Jump to content

Αλλαγή πίνακα οργάνων σε Α4 Β8


Recommended Posts

  • 1 month later...

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος να βρω και εγώ ένα έγχρωμο καντράν με ένδειξη λαδιου έψαξα ebay αλλά δεν βρήκα κάτι εκτός αν ψάχνω λαθος.... με ένδειξη λαδιου είναι αυτά που τελειώνουν σε G/T/Q? Σε μοντέλα με quattro πάλι οι ίδιοι κωδικοί ισχύουν?

 

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by oldsantos
Link to comment
Share on other sites

Του rs4 μπαίνει στο δικό μας;;

Εχει διαφορετική ένδειξη χιλιομετρητη (320 αντί 280) διαφορετικές ενδείξεις στροφομέτρου κτλ.

 

Υπάρχει περίπτωση να καλιμπραριστει σωστά ωστε να μην δείχνει αλλα αντί άλλων;;

Link to comment
Share on other sites

Για θερμοκρασια λαδιου...δεν εχει να κανει αν ειναι έγχρωμο( μην το ξαναπει κανεος πολύχρωμο...ελεος) η μονόχρωμο(κοκκινο).

Σημασια εχει το software version του καντράν.Εχει μαλλιασει η γλωσσα τοθ Νεξους να τα λεει και να τα εξηγεί...διαβάστε λιγο ολο το θρεντ.

Το svm(software version) αναγράφεται στην πισω μεριά του καντράν και πρεπει να ειναι μεγαλυτερο απο 0224.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πήγε κανένας αντιπροσωπεία και έκανε αναβάθμιση καντράν ή πρέπει να πάμε μέχρι τη Γερμανία;

Τι πολύχρωμο τι έγχρωμο ρε συ, slow the eggs. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το δικο μου ειναι εγχρωμο απο μαμα φεβ 2009 μοντελο , αλλα θερμοκρασια λαδιου δεν την παρουσιαζει , ουτε το πρασινο σηματακι στην ενδιξη τηε βενζινης .

ειναι θεμα λογισμικου του κανραν μονο η και απο την εκδωση του εγκεφαλου του αυτικινητου , γνωριζει κανεις

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου ειναι εγχρωμο απο μαμα φεβ 2009 μοντελο , αλλα θερμοκρασια λαδιου δεν την παρουσιαζει , ουτε το πρασινο σηματακι στην ενδιξη τηε βενζινης .

ειναι θεμα λογισμικου του κανραν μονο η και απο την εκδωση του εγκεφαλου του αυτικινητου , γνωριζει κανεις

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι έκδοση είναι το software του καντράν. Την εν λόγω λειτουργία την πρόσθεσε η audi τον ιούνιο 09. Λογικά αν το αμάξι είναι παραγωγής φεβ09 δεν έχει το σωστό software και δεν θα δείξει τίποτε στο καντράν με την ενεργοποίηση μέσω vcds.

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση του καντράν στην έκδοση 0253 SVM code B817A003

Αυτό έχει αναφερθεί σε αυτήν την ενότητα από τον Nexus. Κάποια στιγμή θα το κάνω και στο δικό μου.

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι έκδοση είναι το software του καντράν. Την εν λόγω λειτουργία την πρόσθεσε η audi τον ιούνιο 09. Λογικά αν το αμάξι είναι παραγωγής φεβ09 δεν έχει το σωστό software και δεν θα δείξει τίποτε στο καντράν με την ενεργοποίηση μέσω vcds.

Αναβαθμιζετε δηλαδη ή πρεπει να παρεις καινουργιο hardware (καντραν) ;

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίζεται, αλλά δεν νομίζω να το κάνουν στις εδώ αντιπροσωπείες. Για την συγκεκριμένη αναβάθμιση θα πρέπει να τους πείτε να χρησιμοποιήσουν τον κωδικό svm που ανέφερε και ο filip.

Βασικά το svm λέει στο σύστημα ποιά αναβάθμιση να κάνουν σε κάποιο module.

