Jump to content

Μπαταρία για Α4 Β8


Recommended Posts

  • Replies 236
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Υπάρχει περίπτωση να είναι χαλασμένος ο αισθητήρας της ένδειξης?

Το πρωί πριν πάω στον μηχανικό, έβαλα μπροστά τη μηχανή για να είμαι σίγουρος ότι θα ξεκινήσει αργότερα όταν θα πήγαινα στο συνεργείο 

Ξεκίνησε με το 2ο κουτί, και όταν μαρσαρησα για να κλείσω τη μηχανή, αμέσως πήγε στο 5ο κουτάκι 

Περίεργα πράγματα 

Μήπως επειδή ο καιρός είναι καλός? 

Link to comment
Share on other sites

Μονο αν την μετρήσει ηλεκτρολόγος με ειδική συσκευή, θα είσαι σίγουρος. Εμένα που έκανε αυτήν την μέτρηση, σύνδεσε ένα μηχάνημα που τραβάει μεγάλο φορτίο και καταγράφει την συμπεριφορά της μπαταρίας. Αν πέφτει η τάση της κάτω από ένα όριο, θέλει αντικατάσταση

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, salaminomachos said:

Υπάρχει περίπτωση να είναι χαλασμένος ο αισθητήρας της ένδειξης?

Το πρωί πριν πάω στον μηχανικό, έβαλα μπροστά τη μηχανή για να είμαι σίγουρος ότι θα ξεκινήσει αργότερα όταν θα πήγαινα στο συνεργείο 

Ξεκίνησε με το 2ο κουτί, και όταν μαρσαρησα για να κλείσω τη μηχανή, αμέσως πήγε στο 5ο κουτάκι 

Περίεργα πράγματα 

Μήπως επειδή ο καιρός είναι καλός? 

 

Λογικό είναι, γιατί ταυτόχρονα με την αύξηση στροφών, αυξάνεις το φορτίο του δυναμό. Απλά είναι στιγμιαίο δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα.

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Updated

Μόλις γύρισα από τον ηλεκτρολόγο

Με ειδικό όργανο μέτρησε τη μπαταρία

Στο τέλος του έβγαζε 12.1

Μου λέει η ενέργεια της , είναι στο 20%

Θα πρέπει να αλλαχθεί κάποια στιγμή

Εδώ αρχίζουν τα ωραία

Η μπαταρία εξωτερικά είναι τσιλικη

Ολοκαίνουργια

Μου λέει ο ηλεκτρολόγος ότι είναι η εργοστασιακή μπαταρία , γιατί επάνω γράφει vag , είναι varta , καί δεν είναι +- 70hr , αλλά 110hr

Προφανώς λόγω τής εργοστασιακής tv καί τού navigation να θέλει ποιο πολλά ΑΗ

Τού λέω δεν γίνεται νά είναι η εργοστασιακή , γιατί το αμάξι είναι 10 1/2 χρόνων

Και μου απαντά

Γίνεται Γίνεται , έχουμε δεί και 12 χρόνων μπαταρία

Τέλος πάντων τον ρώτησα τιμή , πήρε τηλέφωνο , καί λέει 150e , μαζί με τοποθέτηση και προγραμματισμό

Εσείς τι λέτε για την τιμή?

Μπορώ να την βρω φθηνότερα?

 

Link to comment
Share on other sites

H Varta τόσο έχει περίπου, αλλά εναλλακτικά θα μπορούσες να βάλεις και Boss την S5 110AH που είναι αρκετά καλή μπαταρία και έχει κανα 40άρι ευρώ λιγότερα.

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

H Varta τόσο έχει περίπου, αλλά εναλλακτικά θα μπορούσες να βάλεις και Boss την S5 110AH που είναι αρκετά καλή μπαταρία και έχει κανα 40άρι ευρώ λιγότερα.
 
 
Δημήτρης
Ειναι start & stop η συγκεκριμένη?

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση

Θα κοιτάξω καί για Bosch

Πού μπορώ να την βρω 110-120€?

Το μόνο πού δεν κοίταξα είναι τα ΑΝ που γράφετε μετά τα ΑΗ

 

Το BOSS πού έγραψες είναι σωστό?

Edited by salaminomachos
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο λίγο, αλλά ότι το αμάξι έχει μια Varta μπαταρία που λέει Vag, δεν σημαίνει ότι είναι και η μπαταρία που είχε όταν βγήκε από το εργοστάσιο. Και εγώ όταν άλλαξα πρώτη φορά την μπαταρία, το έκανα στην αντιπροσωπεία και μου είχαν βάλει μια ίδια Varta με αυτή που είχα, η οποία είχε και τον κωδικό της Audi πάνω. Και εσύ αν θέλεις μπορείς να παραγγείλεις με τον επίσημο κωδικό της μπαταρίας, την ίδια μέσα από την Audi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, salaminomachos said:

Ευχαριστώ για την απάντηση

Θα κοιτάξω καί για Bosch

Πού μπορώ να την βρω 110-120€?

