Jump to content

Αισθητήρες Παρκαρίσματος


Recommended Posts

Γίνεται με εγκέφαλο, κουμπί, ηχείο και καλωδίωση με αισθητήρες. Απλά όμως, θέλει προφυλακτήρα διαφορετικό γιατί έχει νεύρα για να κουμπώσουν οι γνήσιοι αισθητήρες. Το κόστος περίπου με τον εγκέφαλο, υπολόγισέ το στα 450 ευρώ.

 

 

Δημήτρης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση:

φιλος αγορασε για το Α3 του (α3 8p 1.6fsi) μεταχειρισμενο προφυλακτηρα S3, με ενσωματομενους γνησιους αισθητηρες παρκαρισματος χωρις τιποτα αλλο!!!τι θα χρειαστει να να δουλεψει και με τι κοστος?

Edited by nikos35
Link to comment
Share on other sites

Eγκέφαλο, δύο καλωδιώσεις, κουμπί και ηχείο. Καινούργια γύρω στα 300 ευρώ, μεταχείρο κανα 200άρι.

 

 

Δημήτρης

αξιζει τον κοπο (κοστος εννοω) Δημητρη?

κανενα link απο ebay για να ψαχτει υπαρχει???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.Καλά Χριστούγεννα.

 

καλημερα και χρονια πολλα Νικο !!! Και εγω αυτη την απορια εχω....θα παρω Kosmocar να ρωτησω Παρασκευη...

Για ρώτα να δούμε τι θα σου πούνε.Εγώ που ρώτησα στην Καρέντα μου είπαν πως δεν μπαίνει.

 

Γίνεται με εγκέφαλο, κουμπί, ηχείο και καλωδίωση με αισθητήρες. Απλά όμως, θέλει προφυλακτήρα διαφορετικό γιατί έχει νεύρα για να κουμπώσουν οι γνήσιοι αισθητήρες. Το κόστος περίπου με τον εγκέφαλο, υπολόγισέ το στα 450 ευρώ.

Δημήτρης

Ήταν λάθος που δεν το έβαλα από την αρχή.Εγώ υπέθεσα,κακώς,ότι μπορεί να ´´κουμπώσει´´ στο MMI και μετά με την προσθήκη μιας πλακέτας,καλωδίωσης και των αισθητήρων.

Οι aftermarket αισθητήρες είναι λίγο άσχημοι.

Δημήτρη όταν λες εγκέφαλο τι εννοείς;Αν καταλαβαίνω αυτή η λύση είναι αυτόνομη,όχι για να συνδεθεί με το mmi;

Edited by nikosf
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αξιζει τον κοπο (κοστος εννοω) Δημητρη?

κανενα link απο ebay για να ψαχτει υπαρχει???

 

Φυσικά αξίζει, εφόσον θέλεις εργοστασιακό αποτέλεσμα. Οι γνήσιοι αισθητήρες, δεν έχουν καμία σχέση με τους aftermarket.

Eκτός από την kufatec που έχει το σύστημα ολοκληρωμένο, μπορείς να ψάξεις και στο ebay και εντελώς πρόχειρα σου παραθέτω τα παρακάτω (προσοχή είναι ενδεικτικά)

Εγκέφαλος

http://www.ebay.de/itm/Org-Audi-A3-8P-PDC-Einparkhilfe-Steuergerat-8P0919475E-8P0919475B-control-unit-/181241463897?pt=DE_Autoteile&hash=item2a32d54459

Ηχείο

http://www.ebay.de/itm/Audi-A4-A3-A5-A6-A8-Q5-TT-PDC-Warntongeber-Einparkhilfe-parking-aid-8E0919279-/271350371645?pt=DE_Autoteile&hash=item3f2dbe153d

Πίσω καλωδίωση και αισθητήρες

http://www.ebay.de/itm/Original-Audi-A3-8P-Leitungssatz-PDC-hinten-Kabelbaum-8P0-097-085-Pdc-Sensor-/331092162811?pt=DE_Autoteile&hash=item4d16a178fb

Καλωδίωση μπροστά δεν βρίσκω πρόχειρα τώρα, αλλά θα βρεις με αναζήτηση, η αλλιώς kufatec εδώ

http://www.kufatec.de/shop/de/Komplett-Set-Audi-Parking-System-APS-Heck-Audi-A3-8V

 

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.Καλά Χριστούγεννα.

