Jump to content

Αλυσίδες χιονιού 7mm


enzokou

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή χρόνια!Επειδή την τελευταία εβδομάδα ψάχνω για όλες τις λύσεις για το χιόνι,κατέληξα ότι τα

πανιά(κάλτσες) είναι μόνο για έκτακτη περίπτωση και όχι για βάθος χρόνου και συνεχή χρήση(προσωπική άποψη).

 

Βρήκα κάτι αλυσίδες της THULE στα 7mm εσωτερικά της ρόδας.Είναι αυτές http://www.thule.com/en/GR/Products/Snow-Chains/SnowChains/Thule-CK_-_7 το κόστος είναι γύρω στα 200 ευρώ.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν τις έχει βάλει κάποιος και αν ναι, όλα ήταν εντάξει;

Έχω το 8p το τρίθυρο ambition έκδοση με 225/45/17.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρόνια!Επειδή την τελευταία εβδομάδα ψάχνω για όλες τις λύσεις για το χιόνι,κατέληξα ότι τα

πανιά(κάλτσες) είναι μόνο για έκτακτη περίπτωση και όχι για βάθος χρόνου και συνεχή χρήση(προσωπική άποψη).

 

Βρήκα κάτι αλυσίδες της THULE στα 7mm εσωτερικά της ρόδας.Είναι αυτές http://www.thule.com...ns/Thule-CK_-_7 το κόστος είναι γύρω στα 200 ευρώ.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν τις έχει βάλει κάποιος και αν ναι, όλα ήταν εντάξει;

Έχω το 8p το τρίθυρο ambition έκδοση με 225/45/17.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Αυτός ο τύπος αλυσίδων είναι η καλύτερη λύση αλλά δεν βλέπω το λόγο να πας τόσο ψηλά σε τιμή. Υπάρχουν πολύ φθηνότερες λύσεις.

Εγώ αν θυμάμαι καλά, κάπου στα 40 - 50 ευρώ έδωσα, για άλλη μάρκα βέβαια και όλα καλά.

 

Για παράδειγμα δες εδώ http://efishop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=35843&sl=GR

Edited by theosaba
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση,ο λόγος που είπα αυτές είναι γιατί δεν βρήκα ποιο οικονομικές με κάποια πιστοποίηση.

Ενδιαφέρoν φαίνονται αυτές που μου προτείνεις και σε πολύ καλή τιμή. Εσύ 225/45/17 φοράς;

Edited by enzokou
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση,ο λόγος που είπα αυτές είναι γιατί δεν βρήκα ποιο οικονομικές με κάποια πιστοποίηση.

Ενδιαφέρoν φαίνονται αυτές που μου προτείνεις και σε πολύ καλή τιμή. Εσύ 225/45/17 φοράς;

 

Εγώ φοράω 225/55/16 . Αυτές που σου πρότεινα έχουν πιστοποίηση και κάνουν και για χαμηλωμένα, οπότε εσύ που είσαι ποιο χαμηλός λόγω ambition δεν θα έχεις πρόβλημα.

Μην παρεξηγηθώ δεν έχω καμιά προσωπική άποψη για το συγκεκριμένο site, απλά το έβαλα για να σου δείξω ότι υπάρχουν και αυτές που είναι επίσης επώνυμη και αξιόλογη λύση.

Edited by theosaba
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα σε αντιπρόσωπο audi να αγοράσω ένα ανταλλακτικό και με την ευκαιρία τον

ρώτησα(υπάλληλο στα ανταλλακτικά) για αλυσίδες και μου είπε ότι με χαμηλού προφίλ αλυσίδες δεν θα έχω πρόβλημα.

Δηλαδή από 9mm και κάτω.Μπήκε στο σύστημα και κοίταξε αν δίνει η audi κάποιες ή αν προτείνει κάποιο προϊόν και

δεν του έβγαλε κάτι για το συγκεκριμένο μοντέλο. Οπότε θα δοκιμάσω κάποιες στα 9 mm και πιστεύω να είναι όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα με χιονοκουβερτες δεν θα εχεις κανενα προβλημα....