Το μόνο πού δεν κοίταξα είναι τα ΑΝ που γράφετε μετά τα ΑΗ

 

Το BOSS πού έγραψες είναι σωστό?

 

Όχι μου το άλλαξε ο κορέκτορας Bosch είναι το σωστό. Την τιμή αυτή την βρήκα σε ένα κατάστημα στο Μαρούσι, αλλά και στο internet τη βρίσκεις με το ίδιο κόστος, με μια πρόχειρη αναζήτηση.

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, salaminomachos said:

Νεκτάριε καί η δική μου γράφει κωδικό

Μου φαίνεται 8Κ0 καί κάτι ψιλά δίπλα

Θα ρωτησω και στην AUDI Φαλήρου

 

Δεν χρειάζεται να πάρεις πάλι την εργοστασιακή. Δεν θυμάμαι πόσο είχε κοστίσει η δικιά μου, αλλά σίγουρα θα είναι πιο ακριβή από κάποια που θα πάρεις από έξω.

 

Πρόσεξε μόνο στην μπαταρία που θα πάρεις να είναι στα ίδια Ah, τα Ampere εκκίνησης να είναι τουλάχιστον όσα η μπαταρία που έχεις (δεν υπάρχει πρόβλημα να είναι και πιο πάνω), η πόλοι να είναι στην ίδια μεριά με αυτήν που έχεις, όπως επίσης και οι διαστάσεις να είναι ίδιες.

Edited by Nexus
Link to comment
Share on other sites

Αν θες τη γνώμη μου Κώστα, πρέπει να την αλλάξεις. Τα αυτοκίνητα αυτά, με ενεργούς εγκεφάλους ακόμα και στον «ύπνο» που λέμε, θέλουν απαραίτητα και μόνιμα καλό, δυνατό και σταθερό ρεύμα. Μια μπαταρία 10 ετών ειναι σχεδόν απίθανο να το παρέχει.

 

 

Δημητρης 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η Varta 110ah που βάζει η αντιπροσωπεία έχει αρχική τιμή 178€ περίπου. Με τις όποιες εκπτώσεις βλέπω μου είχε βγει 136€ και γι' αυτό την είχα αλλάξει εκεί και όχι εκτός. Για κωδικό το τιμολόγιο γράφει 000915105DL.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σέ όλους σας

Μόλις μίλησα με Καρεντα Φαλήρου

Το τμήμα ανταλλακτικών μου είπε ότι η μπαταρία έχει 213€ , και για την έκπτωση με παρέπεμψε στον τεχνικό σύμβουλο

Αυτός , ενώ μου είπε ότι υπάρχει έκπτωση 35% , μου έδωσε τελική τιμή 186€ , ενώ κανονικά με 35% έκπτωση πρέπει να βγαίνει 138€

Προφανώς η διαφορά είναι για την εργασία

Όταν τον ρώτησα αν οι μπαταρίες εμπορίου είναι ίδιες με τις μπαταρίες της αντιπροσωπείας μου λέει ΟΧΙ

Γιατί η μπαταρία της αντιπροσωπείας έχει bar code , πού χρειάζεται να περαστεί στον εγκέφαλο

Εσείς τι λέτε?

Καί αναφέρομαι στην κωδικοποίηση

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχουν οι μπαταρίες από την Audi είναι ο λεγόμενος κωδικός BEM :

 

78542d1501278508-new-varta-battery-where

 

Αυτόν τον κωδικό χρειάζεσαι όταν προγραμματίζεις την νέα μπαταρία στον εγκέφαλο. Με την προϋπόθεση ότι δεν αλλάζεις τα χαρακτηριστικά της μπαταρίας, όπως τα Ah πχ, και πάρεις μια ακριβώς ίδια, μπορείς απλά να αλλάξεις το τελευταίο ψηφίο από τον κωδικό όταν κάνεις τον προγραμματισμό, και ο εγκέφαλος θα καταλάβει ότι έχεις αλλάξει μπαταρία. 

Οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια του εμπορίου, αλλά για τον προγραμματισμό θα κάνεις αυτό που έκανα και εγώ με την δικιά μου, θα αλλάξεις απλά το τελευταίο ψηφίο από τον κωδικό που έχει ήδη καταχωρημένο στον εγκέφαλο.

