Jump to content

πόσο λάδι καίει το δικό σου audi a4 1.8tfsi b8?  

58 members have voted

  1. 1. πόσο λάδι καίει το δικό σου audi a4 1.8tfsi b8?

    • καθόλου
    • 100ml per 1000km
    • 200ml per 1000km
    • 300ml per 1000km
    • 500ml per 1000km


Recommended Posts

Εγώ λέω κάθε φορά αλλαγή στη ροδέλα μιας και το κόστος από αντιπροσωπία είναι μηδενικό 1€και κάτι ψιλά

 

Θάνος

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα στην παρέα! Παρατήρησα και εγώ μια διαφοράς στα λάδια μου μετά από προγράμματος που μπήκε στο αμάξι μου. Πριν το προγράμματος είχα κατανάλωση 100ml/lt στα 8000χλμ που κάνω αλλαγή και τώρα μετά το προγράμμα στα 2000χλμ έχω κάψει περίπου 500ml! Να σημειώσω ότι σαν κάτι καινούργιο στο αμάξι το πατάω για να δω τώρα στην αρχή μετά θα ηρεμήσω. Έχει κάποιος καμία άποψη για αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα! Παρατήρησα και εγώ μια διαφοράς στα λάδια μου μετά από προγράμματος που μπήκε στο αμάξι μου. Πριν το προγράμματος είχα κατανάλωση 100ml/lt στα 8000χλμ που κάνω αλλαγή και τώρα μετά το προγράμμα στα 2000χλμ έχω κάψει περίπου 500ml! Να σημειώσω ότι σαν κάτι καινούργιο στο αμάξι το πατάω για να δω τώρα στην αρχή μετά θα ηρεμήσω. Έχει κάποιος καμία άποψη για αυτό;;

Καλημέρα φίλε και καλώς ήρθες 

Επειδή από τότε που άνοιξα το topic με τα λάδια, και μετά από τις επισκευές έχω γίνει πλέον expert  :chair:  , έχω να πω τα εξής εν συντομία:\

τα μοντέλα Β8 2008-2011 ΔΕΝ πρέπει να βάζουν πρόγραμμα χωρίς αλλαγή σετ πιστόνια - ελατήρια κ.λ.π. με καλύτερες προδιαγραφές υλικού.

 

τα μοντέλα Β8 2008-2011 παρουσίασαν αστοχία υλικού στα ελατήρια-πιστόνια και όποιος ήταν τυχερός καίει λίγα λάδια. Οι άτυχοι σαν εμένα έκαιγαν τον αγλέορα.

 

Η αντικατάσταση του όλου σετ που μοιυ έκαναν στην AUDI υποτίθεται πως μου έβαλαν "αναβαθμισμένα" υλικά (παραγωγής μετά το 2011).

 

Τώρα πάντως μετά την επισκευή εδώ και 17000 χμ δεν έκαψα σταγόνα (σταυρώστε όλοι δάχτυλα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου που είναι του 2010 και με εργοστασιακό πρόγραμμα έχει κατανάλωση λαδιού περίπου 0,8 lt/ ανά 10000 km , τι θα γίνει μετά ? Θα έχω 5 lt στο πορτπαγκαζ ?  

 

Δηλαδή ένας κινητήρας που έτσι και αλλιώς καίει ,θα επηρεαστεί τόσο πολύ από την αλλαγή του προγράμματος ?

Μήπως η αλλαγή του τρόπου οδήγησης λόγω μεγαλύτερης απόκρισης του κινητήρα σε προδιαθέτει να το πιέζεις , οπότε αυτό είναι που επιδεινώνει τα πράγματα ? Αναρωτιέμαι απλά.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου που είναι του 2010 και με εργοστασιακό πρόγραμμα έχει κατανάλωση λαδιού περίπου 0,8 lt/ ανά 10000 km , τι θα γίνει μετά ? Θα έχω 5 lt στο πορτπαγκαζ ?  

 

Δηλαδή ένας κινητήρας που έτσι και αλλιώς καίει ,θα επηρεαστεί τόσο πολύ από την αλλαγή του προγράμματος ?

Μήπως η αλλαγή του τρόπου οδήγησης λόγω μεγαλύτερης απόκρισης του κινητήρα σε προδιαθέτει να το πιέζεις , οπότε αυτό είναι που επιδεινώνει τα πράγματα ? Αναρωτιέμαι απλά.