Τα πανια-καλτσες κτλ οπως λες, ειναι φοβερα, και χρησιμευουν πολυ σε αυτοκινητα οπως τα δικα μας που συνηθως πατας σε ασφάλτο με χιονι απο πανω....εννοω δεν ειναι οπως τα τζιπ που θα βγεις και εκτος δρομο....επιπλεον δεν εχεις θεμα με γρατζουνιες στις ζαντες, μπαινουν βγαινουν ευκολα και ειναι πολυ απλα στην χρηση τους....

 

Εγω τα χρησιμοποιω αρκετα και δεν εχω προβλημα....εχω ΚΑΙ αλυσιδες αλλα δεν τις εχω χρησιμοποιησει ποτε.....

τωρα €200 ειναι υπερβολικα μεγαλο ποσο για αλυσιδες........

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου,εγώ από την άλλη πιστεύω πως 100 ευρώ για κάτι που είναι για

2-3 χειμώνες (autosock) είναι πάρα πολλά.Εκτός αυτού αν θέλεις να τις έχεις ας πούμε 2 ημέρες

συνεχόμενα πάνω(με διανυκτέρευση) το πρωί θα έχουν παγώσει και δεν θα έχουν πρόσφυση.

Από την άλλη με τις σωστές αλυσίδες δεν έχεις τέτοια θέματα και ούτε φοβάσαι μην πατήσεις

καμιά πέτρα και γίνουν κομμάτια.Οι καλές αλυσίδες έχουν και προστασία με πλαστικά μέρη για μην

γδαρθούν οι ζάντες. Το μόνο που με προβληματίζει είναι το εσωτερικό κενό μεταξύ τροχού και μηχανικών μερών

του αυτοκινήτου,στο manual διάβασα ότι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να είναι κάποιο εξάρτημα παχύτερο

των 15 mm.

Link to comment
Share on other sites

επιτρέψτε μου να γράψω μερικά πράγματα που δεν έχουν αναφερθεί, με βάση τη δική μου εμπειρία και όσα έχω διαβάσει και μάθει κατά καιρούς:

 

Οι χιονοκουβέρτες όπως και οι αλυσίδες, είναι για έκτακτες περιπτώσεις και έκτακτες χρήσεις και μόνο για αυτόν που αναπάντεχα 1-2-3 φορές το χρόνο ίσως χρειαστεί να διανύσει κάποιο κομμάτι με χιόνι.

Αν κάποιος συναντά συχνά και τακτικά χιόνι στο δρόμο του (και κάθε χρόνο), πρέπει να βάλει λάστιχα χειμερινά.

Και τα δύο αυτά συστήματα είναι κακά υποκατάστατα των χειμερινών ελαστικών ή των λάστιχων χιονιού, οπότε μη θεωρεί κάποιος ότι επειδή έβαλε αλυσίδες ή χιονοκουβέρτες, ότι είναι το "το ίδιο".

 

 

Για τις χιονοκουβέρτες:

Θετικά:

1. Δεν μεταφέρουν καθόλου κραδασμούς στο τιμόνι και στα κινούμενα εξαρτήματα του άξονα που τις φορέσαμε. Αυτό σημαίνει ότι είναι και ιδιαίτερα ξεκούραστες ειδικά αν χρειαστεί να διανύσουμε μεγάλη απόσταση σε χιόνι-πάγο.

2. Οι καλής ποιότητας χιονοκουβέρτες έχουν καλύτερο grip από τις αλυσίδες σε καταστάσεις χιονιού ή πάγου,

3. πιάνουν λιγότερο χώρο στο πορτ παγκάζ και έχουν αισθητά λιγότερο βάρος.