Αν αλλάξεις χαρακτηριστικά στην μπαταρία, τότε θα πρέπει να μάθεις τον νέο κωδικό BEM από την εταιρεία της μπαταρίας, αν δεν τον έχει είδη πάνω της η μπαταρία. Αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να μην φορτίζεται όπως πρέπει η νέα μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Νεκτάριε εννοείς το τελευταίο ψηφίο που θα εμφανιστεί στο laptop τού ηλεκτρολόγου , όταν μπει στο πρόγραμμα του αυτοκινήτου , καί τό πρόγραμμα διαβάσει/δεί την παλιά μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πριν 5 χρόνια που άλλαξα μπαταρία, πήρα μία του εμπορίου με 90 ευρώ και την έβαλα μόνος μου, χωρίς να δηλώσω τίποτα στον εγκέφαλο. Ακόμα με αυτή είμαι και όταν αλλάξω πάλι, το ίδιο θα ξανακάνω.  

Edited by Theodore Saba
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο προγραμματισμός της νέας μπαταρίας, είναι ο σωστός τρόπος αλλαγής μπαταρίας σε οποιοδήποτε αμάξι έχει εγκέφαλο που διαχειρίζεται την φόρτιση της μπαταρίας. Όλες οι αντιπροσωπείες το κάνουν ακολουθόντας τις επίσημες οδηγίες από το εργοστάσιο.Μέχρι και η Rosstech περιγράφει την διαδικασία εδώ http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Battery_Replacement

Επίσης πολύ χρήσιμο είναι και αυτό το βιντεάκι 

 

Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ, αν αλλαχθεί η παλιά μπαταρία ενώ είναι ενεργοποιημένο το energy saving, η νέα μπαταρία δεν θα φορτιστεί καν, κατι που συνέβει και σε εμένα και στο Κώστα αν δείτε τις προηγούμενες σελίδες. Σε αυτή την περίπτωση είναι αναγκαστική η κωδικοποίηση.

Ένας άλλος λόγος που πρέπει ο εγκέφαλος να δει ότι βάλαμε νέα μπαταρία, είναι γιατί το προφίλ φόρτισης που ακολουθεί, αλλάζει όσο παλαιώνει η μπαταρία. Δεν φορτίζει με τον ίδιο τρόπο το αμάξι μια μπαταρία 10ετών σε σχέση με μια καινούργια. Αν δεν γίνει η αλλαγή λοιπόν, το αμάξι θεωρεί ότι η μπαταρία που έχει μέσα είναι πλέον 9-10 χρόνων, αν μιλάμε για τα πρώτα b8, και την φορτίζει ανάλογα. Δεν σημαίνει ότι δεν θα δουλεύει, αλλά σίγουρα θα μειωθεί ο χρόνος διάρκειας της νέας μπαταρίας.

Όλα αυτά βέβαια με την προύπόθεση ότι βάζουμε πάλι ιδίων χαρακτηριστικών μπαταρία, γιατί αν αλλάξουμε την χωρητικότητα, χωρίς να το γνωρίζει αυτό ο εγκέφαλος, τότε τα πράγματα θα είναι ακόμη χειρότερα, γιατί η νέα θα ύπο/ύπερ φορτίζεται από το αμάξι.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ Νεκτάριε αυτό ειναι το σωστό. Αλλα τοις πράγματι στο δικό μου ειναι πάνω   6 χρονια τωρα και αλλαγή δεν είδα.

 

 

Δημητρης 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, ο σκοπός του ποστ μου δεν ήταν να αμφισβητήσω εσένα, τον Θοδωρή ή όποιον έχει αλλάξει την μπαταρία χωρίς να κάνει την αλλαγή στον εγκέφαλο. Πιστεύω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις, και ανάλογα με το πως/πόσο συχνά οδηγεί κάποιος το αμάξι, δεν θα διαπιστώσει κάτι στραβό με την μπαταρία. Απλά πιθανότατα να μην βγάλει τα 9 χρόνια που έχει του Jasonbourne πχ, και ίσως ανάλογα με το πως φορτίζει το αμάξι την μπαταρία να επηρεαστεί  ελάχιστα και η κατανάλωση.

Το θέμα είναι ότι υπάρχουν περιπτώσεις που η κωδικοποίηση είναι αναγκαία, γιατί πολύ απλά η νέα μπαταρία δεν θα φορτίζει, ή επίσης ανάλογα πάντα με την περίπτωση, σημαντική πτώση της ζωής μιας νέας μπαταρίας.

Αν για να γίνει ο προγραμματισμός χρειαζόταν κάποιος να πάει αντιπροσωπεία, και να δώσει ένα σεβαστό ποσό, τότε θα έλεγα ότι δεν είναι απαραίτητο να το κάνει. Από την στιγμή όμως που ο καθένας μπορεί να αλλάξει την μπαταρία σπίτι του, και με το Vcds να κάνει την ανάλογη ρύθμιση πανεύκολα, τότε δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην το κάνει.

Edited by Nexus
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.