Φίλε μου Theodore Saba αν τα υλικά ήταν όπως ΄'επρεπε να είναι απο το εργοστάσιο, τότε και τα προγράμματα αναβάθμισης δεν θα είχαν θέμα με το αυτοκίνητο. Τί θα πει συνθήκες οδήγησης ??? Τη χρονομετρημένη ανάβαση της Αναβύσου κάνει κάθε μέρα ο φίλος ή εσυ ??? Δεν υπάρχει δικαιολογία για την AUDI. Δεν έχουμε κινέζικο αυτοκίνητο.

 

Τώρα το εργοστασιακό που αναφέρεις : Πρόγραμμα εργοστασιακό ΔΕΝ υπάρχει. υπάρχει να παρεις το ίδο αμάξι με 170 ps (εχω το 120ps). Στην περίπτωση αυτή όμως τα υλικά της μηχανής είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ από τα υλικά της ΄'εκδοσης 120ps. Και μενα μου είπαν από την AUDI για δυο προγράμματα αναβάθμισης (μέχρι 210), για εργοστασιακά, αλλά όταν μπήκαμε πιο βαθιά αποκαλύφθηκε πως και τα δυο ήταν κάποιας μάρκας (βελτίωσης).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε και καλώς ήρθες 

Επειδή από τότε που άνοιξα το topic με τα λάδια, και μετά από τις επισκευές έχω γίνει πλέον expert  :chair:  , έχω να πω τα εξής εν συντομία:\

τα μοντέλα Β8 2008-2011 ΔΕΝ πρέπει να βάζουν πρόγραμμα χωρίς αλλαγή σετ πιστόνια - ελατήρια κ.λ.π. με καλύτερες προδιαγραφές υλικού.

 

τα μοντέλα Β8 2008-2011 παρουσίασαν αστοχία υλικού στα ελατήρια-πιστόνια και όποιος ήταν τυχερός καίει λίγα λάδια. Οι άτυχοι σαν εμένα έκαιγαν τον αγλέορα.

 

Η αντικατάσταση του όλου σετ που μοιυ έκαναν στην AUDI υποτίθεται πως μου έβαλαν "αναβαθμισμένα" υλικά (παραγωγής μετά το 2011).

 

Τώρα πάντως μετά την επισκευή εδώ και 17000 χμ δεν έκαψα σταγόνα (σταυρώστε όλοι δάχτυλα).

απο το 2008 μέχρι το 2011 ειδικά τα δίλιτρα β8  καίνε αρκετό λαδι γνωστό εδω και χρονια....

σπάνιες οι περιπτώσεις δεν θα καίνε...

εγω το έκανα σφυρηλατο και ξεμπέρδεψα απο πολλά!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Theodore Saba αν τα υλικά ήταν όπως ΄'επρεπε να είναι απο το εργοστάσιο, τότε και τα προγράμματα αναβάθμισης δεν θα είχαν θέμα με το αυτοκίνητο. Τί θα πει συνθήκες οδήγησης ??? Τη χρονομετρημένη ανάβαση της Αναβύσου κάνει κάθε μέρα ο φίλος ή εσυ ??? Δεν υπάρχει δικαιολογία για την AUDI. Δεν έχουμε κινέζικο αυτοκίνητο.

 

Τώρα το εργοστασιακό που αναφέρεις : Πρόγραμμα εργοστασιακό ΔΕΝ υπάρχει. υπάρχει να παρεις το ίδο αμάξι με 170 ps (εχω το 120ps). Στην περίπτωση αυτή όμως τα υλικά της μηχανής είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ από τα υλικά της ΄'εκδοσης 120ps. Και μενα μου είπαν από την AUDI για δυο προγράμματα αναβάθμισης (μέχρι 210), για εργοστασιακά, αλλά όταν μπήκαμε πιο βαθιά αποκαλύφθηκε πως και τα δυο ήταν κάποιας μάρκας (βελτίωσης).

 

Προφανώς δεν διαφωνούμε ότι υπάρχει κατασκευαστική ατέλεια....

 

Με τα μπλε, προφανώς εννοείς , ότι δεν υπάρχει εργοστασιακή αναβάθμιση. Ναι, αυτό είναι γνωστό. 

