Jump to content

Χορηγοί

Περισσότερα

Συνάντηση Audi Α3/S3/RS3 - Ark

Δείτε τις εντυπώσεις & φωτογραφίες απο την συνάντηση.
Εντυπώσεις

Συνάντηση Audi A4 S4 RS4 - Terra Petra

Δείτε τις εντυπώσεις φωτογραφίες και σχόλια απο την εκδήλωση
Περισσότερα

Συνάντηση Κλασικών Γερμανικών Αυτοκινήτων

Το AUDI SPORT CLUB στην 2η Συνάντηση Γερμανικών Κλασικών Οχημάτων.
Περισσότερα

Συνάντηση Αudi Sport Club - Apolis Πετρούπολη

Περισσότερα
Πολιτική προστασίας απορρήτου Read more... ×
PanA4

A4 B8 1.8 tfsi (from 120ps to 380ps)

Recommended Posts

Καλοκαιρινό upgrade! 

• Like 1

Καλοκαιρινό upgrade! 
Μεγεια φιλαράκι :)

Sent from my TA-1021 using Tapatalk

• Thanks 1

Αναβάθμιση μπροστινών φρένων. Ο δίσκος παρέμεινε 345 x 30 σε διαστάσεις και οι δαγκάνες από S5 αντικαταστάθηκαν από τετραπιστονες από Q5, κατασκευής Brembo. IMG_20180917_175329.thumb.jpg.e7401667bc74bc2050fdf35016d14d5a.jpgIMG_20180917_213405_457.thumb.jpg.848d4423414765d8d1ed17af4ae0a25a.jpgIMG_20180917_213405_459.jpg.d7e0d8f5c7b24bf39672aab3a1230c0a.jpg

• Like 7

Είναι από το 8R και στα μοντέλα 2010+.

Καλήμερα! 

Δίπλα σε μαμά S3 τι μπορώ να κάνω θεωρητικά; Κ04 με wg Forge. 

1.95 over, 1.8 σταθερή και 1.5 κόφτη.

Θέλω την γνώμη σας. 

2 hours ago, PanA4 said:

Καλήμερα! 

Θέλω την γνώμη σας. 

Πάνο, εξαρτώνται πολλά.... 
Πόσα κιλά είναι το α4 σου? το έχεις μετρήσει?

Το S3 είναι κάπου στα 1680kg με φουλ ντεπόζιτο αν θυμάμαι καλά.

edit: τι εννοείς μαμά S3? Εργοστασιακό? Ούτε πρόγραμμα? Σίγουρα θα βάλει κυάλια το S3.... 265ps έναντι 350+ που είσαι εσύ.....

Edited by Kavouras

Είναι μακρύ το Α4 Γιώργο και δεν ξεκινά τάπα λόγω εμπρόσθιας κίνησης, ενώ το S3 είναι κοντό και τετρακίνητο και ξεκινάει πολύ δυνατά. Τα νούμερα δεν απεικονίζουν πάντα την πραγματικότητα.

Δημήτρης

Αν αναφέρεσαι Παναγιώτη σε εντελώς μαμά s3, θεωρω ότι από στάση θα κάνει πέταγμα και μετά θα τον μαζέψεις πριν τα 400 μέτρα... Ρολ δεν πιστεύω οτι θα υπάρχει επαφή... 

Άνοιγμα με 4η ήταν. Είχε την τάση να φύγει ελαφρώς. 

Όταν του είπα αποκλείεται να είσαι μαμά μου απάντησε "μια εισαγωγή μόνο", ενώ η εξάτμιση και ο ήχος της αλλά μου έλεγαν. 

Μάλλον μαζεύτηκαν ποντικοί στα μέρη μου. 

• Like 1

πανο εχεις παντα στο μυαλο σου οτι πολλα δεν λενε

αν τα πατηματα σου τα κανεις απο ''επιστημονικο'' ενδιαφερον και οχι ''αθλητικο'' τοτε σου προτεινω   να διαλεγεις αυτους που εμπιστευεσαι  οτι θα ειναι ειλικρινεις για το σεταπ τους

παταμε μαζι αν θελεις... μαμα σ4 265 αλογα  1750 κιλα

• Like 2
  • Haha 2

Καλήμερα! 
Θέλω την γνώμη σας. 
Αυτό είναι ο ορισμός της ΜΗ σταθερής πίεσης!