4. μπορεί να τις βάλει ο οποιοσδήποτε (άντρας ή γυναίκα) πολύ εύκολα, αφού φορούνται κυριολεκτικά σαν "κάλτσα" πάνω από το λάστιχο και δεν χρειάζεσαι γρύλο.

5. Ακόμα και "τέρμα σαύρα" να έχεις το αμάξι, δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπαίνουν. :)

 

Αρνητικά:

1. δεν "κάνει" να πατήσουν σε καθαρή άσφαλτο καθώς φθείρονται πάρα πολύ γρήγορα σε μία τέτοια περίπτωση. Πχ αν κάνεις 300m με καθαρή άσφαλτο και τις χιονοκουβέρτες πάνω, τις "κατέστρεψες".

2. δεν αντέχουν στην καταπόνηση που σημαίνει ότι απαγορεύονται διά ροπάλου τα σπινιαρίσματα, καθώς με μεγάλη πιθανότητα οι χιονοκουβέρτες θα σκιστούν.

3. από εμπειρία, μετά από 100km χρήσης, τις πετάς. Χαλάνε, κάνουν κόμπους και δεν σου προσφέρουν το κατάλληλο grip. (νομίζω το γράφει και στο manual τους σε αυτές που έχω εγώ).

4. λόγω της απουσίας κραδασμών, μπορεί κάποιος πολύ εύκολα να ξεχαστεί και να ξεπεράσει τα 50km/h που συνισταται ως ταχύτητα κίνησης. Γι' αυτό προτείνω σε κάποιον να βάζει speed limiter ή speed warning (αν έχει το αμάξι του) στα 50km/h για παν ενδεχόμενο όση ώρα φοράει χιονοκουβέρτες.

 

Όσο αναφορά τις αλυσίδες:

Θετικά:

1. φυσικά και η καταπόνηση πάλι δεν είναι το δυνατό σημείο τους, αλλά αντέχουν μερικά μικρο-σπινιαρίσματα σε χιόνι (όχι πάγο).

2. μπορείς να διανύσεις 100m σε καθαρή άσφαλτο χωρίς να έχεις το φόβο της φθοράς των αλυσίδων (η φθορά βέβαια μεταφέρεται στα λάστιχα του αυτοκινήτου αλλά είναι τόσο μικρή που πρέπει να το παρακάνεις για να γίνει έστω και λίγο αισθητή).

3. Πάλι δεν πρέπει να ξεπεράσει κάποιος μία συγκεκριμένη ταχύτητα (60km/h ή ό,τι γράφει η εκάστοτε αλυσίδα), αλλά λόγω κραδασμών (δες το "1" στα αρνητικά), δύσκολα να ξεχαστεί ο οδηγός. Καλό είναι (πάλι) να ενεργοποιηθεί το speed limiter ή κάποιο speed warning, αν διαθέτει το αμάξι.

 

αρνητικά:

 

1. μεταφέρουν έντονους κραδασμούς αν δεν πατάς σε χιόνι (δηλαδή πάγο ή καθαρή άσφαλτος) με αποτέλεσμα να καταπονούνται πάρα πολύ τα κινούμενα μέρη του άξονα που φοράει αλυσίδες.

2. το βάρος φυσικά των αλυσίδων είναι αρκετά μεγαλύτερο από αυτό των "κουβερτών" και με αισθητά μεγαλύτερο όγκο.

 

3. χρειάζονται οπωσδήποτε πλύσιμο με νερό το συντομότερο για να μην χαλάσουν από το αλάτι που έχουν ρίξει στην άσφαλτο (συνήθως οι τοπικές αρχές).

4. αν έχετε χαμηλώσει πολύ το αμάξι (πάνω από 4 πόντους), ακόμα και οι αλυσίδες των 7mm μπορεί να μη σας κάνουν ή να βρίσκουν αν στρίψετε το τιμόνι ή πέσετε σε κάποια λακούβα (και δε θα είναι ευχάριστη η επαφή της αλυσίδας με το θόλο ή το φτερό).

