Jump to content

Κλήρωση Δώρων 2020

Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

Πανελλήνια Eκδρομή στους Δελφούς - Κοπή Πίτας14-16/2 2020

Περισσότερα

Εκδρομή Στενή Ευβοίας 24/11/2019

Περισσότερα

3o NightWalk 24/7 20:00

Περισσότερα
Kavouras

A3 sportback 1.8TFSI Stronic (full ΦΠΕ, ΙΗΙ και εν τέλει κ04-064)

Recommended Posts

Καλα αποτελέσματα Γιωργαρα! Ο ιονιστης καυσίμου κάνει δουλειά;;

Δημήτρης

• Like 1

η εικόνα από το μηχανοστάσιο:

IMG_4210.JPG

Είπαμε μηχανική πίεση:

IMG_4214.JPG

η παλιά τουρμπίνα περιμένει το νέο της ιδιοκτήτη:

IMG_4201.JPG

(είναι λίγο βρώμικη από wd40 που ρίξαμε για να λύσουμε τα παξιμάδια της πολλαπλής εξαγωγής, συν ότι τα χρώματα είναι γτπ, αλλά τη γενική εικόνα την πιάνετε :) )

και τέλος....ψάχνουμε αυτή την περίφημη βάση της powerflex(?) για να γεμίσω τον λαστιχένιο σύνδεσμο του dog-bone, γιατί κουνάει στα κατεβάσματα κάποιες φορές το μοτέρ. (ελένξαμε και δεν είναι κομμένη κάποια βάση )

IMG_4209.JPG

Που είναι οι εποχές που καθαρίζεις το μηχανοστάσιο με νοσοκομειακές μπατονετες ρε Γιώργο....;;;

Τι χαλι είναι αυτό;;;

Ντροπή...

• Like 2

δεν κάνουν και τα 2.

Εμένα είναι κατασκευής 3/2008 ή 4/2008, οπότε ουσιαστικά  θέλω το PFF85-504/505.

Το 704/705 είναι για τα μοντέλα κατασκευής από τον 6/2008 και μετά (τον 6/2008 ουσιαστικά ξεκίνησε η κατασκευή του facelift).

67€?

Στην powerflex uk θυμάμαι κάτι τιμές 25 λίρες με ΦΠΑ.... (δηλαδή περίπου 30€)

(edit: για του λόγου το αληθές

powerflex.jpg

)

Καλα αποτελέσματα Γιωργαρα! Ο ιονιστης καυσίμου κάνει δουλειά;;

Δημήτρης

αυξάνει την κατανάλωση τουλάχιστον κατά 4lt/100km!!!

Edited by Kavouras
  • Like 1

Το 504 θές έχει και φωτό που τα περιγράφει παρακάτω εάν δείς!!!

Με μεταφορικά πόσο σου βγαίνει δηλ; απο Αγγλία.

Edited by Dikonou
  • Like 1

Το 504 θές έχει και φωτό που τα περιγράφει παρακάτω εάν δείς!!!

Με μεταφορικά πόσο σου βγαίνει δηλ; απο Αγγλία.

you have to be a dealer to order.

Που είναι οι εποχές που καθαρίζεις το μηχανοστάσιο με νοσοκομειακές μπατονετες ρε Γιώργο....;;;

Τι χαλι είναι αυτό;;;

Ντροπή...

Δυστυχώς ελάχιστος ελεύθερος χρόνος και προσπαθώ να τον "προσφέρω" στην οικογένειά μου αυτές τις ώρες που πλέον έχω κενές...

Σκέψου ότι φέτος ήταν η πρώτη χρονιά που δεν έκατσα να καθαρίσω σχολιαστικά εσωτερικό-εξωτερικό με πινέλα για αεραγωγούς, γυάλισμα, καθαρισμό μηχανής, σχολαστικό πλύσιμο στις ζάντες κοκ.

Ντάξει δεν πειράζει.

Το αμάξι δε θα πάθει τίποτα να μείνει ένα χρόνο ακόμα βρώμικο. Ο χρόνος για την οικογένεια όμως δεν αναπληρώνεται. :)

Edited by Kavouras
  • Like 5

Έχεις μηχανική στο 1?

Θα αποδόσει ωραία σε μεγάλο τούρμπο.

Μπορεί τώρα να μην απλώνει καλα σαν μηχανική αλλά μόλις ανεβάσεις δεν θα το αλλάζεις.

• Like 1

Έχεις μηχανική στο 1?

Θα αποδόσει ωραία σε μεγάλο τούρμπο.

Μπορεί τώρα να μην απλώνει καλα σαν μηχανική αλλά μόλις ανεβάσεις δεν θα το αλλάζεις.