πανο εχεις παντα στο μυαλο σου οτι πολλα δεν λενε
αν τα πατηματα σου τα κανεις απο ''επιστημονικο'' ενδιαφερον και οχι ''αθλητικο'' τοτε σου προτεινω   να διαλεγεις αυτους που εμπιστευεσαι  οτι θα ειναι ειλικρινεις για το σεταπ τους
παταμε μαζι αν θελεις... μαμα σ4 265 αλογα  1750 κιλα
Επίσης να αναφέρεις και τα καινούρια σου λάστιχα 355/20/18 εμπρός πισω

Είναι μακρύ το Α4 Γιώργο και δεν ξεκινά τάπα λόγω εμπρόσθιας κίνησης, ενώ το S3 είναι κοντό και τετρακίνητο και ξεκινάει πολύ δυνατά. Τα νούμερα δεν απεικονίζουν πάντα την πραγματικότητα.

Δημήτρης
Γνώμη σου πάντα, μην το ξεχνάς!
  • Like 1
  • Haha 2

Όταν του είπα αποκλείεται να είσαι μαμά μου απάντησε "μια εισαγωγή μόνο", ενώ η εξάτμιση και ο ήχος της αλλά μου έλεγαν. 
Πάνο...το κιβώτιο κ μόνο κάνει μεγάλη διαφορά...δοκιμασμενο αυτο που σου λεω σε πατημα με β8 με παραπλησιο setup...βάση αυτών που γραφεις παραπανω πιστεύω ότι αυτός που πάτησες ήταν Φ.Π.Ε.
  • Like 1

46 λεπτά πριν, Van.Leb είπε
6 ώρες πριν, PanA4 είπε

Πάνο...το κιβώτιο κ μόνο κάνει μεγάλη διαφορά...δοκιμασμενο αυτο που σου λεω σε πατημα με β8 με παραπλησιο setup...βάση αυτών που γραφεις παραπανω πιστεύω ότι αυτός που πάτησες ήταν Φ.Π.Ε.

Έτσι πιστεύω κι εγώ. 

• Like 1

Πανο αν ήταν μαμά το S3 σε άνοιγμα 4ης θα αναρωτιόσουν αν πάταγε..... δεν θα είχατε καμιά επαφή.. ήταν Φ.Π.Ε. Είναι της μόδας να δηλώνει ο άλλος ότι να ναι... είναι κάποιου είδους μαγκιά.. Εγω επειδή έχω τύχει σε παρόμοια φάση ''ήμουν κ03 με πρόγραμμα εξάτμιση''.. και άσε αυτόν να ψάχνεται χαχαχα

• Like 1
  • Haha 1

Μάλλον τον ενόχλησε το 1.8 T που έχω ακόμα πίσω!!! 😎

• Like 2
  • Haha 1

22 hours ago, xristoskor said:

Πανο αν ήταν μαμά το S3 σε άνοιγμα 4ης θα αναρωτιόσουν αν πάταγε..... δεν θα είχατε καμιά επαφή.. ήταν Φ.Π.Ε. Είναι της μόδας να δηλώνει ο άλλος ότι να ναι... είναι κάποιου είδους μαγκιά.. Εγω επειδή έχω τύχει σε παρόμοια φάση ''ήμουν κ03 με πρόγραμμα εξάτμιση''.. και άσε αυτόν να ψάχνεται χαχαχα

Προσωπικά απεχθάνομαι τους εξυπνάκηδες που ξέρουν την απάντηση επειδή "άκουσαν" την εξάτμιση, τη σκάστρα κτλ ("είδες πως ακούστηκε η σκάστρα? δουλεύει στάνταρ 1,8 με 1,9bar" ή "έτσι όπως ακούγεται, το κόβω για Χ άλογα"). Οπότε όταν το τραβάει το δούλεμα ο άλλος, δεν υπάρχει περιπτωση να μην τον αρχίσω στο δούλεμα.

