Jump to content

Αλλαγή Καταλύτη


Recommended Posts

Γιώργο κοντράμαξο επειδή έχει dp70? δεν νομίζω.. Καμία σχέση, ούτε φυσικά έχει διαφορά στο θόρυβο μεταξύ των δύο - πίστεψέ με.

Τον ορο κοντραμαξο τον χρησιμοποιησα γιατι συνηθως αυτα ψαχνουν μεχρι και το τελευταιο αλογο της τουρμπινας-μοτερ... Τωρα οσον αφορα τον θορυβο, για να το λες κατι παραπανω θα ξερεις, απλα η αποψη μου ειναι οτι θα εχει διαφορα στην "φασαρια"...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και φαντασου λεει με την διαμετρο (και το προγραμμα της apr) να παω και να περασω το χρησταρα !!!!! χααχχαχαχααχαχαχχα 

 

Φαίνεται τα λεγόμενα σου άρεσαν σε πολούς,προσκαλούμε λοιπόν με είσοδο 1 μπύρα να παρακολουθήσουν τις

εξελείξεις και αν μη τι άλλο,ο χαμένος μετά θα πληρώσει τις μπύρες  :sHa_hehe:

 

Φίλε όπως σου είχα πει μερικοί νομίζουν πως αν κάνουν άνοιγμα και χάσουν,βουλιάζουν και τα καράβια τους,

δεν μπορούν να καταλάβουν το χαβαλέ της υπόθεσης :P

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τον ορο κοντραμαξο τον χρησιμοποιησα γιατι συνηθως αυτα ψαχνουν μεχρι και το τελευταιο αλογο της τουρμπινας-μοτερ... Τωρα οσον αφορα τον θορυβο, για να το λες κατι παραπανω θα ξερεις, απλα η αποψη μου ειναι οτι θα εχει διαφορα στην "φασαρια"...

Όχι Γιώργο, τα Β8 ειναι κλάσης καλύτερα σε μόνωση απο τα Β7 και ακόμα και 76αρι να βάλεις, δύσκολα θα ακούς διαφορα στο εσωτερικό. Κατα τα αλλα, κοντραμαξα δεν ειναι φίλε και δεν μπορούν εξάλλου να γίνουν, λόγω φιλοσοφίας, βάρους και μακριών σχέσεων κιβωτίου.

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Όχι Γιώργο, τα Β8 ειναι κλάσης καλύτερα σε μόνωση απο τα Β7 και ακόμα και 76αρι να βάλεις, δύσκολα θα ακούς διαφορα στο εσωτερικό. Κατα τα αλλα, κοντραμαξα δεν ειναι φίλε και δεν μπορούν εξάλλου να γίνουν, λόγω φιλοσοφίας, βάρους και μακριών σχέσεων κιβωτίου.

 

 

Δημήτρης

 

Ρε Δημήτρη πλάκα έχεις,σου εξηγεί ο Γιώργος τι εννοεί με τον όρο "κοντράμαξο" και επιμένεις εσύ ότι κοντράμαξα δεν γίνονται.

Κάτι ήξερες εσύ και έγινες δικηγόρος μου φαίνεται  :sSig_busted:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε Δημήτρη πλάκα έχεις,σου εξηγεί ο Γιώργος τι εννοεί με τον όρο "κοντράμαξο" και επιμένεις εσύ ότι κοντράμαξα δεν γίνονται.

Κάτι ήξερες εσύ και έγινες δικηγόρος μου φαίνεται  :sSig_busted:

 

Eμ αφού εξ΄ ορισμού δεν γίνεται! Τι αν κάνω βρε Χρηστάρα? Να τα βαφτίσω TTRS :sHa_hehe: ??

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Eμ αφού εξ΄ ορισμού δεν γίνεται! Τι αν κάνω βρε Χρηστάρα? Να τα βαφτίσω TTRS :sHa_hehe: ??

 

 

Δημήτρης

 

Το θέμα είναι ότι όλοι καταλαβαίνουμε το σκεπτικό αλλά συνεχίζουμε να το σκαλίζουμε.

Φ70 γουστάρετε εσείς,Φ63,5 γουστάρουμε εμείς,πως να το κάνουμε τώρα;  :sHa_sarcasticlol:

 

Όλα σωστά είναι και οι επιλογές αμέτρητες,απο εκεί και πέρα δεν μπορεί να βαδίζουμε

όλοι μας στο ίδιο μονοπάτι,αυτό είναι και το καλό στην ανθρωπότητα,το πόσο διαφορετικός

είναι ο ένας απο τον άλλον. :JC_doubleup:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι όλοι καταλαβαίνουμε το σκεπτικό αλλά συνεχίζουμε να το σκαλίζουμε.