 

Το άλλο με τα κόκκινα '' Στην περίπτωση αυτή όμως τα υλικά της μηχανής είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ από τα υλικά της ΄'εκδοσης 120ps'' στο είπαν στην audi ? Γιατί εμένα και σε πολλούς άλλους όταν το αγοράσαμε, μας είπαν ότι είναι οι ίδιοι, με άλλο προγραμματισμό. Τι να πιστέψω τελικά ?

Κουβέντα κάνουμε μπας και βγάλουμε καμιά άκρη,  μην παρεξηγηθούμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Δεν μπορώ με σιγουριά να σας παω μη βαζετε προγραμμα ή βαλτε αφοβα κλπ ούτε τι άλλαξε απο το 2011 και μέτα.

Αυτο που ξέρω με σιγουρία να σας πω ειναι πως αν όχι ολα τα περισσοτερα Β8 (2008-2011) του club είτε μαμα,

είτε μονο με προγραμμα ή φουλ πρωτο σταδιο, ή αλλαγη τουρμπινα ihi, k04 κλπ

Καίνε ελάχιστο λάδι. τύπου 1lt ανα 10.000χλμ .

 

Μάνος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

120ps και 160ps μου έκατσαν και τα δυο να καίνε τον πωπό τους, αμφιβάλω αν είναι ποιο βελτιωμένο σε μέταλλα το 160.  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Δεν μπορώ με σιγουριά να σας παω μη βαζετε προγραμμα ή βαλτε αφοβα κλπ ούτε τι άλλαξε απο το 2011 και μέτα.

Αυτο που ξέρω με σιγουρία να σας πω ειναι πως αν όχι ολα τα περισσοτερα Β8 (2008-2011) του club είτε μαμα,

είτε μονο με προγραμμα ή φουλ πρωτο σταδιο, ή αλλαγη τουρμπινα ihi, k04 κλπ

Καίνε ελάχιστο λάδι. τύπου 1lt ανα 10.000χλμ .

 

Μάνος

Το καλό είναι ότι έχουμε πολλά Β8  με πρόγραμμα, εδώ μέσα τουλάχιστον δεν έχει ακουστεί κάτι κακό,  σε αντίθεση με τα 8P  που γίνεται χαμούλης.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Το δικό μου είναι a4 b8 2011 με τα 120 ps και του έβαλα προγραμμα της revo για 97αρα βενζίνη και μπορώ να το κατεβάσω μου είπε στην 95αρα. Λέτε να δω κάποια διαφορά;;

Link to comment
Share on other sites

Με εχετε τρομαξει με ατα που διαβαζω αλλα θα καταθεσω κι εγω την εμπειρια μου οντας κατοχος ενος Β8 μοντ τελος 2009 120 ιππους. Οταν το πρωτοπηρα με τοοοσα που ειχα διαβασει μου ειχε γινει εμονη ιδεα και κοιταγα συνεχεια τα λαδια...αλλαξα πρωτη φορα στα 7.500 (το αμαξι το αγορασα με 96.000 και το πηρα ενω ειχε γινει μεγαλο σερβις) λοιπον...στα 7500 δεν ειχε καψει σταγονα, μετα αλλαξα παλι στα 7500 απο τα οποια τα 2000 ηταν πλεον με προγραμμα πρωτου σταδιου,λογικο να "φαει αρκετο ξυλο" στην αρχη μεχρι να μου φυγει η κ@υλ@, ειχε καψει 200μλ(ενα νταμακι απο την μπαρα στην οθονη), τωρα εχω κανει 9000 ολα με το προγραμμα και δεν χει καψει ουτε ml, παρεπιπτοντως ακομα δε μου εχει φυγει η κ@υλ@, :) κ ο nexus  που το ειχε οδηγησει δε το προσεξε κ αρκετα, του εκανε καλο τεστ ντραιβ χαχχαχαχα.... την εβδομαδα παω να αλλαξω λαδια...ελπιζω να μην το γκαντεμιασω κ να αρχισει να καιει και να δω το νταμακι να πεφτει!! γιατι ακομα εχω το ψυχολογικο μου και τα βλεπω συνεχεια!! :)

Τωρα μπορει να πει κανεις, βαση αυτων που διαβαζω, οτι εχω σταθει τυχερος...και ειδικα με το οτι το πηρα και μεταχειρισμενο κ μετα απο 25000χλ δεν εχει καψει λαδια.

