείς να μου στείλεις πμ το τηλέφωνο σου;

Αν γίνεται και έχετε μια καλή τιμή για μπαταρία,δεν ξέρω βέβαια αν εργάζεσαι κάπου ή αν έχεις κάποιο

δικό σου εξουσιοδοτημένο σέρβις,απο την στιγμή που μιλάμε για την ίδια ΟΕΜ μπαταρία,θα μπορούσαμε

να συνεννοηθούμε για να μου την στείλεις και απο εκεί και πέρα να βρώ εγώ ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο

ώστε να την εγκαταστήσω με τον κατάλληλο προγραμματισμό όπου και αναφέρουν.

 

Μπορείς να με ενημερώσεις σε παρακαλώ;

 

(Σου στέλνω σε πμ το κινητό μου.)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και όλους τους συνφορουμίτες που μπήκαν στον κόπο να με απαντήσουν.

 

Χρήστος.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου με κάποιον άλλο τρόπο; Μπορείς να μου στείλεις πμ το τηλέφωνο σου;

Αν γίνεται και έχετε μια καλή τιμή για μπαταρία,δεν ξέρω βέβαια αν εργάζεσαι κάπου ή αν έχεις κάποιο

δικό σου εξουσιοδοτημένο σέρβις,απο την στιγμή που μιλάμε για την ίδια ΟΕΜ μπαταρία,θα μπορούσαμε

να συνεννοηθούμε για να μου την στείλεις και απο εκεί και πέρα να βρώ εγώ ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο

ώστε να την εγκαταστήσω με τον κατάλληλο προγραμματισμό όπου και αναφέρουν.

 

Μπορείς να με ενημερώσεις σε παρακαλώ;

 

(Σου στέλνω σε πμ το κινητό μου.)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και όλους τους συνφορουμίτες που μπήκαν στον κόπο να με απαντήσουν.

 

Χρήστος.

 

σε εστειλα μνμ στο κινητο οτι θελεις παρεμε!

Link to comment
Share on other sites

ο επαναπρογραμματισμός είναι ότι περνούν στον εγκέφαλο τον κωδικό που αναγράφεται πάνω στην ΟΕΜ μπαταρία, για να φορτίζεται σωστά - όπως αυτοί λένε- η καινούρια μπαταρία. Επίσης με το VAG-COM τσεκάρουν όλα τα ηλεκτρικά κυκλώματα του αυτοκινήτου για τυχόν ηλ. διαρροές (διaρκεί περίπου 20min.).

 

εγω που αλλαξα σε μπαταριά κ οχι συνεργειο επιλέγοντας την μπαταρία που ηθελα, δεν εκανα τιποτα κ το αμαξι δουλευε ρολόι...προσφατα που αλλαξα δισκόπλατο, οπως ελυσαν το αμαξι χρειαστηκε να βγαλουν την μπαταρία...κ εμεινε για ωρες, δεν ηταν βγαλε πολους -ξαναβαλε. το μονο που χρειαστηκε επαναπρογραμματισμό ηταν τα ηλεκτρικά παραθυρα που σταματησαν να ανεβαινουν αυτοματα...με 3 ανοιγοκλεισιματα επανπρογραμματιζεται το αυτοματο ανεβασμα μονο του μου ειπαν κ ετσι κ εγινε.

 

οποτε μαλλον για να δικαιολογήσουν λεφτάκια φανταζομαι μιλάνε για επαναπρογραμματισμό

Link to comment
Share on other sites

εγω που αλλαξα σε μπαταριά κ οχι συνεργειο επιλέγοντας την μπαταρία που ηθελα, δεν εκανα τιποτα κ το αμαξι δουλευε ρολόι...προσφατα που αλλαξα δισκόπλατο, οπως ελυσαν το αμαξι χρειαστηκε να βγαλουν την μπαταρία...κ εμεινε για ωρες, δεν ηταν βγαλε πολους -ξαναβαλε. το μονο που χρειαστηκε επαναπρογραμματισμό ηταν τα ηλεκτρικά παραθυρα που σταματησαν να ανεβαινουν αυτοματα...με 3 ανοιγοκλεισιματα επανπρογραμματιζεται το αυτοματο ανεβασμα μονο του μου ειπαν κ ετσι κ εγινε.

 

οποτε μαλλον για να δικαιολογήσουν λεφτάκια φανταζομαι μιλάνε για επαναπρογραμματισμό

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι μοντέλο είναι το Α3 σου (αν κατάλαβα σωστά) ?

 

Επίσης Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για την επικοινωνία,σε αναμονή είμαι περιμένω μια

πρόταση από τον τοπικό μου αντιπρόσωπο και θα μιλήσουμε τηλεφωνικά αν προκύψει

αρνητική απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

2008

 

Κάτι μου λέει ότι θα συμφωνήσω μαζί σου.

