Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, έχω κολλήσει λίγο με την επιλογή ελαστικού σε A4 B6. Είμαι μεταξύ continental sport contact 5 και Goodyear F1 Assimetric 2. Η διάσταση είναι 225/45/17 αν και δεν παίζει τόσο ρόλο. Ποιά η άποψή σας. Τείνω προς Goodyear πάντως.

Link to comment
Share on other sites

και τα δυο πολυ καλες επιλογες!

εγω τείνω προς τα goodyear, οτι και να βαλεις παντως δεν θα εχεις προβλημα, αμελητέες οι διαφορες, καλοφορετα!!

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο πολυ καλα απλα εγω μπορω να πω με συγουρια οτι εχω μεινει ευχαριστημενως απο τα continental που τα φοραγα σε B5.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ψάξει και τις 2 μάρκες λόγω του ότι πρέπει να αλλάξω και εγώ ελαστικά, θα σου έλεγα οτι σαν επιλογές είναι εξίσου καλές, καθώς προσφέρουν χαμηλό θόρυβο κύλισης σε συνδυασμό με την αρκετά καλή πρόσφυση σε στεγνό αλλά και σε βρεγμένο οδόστρωμα.

 

Συγκεκριμένα, στα F1 Asymmetric 2 έχει επανασχεδιαστεί το πέλμα το οποίο παραμορφώνεται υπο φορτίο και με τη τεχνολογία Active Braking, η εταιρεία ισχυρίζεται οτι προσφέρει ακόμα μικρότερες αποστάσεις ακινητοποίησης σε βρεγμένο/στεγνό οδόστρωμα , ενώ και τα SC5 έχουν σχεδιαστεί ώστε να προσφέρουν ακόμα καλύτερα κρατήματα και απόδοση σε σχέση με τον προκάτοχό του (SC3).

Link to comment
Share on other sites

Αν και φοραγα continental,αλλα τρωγονται ευκολα,κοιτα και για Hankook.Εχω ακουσει απο πολλους πολυ καλα λογια.

http://mstires.eu/hankook/content/view/102/43/lang,el/

Link to comment
Share on other sites

αν και για κάποιους το αισθητικό θεωρείται πολύ σημαντικό κριτήριο, να υπενθυμίσω σε όλους ότι το λάστιχο είναι αυτό που κρατάει σε επαφή το υπέροχο αμάξι μας με το δρόμο. Ό,τι αμάξι και να έχεις, το λάστιχο είναι αυτό που σε κρατάει στο δρόμο.

 

αυτά από μένα. 

Για το δικό σου σασί, δυστυχώς δεν έχω άποψη, ως οδηγό δεν σε ξέρω, οπότε δεν μπορώ να σου προτείνω και ελαστικό.

 

 

 

ΥΓ: τα απόλυτα νούμερα δε λένε ποτέ όλη την αλήθεια, ούτε ότι επειδή για μένα το Χ λάστιχο είναι καλύτερο, σημαίνει ότι θα είναι και για σένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει στο δικο μου Α4 B6  τα χριστουγεννα τα Assimetric 2.   Ωραίο λάστιχο, καλο στο νερο και στο στεγνο. Ενα μειονέκτημα: ειναι πιο θορυβωδες απο τα παλια που ειχα πανω (4 ετων Dunlop ). Εχε το στα υποχη σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο στεγνο +1 στο goodyear , στο βρεγμενο +1 στο conti.

Φοραω στο Λεον sc5 στην ιδια διασταση με σενα και ειναι μια χαρα . Στο βρεγμενο ειδικα νομιζεις πως οδηγας σε στεγνο. Βεβαια τα εχω λιγα χιλιομετρα σχετικα..

 

sent from my Galaxy S5 using Tapatalk 3.11

Link to comment
Share on other sites

Μιας και συζητηθικαν και αλλα ελαστικα μπορω να πω οτι εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενως με τα Avon αλλα με 1.400cc(ibiza) το αμαξι δεν ξεκολαει με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έβαλα χθες τα Goodyear και είναι πραγματικά πάρα πολύ καλά λάστιχα. Τα προτείνω ανεπιφύλακτα.. Σας ευχαριστώ για τα posts..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φορουσα και εγω Goodyear F1 Asymetric ηταν πολυ καλο λαστιχο το μονο ειναι να προσεχεις τον αερα γιατι σε εμενα σε 19αρες μου ειχαν ανοιξει απο την μεσα πλευρα του τοιχωμα.