5. χρειάζεσαι "ειδική" τεχνική για να τοποθετηθούν, η οποία δεν είναι πολύ εύκολη. Επίσης κάποιες αλυσίδες απαιτούν γρύλο για να τοποθετηθούν ή χρειάζεται να τις "απλώσεις" στο δρόμο για να τις βάλεις (αποφύγετε τέτοιους τύπους αλυσίδων).

 

Σαν γενική παρατήρηση γύρω από το "5": Καλό είναι να κάνετε λίγη προπόνηση στο γκαράζ του σπιτιού σας ή στο δρόμο ΠΡΙΝ πάτε στο βουνό. Πρέπει να έχετε καλή εξοικείωση με την διαδικασία τοποθέτησης, αφού όταν το λάστιχο είναι βρεγμένο, τα χέρια σας παγωμένα και έχετε χιόνι ή πάγο κάτω από το αμάξι, η κατάσταση δυσκολεύει αρκετά τη διαδικασία τοποθέτησης των αλυσίδων.

 

Κλείνοντας την περιγραφή των παραπάνω να πω ότι η καλύτερη λύση είναι κάποιος να έχει και τα δύο μέσα (και αλυσίδες και χιονοκουβέρτες).

 

Επιπλέον να έχετε υπόψη σας ότι και τα δύο παραπάνω μέσα μπορεί να σας βοηθήσουν όχι μόνο στο χιόνι και πάγο, αλλά και στη λάσπη και στην άμμο, σε περίπτωση που κολλήσετε. (μου έχει τύχει σε λάσπη- ήταν σωτήριο που είχαμε αλυσίδες μαζί μας!)

Σίγουρα δεν είναι το ίδιο αποτελεσματικά με το χιόνι, αλλά σίγουρα θα μας βοηθήσουν περισσότερο από το να είμαστε απλώς με λάστιχα.

Οπότε....αν μπορεί κάποιος, καλό είναι κάποιος να τα έχει μόνιμα μαζί του αν γίνεται. ;)

 

Τέλος, αυτό που κάνω εγώ προσωπικά είναι το εξής:

Έχω και τα δύο είδη (και αλυσίδες και χιονοκουβέρτες) για το "κύριο" αμάξι (Α3) και μόνο χιονοκουβέρτες στο "μικρό" (πόλης) της γυναίκας.

Στο μικρό έχω μόνο χιονοκουβέρτες γιατί για μία γυναίκα είναι πιο δύσκολο να βάλει τις αλυσίδες, συν του ότι πόσο να χιονίσει στην Αθήνα (που μένω εγώ) ?

 

Τις χιονοκουβέρτες τις έχω μόνιμα στο πορτ-παγκάζ και στα δύο αμάξια (χειμώνα-καλοκαίρι), αφού δεν πιάνουν χώρο, ενώ βάζω (στο "κύριο αμάξι") και τις αλυσίδες μόνο αν πάω εκδρομή εκτός Αθηνών το χειμώνα.

 

Επίσης έχω μία στεγανή σακούλα (πχ σκουπιδιών πράσινη) και ένα μπουκάλι νερό (1.5 λίτρο). Έτσι ξεπλύνω κάπως από το αλάτι τις χιονοκουβέρτες ή τις αλυσίδες μετά τη χρήση τους και να τις βάλω στη σακούλα (να μη λερώσω το αμάξι) ώστε να μεταφερθούν σε κάποιο στεγνό και ζεστό χώρο για να πλυθούν επιμελώς και να στεγνώσουν.

 

Αυτά. Καλές εξορμήσεις!! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κλείνοντας την περιγραφή των παραπάνω να πω ότι η καλύτερη λύση είναι κάποιος να έχει και τα δύο μέσα (και αλυσίδες και χιονοκουβέρτες).

 

!! :)

 

:sSig_goodjob:

 

πολυ καλό και κατατοπιστικο ποστ......................

