Jump to content

Μπαταρία για Α4 Β8


Recommended Posts

21 hours ago, PanA4 said:

Ακριβώς. 

Έτσι μου δείχνει 12,14V. 

Μάλλον τσαμπα πήρα νέα μπαταρία. Αλλά ας την έχω μπακαπ γιατί κανείς δεν ξέρει ποτέ θα τα φτύσει αυτή.. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 236
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

12.7 πρέπει να δείχνει μια γεμάτη μπαταρία. Με 12.1 είσαι για αλλαγή. Κάτω από 12 μπορεί να πάθεις και ζημιά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Στις 26/11/2011 στις 10:48 ΠΜ, ChRiS82 είπε

Καλημέρα σε όλους τους συνφορουμίτες και κατόχους Α4 Β8.

 

Γνωρίζει κανείς κωδικό και τιμή για την συγκεκριμένη μπαταρία;

Τιμή που έχω από αντιπροσωπεία είναι 160€ (+50€ περαστικά και αναπρογραμματισμό

όπου ανέφεραν ότι θα χρειαστεί.)

 

Έχει κανείς καμιά καλύτερη πηγή μιλώντας πάντα για την ίδια μπαταρία

σε καλύτερη τιμή;

 

Με λίγα λόγια μου ζητάνε 210€ για αλλαγή μπαταρίας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Edited by ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΑΥΠΛΙΟ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα στην ομάδα.

 

Αποφάσισα εχθές να αλλάξω την μπαταρία στο αμάξι , μιας και τις τελευταίες μέρες το πρωί μίζαρε περισσότερη ώρα για να πάρει μπρος. Επιπλέον εδώ και πολύ καιρό μου βγάζει την ένδειξη χαμηλή μπαταρία , και χαμηλή στάθμη στην οθόνη.

 

Την αντικατάσταση την έκανα με μια Bosch S5 007 αν θυμάμαι καλά, και μάλιστα έκανα την αλλαγή της μπαταρίας ενώ έδινα ρεύμα στο αμάξι από άλλο αμάξι ώστε να μη χάσει καθόλου τάση κατά την αλλαγή.

 

Η μπαταρία μπήκε πάνω κανονικά, όλα δουλεύουν ΟΚ, δεν χάθηκαν μνήμες κλπ. Επιπλέον είπα με το VCDS να κάνω και την τυπική αλλαγή στο νούμερο της μπαταρίας και καλά΄να την δει σαν νέα μπαταρία το αμάξι , όπως λένε κάποια σαιτ.

 

Η παλιά μπαταρία που έβγαλα πάντως, στο ματάκι το χρώμα είναι πράσινο , που δείχνει ότι είναι ακόμα καλή πάντως, αν αυτό σημαίνει κάτι.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι σήμερα που κίνησα το αμάξι καμιά 30 χιλιόμετρα , εξακολουθεί στην οθόνη να δείχνει η στάθμη της μπαταρίας στα ελάχιστα , σαν να μην άλλαξε τίποτα και το πρωί πάλι να έχω το μήνυμα για χαμηλή μπαταρία.

 

Έχετε καμία ιδέα τι γίνεται? Θέλει πολύ χρόνο για να γίνει adapt η νέα μπαταρία ή έχω θέμα και πουθενά αλλού?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ακριβώς τα ίδια έκανε και μετά από μια μέρα έστρωσε.μου έβγαλε μερικές φορές "low battery.battery will be charged while driving"παρόλο που είχα αλλάξει την μπαταρία.μετα από μια βόλτα της μισής ώρας έστρωσε.εκανα και την διαδικασία με το vcds και όλα καλά.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από χθες πάντως που έχω κάνει 50-60κμ δεν έχει αλλάξει κάτι. Το πρωί βγάζει low battery.battery will be charged while driving και στην οθόνη 10%. 
 

εβαλα το διαγνωστικό πάνω και στο module 19 μέτρησα τα κελιά 18-19-20 που δείχνει την κατάσταση της μπαταρίας.
Βέβαια οι τιμες είναι μόλις είχα βάλει μπροστά το αμάξι το πρωί 
 

Group 018: Power Supply (Battery)
14.800 V Battery Voltage 
3.0 A Battery Current 
10.0°C Battery Temp. (Estimate)
11.0°C Battery Temp. (Ambience)

Group 019: Power Supply (Battery)
78.0 % Battery State of Charge (SOC)
10.0 % Battery State (as shown in MMI)
46.0 % Battery Aging (derived fr. Load)
109.0 % Battery Aging (derived fr. Output)

Group 020: Power Supply (Battery)
4.8 mOhm Internal Battery Resistance (actual)
3.8 mOhm Internal Battery Resistance (stan.)
0 Ah Battery Capacity (actual/available)
12.60 V Quiescent Voltage


το 14,8V βέβαια εν λειτουργία φαντάζομαι ότι είναι η τάση του alternator. 
πάντως δεν μπορώ να καταλάβω τι λάθος υπάρχει και τα κάνει αυτά. Η μπαταρία είναι και καινούργια απλά την είχα αποθηκευμένη κάνα 6μηνο πριν την βάλω πάνω. 

Η ένδειξη στην οθόνη δείχνει ότι θέλει πάντως και δεν ξέρω αν και πως θα αλλάξει. 

Edited by DeadCanWalk
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Στις 1/2/2020 στις 7:18 ΜΜ, DeadCanWalk είπε

Όχι διότι μου είπαν ότι αν δεν της βάλεις φορτίο πάνω να ενεργοποιηθεί δεν έχει θέμα. Δεν ξέρω αν ευσταθεί αυτό βέβαια. 

Έφτιαξε μόνη της τελικά.

Το σίγουρο είναι ότι δεν πήρε την κωδικοποίηση που έκανες, πρέπει να έχω γράψει ποιό πίσω ότι γίνεται και σε άλλο σημείο η κωδικοποίηση που την παίρνει με τα μαϊμού vcds.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα.

Η μίζα μου έχει γίνει κάπως αργή, οπότε ήρθε η ώρα για μπατάρια.

Θύμιστε μου σας παρακαλώ τι τύπο μπαταρίας παίρνει το 1.8 120Hp

 

Έχετε να προτείνετε κάποια; Σε ένα κατάστημα μου είπαν οτι οι BOSCH πλέον βγάζουν πολλά προβλήματα. Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα πρόπερσι  VARTA  από τον παρακάτω  και είναι πάντα εκεί για after sales support   ,  έχει ότι θέλεις και θα σου πει τις διαφορές,  δεν πουλάει μία μάρκα μόνο για να σου πει φούμαρα

 

https://automotobatteries.gr/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να πας να δει αν η μπαταρια ειναι ενταξει και να σου κανει μια επαναφωρτιση της μπαταριας 

δεν φωρτιζει  μονο με χιλιομετρα που κανεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.