Φ70 γουστάρετε εσείς,Φ63,5 γουστάρουμε εμείς,πως να το κάνουμε τώρα;  :sHa_sarcasticlol:

 

Όλα σωστά είναι και οι επιλογές αμέτρητες,απο εκεί και πέρα δεν μπορεί να βαδίζουμε

όλοι μας στο ίδιο μονοπάτι,αυτό είναι και το καλό στην ανθρωπότητα,το πόσο διαφορετικός

είναι ο ένας απο τον άλλον. :JC_doubleup:

 

Καλά εννοείται και άλλος βάζει και 55άρι και δηλώνει 800 άλογα δεν το συζητάμε. Εξάλλου εγώ δεν γουστάρω 70άρι, η πλειοψηφία των εταιρειών και των προγραμματιστών το γουστάρει - συστήνει! 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται και άλλος βάζει και 55άρι και δηλώνει 800 άλογα δεν το συζητάμε. Εξάλλου εγώ δεν γουστάρω 70άρι, η πλειοψηφία των εταιρειών και των προγραμματιστών το γουστάρει - συστήνει! 

 

 

Δημήτρης

 

Εσύ σαν Δημήτρης τι προτείνεις; Με ΟΕΜ τούρμπο πάντα για τα Β8. 76άρι;

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι κι αν σου προτείνει ο Δημήτρης, σημασία έχει να δεις και το πρόγραμμα σου και ο προγραμματιστής σου τι προτείνει.

Γιατί αναλόγως του τι αποδίδει το turbo και τι ζητάει το πρόγραμμα, βάζεις και αντίστοιχο dp. Δεν είναι κουτουρού ή επειδή το έβαλε ο δίπλα, πρέπει να το βάλεις κι εσύ.

 

Βάζεις Φ76 και κερδίζεις ψηλά, χάνεις χαμηλά.

Βάζεις Φ70 και κερδίζεις χαμηλά, χάνεις ψηλά.

 

your choice.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι κι αν σου προτείνει ο Δημήτρης, σημασία έχει να δεις και το πρόγραμμα σου και ο προγραμματιστής σου τι προτείνει.

Γιατί αναλόγως του τι αποδίδει το turbo και τι ζητάει το πρόγραμμα, βάζεις και αντίστοιχο dp. Δεν είναι κουτουρού ή επειδή το έβαλε ο δίπλα, πρέπει να το βάλεις κι εσύ.

 

Βάζεις Φ76 και κερδίζεις ψηλά, χάνεις χαμηλά.

Βάζεις Φ70 και κερδίζεις χαμηλά, χάνεις ψηλά.

 

your choice.

 

Οπότε να φανταστώ θα ανοίξουμε συζήτηση περί back pressure έτσι;  :sHa_wink3:  Τα έλεγα εγώ,να πω δεν τα'λεγα...  :sHa_hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο,

70άρι = καλύτερο σπουλάρισμα χαμηλά, καλύτερο άρπαγμα, μπούκωμα (ανάλογα με το τι τούρμπο έχεις βέβαια) ψηλά.

76άρι = χάνεις spool χαμηλά (μπορεί και 500rpm), πιο έντολο lag στο πάτα-άσε, καλύτερη λειτουργία στις 6000-6500rpm.

 

Τώρα αν είσαι με εργοστασιακό τούρμπο και δεν πρόκειται να το αλλάξεις, το αμάξι δεν το κυνηγάς σε τελικές και εθνική οδό, το 76άρι είναι χειρότερη επιλογή για σένα.

 

Και οι 2 επιλογές είναι καλές. Απλά έχουν "δούνε και λαβείν".

 

 

ΥΓ: Το back pressure ξέρεις τι είναι?

Edited by Kavouras
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σκούπα πάμα έπεσε,κρίμα γιατί ήθελα να δω τι περαιτέρω κατηγορίες θα μου απαγγελθούν,αλλά μιας

και σήμερα είναι μέρα ιδιαίτερη για μένα,θα σεβαστώ το "να μείνουμε στο θέμα μας" για να μην καταλείξω να 

χαλάσω την διάθεση μου για μια μεμονομένη περίπτωση.

 

 

ΥΓ: Το back pressure ξέρεις τι είναι?

 

Ναι

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, η άσκοπη φλυαρία θα διαγράφεται ως εκτός θέματος. Είναι σκόπιμο, για να μην γεμίζουμε με άσκοπες σελίδες το φόρουμ, να διαβάζουμε πλήρως το κάθε θέμα και μετά να απαντάμε, ή να προβαίνουμε σε ερωτήσεις ουσίας που δεν έχουν απαντηθεί και όχι άνευ αντικειμένου αβάσιμες.

Εντελώς φιλικά.