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις εσυ ψυχολογικό εγώ θα έπρεπε να είμαι στο Δαφνί :)

Μη σου τύχει είναι, δεν καίνε μόνο τα Β8, 08-10 κάτι μλκια έχει κάνει η VAG.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαμα 120άρι καινούργιο 2009 μοντέλο, δεν έχει κάψει ούτε σταγόνα , αισίως στα 100.000 χλμ πια.

 

 

Δημήτρης

Δημήτρη το δικό σου ;

Μαμά ;

Απίστευτα πράματα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη το δικό σου ;

Μαμά ;

Απίστευτα πράματα :)

 

Ούτε βίδα Κώστα. Κατανάλωση 5,5 lt/100. Το έχω κατευχαριστηθεί και πραγματικά αξίζει ως αυτοκίνητο πέρα για πέρα τα χρήματά του - γνώμη μου.

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου ΜΥ2010 (Ιουν09) μαμά 120hp, καίει από την πρώτη μέρα ~1 λιτρο στα 15000 χλμ. Τώρα είμαι στα 94Κ, και συνεχίζει να καίει το ίδιο, ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο. Από την στιγμή πάντως που υπάρχουν αμάξια που δεν καίνε τίποτε, δεν θα έλεγα ότι είμαι ευχαριστημένος με το δικό μου, αλλά δεν το θεωρώ και πρόβλημα προς το παρόν. Ελπίζω να μην του ανοίξει η όρεξη στο άμεσο μέλλον.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα έχω καταλάβει .........Όσο και να το ψυρίζεις και να το προσέχεις, αν είναι να σου βγάλει κάτι θα το βγάλει. Σκίσιμο λοιπόν και ότι θέλει ας βγάλει....Τουλάχιστον θα το έχεις ευχαριστηθεί.   

 

Βουρ για πρόγραμμαααα !!! 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι 11/08 και καίει 200ml /10000 km περίπου, από μαμά μέχρι και τώρα με την Κ04.

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι μου το αγόρασα με 83.000 χλμ με "καινούργια" λάδια. Στις 85.000 χλμ περίπου μπήκε το προγραμμα MTM και μέχρι της 98.000 χλμ που έγινε το σέρβις δεν είχε κατέβει ούτε κουτάκι στην οθόνη. Στις 100.000 χλμ είδα ένα κουτάκι κάτω και σήμερα στις 111.000 δεν έχει πέσει αλο!!! Ερωτιση: τι ποσό απο τα 5,6 λίτρα αντιπροσωπεύει η μπάρα στην οθόνη;;

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι μου το αγόρασα με 83.000 χλμ με "καινούργια" λάδια. Στις 85.000 χλμ περίπου μπήκε το προγραμμα MTM και μέχρι της 98.000 χλμ που έγινε το σέρβις δεν είχε κατέβει ούτε κουτάκι στην οθόνη. Στις 100.000 χλμ είδα ένα κουτάκι κάτω και σήμερα στις 111.000 δεν έχει πέσει αλο!!! Ερωτιση: τι ποσό απο τα 5,6 λίτρα αντιπροσωπεύει η μπάρα στην οθόνη;;

6 νταμακια των 180ml το καθένα, 1100-1200ml όλη η μπάρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μην τρελαίνομαστε, ναι ο κινητήρας δε ειναι διαμάντι αξιοπιστίας σε οτι εχει να κανει την κατανάλωση λαδιών, ναι κάποιοι εχουν βγει "προβληματικοί" δουλεύοντας σαν δίχρονοι, και σαφώς δεν ειναι αντάξιοι αυτού που σκέφτεσαι όταν εχεις στο μυαλο σου brand όπως η Audi.

 

Απο την άλλη ομως απο όσα έχουμε δει εδω μεσα,δεν θυμάμαι κινητήρες που δεν έκαιγαν σταγόνα να ξεκίνησαν να καίνε τον (_!_) τους μολις έβαλαν προγράμμα... οκ να εχουν μια μικρή απόκλιση ναι αλλα όχι να ειναι σε βαθμό που να κρίνεται απαγορευτική η αναβάθμιση. Τόσο στον δικό μου, οσο και στου PanA4 και στου Ma4nos που έγραψαν πιο πανω αλλα και σε πολλά αλλα παιδιά η διαφορά ειναι απο ανύπαρκτη έως μηδαμινή.