 

 

Για ρώτα να δούμε τι θα σου πούνε.Εγώ που ρώτησα στην Καρέντα μου είπαν πως δεν μπαίνει.

 

Ήταν λάθος που δεν το έβαλα από την αρχή.Εγώ υπέθεσα,κακώς,ότι μπορεί να ´´κουμπώσει´´ στο MMI και μετά με την προσθήκη μιας πλακέτας,καλωδίωσης και των αισθητήρων.

Οι aftermarket αισθητήρες είναι λίγο άσχημοι.

Δημήτρη όταν λες εγκέφαλο τι εννοείς;Αν καταλαβαίνω αυτή η λύση είναι αυτόνομη,όχι για να συνδεθεί με το mmi;

 

Υπάρχει η λύση και για σύνδεση με MMI ανάλογα το βαλάντιο που διαθέτεις. Πάντα θέλεις εγκέφαλο για να ενεργοποιήσεις τους αισθητήρες και μπορείς να συνδέσεις και ΜΜΙ. Αναλυτικά :

ΜΜΙ και αισθητήρες μπρος - πίσω

http://www.kufatec.de/shop/de/Audi/A3/A3-8V/Komplett-Set-APS-optische-Anzeige-MMI-Front-und-Heck-Audi-A3-8V

ΜΜΙ μόνο πίσω

http://www.kufatec.de/shop/de/Audi/A3-8V/Komplett-Set-APS-plus-optische-Anzeige-im-MMI-Audi-A3-8V

 

Τα προηγούμενα που ανέφερα, είναι χωρίς σύνδεση στο MMI.

Διευκρινίζω τέλος, ότι πρόκειται για OEM εγκατάσταση, όχι μαιμουδιές και κόψε ράψε. Μετά, ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου "βλέπει" το PDC κανονικά και μπορείς να κάνεις διάφορες ρυθμίσεις. Νίκο, το τι σου είπαν στην αντιπροσωπεία άστο φίλε, αν ήταν να σου βάλουν ένα aftermarket σύστημα της πλάκας, θα δεις πως έμπαινε. Εμένα μου είπαν, εκτός τα δεκάδες που έχω βάλει (original) εκ των υστέρων, ότι τάχα δεν κουμπώνει το τιμόνι του RS4 στη δική μου κολώνα. Τι να λέμε τώρα.. Οι αντιπροσωπείες, είναι μόνο για τα βασικά (φίλτρα, λάδια, ξύδια, μύδια και εγγύηση).

 

Δημήτρης

Edited by Dimitris_Kon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη αν υποθετικά τα παραγγείλει κάποιος από την kufatec αναλαμβάνει κάποιος εδώ την τοποθέτηση;

Λέει ότι μετά την εγκατάσταση θέλει προγραμματισμό και ότι η τοποθέτηση γίνεται στην έδρα τους.

Έχεις δίκαιο για την αντιπροσωπεία,μου είπαν για aftermarket.

Edited by nikosf
Link to comment
Share on other sites

Η kufatec υπάρχει στην Ελλάδα. Απλά εγώ αγόρασα κάποια πράγματα απ´ έξω και τα εγκατέστησα εδώ, τόσο για μένα, όσο και σε αρκετά μέλη απο εδώ που εχω βοηθήσει. Φαντάζομαι Νίκο ότι θα το κάνουν αλλα δεν το γνωρίζω, μιας και ειμαι γενικά δύσπιστος σε ξένα χέρια. Δεν προτρέπω φυσικά κανέναν να στο εγκαταστήσει - δεν γνωρίζω - ούτε εχω εμπιστοσύνη. Να ξέρεις πάντως ότι τεχνικά δεν ειναι τόσο δύσκολο, αρκούν βασικές γνώσεις, οπότε ένας ηλεκτρολογος θα μπορει να το εγκαταστήσει. Κρίσιμο ειναι μα εχεις προφυλακτήρα για pdc γιατί αν οχι, δεν μπορούν να μπουν ούτε με τρύπα.