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εμείς κάτι χάσαμε ;;;

 

Αναφέρθηκα στον Chris82 Χρήστο, όχι σε σένα ;)

 

 

Δημήτρης

 

Σημείωση : Τα off topic θα μεταφερθούν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παλι ρε παιδιά είχα και 70αρι dp και τώρα έχω 76αρι dp με μαμά τούρμπο και στις δυο περιπτωσεις δεν έχω δει καμια διάφορα στο σπουλ και ουτε είναι τόσο τραγικά τα πραγματα με το 76αρι ,μια χαρά δουλευει .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Είπα να ρωτήσω εδώ για να μην ανοίγω άλλο topic. Θέλω να αλλάξω καταλύτη και σκέφτομαι για magnaflow αλλά δεν ξέρω ποιόν ακριβώς να επιλέξω (από ebay). 200 τρύπες πιστεύω ότι είναι οκ αλλά δεν ξέρω την διάμετρο που πρέπει να έχει μιας και θέλω να με καλύπτει και για μια μελλοντική αλλαγή τουρμπίνας σε IHI! Έχει βάλει κανείς magnaflow καταλύτη ώστε να βοηθήσει λίγο?

Link to comment
Share on other sites

Είπα να ρωτήσω εδώ για να μην ανοίγω άλλο topic. Θέλω να αλλάξω καταλύτη και σκέφτομαι για magnaflow αλλά δεν ξέρω ποιόν ακριβώς να επιλέξω (από ebay). 200 τρύπες πιστεύω ότι είναι οκ αλλά δεν ξέρω την διάμετρο που πρέπει να έχει μιας και θέλω να με καλύπτει και για μια μελλοντική αλλαγή τουρμπίνας σε IHI! Έχει βάλει κανείς magnaflow καταλύτη ώστε να βοηθήσει λίγο?

Προσωπικά δεν θα αγόραζα καταλύτη από ebay, γιατί χρειάζεσαι και τους κώνους ώστε να προσαρμοστεί στην εξάτμιση που θα βάλεις (να καταλήγει σε Φ70 πχ αν και στο downpipe και μετά τον καταλύτη είσαι με 70mm διάμετρο σωλήνα).

 

Επίσης αν βάλεις και τα εργατικά για να μπει πάνω, μήπως σου κοστίζει το ίδιο (ή κοντυνά σε κόστος) ώστε να πας να το βάλεις σε κάποιον εξατμισά? (έχω ακούσει τιμές από 150€ magnaflow euro4). 

 

Συν του ότι αν σου πάθει κάτι ο καταλύτης ή είναι κακή η τοποθέτηση, χτυπηθεί ή ακόμα κι αν δεν σου κάνει ο καταλύτης αυτός (γιατί δεν περνάς καυσαέρια ή ανάβει το CEL), θα έχεις κάπου να απευθυνθείς. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω τον εχω αγορασει, τον εχω βαλει και ειμαι ευχαριστημένος. ΤΟ κοστος του αν θυμαμαι καλα βγαινει περιπου 120ευρω.

Εχει κωνικες ακρες οποτε ο εξατμισας κοβει ως εκει που χρειαζεται για να πετυχει την διαμετρο που επιθυμει να συνδεσει.

Παιρνεις καποια χαρτια (πιστοποιητικά, εγγυησεις), μιας και το προιον ερχεται απο Γερμανια (ο πωλητης ειναι Γερμανος εννοω)

Για τα χρηματα του ειναι αξιολογος, εγω δεν ειχα μεγαλες απαιτησεις, οποτε με καλυψε μια χαρα. Για περισσοτερα αλογα δεν ξερω, μπορεις να ρωτησεις τον πωλητη αν θες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο καταλύτης που έχω βρει έχει κώνους οι οποίοι είναι από 52mm έως 98mm (δλδ τους κόβει ο εξατμισάς και τους προσαρμόζει στην εκάστοτε διάμετρο της εξάτμισης).

Δεν είμαι όμως σίγουρος για την διάμετρο του καταλύτη (κυρίως σώμα) η οποία είναι 100mm ενώ ο αντίστοιχος hjs είναι 118mm.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμφωνήσω με τον "κάβουρα ". Πας σε έναν εξατμισα και σου φτιάχνει ένα down pipe με καταλύτη. Και πας για αρχή τη σωλήνα μέχρι το μεσαίο για να είσαι έτοιμος για ολοκληρωμένη ελεύθερη εξάτμιση στο μέλλον. Δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό. Μάρκα δεν είχα κοιτάξει, απλά ήταν για πολλά άλογα και για Ε4. Δεν είχα θέμα πότε με ρύπους. Γενικά κάνουν καλή δουλειά οι εξατμισαδες εδώ Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.