Jump to content

Αλλαγη σε πιτσιλιτηρια εμπρος


Recommended Posts

Σκεφτομαι να αλλαξω τα εμπρος πιτσιλιτηρια με αυτα της VW που πετουν το νερο σαν σπρει.

Παρακατω ενας μικρος οδηγος που βρηκα.

 

JetBeforeAfter.jpg

 

 

JetHowTo.jpg

 

 

Εχεις κανεις καμια ακρη να τα βρω σε χαμηλη τιμη; (μεταχειρισμενα απο μαντρα ή κατι αλλο ;)

Θελω τα απλα, οχι τα θερμαινομενα.

Edited by Giannis20vt
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και του ΤΤ πετάνε σαν σπρέϋ το νερό οπότε μην ψάξεις αποκλειστικά VW. Έχεις επιλογές.

 

 

"Sent from my iPhone 4S using Tapatalk"

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Υπαρχει η δυνατοτητα να μπουν πιτσιλιθρες που πεταν το νερο αλλιως? Οπως ειναι σε κατι καινουργια αυτοκινητα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η δυνατοτητα να μπουν πιτσιλιθρες που πεταν το νερο αλλιως? Οπως ειναι σε κατι καινουργια αυτοκινητα.

 

 

Τι εννοεις αλλιώς φιλε μου; 

Edited by Giannis20vt
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η δυνατοτητα να μπουν πιτσιλιθρες που πεταν το νερο αλλιως? Οπως ειναι σε κατι καινουργια αυτοκινητα.

 

Σου έχει απαντήσει πιο πάνω το μέλος Kostas-k φίλε μου.

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Οχι, με ledακι.. Εννοω αυτες που ριχνουν το νερο σε μεγαλη επιφανια... Δεν θυμαμαι πως λεγονται και δεν βρισκω και καμια φωτο.. Νομιζω, οτι δεν χρειαζονται και ρυθμισμα..

Link to comment
Share on other sites

ΑΥτες που ριχνουν σας σπρει λες.  Για αυτε εγινε η συζητηση παραπανω φιλε μου.  Τα πιστιλιτηρια που ριχνουν σε σπρει ειναι του passat ή του TT

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Εύκολο D.I.Y για τα b6, b7 και τους ιδιοκτήτες που θέλουν να έχουν νερό σε μορφή σπρέι αντί για τα 2πλα σημειακά μπεκ.

Δεν θελει πανω απο 10 λεπτά και το το κοστος ειναι σχετικά μικρο, για τα θερμαινομενα ειναι μεγαλυτερο φυσικά.

 

Τα νέα πιτσιλιτήρια σε μορφή σπρει εχουν κωδικο: 5M0955985C9B9 (τα απλά)

Είναι ομοια, δεν εχουν δεξιό - αριστερό, οπως εχουν τα εργοστασια του b6, b7. Αρα χρειαζόμαστε 2 τεμ.

 

5eimx1.jpg

 

Για να μπουν ευκολα τα νέα, χρειάζεται ενας μικρος αποστατης σαν λαμακί, ειναι πλαστικό και έχει εργοστασιακό κωδικό: 8Ε0955431

Πάλι χρειαζόμαστε 2 τεμαχια.

23m5ym9.jpg

 

 

1. Ανοιγουμε το καπο και βρισκουμαι τα πιτσιλιτηρια.

2. Τα αφαιρούμε εύκολα, έχουν μια εμφανή σχισμή οπου μπαινει ενα ισιο κατσαβίδι, και απλός τα σπρώχνουμε προς τα έξω, απαλά. Μόλις ξεκουμπώσει, το βγάζουμε λίγο έξω και αποσυνδέουμε το σωληνάκι του νερού

 

1zxpenr.png

 

 

Καταλήγουμε κάπως έτσι:

 

 

33zba50.jpg

 

 

3. Βάζουμε τον πλαστικό αποστάτη, ΠΡΟΣΟΧΗ, εχει "καλή" και "κακή" πλευρά. Τα γράμματα πρέπει να ειναι από την μέσα πλευρά, δεν πρέπει δηλαδή να τα βλέπουμε. Η τοποθέτηση γίνεται στην πίσω πλευρά του ανοίγματος του καπό.

 

dp8dgk.jpg

 

 

4. Συνδέουμε το σωληνάκι νερού, και κουμπώνουμε το πιτσιλιτήρι. 

 

ea5pvk.jpg

 

 

5. Κάνουμε το ίδιο και στο άλλο πιτσιλιτήρι, και είμαστε έτοιμοι.

 

Ρυθμίζουμε το υψος με ισιο κατσαβιδι, περιστρεφοντας μια βιδα στην εμπρος πλευρα, δεξια και αριστερα δεν χρειάζεται ρύθμιση 

Edited by Giannis20vt
  • Like 13
Link to comment
Share on other sites

Πολύ διαφωτιστικό.

Γιάννη ευχαριστούμε για την βήμα προς βήμα καθοδήγηση :JC_doubleup:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ξερει κανεις αν μπορουμε να σταματησουμε τους καθαριστηρες να κανουν το εξτρα περασμα οταν πεταμε νερο στο παρμπριζ ;

 

Υπάρχει τροπος μεσω vagcom ?

Πλεον δεν χρειαζεται αυτη η λειτουργία και μαλιστα ειναι και ενοχλητική γιατι το τζαμι ειναι ήδη σκουπισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν μπορουμε να σταματησουμε τους καθαριστηρες να κανουν το εξτρα περασμα οταν πεταμε νερο στο παρμπριζ ;

 

Υπάρχει τροπος μεσω vagcom ?

