Jump to content

Intercooler


Recommended Posts

2 hours ago, stefan147 said:

Επομενως ισχύει αυτό που μου χε πει ο φαναρτζής που το έβαλε ότι σε Q5 θέλει ένα μικροτριμάρισμα για να μπει και δεν είναι απολύτως plug n play.

Σωστος!! Το τριμαρισμα μπορει να αποφευχθει αν παραγγειλεις της προσθηκες αυτες απο το 3.0tdi..κοστος κανενα 60αρι για την ιστορια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...

γεια σας παιδια εχω ενα a4 b8... θελω να παω 2 σταδιο εχω βαλει εξατμιση και τωρα θελω ic τι προτεινε για καλο και χωρις αλλαγες στις σωληνες?

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, PanA4 είπε

Βάλε το ΟΕΜ από 3.0 diesel. Αν ψάξεις υπάρχει αναλυτικά γραμμένο εδώ μέσα. 

απο το Q5 που λενε πιο πανω τα παιδια?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδια αλλαξα σημερα το μανισιο το ic και εβαλα του Q5 3.0... τολμω να ομολογησω οτι τα κολαρα δεν με πεδεψαν καθολου παραμονο δεν κουμπωνα τα πλαστικα που κραταν το αερα που μπαινει απο μπροστα ωστε να μην φευγει στους θωλους... εχει κανεις αντιμετωπισει το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα διαβάζοντας το τόπικ θα ήθελα να ρωτήσω αν η αλλαγή ic που λέτε αντιστοιχεί και σε 1.8 και αν πρόκειται να καλύψει το μελλοντικό σχέδιο που λέει για ΙΗΙ ?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά αντίστοιχει και σε 1.8. Θα κοιτάξεις αυτό που θα βάλεις να σε υπερκαλύπτει στις απαιτήσεις ισχύος. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην αναζήτηση για μεγαλύτερο ic σμου πρότειναν να δω τα rtmg. Από το σαιτ της εταιρίας είδα ότι προσφέρει 2 ένα μέχρι 300 άλογα παροχή, ένα μέχρι 420 και μετά από επικοινωνία με την εταιρία μου είπαν ότι είναι συμβατά με τον κινητήρα μας. Τα έχει δοκιμάσει κανένας? 

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, Ioannis_Anastas είπε

Στην αναζήτηση για μεγαλύτερο ic σμου πρότειναν να δω τα rtmg. Από το σαιτ της εταιρίας είδα ότι προσφέρει 2 ένα μέχρι 300 άλογα παροχή, ένα μέχρι 420 και μετά από επικοινωνία με την εταιρία μου είπαν ότι είναι συμβατά με τον κινητήρα μας. Τα έχει δοκιμάσει κανένας? 

Τι εννοείς συμβατά; Αν κάνουν χωροταξικά; Πες μας και τιμές; 

Link to comment
Share on other sites

Universal ειναι αυτα που δινει τα οποια σιγουρα θα χρειαζονται μονταρισματα για να κατσουν καλα.

 

Αποδοση τωρα αγνωστο...

 

Τι σταδιο εισαι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/20/2020 at 1:02 PM, PanA4 said:

Τι εννοείς συμβατά; Αν κάνουν χωροταξικά; Πες μας και τιμές; 

Καλησπέρα , συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά ήμουν εκτός πόλης. Ναι χωροταξικά εννοώ αν είναι συμβατά . Στο επίσημο σάιτ του αναφέρουν οτι το "μεγάλο" είναι  55x23x6.5 cm , απόδοση εώς 420 Hp front mouth και η τιμή του 185 Ε ενώ το "μικρό"  είναι 55x18x6.5 εώς 300 Ηp πάλι front mouth στα 166 Ε . 

Link to comment
Share on other sites

On 7/20/2020 at 8:25 PM, csaris said:

Universal ειναι αυτα που δινει τα οποια σιγουρα θα χρειαζονται μονταρισματα για να κατσουν καλα.

 

Αποδοση τωρα αγνωστο...

 

Τι σταδιο εισαι?

 

Για την ώρα φοράει ένα πρόγραμμα κονσέρβα αλλά έχω ξεκινήσει ήδη κάποιες αλλαγές σε περιφερειακά με την προοπτική να μπει ΙΗΙ στο μέλλον. Οπότε κοιτάω ότι αλλαγές κάνω να την καλύπτουν 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 9/2/2020 at 8:59 PM, GeorgeVosk said:

Γεια σας μαγκες μου , γνωριζεται αν το Intercooler απο το Golf 6 GTI ειναι ιδιο με του S3 8P ? εχω σκοπο να βαλω στο Α3 μου.

Του GTi είναι μικρότερο από του S3 8P.

 

Του S3 είναι 10,2lt

Του Α3 8Ρ 1.8Τ είναι 7,97 (πες 8lt).

Tου GTi είναι 9lt.

 

Δεν ξέρω αν αξίζει να μπεις στην τεράστια ταλαιπωρία να αλλάξεις intercooler gia 1lt μόνο. Ειδικά αν δεις που είναι το intercooler και τι χρειάζεται να λύσεις, καλύτερα να πας σε S3. να μην ξανα-ασχοληθείς...

 

 

ΥΓ: καινούριο S3 intercooler ως ανταλλακτικό το παίρνεις από αντιπροσωπεία με 380€ (τιμή χωρίς έκπτωση, πλέον λόγω παλαιότητας σίγουρα κάτι καλύτερο θα κάνουν, αν είναι και καλός ο υπάλληλος ή γνωστός, μπορεί να σου κάνει και κάτι καλύτερο σε έκπτωση από το κλασσικό 5-10% που κάνουν όλοι)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Κάβουρα εντελει αγορασα μεταχειρισμενο intercooler S3 απο γνωστο..και τωρα εχω μπει σε σκεψεις να τερματίσω την Κ03 ή να παω απευθειας σε Κ04 ..(να ενημερωσω οτι το Α3 ειναι τελειως εργοστασιακό με τα 160hp).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GeorgeVosk said:

Φιλε μου Κάβουρα εντελει αγορασα μεταχειρισμενο intercooler S3 απο γνωστο..και τωρα εχω μπει σε σκεψεις να τερματίσω την Κ03 ή να παω απευθειας σε Κ04 ..(να ενημερωσω οτι το Α3 ειναι τελειως εργοστασιακό με τα 160hp).

Διάβασε αν θες τα topic 1.8tsi tuning και το topic μου (στο 1ο ποστ έχω κάνει μία βασική "αρχειοθέτηση" για να βρεις όλα τα setup που έχει περάσει το αμάξι αλλά και τις βασικές-για μένα-αλλαγές που έχω κάνει στο αμαξι ώστε να έρθει στα μέτρα μου).

 

Νομίζω ότι θα κατατοπιστείς.

 

 

ΥΓ: προσωπικά στη θέση σου θα έβαζα μία τουρμπίνα IHI με χαμηλή πίεση, να βγάλω και περισσοτερα άλογα από φουλ κ03 και πιο ξεκούραστα και χωρίς θόρυβο. Ούτε εξάτμιση ούτε εισαγωγή ούτε τίποτα. plug and play 260ps (ίσως χρειαστείς δισκόπλατο ανάλογα το πως οδηγείς ή πόσο έχει φθαρεί το δικο σου)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.