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες για την πλήρη ανάλυση του θέματος αλυσίδες ή χιονοκουβέρτες. Απλά το θέμα δεν είναι τι

από τα δύο,γιατί κατά την ταπεινή μου άποψη οι χιονοκουβέρτες όπως λες και εσύ είναι μόνο για έκτακτη περίπτωση και τίποτα άλλο.

Τα χιονολάστιχα είναι το ιδανικό αν μένεις σε περιοχή με αρκετά χιόνια και όχι για ένα ταξίδι που μπορεί να συναντήσεις και χιόνια.

Λόγω κόστους αλλά και διαφορετικής συμπεριφοράς του αυτοκινήτου στο "στεγνό" κομμάτι του ταξιδιού.Επίσης δεν νομίζω σε κάποιο

μπλόκο αστυνομίας να σου επιτρέψουν να περάσεις αν τους πεις ότι έχεις χιονολάστιχα,μάλλον θα σου ζητήσουν να βάλεις τις αλυσίδες.

(καλώς ή κακώς η ελληνική πραγματικότητα).

 

 

Για να επιστρέψω στο θέμα,το οποίο είναι αν μπαίνουν αλυσίδες σε 225/45/17 στο συγκεκριμένο αμάξι ambition καθώς υπάρχει πολύ μικρό κενό

τροχού και μπουκάλας αμορτισέρ.Σήμερα το σήκωσα σε γρύλο και τράβηξα δυο φωτογραφίες,θα προσπαθήσω να τις ανεβάσω.Το κενό

είναι περίπου 10mm... To ιδανικό κοστίζει 400 με 500 ευρώ και είναι κάτι τέτοιο:

και αυτό :

. Τα οποία δεν έχουν καθόλου κραδασμούς και μπαίνουν πολύ εύκολα

και κατά την γνώμη μου δεν κολλάς πουθενά.

Edited by enzokou
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες για την πλήρη ανάλυση του θέματος αλυσίδες ή χιονοκουβέρτες. Απλά το θέμα δεν είναι τι

από τα δύο,γιατί κατά την ταπεινή μου άποψη οι χιονοκουβέρτες όπως λες και εσύ είναι μόνο για έκτακτη περίπτωση και τίποτα άλλο.

Τα χιονολάστιχα είναι το ιδανικό αν μένεις σε περιοχή με αρκετά χιόνια και όχι για ένα ταξίδι που μπορεί να συναντήσεις και χιόνια.

Λόγω κόστους αλλά και διαφορετικής συμπεριφοράς του αυτοκινήτου στο "στεγνό" κομμάτι του ταξιδιού.Επίσης δεν νομίζω σε κάποιο

μπλόκο αστυνομίας να σου επιτρέψουν να περάσεις αν τους πεις ότι έχεις χιονολάστιχα,μάλλον θα σου ζητήσουν να βάλεις τις αλυσίδες.

(καλώς ή κακώς η ελληνική πραγματικότητα).

και οι δύο είναι για έκτακτες περιπτώσεις και όχι για κάποιον που επισκέπτεται χιόνια συνέχεια.

και τα δύο είναι υποκατάστατα (και όχι μάλιστα καλά) των χειμερινών ελαστικών.

 

Από κει και πέρα, ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει. :)

Και δεν στα γράφω από άποψη υπερβολής.

 

Για να επιστρέψω στο θέμα,το οποίο είναι αν μπαίνουν αλυσίδες σε 225/45/17 στο συγκεκριμένο αμάξι ambition καθώς υπάρχει πολύ μικρό κενό

τροχού και μπουκάλας αμορτισέρ.Σήμερα το σήκωσα σε γρύλο και τράβηξα δυο φωτογραφίες,θα προσπαθήσω να τις ανεβάσω.Το κενό

είναι περίπου 10mm... To ιδανικό κοστίζει 400 με 500 ευρώ και είναι κάτι τέτοιο:

και αυτό :

. Τα οποία δεν έχουν καθόλου κραδασμούς και μπαίνουν πολύ εύκολα

και κατά την γνώμη μου δεν κολλάς πουθενά.