Πλεον δεν χρειαζεται αυτη η λειτουργία και μαλιστα ειναι και ενοχλητική γιατι το τζαμι ειναι ήδη σκουπισμένο.

Στα 8Ρ υπάρχει επιλογή τοσο για τους μπροστά οσο και για τον πισω.

Οποτε Γιατι να μην υπάρχει για το β6;

 

Η λειτουργία ειναι για να σκουπίζει αυτες τις σταγόνες που μένουν στο πανω μέρος του τζαμιού και τρέχουν μετα προς τα κατω ενοχλητικά.

Edited by Kavouras
Link to comment
Share on other sites

Τον γνωρίζω τον λόγο Γιώργο. Και είναι πολύ καλό το σύστημα. Όμως τώρα που έβαλα τα ακροφυσια ψεκασμού που βγάζουν σπρέι, δεν χρειάζεται πλέον. Μάλιστα είναι ενοχλητικό γιατί το τζάμι είναι στεγνό και όταν κάνει την έξτρα κίνηση τριζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Noμίζω ότι δεν γίνεται Γιαννάρα, με επιφύλαξη το λέω όμως.

 

 

Δημήτρης

 

Και εγω μεχρι τωρα δεν βρηκα κατι, για αυτο και ρωτησα μηπως το εχει δει ή κανει κανείς.

Σε πιο συγχρονα αμαξια το εχω δει να ρυθμίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό για άλλη μια φορά το diy σου Γιάννη!! Είχα κάνει κάτι το ίδιο στο παλιό μου αυτοκίνητο αλλά εκεί αντιμετώπισα κάνα δυο ζητήματα που με απέτρεψαν να αλλάξω τα πιτσιλιστηρια σε αυτό... Το πρώτο ήταν το ότι με τον τρόπο που ψεκαζαν, μέχρι να περάσει ο γυαλοκαθαριστηρας την πρώτη φορά, δεν είχες ορατότητα λόγω της ποσότητας του νερου... Ενα δευτερόλεπτο μεν, επικίνδυνο δε... και το δεύτερο ότι στα πολλά χλμ, η "βεντάλια" που σχηματιζόταν από το νερό, λόγω του αέρα πιεζοταν προς τα κάτω και χτυπούσε χαμηλά... Αντιμετωπισες κάποιο από αυτά τα θέματα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό για άλλη μια φορά το diy σου Γιάννη!! Είχα κάνει κάτι το ίδιο στο παλιό μου αυτοκίνητο αλλά εκεί αντιμετώπισα κάνα δυο ζητήματα που με απέτρεψαν να αλλάξω τα πιτσιλιστηρια σε αυτό... Το πρώτο ήταν το ότι με τον τρόπο που ψεκαζαν, μέχρι να περάσει ο γυαλοκαθαριστηρας την πρώτη φορά, δεν είχες ορατότητα λόγω της ποσότητας του νερου... Ενα δευτερόλεπτο μεν, επικίνδυνο δε... και το δεύτερο ότι στα πολλά χλμ, η "βεντάλια" που σχηματιζόταν από το νερό, λόγω του αέρα πιεζοταν προς τα κάτω και χτυπούσε χαμηλά... Αντιμετωπισες κάποιο από αυτά τα θέματα?

 

 

Η ορατοτητα δεν χανεται Γιωργο, το σπρει δεν ειναι πολύ. Παρόλα αυτά εγώ συνηθίζω να καθαρίζω το τζάμι όταν είμαι σταματημένος ή σε μικρές ταχύτητες (παντα έτσι εκανα).  Ετσι δεν ετυχε να δοκιμασω το σπρει σε μεγάλες ταχυτητες (φανταζομαι πανω απο80χλμ/ωρα εννοεις)

Υπάρχει ενα πραγμα που δεν μου αρεσει. Μου φαινεται η ποσοτητα του νερού λιγη, ισως επειδη μοιραζεται σε ολο το τζαμι απο την αρχη. 

Α και ενα πολύ θετικό, δεν χρειαζεται να τα ρυθμιζω, τα εχω παντα στο τερμα πανω. Με τα άλλα, οταν ηθελα να τα ρυθμισω, ασχολιομουνα πολύ ωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετώ. Τα πιτσιλιτήρια παραγγέλθηκαν προς Κίνα μεριά μέσω Ebay. Τιμή η μισή του γνήσιου και για τα δύο. Ποιότητα; Μην με ρωτάτε, θα σας πω όταν θα έλθουν στα χέρια μου. Τα shims δεν υπάρχουν after market οπότε θα παραγγελθούν στην μαμά. Εντυπώσεις όταν θα εγκατασταθούν. Φαντάζομαι ότι το αποτέλεσμα θα δικαιώσει το κόστος και τον χρόνο υλοποίησης του project.

Φιλικα,

Γιάννης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη. Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία, ευτυχία και προκοπή. Εδέησε να βάλω τα πιτσιλιτήρια που ήλθαν από Ebay μεριά μετά από πολύ καιρό. Διστυχώς τα δικά μου, μαμά, είναι θερμαινόμενα οπότε μου περισεύουν αυτά που ήλθαν (θα τα βάλω σε αγγελία, εμένα μου είναι άχρηστα...). Μήπως ξέρουμε το κωδικό των θερμαινόμενων;

Φιλικά,

Γιάννης

Edited by Johnny Best
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το εχω γραψει...εμενα θερμαινομενα ηταν και εβαλα ξανα θερμαινομενα. Απλα τα θερμαινομενα κοστιζουν αρκετα περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.