Jump to content

A4 B8 1.8 tfsi (from 120ps to 380ps)


Recommended Posts

Το ομορφότερο λευκό Α4 ! Μπράβο ρε φίλε, όλες οι αλλαγές που έχεις κάνει το έχουν απογειώσει. Να το χαίρεσαι  :sHa_thumbgoodjob:  !

 

Ευχαριστώ φιλαράκι.

Ξέχασα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στο μέλος Xenogeorge που ανέλαβε όλη την επιχείρηση σποιλερ καθώς και για τη σημερινή παρέα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο γύρισα από δυναμομετρηση.

Στις 5600 rpm υπάρχει ένα θεματακι με κλείσιμο πεταλούδας. Κατά πάσα πιθανότητα ξεπέρασε τα όρια πίεσης λόγω φορτίου. IMG_20180509_185745.jpg IMG_20180509_175054.jpg

Πόση πιεση σήκωσε πια; :-)
Link to comment
Share on other sites

ομορφες καμπυλες που θα πηγαιναν πολυ ψηλοτερα χωρις το κλεισιμο της πεταλουδας

 

τι πληρωνουμε εκει για δυναμομετρηση?

πεντακαθαροι οι τυποι μπραβο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ομορφες καμπυλες που θα πηγαιναν πολυ ψηλοτερα χωρις το κλεισιμο της πεταλουδας

 

τι πληρωνουμε εκει για δυναμομετρηση?

πεντακαθαροι οι τυποι μπραβο

Σε ευχαριστώ Νασο. Το κόστος της δυναμομετρησης είναι 50 €.
Link to comment
Share on other sites

ομορφες καμπυλες που θα πηγαιναν πολυ ψηλοτερα χωρις το κλεισιμο της πεταλουδας

 

τι πληρωνουμε εκει για δυναμομετρηση?

πεντακαθαροι οι τυποι μπραβο

ε... είναι και νέο μαγαζί/dyno από όσο ξέρω... οπότε λογικό :)

 

 

Παναγιώτη (PanA4),

μετράει και τετρακίνητα αυτο?

Link to comment
Share on other sites

ε... είναι και νέο μαγαζί/dyno από όσο ξέρω... οπότε λογικό :)

 

 

Παναγιώτη (PanA4),

μετράει και τετρακίνητα αυτο?

Δεν το γνωρίζω Γιώργο. Με ένα τηλεφώνημα όλα λύνονται.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω Γιώργο. Με ένα τηλεφώνημα όλα λύνονται.

είδα πίσω ράουλα στη φωτο, γι αυτό ρώτησα μπας και... :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω maha είναι το δυναμομετρο; Λογικά για να έχει πίσω ραουλα θα μετράει και τετρακίνητα!;; Επίσης Παναγιώτη δεν σου έδεσε το αμάξι;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω maha είναι το δυναμομετρο; Λογικά για να έχει πίσω ραουλα θα μετράει και τετρακίνητα!;; Επίσης Παναγιώτη δεν σου έδεσε το αμάξι;

Συμφωνώ μαζί σας για τα πίσω ραουλα.

Εννοείται ότι το έδεσε το αμάξι.

Απλώς η φωτογραφία είναι τραβηγμένη πριν.

Link to comment
Share on other sites

Πανούλη όλα καλά και ωραία, αλλά...................ρε παιδιά θα δούμε κανένα 18άρι με Κ04 που να μην κλείνει πεταλούδα πάνω από 5600-6000 στροφές;.........Συγνώμη ειλικρινά δεν θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα αλλά είναι τώρα κάμποσος καιρός που έχει περάσει και προσωπικά εδώ μέσα φαίνεται το κλείσιμο πεταλούδας να έχει γίνει επιδημιά στα 18άρια..........

 

και πάλι παιδια δεν θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα....... αλλά είναι κρίμα να έχουμε ρίξει ένα σκασμό λεφτά και να μην μπορούμε να στρώσουμε ένα πράγμα...............

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πανούλη όλα καλά και ωραία, αλλά...................ρε παιδιά θα δούμε κανένα 18άρι με Κ04 που να μην κλείνει πεταλούδα πάνω από 5600-6000 στροφές;.........Συγνώμη ειλικρινά δεν θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα αλλά είναι τώρα κάμποσος καιρός που έχει περάσει και προσωπικά εδώ μέσα φαίνεται το κλείσιμο πεταλούδας να έχει γίνει επιδημιά στα 18άρια..........

 

και πάλι παιδια δεν θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα....... αλλά είναι κρίμα να έχουμε ρίξει ένα σκασμό λεφτά και να μην μπορούμε να στρώσουμε ένα πράγμα...............

Έχεις το ίδιο θέμα;
Link to comment
Share on other sites

Εχετε δοκιμασει με λιγοτερο επιθετικες ρυθμισεις να δειτε τι γινεται?

