Jump to content

Αλλαγή Καταλύτη


Recommended Posts

Θα αλλάξω ολόκληρη την εξάτμιση και θα κατεβάσω τον καταλύτη πιο κάτω. Αυτό που δεν έχω αποφασίσει είναι το ποιόν καταλύτη να επιλέξω.

Link to comment
Share on other sites

Και το μαμά να αφήσεις μέχρι και 250 άλογα καλυμμένος θα εισαι τη μεγάλη διαφορά θα στη κάνει το dp και που θα κατεβάσεις πιο κάτω τον καταλύτη ,επισης κάντην 76-70

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας άποψη για τον παρακάτω καταλύτη? Θα καλύψει τις ανάγκες που έχω αναφέρει? Τον έχει βάλει κανένας?

 

http://www.ebay.com/itm/130mm-Magnaflow-Sportkat-200-Zeller-Rennkat-Metallkat-Euro-4-MF4456-/301408984375?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item462d601d37&vxp=mtr

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την τιμή βρίσκεις καταλύτη και σε Έλληνα εξατμισά!

Έχεις να μου προτίνεις κάτι συγκεκριμένο-δοκιμασμένο γιατί έχω πελαγώσει;;

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε έναν εξατμισά που ασχολείται με βελτιώσεις,πες του μέχρι πόσα άλογα σκοπεύεις να φτάσεις το αμάξι και θα σου προτεινει εκείνος διάφορες μάρκες και τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Magnaflow 200CPI φοράω και εγώ,αυτόν έβαλα όταν έκανα όλη την εξάτμιση.Η τιμή του τότε αν θυμάμαι

καλά,στα 200€ πάνω κάτω,ίσως και 250€,θα με συγχωρέσεις αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς καθώς είχα πληρώσει

για ολόσωμη εξάτμιση απο DP έως και τελικά.

Απο γνώμη,εδώ και 3 περίπου χρόνια,δεν μου έχει δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα και πέρασα ΚΤΕΟ

τέλος του 2014 με καυσαέρια μέσα στο όριο και χωρίς να έχω παρα-ζεστάνει όπως κανονικά πρέπει τον κινητήρα.

Edited by ChRiS82
Link to comment
Share on other sites

Magnaflow 200CPI φοράω και εγώ,αυτόν έβαλα όταν έκανα όλη την εξάτμιση.Η τιμή του τότε αν θυμάμαι

καλά,στα 200€ πάνω κάτω,ίσως και 250€,θα με συγχωρέσεις αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς καθώς είχα πληρώσει

για ολόσωμη εξάτμιση απο DP έως και τελικά.

 

Απο γνώμη,εδώ και 3 περίπου χρόνια,δεν μου έχει δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα και πέρασα ΚΤΕΟ

τέλος του 2014 με καυσαέρια μέσα στο όριο και χωρίς να έχω παρα-ζεστάνει όπως κανονικά πρέπει τον κινητήρα.

Ευχαριστώ Χρήστο για την απάντηση!

Από όσο το έχω ψάξει είναι καλή και αξιόπιστη λύση ο Magnaflow. Το μόνο που δεν είμαι σίγουρος είναι η διάμετρος του καταλύτη που πρέπει να πάρω. Μήπως θυμάσαι τι διάμετρο έχει ο δικός σου, γιατί θα ακολουθήσω τα δικά σου βήματα σε λίγο καιρό και θα βάλω ΙΗΙ, οπότε θέλω να με καλύπτει και τότε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αγορασει και φοραω αυτον

 

http://www.ebay.de/itm/MagnaFlow-Rennkat-Sportkat-52-98-mm-Metall-200-Zeller-/290378997728?pt=LH_DefaultDomain_77&fits=Make%3AAudi&hash=item439befdfe0

 

η διαμετρος του ειναι μεταβλητη, απο 52 ως 98mm

Link to comment
Share on other sites

Εγω αγορασει και φοραω αυτον

 

http://www.ebay.de/itm/MagnaFlow-Rennkat-Sportkat-52-98-mm-Metall-200-Zeller-/290378997728?pt=LH_DefaultDomain_77&fits=Make%3AAudi&hash=item439befdfe0

 

η διαμετρος του ειναι μεταβλητη, απο 52 ως 98mm

Εννοώ διάμετρο στο κυρίως σώμα του καταλύτη και όχι στους κώνους, οι οποίοι είναι προσαρμόσιμοι στην διάμετρο της εκάστοτε εξάτμισης. Έχω κοιτάξει και αυτόν σαν τον δικό σου αλλά δεν ξέρω εάν με καλύπτει η διάμετρος (100mm) ή πρέπει να πάρω σαν αυτόν που αναφέρω σε προηγούμενο post (130mm). Τον φοράς με ΟΕΜ τουρμπίνα? Ξέρεις εάν ο δικός σου είναι Euro 4, γιατί ο πωλητής δεν το αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Χρήστο για την απάντηση!

Από όσο το έχω ψάξει είναι καλή και αξιόπιστη λύση ο Magnaflow. Το μόνο που δεν είμαι σίγουρος είναι η διάμετρος του καταλύτη που πρέπει να πάρω. Μήπως θυμάσαι τι διάμετρο έχει ο δικός σου, γιατί θα ακολουθήσω τα δικά σου βήματα σε λίγο καιρό και θα βάλω ΙΗΙ, οπότε θέλω να με καλύπτει και τότε.

