Jump to content

αλλαγη ηχοσυστηματος αλλα το sub νεκρο


Recommended Posts

καλησπερα!

Πρωτη φορα γραφω στο forum...

Εχω το audi a3 1.6 8l και προσφατα εβγαλα το μαμα ηχοσυστημα που ειχε (απο γερμανια το πηρα το audi) και εβαλα με οθονη 7din kenwood. ολα καλα αλλα το εργοστασιακο subwoofer που ειχε μεσα (νομιζω bose) παιζει ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ... ουτε καν ακουγεται. δεν δινει ΚΑΝ την αισθηση οτι υπαρχει subwoofer (ειναι πισω στο πορτπαγκαζ στην αριστερη θεση).

Ξερει κανεις τι φταιει???

επισης η θοθνη οταν ειναι ανοιχτη μου κρυβει το κουμπι ALARM.... καμια λυση???

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

Πρωτη φορα γραφω στο forum...

Εχω το audi a3 1.6 8l και προσφατα εβγαλα το μαμα ηχοσυστημα που ειχε (απο γερμανια το πηρα το audi) και εβαλα με οθονη 7din kenwood. ολα καλα αλλα το εργοστασιακο subwoofer που ειχε μεσα (νομιζω bose) παιζει ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ... ουτε καν ακουγεται. δεν δινει ΚΑΝ την αισθηση οτι υπαρχει subwoofer (ειναι πισω στο πορτπαγκαζ στην αριστερη θεση).

Ξερει κανεις τι φταιει???

επισης η θοθνη οταν ειναι ανοιχτη μου κρυβει το κουμπι ALARM.... καμια λυση???

Ευχαριστω!

Σε αναλογη περιπτωση χρειαστηκε ενα κουτακι που παρεμβαλετε στην φυσα απο τα ηχεια για να παιξει το woofer κοστος 35-40ε αν θυμαμε καλα

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι το Subwoofer παιζει πολυ χαμηλα και οχι καθολου; Αν δεν παιζει καθολου, τοτε το πιθανοτερο ειναι να μην εχεις συνδεσει το καλωδιακι για να δωσεις σημα στον ενισχυτη να ανοιξει... Στο δικο μου ειχε καφε χρωμα... Αν εχεις Bose και εχεις συνδεμενο το καλωδιακι που λεω παραπανω αλλα παιζει χαμηλα, τοτε μαλλον ατυχησες γιατι το πιθανοτερο ειναι το νεο σου ηχοσυστημα να μην υποστηριζει το Bose συστημα ηχειων-ενισχυτη-woofer...

Link to comment
Share on other sites

οταν το εβαλα μου ειπαν και αγορασα αυτην την φυσα για το bose

Ναι την συνδεσαν σωστα?Γιατι δεν ειναι μονο να γινει παρεμβολη αναμεσα στις φυσες θελει να παρει και ρευμα...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υπαρχει αλλη φυσσα για bose και αλλη για το απλο συστημα ηχειων... Ειτε το μηχανημα σου υποστηριζει Bose ηχοσυστημα ειτε οχι... Πιθανον να εννοουσαν για καλωδιωση για Can Bus και απλη...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει γιατρικο?

μπορω δηλαδη να το ενεργοποοιησω?

Και επειδη ΠΟΤΕ δεν το ακουσα να παιζει... ξερει κανεις εαν ειναι καλο το subwoofer που εχει μεσα ή δεν κανει τιποτα!!??

Edited by lazlo
Link to comment
Share on other sites

Για το εαν μπορεις να ενεργοποιησεις το Bose δεν το ξερω... Ρωτα σε καποιον που ασχολειται με ηχοσυστηματα... Εγω που εχω το εργοστασιακο Subwoofer της Audi, παροτι δεν ειναι Bose, ειμαι ευχαριστημενος... Το Bose ειδικα πρεπει να ειναι υπερικανοποιητικο για καποιον που απλα του αρεσει να ακουει μουσικη και δεν εχει τρελες απαιτησεις...

Link to comment
Share on other sites

Για το εαν μπορεις να ενεργοποιησεις το Bose δεν το ξερω... Ρωτα σε καποιον που ασχολειται με ηχοσυστηματα... Εγω που εχω το εργοστασιακο Subwoofer της Audi, παροτι δεν ειναι Bose, ειμαι ευχαριστημενος... Το Bose ειδικα πρεπει να ειναι υπερικανοποιητικο για καποιον που απλα του αρεσει να ακουει μουσικη και δεν εχει τρελες απαιτησεις...

το bose σύστημα έχει άλλα ηχεία και άλλο ενισχυτή.