 

Η μπαταρία αν δεν κάνω λάθος,μαζί με μια έκπτωση που μου προσφέρουν

θα βγει κοντά στα 125€ την 72mAh (αμπερόρια) +περαστικά και εγκεφαλο (που όπως είπε,σιγα μωρέ

τι να σε χρεώσω,τίποτα).

 

Με τα λεγόμενα του δηλαδή θα την αλλάξω με 130€ σύνολο max.

 

Απο βδομάδα θα ενημερώσω γιατί τόσες μέρες περιμένω ούτως ή άλλος.

Edited by ChRiS82
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωμένο και απο ακόμη 1 αντιπροσωπεία.

{{Πρέπει να περαστεί ο καινούργιος κωδικός της μπαταρίας στον εγκέφαλο}}

Αυτά είπε και η τοπική αντιπροσωπεία,χρεώνοντας κάτι περισσότερο απο το

κόστος της μπαταρίας μαζί με τα περαστικά τελικά.

 

Τελικό κόστος: 150€

 

Η μπαταρία κόστισε 149€ -15% έκπτωση = 126€

Περαστικά + προγραμματισμός + μπαταρία = 150€

Edited by ChRiS82
Link to comment
Share on other sites

thanks ...

 

βασικά, έχω μείνει απο μπαταρία λόγω ακινησίας. Μιάς που το εχω σε κλειστό πάρκιν, σκέφτομαι να αγοράσω έναν φορτιστή, να το αφήσω καμμιά μέρα ολοκληρη να φορτώνει και βρήκα συτόν : http://www.praktiker.gr/Product/fortistis-einhell-afen-10-7527?catNavId=148 καμμιά γνώμη ???

Link to comment
Share on other sites

thanks ...

 

βασικά, έχω μείνει απο μπαταρία λόγω ακινησίας. Μιάς που το εχω σε κλειστό πάρκιν, σκέφτομαι να αγοράσω έναν φορτιστή, να το αφήσω καμμιά μέρα ολοκληρη να φορτώνει και βρήκα συτόν : http://www.praktiker.gr/Product/fortistis-einhell-afen-10-7527?catNavId=148 καμμιά γνώμη ???

 

Ναι,πιστεύω πως δεν πρόκειται να κάνεις δουλειά με τον φορτιστή,αν η μπαταρία "πεθάνει" τότε δεν υπάρχει επιστροφή,έτσι είναι αυτές οι μπαταρίες,βέβαια

για να είσαι σίγουρος,πρέπει να γίνει μέτρηση απο αντιπροσωπεία,όπου σου δείχνουν την "δύναμη" της μπαταρίας και αν σε παίρνει για να την φορτίσεις.Η δικιά

μου παράδειγμα φόρτισε ολόκληρο βράδυ,το αποτέλεσμα ήταν να μπορέσει να πάρει 2-3 φορές μπροστά ο κινητήρας και μετά πάλι ψόφια.

 

Η μπαταρία μου εμένα ήρθε και την άλλαξα,ευχαριστώ όσους με βοήθησαν είτε μέσω φόρουμ είτε τηλεφωνικά,ειλικρινά.

Ενημερωτικά έβαλα την 72Ah μπαταρία (λόγω εξοπλισμού) και το κόστος μαζί με τα περαστικά ήταν 150€.Ο τεχνικός της

αντιπροσωπείας απο την άλλη δεν ήταν ενήμερος για κάποιο "έξτρα προγραμματισμό" όσον αφορά τον εγκέφαλο για να ενημερωθεί

ώστε να γίνεται σωστά η φόρτιση,πήγα δίπλα του στο διαγνωστικό και μαζί τσεκάραμε όλες τις παραμέτρους όπου είχε και σε

καμία απο αυτές δεν υπήρχε παράμετρος για την μπαταρία. (αλλαγή ή κάτι τέτοιο) Κανείς καμιά γνώμη γι'αυτό;

 

Επίσης ενημερώνω πως το δικό μου Α4 (λόγω εξοπλισμού προφανώς) και επειδή την παλαιά μπαταρία την πήρα έγραφε πάνω της 80Ah.

Τα λεγόμενα του τεχνικού ήταν πως ναι μεν είναι πιο δυνατή σαν μπαταρία,αλλά θέλει μεγάλες διαδρομές για να φορτώσει αυτή η

μπαταρία,κάτι που δεν έκανα εγώ καθώς η διαδρομή μου ήταν πολύ μικρή σε απόσταση.

 

Επίσης και με άλλον τεχνικό που μίλησα (της VW/Audi) μου ανέφερε 2 μπαταρίες, 61Ah και 72Ah και πως εμένα χρειάζεται την 72άρα.

Edited by ChRiS82
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.