Jump to content

Θερμοκρασία ψυκτικού


Recommended Posts

Επειδη τωρα τελευταια με το εντόνο κρυο παρατηρω οτι σε ενα συγκεκριμένο σημειο διαδρομής που κανω η βελονα της θερμοκρασιας ψυκτικού κινείται απο το 90 C προς τα πισω (75 C)  ειπα να κανω μια μετρηση με VAGCOM.

Το σημειο που μου το εμφανιζει ειναι συνεχεις κατηφορα την οποια την κατεβαινω χωρις καθολου σχεδον γκαζι.

Για να  μην ανεβαζω την μετρηση που ειναι πολύ μεγαλη σε χρονο ανεβάζω μια εικονα οπου φαινεται η θερμοκρασια ψυκτικου (κοκκινη γραμμη), οι στροφές του κινητηρα (γαλαζια γραμμή) και το φορτίο του κινητηρα (πρασινη γραμμή). Ο οριζόντιος αξονας ειναι ο χρονος μην δινεται και πολύ σημασια (ουσιαστικα ειναι η αριθμηση των καταγραφών)

Εξωτερική θερμοκρασια γυρω στο 0 C,  λειτουργια καλοριφερ ανοιχτη φυσικά. Η μέτρηση ειναι σχεδον απο την αρχη της διαδρομης μετα τα πρωτα 6 περιπου λεπτα, ετσι το νερό εχει ηδη λιγο ζεσταθει.

Η διαδρομη με την κατηφορα που περιεγραψα πιο πανω φαίνεται στο διαγραμμα μεταξύ 169 και 337 του οριζοντιου αξονα, οπου ουσιαστικά φαίνεται οτι η θερμοκρασια πεφτει κατω απο τους 80 C. Γενικά το στυλ οδηγησης ειναι πολύ χαλαρο, οπως φαινεται απο τα φορτια και τις στροφες του κινητηρα.

Υποψη οτι πολύ προσφατα αλλαξα και τον αισθητηρα θερμοκρασιας νερου που βρισκεται κατω αριστερα του ψυγειου νερού.

 

 

image.jpg

 

 

 

Ποια η γνωμη σας;  Ειναι λογικο αυτο; 

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα μηπως και δεν ηταν αυτο (ο θερμοστατης) και την γλυτώσω...

 

μεγαλη μανουρα η αλλαγη του .... 

 

http://www.audizine.com/forum/showthread.php/189157-DIY-B6-A4-1-8T-Thermostat-Replacement

 

 

Αληθεια αλλαζει μονο ο θερμοστατης ή ολο μαζι με το "καβουκι" του ; 

audi-a4-series-18-t-b6-thermostat-engine

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα μηπως και δεν ηταν αυτο (ο θερμοστατης) και την γλυτώσω...

 

μεγαλη μανουρα η αλλαγη του .... 

 

http://www.audizine.com/forum/showthread.php/189157-DIY-B6-A4-1-8T-Thermostat-Replacement

 

 

Αληθεια αλλαζει μονο ο θερμοστατης ή ολο μαζι με το "καβουκι" του ; 

audi-a4-series-18-t-b6-thermostat-engine

 

Γιάννη θερμοστάτης είναι κατά πάσα πιθανότητα. Καλύτερα να τον αλλάξεις με τον διακλαδωτήρα του όπως είναι, γιατί αυτό το πλαστικό, υφίσταται μεγάλη φθορά στο συγκεκριμένο σημείο..

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να είμαι ο μαναδικός στο κόσμο που κόλλησε ο θερμοστάτης κλειστός!! Η θερμοκρασία στα 5-8 χιλιόμετρα έφτασε στο 120!!! Μετά από αυτό το Golfaki άρχισε και έπινε νεράκι στο foul!

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα, "τα πιασαμε" τα λεφτα μας.

Σας ευχαριστω...

 

 

Νομίζω ότι πρέπει να εχει κοντά στα 90 ευρω η αγορα του, χωρις να είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να εχει κοντά στα 90 ευρω η αγορα του, χωρις να είμαι σίγουρος.