Πάνο, θα τα γράψω στο "φιλικά ανοίγματα" για να μην χαλάσω το topic σου.

On 12/14/2018 at 3:43 PM, Kavouras said:

Προσωπικά απεχθάνομαι τους εξυπνάκηδες που ξέρουν την απάντηση επειδή "άκουσαν" την εξάτμιση, τη σκάστρα κτλ ("είδες πως ακούστηκε η σκάστρα? δουλεύει στάνταρ 1,8 με 1,9bar" ή "έτσι όπως ακούγεται, το κόβω για Χ άλογα"). Οπότε όταν το τραβάει το δούλεμα ο άλλος, δεν υπάρχει περιπτωση να μην τον αρχίσω στο δούλεμα.

Πάνο, θα τα γράψω στο "φιλικά ανοίγματα" για να μην χαλάσω το topic σου.

Συμφωνώ απόλυτα φίλε!!

• Like 1

On 12/12/2018 at 8:25 AM, PanA4 said:

Καλήμερα! 

Θέλω την γνώμη σας. 

Απο ρολλ 2ες και 50 με 60 θα σου κάνει ένα  αμάξι περίπου στο πάτα και μετά πιστεύω θα μαζέψεις σιγά σιγά..........μαμα S3 έτσι; 🤣

Εάν με 4η είχε τάση να φεύγει!!! θα πρέπει να ήταν λίγο πιο πανω από την δική σου δύναμη στο μοτέρ....άρα δεν μιλάμε μόνο για ΦΠΕ αλλά σκασμένο Κ04........μάλλον αυτού θα του κακοφάνηκε που δεν σου άνοιγε πιο εύκολα΄να ξέρεις!!!!

Edited by Dikonou
  • Like 1

Απο ρολλ 2ες και 50 με 60 θα σου κάνει ένα  αμάξι περίπου στο πάτα και μετά πιστεύω θα μαζέψεις σιγά σιγά..........μαμα S3 έτσι; 
Εάν με 4η είχε τάση να φεύγει!!! θα πρέπει να ήταν λίγο πιο πανω από την δική σου δύναμη στο μοτέρ....άρα δεν μιλάμε μόνο για ΦΠΕ αλλά σκασμένο Κ04........μάλλον αυτού θα του κακοφάνηκε που δεν σου άνοιγε πιο εύκολα΄να ξέρεις!!!!

Όχι...Ούτε καν...
είχα ανοίξει με κ04 Α4β8 2λιτρο σφυριλατο κιόλας...Δεν υπήρχε επαφή...σε κάθε ταχύτητα του έκανα από 1 αμάξι...
  • Like 2

Κι εγώ εχθές άνοιξα με S3 Κ04 και μεθ.

Στο πάτα με 2η μου έκανε 1 αμάξι και μετά μάζευα......4ηκοφτη ήμουν ένα μπροστά......φλατ αυτό και κουλομαριας εγώ με το κωλοσασμαν 2 φορές να μην πάει αλλαγή 2η-3η ....

Να μην πω τι άλογα δήλωνε καλύτερα..........

Edited by Dikonou
  • Like 1

1 ώρα πριν, Dikonou είπε

Στο πάτα με 2η μου έκανε 1 αμάξι και μετά μάζευα......4ηκοφτη ήμουν ένα μπροστά......φλατ αυτό και κουλομαριας εγώ με το κωλοσασμαν 2 φορές να μην πάει αλλαγή 2η-3η ....

Για πες. Ο δικός μου κάποια στιγμή πριν το καλοκαίρι που είχαμε ανοίξει ξανά, πάλι μαμά δήλωνε. Τότε ήταν μπροστά μου και δεν μπορούσε να μου φύγει. 

• Like 1

έχετε βέβαια κ καμμία 150.κιλά διαφορά υπέρ σου...Επίσης έχεις κ την τύχη να φοράς το ίδιο σασμαν με το s3...αν έχεις κ εσυ μεθ ή αν έστω είσαι τέρμα "σκασμενος" δεν μου κάνει εντύπωση...

αληθεια τι άλογα δηλωσε;

• Like 1