Jump to content

πρόβλημα με το vcds (vag-com) και το RNS-e


Recommended Posts

Ερώτηση αν κάποιος ξέρει.. Εμένα το vcds δεν αναγνωρίζει το rns-e. Στο navigation απλά μου βγάζει no response from controller. Υπέθεσα ότι έφταιγαν τα pins στον αντάπτορα όπως περιγράφει ο τύπος πάνω πάνω εδώ: http://www.euroaddiction.net/forum/b6-b7-s4-diy-how-section/581-audi-b7-s4-diy-symphony-ii-rns-e-installation.html κι έβγαλα το rns-e για να το δω από πίσω αλλά εμένα δεν υπάρχει τίποτα στην θέση C7 ενώ το pin Β5 έχει επάνω καλώδιο(!!). Παρ'όλα αυτά οι controllers navigation/radio κλπ. δεν ανταποκρίνονται.. Εχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

 

Edit: Στο can-bus την κωδικοποίηση την έχω κάνει, κι έχω ενδείξεις ραδιοφώνου/mp3 στην κεντρική οθόνη των οργάνων του ταμπλό..

 

 

Μιχάλης

Edited by michpan
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη οταν λες την κωδικοποιηση την εχεις κανει, εννοεις στο "17 Ι Instruments" ;

Θα το κοιταξω λιγο με την καλωδιωση και θα επανερθω.

Το Β5 ειναι το Κ-line της διαγνωσης, και πρεπει να υπάρχει.

Το C7 ειναι για μικροφωνο λογικά θα ειναι αδειο αν δεν εχεις bluetooth

Edited by Giannis20vt
Link to comment
Share on other sites

Ναι και στο instruments, για να εμφανίζει τις πληροφορίες στο ταμπλό. Το ξέρω ότι έτσι είναι κανονικά αλλά εμένα παρ'όλο που φαίνονται οκ πίσω, δεν αναγνωριζεται ο controller του navigation από το vcds.. Η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι φταίει ο ανταπτορας από τις iso καλωδιώσεις προς rns-e αλλά ποιο/ποια καλώδια ακριβώς..

 

Ναι δεν έχω bluetooth..

 

 

 

Sent from my GT-N5110 using Tapatalk 4

 

Edited by michpan
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα με εναν ελεγχο των καλωδιωσεων σου

 

lu5.gif

 

4m9.gif

 

 

 

Τι ειχες πριν ;

 

Τα καλωδια που ενδιαφερουν ειναι τα CΑN-H CAN-L και το Β5 (Κ-line)

 

Αληθεια, για τα CAN H & L πρεπει να τραβηξεις γραμμες απο το ταμπλο, τουλαχιστον αυτο θυμαμαι.

Edited by Giannis20vt
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι για το πίσω μέρος του rns-e, να κοιτάξω για τα CAN αλλά νομίζω ότι δεν υπάρχει θέμα εκεί γιατί στο instruments που έκανα την κωδικοποίηση, η επικοινωνία είναι μέσω CAN. Η k-line είναι το πρόβλημα μάλλον γιατί μέσω αυτής επικοινωνεί με τον εγκέφαλο ο controller του navi.

 

Αυτόν εδώ τον αντάπτορα έχω: http://www.ebay.com/itm/Audi-A3-A4-A6-TT-RNS-E-sat-nav-PLUG-PLAY-adapter-retrofit-kit-installation-set-/261163741710?pt=UK_CE_GPS_Accessories_Software_ET&hash=item3cce92720e

 

Να σημειώσω ότι:

- Οταν ανάβω τα φώτα, η οθόνη του rns-e αλλάζει χρώμα όπως και ανάβουν και τα κουμπιά

- Οταν είμαι σε mode πλοήγησης έχω ενδείξεις στην κεντρική οθόνη του υπολογιστή ταξιδίου

 

Στο Β5 υπάρχει καλώδιο πάνω (αν ενδιαφέρει να δω το χρώμα, αν αυτό λέει κάτι) αλλά προφανώς δεν είναι το σωστό.. Επίσης να προσθέσω ότι δεν είχα ποτέ εργοστασιακό ηχοσύστημα στο αυτοκίνητο, αλλά aftermarket.

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Γιάννη θα το τσεκάρω. Και το κείμενο ενδιαφέρον αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο θέμα στην δικιά μου περίπτωση καθώς το vcds δουλεύει κανονικά, όπως δούλευε και τόσα χρόνια και με το aftermarket radio που είχα επάνω.. Αυτό αναφέρεται κυρίως σε παλαιότερα συστήματα που δεν είχαν πρόβλεψη για την k-line γραμμή..

 

Θα δω για αρχή τι καλώδιο πάει στη Β5 θέση και στα CAN.. Ρώτησα και αυτόν που μου πούλησε τον ανταπτορα και μου είπε ότι είμαι ο πρώτος που τον ρωτάει και δεν ήξερε να μου πει σχετικά..

 

 

Sent from my GT-N5110 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Μπορει Μιχαλη, οταν μπηκε το aftermarket radioCD να βγαλανε το καλωδιο K-line και να το απομονωσαν. Αναφέρομαι σε αυτο που καταληγει στο radioCD  και βρισκεται στον μαυρο κονεκτορα, στη θεση 3.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 6 years later...

Φίλε μου έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα παρόλα αυτά τα καλώδια δεν υπάρχουν στο αυτοκίνητο μπήκα στον κόπο να τραβήξω γραμμή από την κάπα line και να τη συνδέσω το κασετόφωνο η αλλαγή και μόνο ήταν ότι υπήρχε επικοινωνία αλλά το μηχάνημα έλεγε ότι λόγω πολλών λαθών δεν μπορεί να επικοινωνήσει Αν βρεις κάτι στο θέμα σε παρακαλώ Θα ήθελα να με ενημερώσεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.