Jump to content

Μπαταρία για Α4 Β8


Recommended Posts

  • Replies 236
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δημήτρη, ο σκοπός του ποστ μου δεν ήταν να αμφισβητήσω εσένα, τον Θοδωρή ή όποιον έχει αλλάξει την μπαταρία χωρίς να κάνει την αλλαγή στον εγκέφαλο. Πιστεύω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις, και ανάλογα με το πως/πόσο συχνά οδηγεί κάποιος το αμάξι, δεν θα διαπιστώσει κάτι στραβό με την μπαταρία. Απλά πιθανότατα να μην βγάλει τα 9 χρόνια που έχει του Jasonbourne πχ, και ίσως ανάλογα με το πως φορτίζει το αμάξι την μπαταρία να επηρεαστεί  ελάχιστα και η κατανάλωση.
Το θέμα είναι ότι υπάρχουν περιπτώσεις που η κωδικοποίηση είναι αναγκαία, γιατί πολύ απλά η νέα μπαταρία δεν θα φορτίζει, ή επίσης ανάλογα πάντα με την περίπτωση, σημαντική πτώση της ζωής μιας νέας μπαταρίας.
Αν για να γίνει ο προγραμματισμός χρειαζόταν κάποιος να πάει αντιπροσωπεία, και να δώσει ένα σεβαστό ποσό, τότε θα έλεγα ότι δεν είναι απαραίτητο να το κάνει. Από την στιγμή όμως που ο καθένας μπορεί να αλλάξει την μπαταρία σπίτι του, και με το Vcds να κάνει την ανάλογη ρύθμιση πανεύκολα, τότε δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην το κάνει.
Δεν ξέρω αν αυτό έχει σχέση με την "Δήλωση" της μπαταρίας στον εγκέφαλο στα Α4...Γενικά όμως θα πω πως καμμία μπαταρία του εμπορίου δεν θα βγάλει τα χρόνια ζωής μιας εργοστασιακής μπαταρίας....διαπιστωμένο κ από αυτοκίνητα που πέρασαν στην οικογένεια...κ από αυτοκίνητα πελατών μου!!!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε energy saving πρέπει υποχρεωτικά να δηλωθεί, δοκίμασα διάφορα από περιέργεια μήπως φτιάξει από μόνη της αλλά δεν, άρα αν ο εγκέφαλος χειρίζεται διαφορετικά κάθε μπαταρία ανάλογα τα Ah ή την παλαιότητά της πρέπει να δηλώνεται υποχρεωτικά όπως λέει ο Nexus.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αυτό έχει σχέση με την "Δήλωση" της μπαταρίας στον εγκέφαλο στα Α4...Γενικά όμως θα πω πως καμμία μπαταρία του εμπορίου δεν θα βγάλει τα χρόνια ζωής μιας εργοστασιακής μπαταρίας....διαπιστωμένο κ από αυτοκίνητα που πέρασαν στην οικογένεια...κ από αυτοκίνητα πελατών μου!!!!


Μπορεί να έτυχε και να είμαι η εξαίρεση, στα 2 χρόνια αλλαγή η εργοστασιακή varta και αντικατάσταση με Bosch σειρά S5 και η οποία άντεξε περίπου 5 έτη. Αλλάχτηκε με την ίδια. Και οι 2 δηλωμένες στον εγκέφαλο, και πλήρως και σωστά φορτισμένες και από οδήγηση καθημερινων πολλων χλμ σε εθνική και αττική οδό.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites



Μπορεί να έτυχε και να είμαι η εξαίρεση, στα 2 χρόνια αλλαγή η εργοστασιακή varta και αντικατάσταση με Bosch σειρά S5 και η οποία άντεξε περίπου 5 έτη. Αλλάχτηκε με την ίδια. Και οι 2 δηλωμένες στον εγκέφαλο, και πλήρως και σωστά φορτισμένες και από οδήγηση καθημερινων πολλων χλμ σε εθνική και αττική οδό.