Αν ήσουν Αθήνα, θα μπορούσαμε να τα βάλουμε μαζί και να κάναμε και ένα DIY.

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Η kufatec υπάρχει στην Ελλάδα. Απλά εγώ αγόρασα κάποια πράγματα απ´ έξω και τα εγκατέστησα εδώ, τόσο για μένα, όσο και σε αρκετά μέλη απο εδώ που εχω βοηθήσει. Φαντάζομαι Νίκο ότι θα το κάνουν αλλα δεν το γνωρίζω, μιας και ειμαι γενικά δύσπιστος σε ξένα χέρια. Δεν προτρέπω φυσικά κανέναν να στο εγκαταστήσει - δεν γνωρίζω - ούτε εχω εμπιστοσύνη. Να ξέρεις πάντως ότι τεχνικά δεν ειναι τόσο δύσκολο, αρκούν βασικές γνώσεις, οπότε ένας ηλεκτρολογος θα μπορει να το εγκαταστήσει. Κρίσιμο ειναι μα εχεις προφυλακτήρα για pdc γιατί αν οχι, δεν μπορούν να μπουν ούτε με τρύπα.

Αν ήσουν Αθήνα, θα μπορούσαμε να τα βάλουμε μαζί και να κάναμε και ένα DIY.

 

 

Δημήτρης

Στον προφυλακτήρα Δημήτρη δεν μπορεί να γίνει καμμιά πατέντα; π.χ. να κολλήσουμε μια λάμα από πίσω ώστε να είναι δυνατή η τοποθέτηση των αισθητήρων;

Για την Αθήνα τώρα αν βρούμε άκρη μπορώ και να κατέβω κάποια στιγμή για το DIY :sHa_hehe: . 

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δυστυχώς δεν γίνεται, ο ΟΕΜ προφυλακτήρας για αισθητήρες, έχει νεύρα και ειδικές βάσεις, πάνω στις οποίες κουμπώνουν οι αισθητήρες. Αν το κάνεις, θες οπωσδήποτε πίσω προφυλακτήρα. Και φυσικά, εννοείται αν μπορείς, κατέβα μια να τα βάλουμε μαζί ;)

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια και χρονια πολλα...

 

Δημητρη, το κοστος εργασιας για την τοποθετηση περιπου του Parking system plus της Kufatec μηπως γνωριζεις ποσο κυμαινεται ???

επειδη το δικο μου το παραγγειλα χωρις (δυστιχωs) parking system σκεφτομαι μετα απο κανα διαστημα να βαλω s line πακετο εξωτερικο..οποτε θα ερθει με αλλους προφυλακτηρες ωστε να κουμπωσουν οι αισθητηρες

και με ενδιαφερει γιατι ειναι oem Προιον της συγκεκριμενης εταιριας

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω, εγώ όλα αυτά τα έχω εγκαταστήσει μόνος μου, είτε στο αυτοκίνητό μου (το μπροστά γιατί είχε ΟΕΜ πίσω), είτε σε αυτοκίνητα φίλων. Φαντάζομαι όμως, ότι επειδή θέλει εξαγωγή προφυλακτήρα, καλωδιώσεις κλπ, δεν θα είναι πολύ φθηνά.

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια και Δημητρη....πηρα τηλεφωνο kufatec και ρωτησα..

μου ειπαν οτι η εγκατασταση μπρος και πισω γινεται οπως κ σε ολα τα υπολοιπα αυτοκινητα με κοστος εργασιας γυρω στα 170 ευρω..

δλδ 930,00 + 170,00 περιπου 1100 ευρω.

Η εγκατασταση γινεται αυθημερον μεσα σε λιγες ωρες με το ΟΕΜ parking system plus και δεν γινεται αλλαγη προφυλακτηρα απο οτι μου ειπαν..και οτι κανουν κ την αναβαθμιση λογισμικου για να λειτουργησει με το MMI και η παραγγελια χρειαζεται 3 μερες να ερθει Ελλαδα

τα χρηματα ειναι πανω κατω τα ιδια αλλα το μετανιωσα που δεν το εβαλα εξ αρχης με την παραγγελια :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα johna... οχι δεν το εχω παραλαβει τελος Φεβρουαριου ερχεται μου ειχαν πει στην αντιπροσωπια

Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα να το προσθεσω στην παραγγελια ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα johna... οχι δεν το εχω παραλαβει τελος Φεβρουαριου ερχεται μου ειχαν πει στην αντιπροσωπια

Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα να το προσθεσω στην παραγγελια ?