Σε 225/45/17 μπαίνουν αλυσίδες. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πας σε ένα κατάστημα που πουλάει αλυσίδες, να διαλέξεις κάποιες και να τις βάλετε επί τόπου στο αμάξι σου ΠΡΙΝ τις αγοράσεις. Εγώ έχω weissenfels αλυσίδες των 7mm για σκληρή χρήση (κάπως έτσι τις ονόμαζε το 2008 που τις αγόρασα) και έχω πιο χαμηλό αμάξι από σένα (παλιά 1 πόντο και τώρα 1,5 πόντο πιο χαμηλός από το ambition - δική σου έκδοση).

Επειδή όμως κάθε μοντέλο αλυσίδας (αν πας σε μαγαζί και το προσέξεις) έχει κάποιες μικρές ιδιομορφίες, καλό είναι να τις δεις τοποθετημένες στο αμάξι σου και ΑΝ σου γεμίζουν το μάτι, να τις πάρεις.

 

Τέλος, προσωπικά θα σου πρότεινα να διαλέξεις αλυσίδες που πιάνουν και στις δύο πλευρές του ελαστικού και όχι μόνο στο κέντρο και από έξω. Μπορεί βέβαια απλά εγώ να είμαι υπερβολικός ή πιο....παλιομοδίτης σε αυτό το θέμα και προτιμώ σημεία στήριξης και στις δύο πλευρές από ότι μόνο από τη μία. :)

 

 

ΥΓ: και τα δύο που δίνεις στο video, φτάνουν τα ~7mm στο πλάι του ελαστικού, αν θυμάμαι σωστά (πάνε και 4 χρόνια).

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Προσπαθώ να ανεβάσω τις φωτογραφίες και δεν ξέρω πως,το κενό που ανέφερα πιο πάνω

είναι μεταξύ της εσωτερικής μεριάς του ελαστικού και της μπουκάλας. Δεν είναι θέμα χαμηλώματος ο προβληματισμός μου,

αλλά λόγω φάρδος ελαστικού και λόγω του φάρδους μικρό το κενό.

 

http://static-thule-...zed_860x555.jpg

 

Στην παραπάνω εικόνα φαίνεται η μπουκάλα και η εσωτερική μεριά του ελαστικού,στο δικό μου είναι περίπου έναν πόντο.Δεν

αναφέρομαι στο κενό μεταξύ του πέλματος και του "πιάτου" του αμορτισέρ που δείχνει η εικόνα.

Edited by enzokou
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Προσπαθώ να ανεβάσω τις φωτογραφίες και δεν ξέρω πως,το κενό που ανέφερα πιο πάνω

είναι μεταξύ της εσωτερικής μεριάς του ελαστικού και της μπουκάλας. Δεν είναι θέμα χαμηλώματος ο προβληματισμός μου,

αλλά λόγω φάρδος ελαστικού και λόγω του φάρδους μικρό το κενό.

 

http://static-thule-...zed_860x555.jpg

 

Στην παραπάνω εικόνα φαίνεται η μπουκάλα και η εσωτερική μεριά του ελαστικού,στο δικό μου είναι περίπου έναν πόντο.Δεν

αναφέρομαι στο κενό μεταξύ του πέλματος και του "πιάτου" του αμορτισέρ που δείχνει η εικόνα.

μπαίνει και χωράει.Φοράω ίδιο πέλμα με σένα (απλά σε 18άρα ζάντα).

Οκ, δεν το έχω μετρήσει ποτέ το κενό που λες (ελαστικό-μπουκάλα ανάρτησης), αλλά πρέπει να είναι πάνω από 10-12mm.

 

Πάντως και η audi πουλάει χιονοαλυσίδες για 225/45/17 με κωδικό αξεσουάρ 4F0091365. (σελίδα 4 με κατάλογο των αξεσουάρ για Α3 8Ρ) με κόστος 115,8€.