 

Εννοω αν φταιει οτι κατι δουλευει τερμα και δεν φτανει, το προβλημα θα λυθει αμεσως. πχ οριακη τροφοδοσια

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είναι κάτι τελείως διαφορετικό στην δική σας περίπτωση (λόγω tfsi) αλλά το ίδιο θέμα είχα κι εγώ στο δικό μου 20ντ... Είχα aftermarket αντλία παροχής 320λιτρα και 550 μπεκ αλλά στις 6200 με πίεση 1.4 τερματιζαν τα μπεκ και έκλεινε πεταλουδα. Μετά από πολλές τροποποιήσεις, ψάξιμο σε ξένα forum κλπ κατεληξα ότι τελικά έφταιγε το σχήμα του ρεζερβουάρ στα fwd (δεν είχα μόνο εγώ το θέμα) και το καλαθάκι του καυσίμου. Πλέον με άλλο ρεζερβουάρ λόγω quattro, δεν έχω ούτε κοψίματα από πεταλούδα ούτε τπτ και στην κυριολεξία έχω κερδίσει μια κολώνα σε σχέση με πριν (πάρα το βάρος του quattro), δοκιμασμένο με το ίδιο αμάξι.. Γνώμη μου είναι να δείτε τον ψεκασμό των μπεκ μήπως είναι οριακη η τροφοδοσία και στο κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μετρήσει εκεί τον Μάρτιο μετράει και 4 κινητά. Ο Φωτεινελης πλέον συνεργάζεται με τον Πέτροπουλο και το κόστος για μισή ώρα ήταν αρκετά παραπάνω από 50€.

 

@panA4 Συγχαρητήρια για το αποτέλεσμα και για τις καθαρές γραμμές ;)

 

Sent from my TA-1021 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πανούλη όλα καλά και ωραία, αλλά...................ρε παιδιά θα δούμε κανένα 18άρι με Κ04 που να μην κλείνει πεταλούδα πάνω από 5600-6000 στροφές;.........Συγνώμη ειλικρινά δεν θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα αλλά είναι τώρα κάμποσος καιρός που έχει περάσει και προσωπικά εδώ μέσα φαίνεται το κλείσιμο πεταλούδας να έχει γίνει επιδημιά στα 18άρια..........

 

και πάλι παιδια δεν θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα....... αλλά είναι κρίμα να έχουμε ρίξει ένα σκασμό λεφτά και να μην μπορούμε να στρώσουμε ένα πράγμα...............

Εγώ δεν σου κάνω;

 

Sent from my TA-1021 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θες την αληθεια; προσωπικα οχι....δεν ζηταω αποδείξεις για τιποτα......Αλλά δύο αμάξια που έβγαλαν δυναμομετρο είχαν παρομοιο θέμα......ξερετε τι σεταπ εχω, δεν γράφω με καμία μεροληψία αλλά προσωπικά η μόνη φορά που είδα να κλείνει πεταλούδα στο δικό μου και να πάω με κούφια πίεση 1.7-1.8 κόφτη ήταν με το Apr που προς τιμήν τους το αναγνώρισαν και μου πέρασαν ξανά το ΟΕΜ. Ζητούμενη και πραγματική πιεση χάος.........Ε κάποια στιγμή 5 χρόνια μετά από τα πρώτα σεταπ Κ04 αυτά πρέπει να μην υπάρχουν σαν προβλήματα έτσι απλά...... Γιατί τα λεφτά είναι δικά μας... τα δουλεύουμε..... Και από κάπου θα μας λείψουν......δεν νοείται πλέον να πας σφυρί στα 340 και να κλείνει πεταλούδα..... Δεν γίνεται πως να το κάνουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Θες την αληθεια; προσωπικα οχι....δεν ζηταω αποδείξεις για τιποτα......Αλλά δύο αμάξια που έβγαλαν δυναμομετρο είχαν παρομοιο θέμα......ξερετε τι σεταπ εχω, δεν γράφω με καμία μεροληψία αλλά προσωπικά η μόνη φορά που είδα να κλείνει πεταλούδα στο δικό μου και να πάω με κούφια πίεση 1.7-1.8 κόφτη ήταν με το Apr που προς τιμήν τους το αναγνώρισαν και μου πέρασαν ξανά το ΟΕΜ. Ζητούμενη και πραγματική πιεση χάος.........Ε κάποια στιγμή 5 χρόνια μετά από τα πρώτα σεταπ Κ04 αυτά πρέπει να μην υπάρχουν σαν προβλήματα έτσι απλά...... Γιατί τα λεφτά είναι δικά μας... τα δουλεύουμε..... Και από κάπου θα μας λείψουν......δεν νοείται πλέον να πας σφυρί στα 340 και να κλείνει πεταλούδα..... Δεν γίνεται πως να το κάνουμε.....