Το bose (στο 8Ρ βέβαια) είναι υπέρ-υπερ αρκετό (έχω bose ηχοσύστημα από το εργοστάσιο), εκτός αν κάποιος θέλει να γίνει το αμάξι του κινητό club (που γίνεται με το bose, απλώς ότι οι δίπλα σου δεν "ξεκουφαίνονται" από τα πρίμα και τα μπάσα ;) )

 

Το sub για να το ακούς μόνο του, αποκλείεται αφού ουσιαστικά είναι συνοδευτικό ηχείο.

 

Ένα απλό όμως τεστ μπορεί να σε πείσει για το αν δουλεύει ή όχι το sub: Βάζεις τέρμα μπάσα και πρίμα και μεσαία στο ελάχιστο. Βάζεις ένα τραγούδι με αρκετά-πολλά μπάσα, βάζεις το ηχοσύστημα να παίζει (όχι πολύ δυνατά) και πας και ακουμπάς την ταπετσαρία όπου από πίσω βρίσκεται το sub. Αν η ταπετσαρία δονείται, τότε το sub δουλεύει.

 

 

Σημειώνω ότι το sub είτε το bose είτε το απλό, δεν είναι κανα γομάρι, οπότε μην περιμένεις να το βάλεις τέρμα και να τρίζουν τα τζάμια στις πολυκατοικίες. (θολώνει το είδωλο στους καθρέφτες του αυτοκινήτου μου από την έντονη δόνηση των μπάσων :sSig_busted: )

Edited by Kavouras
Link to comment
Share on other sites

Καλα εννοειται οτι δεν ειναι κανα γομαρι το sub αλλα οταν παιζει κανα τραγουδι με καλο μπασο, εμενα επειδη το γουφερ ειναι στην εταζερα πανω, το πισω τζαμι τρεμει... :sHa_sarcasticlol:

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να περναω και να γινεται χαμος.... απλα μου αρεσει η ποιοτητα..... και θελω να ξερω αν το sub αυτο βγαζει μαλακο μπασο ή θελω ακουστικα βαρηκοοιας για να το ακουσω!???? :sFun_oldguy:

Στο αλλο βουβου εχω sub μεγαλο και τελικο αλλα το βαρεθηκα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα εκ των υστερων ηχεια και ενισχυτη της BOSE στο αμαξι μου. ΜΠορω να σου πω οτι το μπασο που βγαζει ειναι γεματο και απαλο, αλλα δυνατο. Οπως ειπε και ο Γιωργος, σε κομματια με ενταση το τζαμι πισω παιζει σαν τρελο

 

Μηπως το RCD που εβαλες εχει καποια ρυθμιση για το sub και δεν δινει σωστα εντολη;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το βλεπει καν γιατι η συνδεσμολογια του sub ειναι μαζι με τα ηχεια! και δεν γινεται ρυθμιση!

Link to comment
Share on other sites

ναι και το sub ΙΣΑΑΑΑΑ που ακουγεται!!

Βαζω καποιον να χτυπαει το καθισμα για να νιωθουμε το μπασο :sHa_sarcasticlol:

Link to comment
Share on other sites

ναι και το sub ΙΣΑΑΑΑΑ που ακουγεται!!

Βαζω καποιον να χτυπαει το καθισμα για να νιωθουμε το μπασο :sHa_sarcasticlol:

:new_lol:

Link to comment
Share on other sites

μηπως θελει ανειγμα απο τον ενησχητη η απο τις ριθμησης της οθονης

Link to comment
Share on other sites

Η οθονη δεν το βλεπει το sub και ο ενισχυτης απο οτι βλεπω δεν εχει ρυθμιση.

 

 

λιγο απιθανο μου φενεται να μην εχει ριθμιση μπασου ο ενησχητης.

εκει που κουμπονουν τα καλοδια εχει κατι μικρα βιδακια καποιο απο αυτα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Η οθονη δεν το βλεπει το sub και ο ενισχυτης απο οτι βλεπω δεν εχει ρυθμιση.

Το consert (στα 8Ρ βέβαια) έχει μπάσα και πρίμα και ανάλογα που έχεις τα μπάσα, αποφασίζει ο ενισχυτής πόσο θα "παίξει" (διεγερθεί για την ακρίβεια) το sub. Δεν υπάρχει δηλαδή ξεχωριστή ρύθμιση για το sub...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το ιδιο θεμα και τελικα ενα λευκο καλωδιακι ειναι το rev του ενισχυτη για το sub και τα αλλα δυο ηχεια στο πισω μερος του αμαξιου! Απλα κανεις συνδεση στην εξοδο του ενισχυτη της πηγης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

στο δικο μου τυχαινει και εχει το ιδιο λοιπον εκανα το εξις εκοψα τι φησα τοθ αυτοκινητου παρεμβαλα ενα rsa το εβαλα στην εξοδο τις kenwood bas out kai to σαμπακι τα σπαει...