Ναι. Μηχανική 1bar. :)

Μακάρι. Αναμένω νέα για το πρόγραμμα, αλλά 99% από Δευτέρα θα έχω κάτι ολοκληρωμένο, αφού πρέπει να περαστεί και στο DSG πρόγραμμα για να αλλάζει πιο ψηλά (στις 7500 αντί για τις 6500). :)

• Like 2

Μακάρι. Αναμένω νέα για το πρόγραμμα, αλλά 99% από Δευτέρα θα έχω κάτι ολοκληρωμένο, αφού πρέπει να περαστεί και στο DSG πρόγραμμα για να αλλάζει πιο ψηλά (στις 7500 αντί για τις 6500). :)

Άντε καλά αποτελέσματα!

• Like 1

Βάλε την βάση πρώτα και μετά ανέβαζε κοφτές...... κοίτα να το έχεις έτοιμο από εισαγωγή και μετά κάνε τελικές ρυθμίσεις! Εξάτμιση τι θα κανείς; 70αρα όπως ειναι;

Edited by Dikonou

καθάρισα το topic.

Αν θέλετε, συνεχίζουμε εδώ.

5 σελίδες offtopic posts ρε? Είναι να μη σας αφήσουν ελεύθερους οι mods... :P

• Like 2

Λοιπόν... μερικές εντυπώσεις μετά από συμβίωση το ΣΚ με κ04-064 και μηχανική 1μπαρ:

Το αμάξι έχει πραγματικά "άπειρο" lag χαμηλά σε σχέση με κ03 (Εργοστασιακή τουρμπίνα) και ΙΗΙ (τουρμπίαν Golf 6 GTI). Ενδεικτικά αναφέρω (για όσους δεν ξέρουν) πως με τις άλλες τουρμπίνες, από τις 2000rpm είχες φουλ πίεση, ενώ η κ04-064 θέλει τουλάχιστον 3500rpm για να νιώσεις αυτό το ευχάριστο "σπρώξιμο" της ροπής.

Προφανώς πρέπει να συνηθίσω να κατεβάζω για να είμαι στο φάσμα 3500rpm και πάνω...

Κατά τα άλλα, το αμάξι είναι σχετικά ευχάριστο στην εθνική στις ταχύτητες που κινούμαι (όταν είμαι μόνος μου  :angel: ) και θα τολμούσα να πω πιο οικονομικό από τις άλλες 2 τουρμπίνες.

Είδα ~1λίτρο κάτω στον ίδιο τρόπο οδήγησης και ταχύτητα κίνησης. Θα το μετρήσω όμως να το δω και σε αρκετά km, έτσι για την... επιστημονικότητα ( :sHa_sarcasticlol: ) του θέματος.

• Like 6

Στο 1 μπαρ ουτε καν καταλαβαινει κατι αυτο το τουρμπο.Οταν ρυθμιστεις κανονικα θα νιωσεις την διαφορα.....μεχρι τοτε κανε καβα 100σταρα.Θα σου χρειαστει.

• Like 3

Λοιπόν... μερικές εντυπώσεις μετά από συμβίωση το ΣΚ με κ04-064 και μηχανική 1μπαρ:

Το αμάξι έχει πραγματικά "άπειρο" lag χαμηλά σε σχέση με κ03 (Εργοστασιακή τουρμπίνα) και ΙΗΙ (τουρμπίαν Golf 6 GTI). Ενδεικτικά αναφέρω (για όσους δεν ξέρουν) πως με τις άλλες τουρμπίνες, από τις 2000rpm είχες φουλ πίεση, ενώ η κ04-064 θέλει τουλάχιστον 3500rpm για να νιώσεις αυτό το ευχάριστο "σπρώξιμο" της ροπής.

Προφανώς πρέπει να συνηθίσω να κατεβάζω για να είμαι στο φάσμα 3500rpm και πάνω...

Κατά τα άλλα, το αμάξι είναι σχετικά ευχάριστο στην εθνική στις ταχύτητες που κινούμαι (όταν είμαι μόνος μου :angel: ) και θα τολμούσα να πω πιο οικονομικό από τις άλλες 2 τουρμπίνες.

Είδα ~1λίτρο κάτω στον ίδιο τρόπο οδήγησης και ταχύτητα κίνησης. Θα το μετρήσω όμως να το δω και σε αρκετά km, έτσι για την... επιστημονικότητα ( :sHa_sarcasticlol: ) του θέματος.

Όταν έβαλα το υβριδιο αισθάνθηκα το ίδιο. Και η αλήθεια είναι ότι σε μικρή πίεση πήγαινε χειρότερα.

Το παραεκανα και εγώ ήθελα μεγάλες φτερωτες και καβουκια και αργούσε ακόμα και στην αλλγη ταχύτητας να ξανα αρπάξει.

Μόλις ανέβηκε η πίεση όμως μετά τις 3500-4000 χαμογελασα και χαμογελάω ακόμα.

Επίσης μη χαίρεσαι πολύ με τη κατανάλωση. Όντως πέφτει όταν πας χαλαρά (μάλλον λόγω λιγότερης πίεσης καυσαερίων ) αλλά επειδή δεν θα πηγαίνεις, θα καιες παραπάνω :-)

Αλλά αν το χρειαστείς θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο σε οικονομικό ταξίδι. Η τουλάχιστον μέχρι να πετύχεις έναν που να σε τσιγκλισει και να κάψεις όλη μαζί τη βενζίνη.