 

Και υποθετω πως ουτε οι οδηγικές συνήθειες αλλάζουν αρδην με εναν επαναπρογραμματιςμο. Ο ήπιος οδηγός δεν θα γίνει "καφτης" επειδή έβαλε προγράμμα, ουτε ο Κάγκουρας θα οδηγεί πιο ήρεμα. Χαλαρά το πήγαινε, σχετικά χαλαρά θα το πηγαίνει, γαμ:}%%%ας το πήγαινε κάπως έτσι θα εξακολουθήσει..

 

Οσο για τα μέταλλα θεωρώ απίθανο μια εταιρεία όπως η Audi και το vag group που εχει στηριχθεί σε κοινά μηχανικά μέρη, πλατφόρμες, πλαίσια κτλ για μείωση κόστους και οικονομίες κλίμακας να μπήκαν στην διαδικασία να έδωσαν άλλες προδιαγραφές για τα μέταλλα του 120 και άλλες για του 160. Εδω τα ίδια parts χρησιμοποιούνται σε 100 διαφορετικά μοντέλα, και 1000 εκδοςεις, απο citigo μέχρι α1 και απο golf μέχρι q7. Υπάρχει περίπτωση να έψαξαν διαφορετικούς προμηθευτές η διαφορετικά υλικά για πανομοιότυπους κινητήρες, πράγμα που σημαίνει διαφορετικές γραμμές παραγωγής, διαφορετικές παραγγελίες διαφορετική αποθήκευση, διαφορετικοί χρόνοι παράδοσης, διαφορετική διανομή - παραγγελίες - αποθήκευση στα συνεργεία διαφορετικο το ένα διαφορετικό το αλλο, διαφορετικό το παραλλο;

 

Δεν το νομίζω. Απλα όταν εμφανίστηκε ένας συγκεκριμένος αριθμός σφαλμάτων στον οποίο το κόστος αποκατάστασης η το πλήγμα στο κυρος υπερέβαινε το κόστος βελτίωσης του υλικού έβγαλαν νέα φουρνιά ανταλλακτικών που αντικαθιστούσε τα παλιά και πάλι θα έμπαινε σε όλους τους πανομοιότυπους κινητήρες. Και στους 120 και στους 160 και στους 170 και στους 180.

 

Η μήπως οι κινητήρες που έβγαζαν 160 και έμπαιναν στο Α4 είχαν διαφορετικά σωθικά απο αυτούς με τα 180 που έμπαιναν ένα φεγγάρι στα Α5;;

 

-----

Γνώμη μου (που λέει και κάποιος άλλος εδω μεσα) έτσι;;

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Sorry για το of topic αλλα παίρνουμε 4,7 λιτρα..!

Στο λεω σε περίπτωση που το εχεις υπερχειλίσει..!

 

Μάνος

 

Το αμάξι μου το αγόρασα με 83.000 χλμ με "καινούργια" λάδια. Στις 85.000 χλμ περίπου μπήκε το προγραμμα MTM και μέχρι της 98.000 χλμ που έγινε το σέρβις δεν είχε κατέβει ούτε κουτάκι στην οθόνη. Στις 100.000 χλμ είδα ένα κουτάκι κάτω και σήμερα στις 111.000 δεν έχει πέσει αλο!!! Ερωτιση: τι ποσό απο τα 5,6 λίτρα αντιπροσωπεύει η μπάρα στην οθόνη;;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Sorry για το of topic αλλα παίρνουμε 4,7 λιτρα..!

Στο λεω σε περίπτωση που το εχεις υπερχειλίσει..!

 

Μάνος

 

 

Είχα την εντύπωση οτι είναι 5,6...λάθος μάλλον :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία διαφορά στα μηχανικά μέρη στο 120άρη και στον 160άρη. Είναι μια παραφιλολογία εντελώς αβάσιμη και ανυπόστατη. Πρόκειται για τον ίδιο ακριβώς κινητήρα.

 

 

Δημήτρης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.