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου τυχαινει και εχει το ιδιο λοιπον εκανα το εξις εκοψα τι φησα τοθ αυτοκινητου παρεμβαλα ενα rsa το εβαλα στην εξοδο τις kenwood bas out kai to σαμπακι τα σπαει...

come again?? Δεν καταλαβα τιποτα!

Καντο μου λιανα!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλησπερα και παλι μετα απο τοσα χρονια.

Λογο οτι το Audi το ειχα δωσει στον αδερφο μου το παρατησα το θεμα με το SUB.

Απο σημερα το ξαναπηρα στα χερια μου καθως αγορασε καινουργιο Audi και επειδη το μοντελο αυτο μου αρεσει το κρατησα εγω ξανα.

Σας πειραζει να ξανανοιξουμε το θεμα?

 

το sub οσο και να το παλεψα παλι ισα που ακουγεται εως και καθολου.

 

Νεες ερωτησεις......

Μπορω να βαλω στο θεση του παλιου στερεοφωνικου που ηταν 1DIN οθονη 2DIN android? 

εχω δει πολλα βιντεο με το πως μπαινει αλλα θελει πολυ χειρουργειο και δεν μπορω.... υπαρχει ετοιμη βαση? εαν οχι το αλλο μπορω να κανω? 

H  οθονη που εχω ειναι 1DIN ανοιγομενη καθως μου κρυβει το κουμπι alarm θελω να την βγαλω.

Υπαρχει κανενα link με διαφορες οδηγιες και για το sub?>

Ευχαριστω

Edited by lazlo
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, lazlo said:

Καλησπερα και παλι μετα απο τοσα χρονια.

Λογο οτι το Audi το ειχα δωσει στον αδερφο μου το παρατησα το θεμα με το SUB.

Απο σημερα το ξαναπηρα στα χερια μου καθως αγορασε καινουργιο Audi και επειδη το μοντελο αυτο μου αρεσει το κρατησα εγω ξανα.

Σας πειραζει να ξανανοιξουμε το θεμα?

 

το sub οσο και να το παλεψα παλι ισα που ακουγεται εως και καθολου.

 

Νεες ερωτησεις......

Μπορω να βαλω στο θεση του παλιου στερεοφωνικου που ηταν 1DIN οθονη 2DIN android? 

εχω δει πολλα βιντεο με το πως μπαινει αλλα θελει πολυ χειρουργειο και δεν μπορω.... υπαρχει ετοιμη βαση? εαν οχι το αλλο μπορω να κανω? 

H  οθονη που εχω ειναι 1DIN ανοιγομενη καθως μου κρυβει το κουμπι alarm θελω να την βγαλω.

Υπαρχει κανενα link με διαφορες οδηγιες και για το sub?>

Ευχαριστω

Μπορείς να βάλεις 2din αλλά θα πρέπει να μετατρέψεις το ταμπλό σου σε 2din. Δεν είναι εύκολη διαδικασία. Δεν υπάρχει έτοιμη βάση. Πρέπει να γίνει στο δικό σου αμάξι κομμάτι προς κομμάτι. (κουμπιά, χειριστήρια κλιματισμού, εσωτερική βάση ώστε να κουμπώσει το 2din). Συγνώμη που το λέω ωμά, αλλά θεωρώ ότι πρέπει να είμαστε ρεαλιστές και όχι να μπεις σε έξοδα και ταλαιπωρία χωρίς να είσαι συνειδητοποιημένος για το τι πας να κάνεις.

Τρελά δύσκολο δεν είναι. Απλά δεν υπάρχει κάτι σε "plug and play" (το αγοράζεις, το κουμπώνεις, τελειώσες. ήταν τόσο απλό κτλ)

 

Για το θέμα του sub, παίζει να έχει απλά....να έχει καεί αυτό το πλακετάκι που έχει της προενίσχυσης (αν το λέω καλά) και γι' αυτό ίσα που να ακούγεται. Μπορεί να φταίει το πηνίο του και να μην μπορεί να παράγει τον ήχο που πρέπει (γι' αυτό παίζει αχνά). Μπορεί να μην παίρνει απλά σήμα καλό και άρα όσο κι αν το ενισχύσει κάποιος, πάλι το σήμα είναι αχνό και γι' αυτό δεν ακούγεται...

Κατά τη γνώμη μου: Θέλει έλεγχο από ηλεκτρολόγο ή σε άνθρωπο που ξέρει από ήχο για να σε βοηθήσει (θα προτιμούσα ηλεκτρολόγο αν έπρεπε να διαλέξω).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.