(edit: η τιμή νομίζω ότι είναι ανά τεμάχιο και όχι ανά ζευγάρι, δεν το ξεκαθαρίζει...)

Edited by Kavouras
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οκ, το καλύτερο είναι να βάλω ένα ζευγάρι και να το δοκιμάσω γιατί για 400 ευρώ δεν είμαι. Ελπίζω να κάνουν κάποιες σχετικά οικονομικές

γιατί χρειάζονται.Μένει να το δούμε στην πράξη...

Link to comment
Share on other sites

Αυτές πρέπει να είναι αυτές που μου είπες και η τιμή

είναι για τεμάχιο(από ότι κατάλαβα).

 

https://shops.audi.c...articleId=50298

 

Ευχαριστώ για το part number,πολύ χρήσιμο!

 

 

Νομίζω ότι είναι της Thule και είναι αυτές: http://www.thule.com...s/Thule-CS_-_9#

 

Μοιάζουν πάρα πολύ...

 

Απλά τώρα που το είδα πιο προσεκτικά ,νομίζω ότι της AUDI είναι 12mm ενώ της Thule 9mm.

 

 

εδώ είναι ο κατάλογος αξεσουάρ της Audi στα Ελληνικά .

Edited by enzokou
Link to comment
Share on other sites

Μπέρδεμα,ο Γερμανικός κατάλογος πρέπει να είναι γενικά για τα audi και όχι για το Α3 και μόνο ...

 

Μάλλον για αυτό το πρωί στην Audi μου είπε το παιδί στα ανταλλακτικά ότι δεν του βγάζει το σύστημα

αλυσίδες για το δικό μου μοντέλο.Οπότε πάει για πούλημα το Α3 και πάω για Allroad xaxaxaxa

Edited by enzokou
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Προσπαθώ να ανεβάσω τις φωτογραφίες και δεν ξέρω πως,το κενό που ανέφερα πιο πάνω

είναι μεταξύ της εσωτερικής μεριάς του ελαστικού και της μπουκάλας. Δεν είναι θέμα χαμηλώματος ο προβληματισμός μου,

αλλά λόγω φάρδος ελαστικού και λόγω του φάρδους μικρό το κενό.

 

http://static-thule-...zed_860x555.jpg

 

Στην παραπάνω εικόνα φαίνεται η μπουκάλα και η εσωτερική μεριά του ελαστικού,στο δικό μου είναι περίπου έναν πόντο.Δεν

αναφέρομαι στο κενό μεταξύ του πέλματος και του "πιάτου" του αμορτισέρ που δείχνει η εικόνα.

μια παρατήρηση....αυτη η απόσταση που λες έχει να κάνει και με το οffset της ζάντας οπότε αν φοράς μαμα ζάντα δεν νομίζω να έχεις θέμα....

τώρα αν επιμένεις για allroad...εμεις δεν θα σε κρατήσουμε!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια παρατήρηση....αυτη η απόσταση που λες έχει να κάνει και με το οffset της ζάντας οπότε αν φοράς μαμα ζάντα δεν νομίζω να έχεις θέμα....

τώρα αν επιμένεις για allroad...εμεις δεν θα σε κρατήσουμε!!!!!!!

Δεν έχω αλλάξει ζάντες,τις μαμά φοράω,δεν μπορώ να ανεβάσω τις φωτογραφίες γιατί είναι μεγάλο μέγεθος....

Μακάρι να υπήρχε το χρήμα για το allroad και να έκανα όλο ταξίδια...χαχαχα

Edited by enzokou
Link to comment
Share on other sites

εγω πηγα σαββατοκυριακο σε χιονι και ανεβηκα με χιονοκουβερτα σε χιονι κανονικα και δεν ειχα απολυτως κανενα προβλημα. σε σημεια που ειχε ασφαλτο απλα πηγα αργα και τελος.

προσωπικα αλυσιδες στο αμαξι δε βαζω ποτε. προτιμω να μη παω αν εχει χιονι καπου παρα να διαλυσω το λαστιχο και να κοπανιεμαι μεσα σαν φραπες.

