Jump to content

Πολλαπλασιαστής


Recommended Posts

ναι όλοι οι tfsi πολλαπλασιαστές όταν τοποθετούνται σε 1,8t 20v θέλουν αποστάτες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 190
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Υπαρχει και εργοστασιακος αποστατης απο κατι σαν πλαστικο, που δεν κοστιζει τιποτα σε σχεση με τους αφτερμαρκετ... Νομιζω 10 Ε οι 4... Αλλα δεν μπορω να θυμηθω που το διαβασα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και εργοστασιακος αποστατης απο κατι σαν πλαστικο, που δεν κοστιζει τιποτα σε σχεση με τους αφτερμαρκετ... Νομιζω 10 Ε οι 4... Αλλα δεν μπορω να θυμηθω που το διαβασα...

 

αν το βρεις, πες το. Αν και το κολλημα μου ειναι οτι θελω το πλαστικο καπακι του κινητηρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Και σημερα στα ξαφνικά, κομπιασματα σε γκαζι και ασταθες ρελαντι. Σε πορια ολα καλά, μολις πατουσα γκαζι κομπιασμα και τρεμοπαιζε το λαμπακι του κινητηρα. Επεστρεψα κυριολεκτικά με αυγο αναμεσα στο γκαζι και το ποδι. VAGCOM και 2 σφαλματα. 

16684   Random/Multiple Cylinder Misfire Detected

16685   Cylinder 1 Misfire Detected

 

Αλλαγη κατευθειαν με αλλον που εχω παντα μαζι μου και το πραγμα εστρωσε. Να περιμενω αραγε κανεναν ακομα; 

 

Ισως θα επρεπε να σκεφτω τωρα την αλλαγη με καποιους καλυτερους. Πολλοι λενε για αυτους απο το R8 αλλα με χαλαει οτι θα φυγει το πλαστικο καπακι του κινητηρα. 

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη εγω πηρα απο R8 αλλα δεν τους εβαλα ακομα μιας και πρεπει να παρω και την πλακα-ανταπτορα...

06Ε 905 115 Ε ειναι ο κωδικος τους και αναλογως το ετος κατασκευης, εβγαιναν σε Beru, Bremi και Eldor... Οι δικοι μου και του Chris82 (μαζι τους πηραμε) ειναι Eldor...

Σκεφτομαι την αγορα της πλακας απο ECS tuning η οποια θεωρω οτι ειναι πανεμορφη και δεν χρειαζεται πλεον το καπακι...

 

516929_x600.jpg

 

http://www.ecstuning.com/Audi-B6_A4-Quattro-1.8T/Engine/Ignition/ES2713407/

Link to comment
Share on other sites

Να υπολογίσεις και το κίτ για τις φύσες, γιατί οι παλιοί με τους νέους κουμπώνουν σε διαφορετικές φύσες...

 

Για μένα πάνε πάρε ένα καλό σετάκι από πολλαπλασιαστές για το δικό σου....Hitachi beru NGK

Edited by Dikonou
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη εγω πηρα απο R8 αλλα δεν τους εβαλα ακομα μιας και πρεπει να παρω και την πλακα-ανταπτορα...

06Ε 905 115 Ε ειναι ο κωδικος τους και αναλογως το ετος κατασκευης, εβγαιναν σε Beru, Bremi και Eldor... Οι δικοι μου και του Chris82 (μαζι τους πηραμε) ειναι Eldor...

Σκεφτομαι την αγορα της πλακας απο ECS tuning η οποια θεωρω οτι ειναι πανεμορφη και δεν χρειαζεται πλεον το καπακι...

 

516929_x600.jpg

 

http://www.ecstuning.com/Audi-B6_A4-Quattro-1.8T/Engine/Ignition/ES2713407/

 

Πόσα είναι τα μεταφορικα από Αμερική? Και εγώ το σκέφτομαι για αυτό το κιτάκι ή για άλλο ένα που έχει η ecs με τους βιδωτούς hitachi αλλά τα μεταφορικά είναι πολλά...ίσως με μια αγορά 2-3 ατομα μπορούμε να μοιράσουμε το κόστος!

