Jump to content

πόσο λάδι καίει το δικό σου audi a4 1.8tfsi b8?  

58 members have voted

  1. 1. πόσο λάδι καίει το δικό σου audi a4 1.8tfsi b8?

    • καθόλου
    • 100ml per 1000km
    • 200ml per 1000km
    • 300ml per 1000km
    • 500ml per 1000km


Recommended Posts

Πληροφοριακά....

 

Εφόσον ο δείκτης είναι 1150ml, έχει 6 γραμμές τον 192 ml περίπου.

Εμένα μου έπεσε γραμμή εν κίνηση στα 320 χλμ περίπου 

Επειδή κοιτάζω τα λάδια σαν αρρωστάκη αυτές τις μέρες, η ένδειξη χοντρικά βγαίνει λάθος μόνο σε ανηφόρα-κατηφόρα, είτε ζεστό, είτε κρύο, είτε εν κίνηση, πάντα παίρνω την ίδια ένδειξη που παίρνω και όταν κοιτάζω με τον σωστό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

4.6 λίτρα μαζί με το φίλτρο λαδιού.Έτσι αναγράφει στο βιβλίο,τόσο βάζω και εγώ όταν τα αλλάζω.

Edited by ChRiS82
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

xaxaxax καντεμακο έχεις πάθει οξεία audi-καψουρίτιδα.. . :sSa_worried3: .....

Τα κάνεις όλα λάθος φίλε μου  .... 

Το ζητούμενο για σενα δεν είναι να καταφέρεις να κάψει λιγότερο αλλάζοντας λάδια κ.λ.π. (αλλιώς θα το κρατούσε κια αυτός που το είχε και δεν θα το έδινε στη μαντρα).

εδώ και τόσες μέρες που το συζητάμε, μια ήταν η κίνηση. ΝΑ πας στην AUDI να βαλει λάδια αντιπροσωπίας (castrol edge 5-30), και να πάρει το πρώτο επίσημο πρωτόκολλο για τη μέτρηση των 1000 χμ.

Μετά να κάνεις 1000 χμ και να πάρεις το δεύτερο πρωτόκολλο , μετά από 10-15 μέρες περίπου θα βγεί το πορισμα από γερμανία και θα σου ποουν τα πρέποντα... Τοσο απλά ... 

Συγνώμη αλλά όλα τα υπόλοιπα μου ακούγονται κομπογιανίτικα για αμάξι που έχει πρόβλημα στα σωθικά του.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα.

υπάρχει λόγος που δεν θέλω να πάει το αμάξι σε αντιπροσωπεία άμεσα.

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να διεκδικήσεις κάτι από αυτήν ή τον έμπορο όμως. Ξοδεύεις χρόνο που στο τέλος θα αποδειχτεί χρήμα, χαμένο για σένα, κερδισμένο γι αυτούς.

Γνώμη μου, να ζητήσεις νομική υποστήριξη και να ενεργήσεις με τρόπο που προβλέπει η αντιπροσωπεία, για να μπορείς να διεκδικήσεις κάτι στο τέλος.

Καλή επιτυχία πάντως. Θέλει γερό στομάχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τη νομική λύση την βλέπω σαν χαμένο χρήμα και χαμένο χρόνο και αν θα βρω το δίκιο μου ποτέ. Πήρα μεταχειρισμενο και σε συνδυασμό με την έλλειψη βασικών γνώσεων περί A4 B8 την πάτησα,ίσως να μην γνώριζε ούτε ο μαντράς για την κατανάλωση, θα έπρεπε τον πελάτη του όμως να τον διασφαλίζει, έστω με μια τρίμηνο εγγύηση. Στο μόνο που ελπίζω είναι ότι η κατανάλωση οφείλεται σε λάθη της audi και ελπίζω να πέσω στα χαμηλά, υπάρχει και άλλη μια πιθανή λύση... θα γράφω εδώ τις εξελίξεις.

 

Άσχετο...

πριν 3 χρόνια αγόρασα μηχανή, ένα χρόνο έτρεχα σε μηχανικούς γιατί έσβηνε συνέχεια.

Άρα;;;;;

I am Kantemakos

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τη νομική λύση την βλέπω σαν χαμένο χρήμα και χαμένο χρόνο και αν θα βρω το δίκιο μου ποτέ. Πήρα μεταχειρισμενο και σε συνδυασμό με την έλλειψη βασικών γνώσεων περί A4 B8 την πάτησα,ίσως να μην γνώριζε ούτε ο μαντράς για την κατανάλωση, θα έπρεπε τον πελάτη του όμως να τον διασφαλίζει, έστω με μια τρίμηνο εγγύηση. Στο μόνο που ελπίζω είναι ότι η κατανάλωση οφείλεται σε λάθη της audi και ελπίζω να πέσω στα χαμηλά, υπάρχει και άλλη μια πιθανή λύση... θα γράφω εδώ τις εξελίξεις.

 

Άσχετο...