Θα σου ελαττωθει και η θερμοκρασία εισαγωγής

• Like 2

Όταν έβαλα το υβριδιο αισθάνθηκα το ίδιο. Και η αλήθεια είναι ότι σε μικρή πίεση πήγαινε χειρότερα.

Το παραεκανα και εγώ ήθελα μεγάλες φτερωτες και καβουκια και αργούσε ακόμα και στην αλλγη ταχύτητας να ξανα αρπάξει.

Μόλις ανέβηκε η πίεση όμως μετά τις 3500-4000 χαμογελασα και χαμογελάω ακόμα.

Επίσης μη χαίρεσαι πολύ με τη κατανάλωση. Όντως πέφτει όταν πας χαλαρά (μάλλον λόγω λιγότερης πίεσης καυσαερίων ) αλλά επειδή δεν θα πηγαίνεις, θα καιες παραπάνω :-)

Αλλά αν το χρειαστείς θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο σε οικονομικό ταξίδι. Η τουλάχιστον μέχρι να πετύχεις έναν που να σε τσιγκλισει και να κάψεις όλη μαζί τη βενζίνη.

Θα σου ελαττωθει και η θερμοκρασία εισαγωγής

Σίγουρα, τα περισσότερα άλογα θέλουν και περισσότερο τάϊσμα.

Απλά μου έκανε εντύπωση η χαμηλή κατανάλωση χθες και δεν πήγαινα και αργά (σταθερά 170-180km/h και μετά 120-130km/h), που με την κ03 και την ΙΗΙ αυτό το ταξίδι συνεπάγεται και με 10,5lt/100km, οπότε το 8,7lt/100km που είδα όταν πάρκαρα με εντυπωσίασε :)

Από κει και πέρα, σίγουρα ακόμα το αμάξι παίζει με αστείες (για την τουρμπίνα) πιέσεις οπότε λογικό είναι να μην καίει (αφού δεν "πάει").

• Like 1

Λογικό δεν εχεις παροχή αερα χαμηλά και δεν ψεκάζει, κάνε κανα καλό ταξίδι και να δεις που θα πέσει η μέση κατανάλωση!!!!

• Like 1

Σίγουρα, τα περισσότερα άλογα θέλουν και περισσότερο τάϊσμα.

Απλά μου έκανε εντύπωση η χαμηλή κατανάλωση χθες και δεν πήγαινα και αργά (σταθερά 170-180km/h και μετά 120-130km/h), που με την κ03 και την ΙΗΙ αυτό το ταξίδι συνεπάγεται και με 10,5lt/100km, οπότε το 8,7lt/100km που είδα όταν πάρκαρα με εντυπωσίασε :)

Από κει και πέρα, σίγουρα ακόμα το αμάξι παίζει με αστείες (για την τουρμπίνα) πιέσεις οπότε λογικό είναι να μην καίει (αφού δεν "πάει").

Ωραία νούμερα κατανάλωσης.

Θα έχεις δώσει εύρος στο πρόγραμμα για το μίγμα. Μου αρέσει να σου πω την αλήθεια! Άντε τελείωσε το να μας πεις κι άλλες εντυπώσεις :-)

Τώρα πέρα από την πλάκα, σε ταξίδι αν φέρθεις σεμνά και δεν ζητήσεις άλογα τα μεγάλα τούρμπο συμφέρουν. Και είναι ένας λόγος που τα συμπαθώ.

Βέβαια οκ αν πατήσεις αλλάζει το σκηνικό πολύ

Κοίτα τι κάνει με 1 μπαρ

IMG_0796.JPG

Λες και ειναι ατμόσφαιρα 3.0

Και γιατί θα σχολιάσετε ρεμάλια σίγουρα οι άλλες δυο ειναι η μεγάλη κομμένη απο το boost και η προηγούμενη που ανέβασα πιο παλιά.

Και στις τρεις βλέπετε το λοξυγγα που ειναι πεπεισμένος πως ειναι η έναρξη λειτουργίας του βεντιλατερ λόγω έλλειψης σωστής ροής αερα.

Edited by Dikonou
  • Like 2

Κοίτα τι κάνει με 1 μπαρ

IMG_0796.JPG

Και γιατί θα σχολιάσετε ρεμάλια σίγουρα οι άλλες δυο ειναι η μεγάλη κομμένη απο το boost και η προηγούμενη που ανέβασα πιο παλιά.

Και στις τρεις βλέπετε το λοξυγγα που ειναι πεπεισμένος πως ειναι η έναρξη λειτουργίας του βεντιλατερ λόγω έλλειψης σωστής ροής αερα.

Ωραίο αποτελέσμα!

Κοίτα τι κάνει με 1 μπαρ

attachicon.gifIMG_0796.JPG

35kgm και 300 άλογα??

• Like 1