 

 

 

θα το μάθουμε την Δευτέρα.

Edited by Giannis20vt
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη αλλάζει έτσι ολόκληρο όπως το έχεις στην φώτο. Εγώ το πήρα από γνωστο 60 ευρώ. Όσο για την τοποθέτηση, έβγαλα πεταλούδα κολλάρο και δυναμό γιατί αλλιώς δεν δίνει χέρι (ούτε που φαίνεται για την ακρίβεια). Συμπλήρωμα υγρά εξαέρωση και όλα ΟΚ μετά. Απλά έφαγα κανα 3ωρο αν θυμάμαι καλά.

 

Φιλικά

Πασχάλης

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Πασχαλη, απο οτι ειδα και στο νετ ετσι οπως το περιγραφεις γινεται,

Φοβαμε λιγο να σου πω την αληθεια το βγαλσιμο του δυναμο, ειχες κανενα θεμα εσυ; 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω βγάλει εγώ Γιάννη, μη το φοβάσαι καθόλου δεν είναι τίποτα. Κοινώς προχώρα και κάνε μας και ένα DIY ρε μεγάλε!

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δεν είχα κάποιο θέμα. Λίγο ζόρι στο βάλε βγάλε με τον ιμάντα του δυναμό μόνο και πάνω από όλα να κουμπώσει ίσια ο θερμοστάτης για να μην υπάρχουν τυχών διαρροές αργότερα.  Ψυκτικό υγρό το σύστημα χωράει 7 λίτρα τελείως άδειο (και δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρεις να το βγάλεις όλο). Όσο για το G12 υπάρχει κανονικά, μιας που και τον τελευταίο καιρό αγόρασα αρκετα μέχρι να καταλάβω ότι είχα χαλασμένη τάπα στο δοχείο ψυκτικού υγρού και τα έχανα από την υπερχείληση.

 

Όσο για τη ερώτηση σου αν θέλει αλλαγή παίζουν πολλά....

π.χ   αντί για ανοιχτός να μείνει κλειστός καμιά μέρα και να τα κάνεις όλα στον ατμό :sSa_worried3:

ή απλά δεν θα δουλευει στη σωστή θερμοκρασία το αυτοκίνητο όπως πρέπει , και να μην έχεις και καλοριφέρ μετά από κάποιο διάστημα (εμένα ήταν χειμώνας και στη εθνική που έτρεχα είδα την θερμοκρασία να πέφτει και στους 60)

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικαιο, θα τον αλλαξω γιατι αν συμβει τιποτα θα το εχω βαρος στη συνειδηση μου.

7 λιτρα ψυκτικο, το βρηκα και εγω στις σημειωσεις μου. Να παρω 5 λιτρα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι φτάνει. Το G13 αναμιγνύεται και με το G12 (Πασκουάλ απλά προτιμώ να πάρει το 13άρι που έχει καλύτερες προδιαγραφές ως πιο νεότερο ;) ), οπότε θα κάνεις τη δουλειά σου Γιάννη μια χαρά.

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι φτάνει. Το G13 αναμιγνύεται και με το G12 (Πασκουάλ απλά προτιμώ να πάρει το 13άρι που έχει καλύτερες προδιαγραφές ως πιο νεότερο ;) ), οπότε θα κάνεις τη δουλειά σου Γιάννη μια χαρά.

 

 

Δημήτρης

Η karenta δεν σου δίνει πλέον G12 ακόμα κι αν το ζητήσεις (πήγα να πάρω το καλοκαίρι 7 λίτρα). Σου δίνουν υποχρεωτικά G13.

Και επειδή δε σου εξηγούν το γιατί, προσωπικα είχαν "ξυνίσει" κιόλας.

Ψάχνοντας μετά βρήκα αυτό που γράφεις κι εσύ Δημήτρη και τελικά το χρησιμοποίησα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μου φαινετε το 80 οριακα οκ, γιατι να επεφτε στα 60 θα καταλαβαινα την αλλαγη...

Ο δεικτης παιζει στο καντραν;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.