 

 

Μιας και η εξάτμιση φτιάχτηκε εξ'ολοκλήρου όπως σου είπα,Απο downpipe έως και το μεσαίο,είμαι σε Φ70,οπότε και ο καταλύτης

μου είναι με Φ70 άκρα.Δεν νομίζω να σε απασχολεί αυτό όμως απο την στιγμή που θα φτιάξεις και εξάτμιση ή τουλάχιστον downpipe

και μεταφορά όπως είπες καταλύτη,οπότε το φέρνεις στα μέτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η εξάτμιση φτιάχτηκε εξ'ολοκλήρου όπως σου είπα,Απο downpipe έως και το μεσαίο,είμαι σε Φ70,οπότε και ο καταλύτης

μου είναι με Φ70 άκρα.Δεν νομίζω να σε απασχολεί αυτό όμως απο την στιγμή που θα φτιάξεις και εξάτμιση ή τουλάχιστον downpipe

και μεταφορά όπως είπες καταλύτη,οπότε το φέρνεις στα μέτρα σου.

Μάλλον δεν το εξηγώ εγώ καλά...

Δεν με ενδιαφέρει η διάμετρος στις άκρες του καταλύτη (δλδ στους κώνους που προσαρμόζονται στην εξάτμιση) αλλά η διάμετρος στη μέση του καταλύτη (κυρίως σώμα). Δηλαδή δεν ξέρω ποιόν από τους δύο να πάρω, 100 ή 130mm.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε βάλε τον 130mm αρκεί μέχρι 330-350 άλογα και εισαι κομπλέ για να μην χρειαστεί και αλλαγή εαν αργότερα θελήσεις να το κανεις ihi η κ04 ενώ εαν βαλεις τον 100mm ειναι μέχρι 210-220 άλογα περίπου

Edited by tasossline
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω για διάσταση-διάμετρο καταλύτη.Ίσως είναι κάτι που δεν γνωρίζω σύμφωνα με τα λεγόμενα του Τάσου.Η πρόταση

έγινε σε εμένα απο τον εξατμισά όταν είχα κάνει την τοποθέτηση,απο ότι θυμάμαι όμως,με ρώτησε απλά τα όρια μου και η πρόταση ήταν

για 200cpi καταλύτη.Δεν θυμάμαι καθόλου να με ρώτησε για διάμετρο.

 

Τάσο είσαι σίγουρος ότι παίζει ρόλο η διάμετρος του καταλύτη για τα επιθυμητά όρια ιπποδύναμης και όχι απλά τα CPI (τρύπες) ;

Edited by ChRiS82
Link to comment
Share on other sites

100% Χρήστο δεν παίζουν ρόλο μόνο οι τρύπες αλλά και το πάχος-διάμετρος του καταλύτη για το μεχρι ποςα άλογα μπορεί να κανει ένας καταλύτης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπερδεύεσαι Τάσο με το μήκος του καταλύτη αντί για την διάμετρο; Δεν γνωρίζω,ρωτάω μιας και δεν το

γνωρίζω καθόλου το συγκεκριμένο κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει ο Τάσος είναι...

Ανάλογα με τα Hp πηγαίνει και η διάμετρος του καταλύτη. Για αυτό και οι παραπάνω ερωτήσεις μου...

Οι κώνοι δεν παίζουν κανένα ρόλο γιατί προσαρμόζονται στην διάμετρο της εξάτμισης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενημέρωση τότε,εφόσον επιβεβαίωσαν και ένα σωρό ακόμα,θα το πιστέψω  :sHa_hehe:

 

Τάσο κατάλαβες φαντάζομαι,ότι δεν ρώτησα εις διπλούν γιατί ήξερα κάτι άλλο,αλλά γιατί δεν το

γνώριζα καθόλου και απλά ήθελα επιβεβαίωση.

 

Thanks for the info again  :sHa_wink3:

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο το θέμα ξες ποιο οτι εαν δεν έγραφε κανεις χωρίς να πει οτι έχω δίκαιο ακόμα θα ψάχνωσουν χαχαχχααχαψχαχα αχαχαχαχαχαχαχ κλασικός Χρήστος .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε μα γι'αυτό στο εξηγώ,όταν κάτι δεν το γνωρίζω,ένας δεν μου φτάνει για να το "πιστέψω" αν θες,ακόμη και ο πιο γνώστης

να είναι,1 γνώμη/άποψη πάνω σε τέτοια θέματα για μένα,ίσον καμία.Γενικότερα είμαι έτσι,όταν κάτι δεν το γνωρίζω,θα το ψάξω

απο 1000 πλευρές.Αρκετές φορές έτυχε να είμαι σχεδόν σίγουρος για κάτι που στην τελική,ήταν λάθος.Δεν θέλω να φτάνω σε

τέτοιο σημείο οπότε και...ψάχνομαι :JC_cheesy: 

Χωρίς παρεξήγηση πάντα έτσι;  :sHa_friends:

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε τρελέ πλακα κάνω και εγω έτσι είμαι ξεκολλα μη σου πω όλοι έτσι είμαστε καλα κανεις και έτσι πρέπει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μία ακόμη ερώτηση όσον αφορά τον καταλύτη...

Τί πρέπει να κάνω με τους αισθητήρες λάμδα για να κατεβάσω τον καταλύτη από κάτω? Από όσο ξέρω ο ένας είναι πριν τον καταλύτη και ο άλλος μετά. Επομένως, για να τοποθετηθεί ο καταλύτης από κάτω θα πρέπει να πάω σε ηλεκτρολόγο και να μακρύνω τα καλώδια των λάμδα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.