γιατι η αλυσιδα το αμαξι το καταπονει και το λαστιχο το σκοτωνει. αυτο ειναι ΚΑΝΟΝΑΣ.

αν παω καπου που δε με καλυπτει η χιονοκουβερτα μου προτιμω να γυρισω πισω.

να αποκλειστω στην αθηνα που μενω δε κινδυνευω οποτε χιονοκουβερτα και ΜΟΝΟ . αποψη μου ειναι αυτη,

ποτε μου δεν βαζω αλυσιδες. προτιμω να μαζεψω λεφτα να δωσω 500 ευρω να παρω το χταποδι που πιανει τη ροδα το μεταλικο που ειναι κορυφη σαν λυση . αλλιως χιονοκουβερτα και οπου με παει

Edited by TeoA3
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!!!

 

Ξεθαβω παλιο thread βεβαια αλλα παντα επικαιρο.

 

Μεσα σε αυτα τα τελευταια 6 χρονια, εχει ανακαλυψει" κανεις καποιο σετ αλυσιδες και που να εχει μεινει ευχαριστημενος?

 

Σε 225/45/17 ambition θελω να βαλω αλυσιδες αλλα εχω τον γνωστο προβληματισμο λογω μικρης αποστασης

 

Οι αλυσιδες του link θα μπαινουν χωρις προβλημα? Ποια ειναι η γνωμη σας?

http://www.trakonline.it/Pages/auto-caratteristiche-en.aspx

 

τις ειχα στο προηγουμενο αυτοκινητο και δεν ειχα αντιμετωπισει κανενα απολυτως προβλημα και σε ακραιες συνθηκες. Οπου ειχε χιονια, πρωτος και καλυτερος??☃️ και χωρις προβληματα...

 

Και για να δωσω 300+ το σκεφτομαι πλεον...

 

Τι λετε λοιπον?

 

Link to comment
Share on other sites

αλυσιδες 9mm 

εκτος απο πανια και ενα ζευγαρι αλυσιδες δεν ειναι κοπος να υπαρχει πισω παντα  καποιες φορες τα πανια δεν αρκουν

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, georgio3gr said:

Χιονικουβερτες δεν σε καλύπτουν; 

Δεν εχω βαλει κσι δεν εχω μπει ποτε σε αυτοκινητο με πανια για να εχω προσωπικη αποψη. Δεν μου αρεσει σαν ιδεα αλλα στην περιπτωση μου ισως συμβιβαστω...

11 hours ago, metero said:

αλυσιδες 9mm 

εκτος απο πανια και ενα ζευγαρι αλυσιδες δεν ειναι κοπος να υπαρχει πισω παντα  καποιες φορες τα πανια δεν αρκουν

Αλυσιδες 9mm μπαινουν? Αρκει για το κενο απο πισω? 

Συμφωνω οτι το καλυτερο ειναι να εχεις και τα δυο αν κινησαι σε περιοχες "επικινδυνες".

 

Ρωτησα μαγαζι με ελαστικα και που πουλαει και αλυσιδες και ελεγε οτι θα βρισκει και ειναι επικινδυνο αν στριψω αρκετα τροχους η αν κοπει αλυσιδα, θα καμω ζημια σε λαστιχα λογω χαμηλου προφιλ κλπ και να παρω χριμερινα λαστιχα. Μαγαζι με αλυσιδες λεει οτι δεν εχω κανενα προβλημα...

 

Για αυτο ρωταω εδω. Τι κανετε οι υπολοιποι? Εχει κανεις αλυσιδες?

 

Τελος, προτεινετε κανα πανι συγκεκριμενα...

Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει κανεις χιονοδεστρες;δειχνουν πολυ ευκολες στην τοποθετηση ειναι οικονομικες και σαν concept φαινεται πολυ εξυπνο απλο και αποτελεσματικο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.