Link to comment
Share on other sites

μεταξυ των 2 goodyear, αλλιως κορυφη ειναι michelin ps3

 

Συμφωνω απολυτως,απλα εγω στα ps3 βρηκα ενα τεραστιο μειον που δεν μου εχει ξανατυχει με αλλο λαστιχο....Εχουν γινει semislick μετα απο 16000χλμ δεν το εχω ξαναπαθει με αλλο λαστιχο αυτο.Ειπαμε μαλακη γομα αλλα το ξεφτυλισανε.Οταν ειδα σε τι κατασταση ειναι τα λαστιχα μετα απο ενα καλο πλυσιμο πριν 2 μηνες επαθα τραλαλα...

 

Μπορει να ετυχε μονο σε εμενα αλλα εγω να ξαναδωσω τα λεφτα που ζηταει η michelin για να μην βγαλω 20Κ δεν το ξανατολμαω.

Link to comment
Share on other sites

Φορουσα και εγω Goodyear F1 Asymetric ηταν πολυ καλο λαστιχο το μονο ειναι να προσεχεις τον αερα γιατι σε εμενα σε 19αρες μου ειχαν ανοιξει απο την μεσα πλευρα του τοιχωμα.

Φιλε πληροφοριακα δεν εφταιγε ο αερας αλλα η κατασκευη των ελαστικων ηταν προβληματικα, τωρα ολα?παρτιδες? δεν ξερω και δεν με ενδιαφερει εγω και σε ενα φιλος μας τα αντικαταστησανε (προσωπικα εβαλα της θυγατρικης της Dunlop) απλα δεν θελω να ξανα ακουσω για goodyear

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πληροφοριακα δεν εφταιγε ο αερας αλλα η κατασκευη των ελαστικων ηταν προβληματικα, τωρα ολα?παρτιδες? δεν ξερω και δεν με ενδιαφερει εγω και σε ενα φιλος μας τα αντικαταστησανε (προσωπικα εβαλα της θυγατρικης της Dunlop) απλα δεν θελω να ξανα ακουσω για goodyear

 

Ειχες τα f1 assymetric ή τα f1 asymmetric2?Θυμασαι ποτε τα ειχες φορεσει περιπου?

Link to comment
Share on other sites

Ειχες τα f1 assymetric ή τα f1 asymmetric2?Θυμασαι ποτε τα ειχες φορεσει περιπου?

επειδη ειχα προσφατα την συζητηση με τον φιλο που τα φορεσαμε μαζι, εγω ελεγα assymetric εκεινος επεμενε τα asymmetric2 οποτε δεν ειμαι σιγουρος

παντως οταν τα φορεσαμε ηταν στις αρχες που κυκλοφορησαν...

 

Για λεπτομερειες δες http://forum.audisportsclub.gr/index.php/topic/10837-goodyear-f1-assymetric/

Link to comment
Share on other sites

Φοραω τα continental sc5 απο τον Νοεμβριο του 12' σαν αλλαγη στα sc2 που φορουσα... Αν και ειχα ακουσει καλα λογια, απο την αρχη δεν με ενθουσιασαν και ενω ειναι ησυχα και κρατανε αρκετα καλα, δειχνουν να "κουραζονται" γρηγορα σε συνεχομενο ζορισμα σε στροφοδιαδρομη το οποιο σε συνδυασμο με τα μαλακα πλαϊνα δεν εμπνεει για γρηγορη οδηγηση για πολυ ωρα... στο βρεγμενο ειναι αρκετα καλα...

Σιγουρα η αναρτηση που εχω (pss9), το βαρος του Α4 και η κινηση μονο εμπρος, θα ζοριζει περισσοτερο τα λαστιχα απο ενα Α4 με μαμα αναρτηση, ποσο μαλλον ενα ελαφρυτερο αυτοκινητο, απλα προσωπικα, οταν ερθει η ωρα να αλλαξω λαστιχα, θα ειναι καποια με σκληροτερα πλαϊνα...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα δεν το ηξερα οτι ηταν ελλατωματικα απλα νομιζα οτι ηταν απο τον αερα λογω του χαμηλου προφιλ που φοραω 235/35/19 και εγω τα φορουσα οταν τα εχαν πρωτο βγαλει, εγω φοραω τα pirelli p zero εδω και μηνες τωρα αν και πηγαινα για michelin super sport αλλα λογω ελλειψη εκεινο το καιρο απο το εργοστασιο. Παντως ηταν απογοητευση και φοβος οταν τα ειδα ανοιγμενα εστι τα goodyear.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.