 

 

Πολλα λεφτα ρε Γιώργο για τεσσερα μαραφέτια. .. λες... τοσο καλοι είναι δηλαδη αυτοί οι πολλαπλασιαστες;

 

185 ευρώ (δηλαδή 145ευρω) για πολλαπλασιαστές και αντάπτορα δεν νομίζω να είναι πολλά...εγώ είχα κάνει την βλακεία, όταν δεν ήξερα το forum, και έδωσα 180ευρώ για μια τετράδα απλούς στην αντιπροσωπεία!!

 

Να υπολογίσεις και το κίτ για τις φύσες, γιατί οι παλιοί με τους νέους κουμπώνουν σε διαφορετικές φύσες...

 

Για μένα πάνε πάρε ένα καλό σετάκι από πολλαπλασιαστές για το δικό σου....Hitachi beru NGK

 

 

Νομίζω οτι αυτό που έγραψες δεν ισχυει...οι φύσες και ο τρόπος που κουμπώνουν οι tfsi είναι ο ίδιος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσα είναι τα μεταφορικα από Αμερική? Και εγώ το σκέφτομαι για αυτό το κιτάκι ή για άλλο ένα που έχει η ecs με τους βιδωτούς hitachi αλλά τα μεταφορικά είναι πολλά...ίσως με μια αγορά 2-3 ατομα μπορούμε να μοιράσουμε το κόστος!

 

 

 

185 ευρώ (δηλαδή 145ευρω) για πολλαπλασιαστές και αντάπτορα δεν νομίζω να είναι πολλά...εγώ είχα κάνει την βλακεία, όταν δεν ήξερα το forum, και έδωσα 180ευρώ για μια τετράδα απλούς στην αντιπροσωπεία!!

 

 

 

Νομίζω οτι αυτό που έγραψες δεν ισχυει...οι φύσες και ο τρόπος που κουμπώνουν οι tfsi είναι ο ίδιος!

 

 

Νικο και Γιωργο, ποσο εχουν τα μεταφορικα για το σετ αυτο;  Τι γινεται με το τελωνειο; 

Link to comment
Share on other sites

Για 20vt έλεγα...οι tfsi πολλαπλασιαστές για τον 20vt το μονο που χρειάζονται είναι ο αντάπτορας επειδή είναι πιο ψηλοί. Η φύσα είναι η ίδια μιας και έχουν 4 pin και οι 20vt και οι tfsi πολλαπλασιαστές!

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχεις και διαφορετικές φύσες λογικά.......οπότε θές και από εκεί αντάπτορες....

 

ώπα μισό....γιατί δίνουν και τέτοιο κίτ σε κάποια site που βλέπω;

Edited by Dikonou
Link to comment
Share on other sites

Άρα έχεις και διαφορετικές φύσες λογικά.......οπότε θές και από εκεί αντάπτορες....

 

ώπα μισό....γιατί δίνουν και τέτοιο κίτ σε κάποια site που βλέπω;

 

Αυτο λέμε...οι φύσες είναι ίδιες! Το μονο που χρειάζεται είναι ο ανταπτορας επειδη οι tfsi πολλαπλασιαστές είναι πιο ψηλοί!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νικο και Γιωργο, ποσο εχουν τα μεταφορικα για το σετ αυτο;  Τι γινεται με το τελωνειο; 

$45 τα μεταφορικά και το τελωνείο είναι άγνωστο στο αν θα περάσουν.Κανονικά αν περάσει τελεωνείο είναι

αν δεν κάνω λάθος 22%.Αν τα στείλουν με USPS που είναι κοινώς τα αμερικάνικα ταχυδρομεία είναι πολύ πιθανόν

να μην περάσουν,αν φύγουν με άλλες εταιρίες όπως UPS κλπ,επειδή έχουν όφελως απο τα τελωνεία,το 99% των

δεμάτων περνάνε τελωνείο.