Sent from my iPhone using Tapatalk
η εργοστασιακη μπαταρια μου αλαχτηκε στα 5.5 χρόνια κ αντικαταστάθηκε με μια Bosch s5 77ah η οποία κράτησε αλλά τόσά κ αντικαταστάθηκε παλι με μια ίδια...κ οι δύο περιπτώσεις περασαν μεγαλα διαστήματα ακινησίας ενωμένες στο αμαξι...οπότε είμαι ικανοποιημένος απ όσο κράτησαν...
Τι εννοείς δηλωμενες; υπάρχει η ίδια διαδικασία στα Α3 όπως κ στα Α4;;;
Link to comment
Share on other sites

Για την διαδικασία βήμα βήμα θα σε γελάσω. Σε Bosch αντιπρόσωπο που είχα πάει με το διαγνωστικό τους (όχι vcds) με την τοποθέτηση έκαναν και δήλωση ηλεκτρονικά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για την διαδικασία βήμα βήμα θα σε γελάσω. Σε Bosch αντιπρόσωπο που είχα πάει με το διαγνωστικό τους (όχι vcds) με την τοποθέτηση έκαναν και δήλωση ηλεκτρονικά


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στάθη ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω..
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, audidis είπε

 


Μπορεί να έτυχε και να είμαι η εξαίρεση, στα 2 χρόνια αλλαγή η εργοστασιακή varta και αντικατάσταση με Bosch σειρά S5 και η οποία άντεξε περίπου 5 έτη. Αλλάχτηκε με την ίδια. Και οι 2 δηλωμένες στον εγκέφαλο, και πλήρως και σωστά φορτισμένες και από οδήγηση καθημερινων πολλων χλμ σε εθνική και αττική οδό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δεν είσαι η εξαίρεση. Και σε εμένα η εργοστασιακή κράτησε μόνο 3 χρόνια και η aftermarket που έβαλα συμπλήρωσε 5 χρόνια και πάμε για 6

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στάθη ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω..

Τι να σου πω Βαγγέλη...σου λέω ότι συνέβη...δις...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Nexus said:

Δημήτρη, ο σκοπός του ποστ μου δεν ήταν να αμφισβητήσω εσένα, τον Θοδωρή ή όποιον έχει αλλάξει την μπαταρία χωρίς να κάνει την αλλαγή στον εγκέφαλο. Πιστεύω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις, και ανάλογα με το πως/πόσο συχνά οδηγεί κάποιος το αμάξι, δεν θα διαπιστώσει κάτι στραβό με την μπαταρία. Απλά πιθανότατα να μην βγάλει τα 9 χρόνια που έχει του Jasonbourne πχ, και ίσως ανάλογα με το πως φορτίζει το αμάξι την μπαταρία να επηρεαστεί  ελάχιστα και η κατανάλωση.

Το θέμα είναι ότι υπάρχουν περιπτώσεις που η κωδικοποίηση είναι αναγκαία, γιατί πολύ απλά η νέα μπαταρία δεν θα φορτίζει, ή επίσης ανάλογα πάντα με την περίπτωση, σημαντική πτώση της ζωής μιας νέας μπαταρίας.

Αν για να γίνει ο προγραμματισμός χρειαζόταν κάποιος να πάει αντιπροσωπεία, και να δώσει ένα σεβαστό ποσό, τότε θα έλεγα ότι δεν είναι απαραίτητο να το κάνει. Από την στιγμή όμως που ο καθένας μπορεί να αλλάξει την μπαταρία σπίτι του, και με το Vcds να κάνει την ανάλογη ρύθμιση πανεύκολα, τότε δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην το κάνει.

 

Μα φυσικά και να το κάνει! Απλώς εγώ δεν το έκανα, αυτό δεν σημαίνει οτι ειναι και σωστό! Όπως πολλά ακόμα που ως χρήστες δεν κάνουμε. Πχ στο δικό μου Β8 δεν εχω καθαρίσει ποτε καπάκι, αν και θα εχει κροκόδειλους και το γνωρίζω, απο τα δεκάδες που εχω καθαρίσει. 

 

 

Δημητρης 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

6 hours ago, Dimitris_Kon said:

στο δικό μου Β8 δεν εχω καθαρίσει ποτε καπάκι,

 

Τι????? ???

 

Αυτό δεν το περίμενα με τίποτε! Εσυ που έχεις κάνει φύλλο φτερό τον κινητήρα του B7???

 

Δεν το αγαπάς καθόλου το Β8 μου φαίνεται.

 

Πότε είπαμε θα γίνει ο επόμενος καθαρισμός?? Όχι τίποτε άλλο, αλλά θα έχω μαζέψει και εγώ τίποτε κροκόδειλους στο δικό μου...!

Edited by Nexus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κανονίσουμε σύντομα ένα καθαρισμό για Β8, να χώσω κάποιον να κάνει το δικό μου χαχαχ! Όποτε θα χώσω και σένα να δηλώσεις τη μπαταρία ?