Το αν κλείνει η πεταλούδα ή όχι στη περίπτωση του Πάνου μπορεί να το δει στο δρόμο με vcds αρχικά. Δεύτερον η ζητούμενη είναι πάντα 1.55 στα 18αρια (μιλάω για εργοστάσιακο μαπ) οπότε το πρόγραμμα θα κόβει μόνο αν χρησιμοποιεί τον μαπ για έλεγχο πίεσης.

Δεν ξέρω για ποιο σφυρί μιλάμε με 340 που να κλείνει πεταλούδα έχω χάσει και επεισόδια.. Το δικο σου λες;

Πάντως εγώ και πολλοί άλλοι δεν είχαμε τέτοιο πρόβλημα με ίδιο σεταπ και ίδιο πρόγραμμα για αυτό και η απάντηση μου με ότι σημαίνει η δεν σημαίνει. Άσε που το δυναμομετρο είναι κουκουρούκου μεταξύ μας και σε καμία περίπτωση δεν θα αναπαριστησει με ακρίβεια συνθήκες δρόμου.

 

Sent from my TA-1021 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθούμε τώρα με λιγότερο φορτίο στο δυναμομετρο και θα σηκώνει παραπάνω πίεση;

Σφυρί δεν είμαι το ξέρετε.......

Εάν δεν έχετε καλώς αλλά εδώ τα παιδιά που βάλανε δυναμομετρησεις υπάρχει θέμα. Λυπάμαι αλλά όλοι κρινόμαστε εκ του αποτελέσματος.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Θα τρελαθούμε τώρα με λιγότερο φορτίο στο δυναμομετρο και θα σηκώνει παραπάνω πίεση;

Σφυρί δεν είμαι το ξέρετε.......

Εάν δεν έχετε καλώς αλλά εδώ τα παιδιά που βάλανε δυναμομετρησεις υπάρχει θέμα. Λυπάμαι αλλά όλοι κρινόμαστε εκ του αποτελέσματος.

Στο ίδιο δυναμομετρο μέτρησα τον Μάρτιο.. Πεταλούδα δεν μου έκοψε.. αλλά και πάλι το δυναμομετρο θα εμπιστευτείς που σε ξεπεταει στο 15λεπτο η στον δρόμο με καλώδιο;

Συμπέρασμα εκεί θα βγει κατά την γνώμη μου.

 

Sent from my TA-1021 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα που δεν κόβει με 1.35 κόφτη και στον δρόμο έχω 1.45+ με 5η τι δεν φταίει δηλ.; και είδατε τι έβγαλε με μπεκ από 2.0 gti......51 κιλά και 369 βρασμένο στα ράουλα........... γι' αυτό τρελαίνομαι..... Γιατί τα λεφτά τα δίνετε εσείς.... Τώρα άμα σας περισσεύουν... μου περισσεύει κι εμένα και σταματάω εδώ.......

 

Φωνάζω γιατί πιστεύω πως γι' οποιο αμάξι και να μιλάμε δε νοείται να υπάρχει πλέον τέτοια κατάσταση στο σεταπ αυτό.

Edited by Dikonou
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα που δεν κόβει με 1.35 κόφτη και στον δρόμο έχω 1.45+ με 5η τι δεν φταίει δηλ.; και είδατε τι έβγαλε με μπεκ από 2.0 gti......51 κιλά και 369 βρασμένο στα ράουλα........... γι' αυτό τρελαίνομαι..... Γιατί τα λεφτά τα δίνετε εσείς.... Τώρα άμα σας περισσεύουν... μου περισσεύει κι εμένα και σταματάω εδώ.......

 

Φωνάζω γιατί πιστεύω πως γι' οποιο αμάξι και να μιλάμε δε νοείται να υπάρχει πλέον τέτοια κατάσταση στο σεταπ αυτό.

Μου θύμισες διάλογο πριν καμιά 5αρα χρόνια που λέγανε ότι για τα μις φταίει το πρόγραμμα χαχα

Δεν ξέρω Δημήτρη εγώ θα το έβλεπα στον δρόμο το αμάξι. Ουτε θέλω να λέω πράγματα που δεν έχω στοιχεία. Μηχανικός δεν είμαι ούτε έξυπνος το παίζω προφανώς.. Το Dyno το συγκεκριμένο δεν θα το λαμβανα υπόψη σαν στοιχείο ειδικά από τη στιγμή που στον δρόμο είπε ο Πάνος ότι δεν παρατηρεί και κάτι. Και εύχομαι να βγω και σωστός ;)

 

 

Sent from my TA-1021 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θες την αληθεια; προσωπικα οχι....δεν ζηταω αποδείξεις για τιποτα......Αλλά δύο αμάξια που έβγαλαν δυναμομετρο είχαν παρομοιο θέμα. ...

Ο δεύτερος ποιος ειναι;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.