 

Όσο για τους αντάπτορες,Η Ελληνική αγορά είναι γεμάτη,όχι με την συγκεκριμένη "πλάκα" αλλά με άλλες προσθήκες,

αν ψάξετε λίγο θα βρείτε,σαν δαχτυλίδια.Αν θέλετε ομορφιά εδώ είναι μονόδρομος,εκτός αν κάνετε κάτι απο μόνοι σας

σε μηχανουργείο ή σε κάποιον άλλον που έχει να κάνει με Laser κλπ.

 

Αν ενδιαφέρεται κάποιος,μάλλον θα γίνει ένα group build απο εμάς (georgio3gr) για 3 αυτοκίνητα,περιμένετε να δείτε

τα αποτελέσματα και αν θέλετε κάποιοι επικοινωνείτε για το κοστολόγιο.Η κατασκευή θα είναι αλουμινίου πανομοιότυπη

με αυτήν παραπάνω και με ηλεκτροστατική βαφή στο ίδιο χρώμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οπως τα λεει ο Χρηστος ειναι... Αυριο κιολας θα δουμε με ενα φιλαρακι που εχει μηχανουργειο να βγαλει το σχεδιο για το laser και να μαθουμε τιμη για κατασκευη σε αλουμινιο και στην συνεχεια ηλεκτροστατικη... Μου ειπε οτι δεν ειναι κατι ιδιαιτερα δυσκολο να γινει απλα θελω να δω αν θα πετυχουμε και το αισθητικο αποτελεσμα περαν του λειτουργικου...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο αν μπορω να βοηθησω καπως πες μου, ξερεις οτι εχω και laser και ηλεκτροστατική βαφη κοντά μου.

 

 

Σημερα το πρωι πηγαινοντας για την δουλεια στην 1η δυνατη γκαζια (ηθελα να κανω μερικά logs) παλι τα ιδια, κατευθειαν τσεκαρισμα και...  αλλα misfires τωρα στον 4ο κυλινδρο. Παει και αυτος ο πολλαπλασιαστης, το θεμα ειναι οτι δεν εχω αλλον μαζι μου, θα αγορασω αναγκαστικά εναν απο το Κιλκις.

ΕΙναι αραγε τυχαιο;  5 χρονια τωρα δεν μου καηκε κανεις πολλαπλασιαστης στο AUDI, τωρα ξαφνικά μαζι 2 και δεν ξερω αν θα συνεχισει και στους αλλους. Η μονη αλλαγη που εκανα ειναι οτι προσφατα αλλαξα μπουζι και για πρωτη φορα δεν εβαλα τα γνωστα BOSCH αλλα της NGK.

Λέτε να εχει σχεση με τα μπουζι; 

Edited by Giannis20vt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο αν μπορω να βοηθησω καπως πες μου, ξερεις οτι εχω και laser και ηλεκτροστατική βαφη κοντά μου.

 

 

Σημερα το πρωι πηγαινοντας για την δουλεια στην 1η δυνατη γκαζια (ηθελα να κανω μερικά logs) παλι τα ιδια, κατευθειαν τσεκαρισμα και...  αλλα misfires τωρα στον 4ο κυλινδρο. Παει και αυτος ο πολλαπλασιαστης, το θεμα ειναι οτι δεν εχω αλλον μαζι μου, θα αγορασω αναγκαστικά εναν απο το Κιλκις.

ΕΙναι αραγε τυχαιο;  5 χρονια τωρα δεν μου καηκε κανεις πολλαπλασιαστης στο AUDI, τωρα ξαφνικά μαζι 2 και δεν ξερω αν θα συνεχισει και στους αλλους. Η μονη αλλαγη που εκανα ειναι οτι προσφατα αλλαξα μπουζι και για πρωτη φορα δεν εβαλα τα γνωστα BOSCH αλλα της NGK.