 

 

Δημήτρης 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χθές τελικά άλλαξα την μπαταρία σε κατάστημα στη Γρ.Λαμπρακη στη Νίκαια

Bosch S5 110AH και 920 Αμπέρ εκκίνησης

Κόστος 130€

Την έβαλαν με πρωτότυπο τρόπο

Με αναμμένη τη μηχανή , έβγαλαν την παλιά καί καπάκι έβαλαν την καινούργια

Έσβησαν τη μηχανή καί ανοιγοκλεισαν τις πόρτες καί τά παράθυρα 2 φορές , με το κλειδί

Χωρίς χρήση κωδικοποίησης

Όλες οι ενδείξεις , ακόμη καί οι προορισμοί στο Navigation παρέμειναν άθικτες

Έκανα 10 χιλιόμετρα , καί ο δείκτης από τό 3 πήγε στο 10

Πιστεύω νά μήν έχω προβλήματα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, metero said:

δεν είναι πρωτότυπος τρόπος άμα δεν βαριέται κάποιος έτσι κάνει

Δηλ. τό έκαναν σωστά?

Εγώ πρώτη φορά το είδα με αυτόν τον τρόπο

Όσον αφορά την κωδικοποίηση , τί κάνω?

Θά βγεί κάποια ένδειξη?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα στο φόρουμ

 

Μόλις πήρα και εγω μια Bosch S5 77ah για το Α5 (χωρίς start stop). Δεν την εβαλα πανω ακόμα διότι αυτη που έχει (εργοστασιακή μαλλον , με ενδειξη οτι εχει μπει το '13) αν και δειχνει 10% στην οθόνη εδω και καιρο, αντεχει οπως δειχνει (μεχρι το τελικό μπαμ βεβαια).

Αλλα θα την αλλάξω συντομα.

 

Βεβαια τωρα έχασα την μπάλα λιγο με τις δηλώσεις κλπ που λέτε και τα energy save κλπ. Ιδεα δεν εχω αν εμενα έχει τετοιο πράγμα..

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

 

Εαν είναι πεσμένη η μπαταρία στο αυτοκίνητο , τι τάση πρέπει να δείχνει στο βολτομετρο ρε παιδιά; 

Το ρωτάω γιατί είπα να αλλάξω την μπαταρία σήμερα κ μετράω αυτή πάνω στο αμάξι στα 12.48 κ την καινούργια δίπλα μου στα 12.46. Ίδια τάση δηλαδή. Μήπως δεν είναι πεσμένη η μπαταρία μου και η ένδειξη μπροστά δείχνει κροκόδειλους; Δείχνει 10%. 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, DeadCanWalk said:

Καλημέρα. 

 

Εαν είναι πεσμένη η μπαταρία στο αυτοκίνητο , τι τάση πρέπει να δείχνει στο βολτομετρο ρε παιδιά; 

Το ρωτάω γιατί είπα να αλλάξω την μπαταρία σήμερα κ μετράω αυτή πάνω στο αμάξι στα 12.48 κ την καινούργια δίπλα μου στα 12.46. Ίδια τάση δηλαδή. Μήπως δεν είναι πεσμένη η μπαταρία μου και η ένδειξη μπροστά δείχνει κροκόδειλους; Δείχνει 10%. 

Σημασία έχει η ενδειξη της μπαταρίας όταν μιζαρεις.  Η παλιά μπαταρία που είναι ασθενής θα κάνει βυθιση τάσης όταν δίνει ρεύμα στη μίζα.  Για Κάνε πάλι μέτρηση σε μιζαρισμα και στις 2 να δουμε..

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το κοίταξα με το πολύμετρο στην μπαταρία που έχει πάνω , στο μιζαρισμα έκανε βύθιση έως 10,2 βολτ στιγμιαία και μετά ανέβηκε κ έφτασε στα 14 βολτ με την φόρτιση από το δυναμό. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ενώ η καινούρια στο μιζαρισμα πόσο βυθιζει;

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έβαλα πάνω την καινούργια. Το θέμα για την παλιά είναι νορμαλ τιμές αυτές ή όντως είναι στα τελευταία της; Αυτό ψάχνω. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, PanA4 said:

Με αναμμένη την ανάφλεξη αν βλέπεις κάτω από 12 είσαι για αλλαγή. 

 Με αναμμένο ignition χωρίς να βάλω μπροστά , εννοείς; Αυτό δεν το παρατήρησα 

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ η καινούρια μπαταρία συνδεδεμένη στο αμαξι και να μιζαρεις κανονικα

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, DeadCanWalk είπε

 Με αναμμένο ignition χωρίς να βάλω μπροστά , εννοείς; Αυτό δεν το παρατήρησα 

Ακριβώς. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.