SVM–Activations

Goal: This function is designed to activate additional features or functions within an already installed control

unit using an Activation Code and possibly additional PIN codes or Customer codes.

 

Περισσότερα εδώ

https://www.motor-talk.de/forum/svm-code-b817a003-updaten-t4650993.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

laptimer το εχω ενεργο , θερμοκρασια λαδιου δεν βλεπω , δηλαδη χρειαζεται update τo sofware του καντραν και θα δω θερμοκρασια λαδιου ?

Link to comment
Share on other sites

laptimer το εχω ενεργο , θερμοκρασια λαδιου δεν βλεπω , δηλαδη χρειαζεται update τo sofware του καντραν και θα δω θερμοκρασια λαδιου ?

Ναι!

Link to comment
Share on other sites

Τον συγκεκριμένο κωδικό svm, θα πρέπει να τον χρησιμοποιήσουν στο vas -> software version management -> Direct input: SVM code for problem related update

Ίσως τους βοηθήσει αυτό αν τους το πείτε σε κάποια αντιπροσωπεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας, αν και έχω A3 8P , μου φάνηκε εξαιρετικά πολύτιμο το συγκεκριμένο thread. Θα χαιρομουν πολύ αν κάποιος μπορούσε να με βοηθήσει με κάποιες απορίες που έχω. Για να μπορέσω να τοποθετήσω άλλο  καντράν πρεπει ο αριθμός να είναι ολοιδιος με τον ήδη υπάρχων? Έχω βρει με παρόμοιο με διαφορά ενός ψηφίου( 932 D αντί για 902 D που είναι το δικό μου) 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Στις 7/12/2019 στις 12:30 ΠΜ, Τhanos90 είπε

Καλησπέρα σας, αν και έχω A3 8P , μου φάνηκε εξαιρετικά πολύτιμο το συγκεκριμένο thread. Θα χαιρομουν πολύ αν κάποιος μπορούσε να με βοηθήσει με κάποιες απορίες που έχω. Για να μπορέσω να τοποθετήσω άλλο  καντράν πρεπει ο αριθμός να είναι ολοιδιος με τον ήδη υπάρχων? Έχω βρει με παρόμοιο με διαφορά ενός ψηφίου( 932 D αντί για 902 D που είναι το δικό μου) 

Καλησπέρα φίλε μου , αν βάλεις ότι κωδικό έχεις τώρα θα βάλεις το ίδιο καντράν που έχεις και τώρα , οπότε δεν έχει ουσία.
Πρέπει να βρεις καλύτερη έκδοση καντράν από αυτήν που έχεις που να ταιριάζει στο μοντέλο σου
Σχεδόν όλα αυτά κάνουν 
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=Audi+a3+8p+speedometer&_sacat=0&LH_TitleDesc=0&_osacat=0&_odkw=Audi+a3+8p+dial
Προσέχεις να είναι ακριβώς το μοντέλο σου , ίδιο καύσιμο , κυβικά κτλπ, δεν ξέρω αν έχει κάποια έκδοση που να είναι ουάου όπως στα Β8 και να αξίζει η αλλαγή, νομίζω έχει λευκό και κόκκινο, καλύτερα να ρωτήσεις στο σωστό  thread .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το δικό μου δεν έχει DIS και ψάχνω ένα που να διαθέτει. Eχω βρει διακόπτη υαλοκαθαριστήρα με διακοπτακι οπότε φαντάζομαι με το καντράν θα έχω τις ενδείξεις του DIS.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το δικό μου δεν έχει DIS και ψάχνω ένα που να διαθέτει. Eχω βρει διακόπτη υαλοκαθαριστήρα με διακοπτακι οπότε φαντάζομαι με το καντράν θα έχω τις ενδείξεις του DIS.
Καλησπέρα φίλε και Χρόνια Πολλά,το έχω κάνει εγώ σε A3 8P και θέλεις καντράν με κωδικό 932D και κατά 99% και εγκέφαλο τιμονιού εκτός και αν έχεις τιμόνι με χειριστήρια για το ράδιο τότε μπορεί και να παίξει.

Στάλθηκε από το SNE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.