Λέτε να εχει σχεση με τα μπουζι; 

 

 

Το ίδιο πράγμα έπαθε και ο Γιώργος.Μιλάω με τον Γιώργο και σε ενημερώνω Γιάννη.Όσο για πολλαπλασιαστή έλα να σου δώσω έχω καβάτζα τώρα που πέρασα τους R8.

Πρέπει να έχει και ο Γιώργος ολόιδιους με τους δικούς σου.

 

Μίλησα με τον Γιώργο,η αλλαγή στα μπουζί οφείλεται γι αυτό που γίνεται,όχι γιατί δεν είναι καλά,αλλά γιατί μετά απο τόσο καιρό μιας και έχουν "πέσει" οι πολλαπλασιαστές σου

αρχίζουν και χαιρετούν και αυτοί.Δεν είναι παράξενο λοιπόν να σου κάψει και τους υπόλοιπους.

Edited by ChRiS82
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τους ανταπτορες αλουμίνιο σε λέιζερ δεν γίνεται θα είναι κακό κομμένοι και το αποφεύγουν για να γίνει σωστή η κοπή σε αλουμίνιο θα πρέπει να πάτε σε υδροβολή και κοστίζει,αν πάτε σε cnc αν δεν κόψει 100-200 κομμάτια δεν συμφέρει πάλι διότι το κόστος να σκλαβώσει ένα μηχάνημα για 20-30 κομμάτια είναι μεγάλο +το σχεδιασμό του κομματιού και τα τεστ που θα κάνει 

Έχω ασχοληθεί πολύ με κατασκευές πάρα πολύ 

4 ανταπτορες για 1,8t20v 70 ευρώ κόστος και 4 πολλαπλασιαστές TFSI 160 ευρώ 230 ευρώ σύνολο πέστε μου μια ποσότητα  να δω τι τιμή μπορώ να κάνω

οργανώστε το και πέστε μου στην ποσότητα θα μπορέσω να κάνω κάτι καλύτερο    

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη προσωπικα δεν δινω για κανενα λογο 230 ευρω για πολλαπλασιαστες με αυτους τους ανταπτορες (χωριστους) γιατι προσωπικα δεν μου αρεσουν εμφανισιακα... Αν δω οτι δεν πετυχαινει η προσπαθεια ή δεν μου αρεσει το αποτελεσμα, θα παραγγειλω απο την ECS τον ανταπτορα-πλακα σκετο και θα βαλω τους πολλαπλασιαστες R8 που ηδη εχω... 

 

@Γιαννη οπως ειπε και ο Χρηστος ειναι τα πραματα... Ηταν κλασσικο θεμα στους 20vt ειδικα με τους παλιους πολλαπλασιαστες... Οσο επεφταν τα μπουζι, "εριχναν" και τους πολλαπλασιαστες... Βαζοντας καινουρια μπουζι, αυτα ζηταν παραπανω ρευμα και εκαιγαν τον πολλαπλασιαστη... Εγω οταν ειχε καει ενας δικος μου (μετα απο αλλαγη μπουζι), αμεσως αλλαξα 4 πολλαπλασιαστες και το μπουζι στον κυλινδρο που τον εκαψε παρ'οτι ηταν μολις μιας εβδομαδας γιατι μου ειχαν πει στην αντιπροσωπεια οτι πολλες φορες οταν καιγεται ο πολλαπλασιαστης, βραχυκυκλωνει και το μπουζι και υπαρχει πιθανοτητα να ξανακαψει και τον καινουριο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστώ πολυ για την ευγενική χορηγία, επέστρεψα μια χαρα σπιτι και αυριο συνεχίζω τις δοκιμες...  :sHa_friends:

 

Έβαλα πάνω προσωρινά  4 πολλαπλασιαστες απο TFSI και όλα καλά. Ελπιζω να μην βγουν απο τη θεση τους μιας και ειναι πιο ψηλοι από τους δικούς μου.

Edited by Giannis20vt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.