Αν δεν εχει "κλειδωσει" η παραγγελια απο το εργοστασιο (~1μηνα πριν την παραλαβη),πορεις να αλλαξεις οτι θες στην παραγγελια. (Χρωμα εξοπλισμο ακομα και να την ακυρωσεις και να αγορασεις αλλο μοντελο χωρις να χασεις την προκαταβολη)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού ακόμα δεν έχεις πάρει αριθμό πλαισίου απο το εργοστάσιο πιστεύω ότι μπορεί και να προλαβαίνεις!!!!

Αύριο πρωι πρωι πάρε τηλ στην αντιπροσωπεια που το παρηγγειλες και ρωτά τους!!!!

Πάντως επειδή εγω στο δικο μου αυτοκινητο εχω μπρος πίσω εργοστασιακό parctronic βολεύει αρκετά και ιδιαίτερα το γραφημα στο MMI...

Το κόστος είναι μεγάλο βέβαια μην το ξεχνάμε και αυτο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις, μου ειπαν οτι οταν τους ενημερωσουν απο γερμανια οτι πηρε σειρα παραγωγης θα με ενημερωναν απο αντιπροσωπεια...ακομα δεν με εχουν ενημερωσει οποτε δεν νομιζω να εχει παρει. Η παραγγελια σταλθηκε 12/12/2013..ελπιζω να προλαβω γιατι οντως το μετανιωσα που δεν το εβαλα και οπως λες βολευει με το γραφημα

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις, μου ειπαν οτι οταν τους ενημερωσουν απο γερμανια οτι πηρε σειρα παραγωγης θα με ενημερωναν απο αντιπροσωπεια...ακομα δεν με εχουν ενημερωσει οποτε δεν νομιζω να εχει παρει. Η παραγγελια σταλθηκε 12/12/2013..ελπιζω να προλαβω γιατι οντως το μετανιωσα που δεν το εβαλα και οπως λες βολευει με το γραφημα

 

 

Να σου πω μόνο ότι γραφημα εχει μόνο όταν βάλεις μπρος πίσω parctronic, αν βάλεις μόνο το πίσω που κοστίζει γύρω στα 500, τότε δεν εχει γραφημα!!!!!

Καλο είναι να βάλεις το πλήρες πακέτο.

Αν και τρεις το λάδι τρεις το ξύδι θα φτάσει η τιμη στο θεό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να διευκρινήσω κάτι, εκτός από αυτό που σου είπαν τα παιδιά, ότι μπορείς να το προσθέσεις τώρα : Αν το είχες ήδη φέρει με προφυλακτήρα ΧΩΡΙΣ pdc τότε χρειαζόσουνα σίγουρα προφυλακτήρα, αυτό σου είπα. Αν φυσικά το παραγγείλεις κατευθείαν, έρχεται έτοιμος ο προφυλακτήρας με τους αισθητήρες. Είναι τελείως διαφορετικό να βάλεις εκ των υστέρων μπρος - πίσω και τελείως διαφορετικό να έχεις ήδη το πίσω έτοιμο.

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ναι Δημητρη το καταλαβα πως το λες..

εγω θα τους ρωτησω αυριο πρωι πρωι αν προλαβαινουμε να προσθεσουμε μπρος και πισω συστημα παρκαρισματος κ ελπιζω να μη μου πουν τιποτα περιεργο οτι κ καλα δεν γινεται τωρα κλπ

 

πριν μας πληροφορισεις νομιζα οτι, απλα και αργοτερα να το εβαζα θα ηταν ολα οκ χωρις αλλαγη προφυλακτηρα 

Παλι καλα που εχουμε και εσας και το forum κ αλλαζουμε αποψεις γιατι αλλιως ...ραβε ξηλωνε θα μα σταν....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.