πριν 3 χρόνια αγόρασα μηχανή, ένα χρόνο έτρεχα σε μηχανικούς γιατί έσβηνε συνέχεια.

Άρα;;;;;

I am Kantemakos

Άρα βρίσκεις φίλο με την αντίρροπη δύναμη, να κάνει αγορές για λογαριασμό σου  :biggrinthumb:

Αν επιμένεις πάντως, άλλαξε το πρώτο K στο nick σου με το G  :JC_cheesy:

Link to comment
Share on other sites

Έγω θα ψωνίζω συνέχεια μέχρι να τα καταφέρω.

:) :)

 

Καντέμης και Γκαντέμης νομίζω είναι το ίδιο, δεν ξέρω αν κάποια είναι λάθος.

Edited by kantemakos
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανακάλυψα από που αγοράστηκε το αυτοκίνητο, είναι τόσο μαλάκας ο μαντράς που μου έδωσε εκτύπωση τελών κυκλοφορίας για όλα τα έτη του αυτοκινήτου, γράφει το ΑΦΜ του κατόχου.

Διακριτικός Τίτλος:
ΑΦΜ:
094005806
Δραστηριότητα:
ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗΣ ΕΠΙΒΑΤΗΓΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ, ΧΩΡΙΣ ΟΔΗΓΟ
Κωδικός Δραστηριότητας:
77111001
Τηλέφωνο:
6264000
Fax:
Διεύθυνση:
ΒΙΛΤΑΝΙΩΤΗ 31, 14564 ΚΗΦΙΣΙΑ
ΔΟΥ:
ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

Εννοείται ότι αύριο θα γίνει της .....

Edited by kantemakos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανακάλυψα από που αγοράστηκε το αυτοκίνητο, είναι τόσο μαλάκας ο μαντράς που μου έδωσε εκτύπωση τελών κυκλοφορίας για όλα τα έτη του αυτοκινήτου, γράφει το ΑΦΜ του κατόχου.

 

Διακριτικός Τίτλος:

ΑΦΜ:

094005806

Δραστηριότητα:

ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗΣ ΕΠΙΒΑΤΗΓΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ, ΧΩΡΙΣ ΟΔΗΓΟ

Κωδικός Δραστηριότητας:

77111001

Τηλέφωνο:

6264000

Fax:

Διεύθυνση:

ΒΙΛΤΑΝΙΩΤΗ 31, 14564 ΚΗΦΙΣΙΑ

ΔΟΥ:

ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

 

Εννοείται ότι αύριο θα γίνει της πουτάνας.

Για πιο λόγω/?? επιδει ηταν ενοικιαζομενο? τι σου ειχε πει δηλ? σου ειχε πει οτι ηταν ιδιωτικο?  

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει πολλά ενοικιαζομενα 5 χρόνων με 60000 χλμ;
Άμα ήθελα ενοικιαζομενο έβρισκα.
.......................................

Edited by kantemakos
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μην κανεις βιαστικές κινήσεις μην χάσεις και το όσο δίκιο σου έχει απομείνει. Συμβουλεψου και πάρε μαζί σου δικηγόρο και πράξε ανάλογα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενοικιαζόμενο σε σχέση με χρονομισθωμένο σε εταιρία που μπορει να το χε κάποιο στέλεχος απέχει έτη φωτός.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ενοικιαζόμενο σε σχέση με χρονομισθωμένο σε εταιρία που μπορει να το χε κάποιο στέλεχος απέχει έτη φωτός.

Χρήστο συμφωνώ 1000%. Αλλα αφου η hertz εχει και leasing και ενοικιαζόμενα, μονο απο αυτό δεν μπορεις να ξέρεις...

Αν θέλει να μάθει και κυρίως αν θέλει να το τραβήξει υπάρχουν τρόποι.

Πρώτα απ όλα απο το συνεργείο που εχει σφραγίσει το βιβλίο service.

Edited by ianos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σφραγίδα με στοιχεία στο βιβλίο service.
Βρωμάει από παντού.
............................

Edited by kantemakos
Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι καίει λάδια επειδή η μηχανή θα έχει περάσει τα 300.000 και έφαγε τα ψωμιά της. Είμαι στην επιστροφή, ο δείκτης έπεσε κι άλλη γραμμή, μέχρι να φτάσω θα έχει πέσει κι άλλη, άρα μιλάμε για κατανάλωση σε συνθετικό 1 lit και κατανάλωση στα λάδια αντιπροσωπίας πάνω από 1.5 lit.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα......... λυπαμαι ειλικρινα για την εξέλιξή ..... :sorry:  :sorry:  

Βεβαια το αυτοκινητο μπορει να μην εχει 66 χιλιαδες αλλα απο την αλλη δεν εχει και με τιποτα 300 ...το λεω γιατι το ειδα ... :sCo_hmmthink:  :sCo_hmmthink:

Θέλοντας παντως να προσθεσω στα χερια σου ενα οπλο στην αυριανη σου αντιπαραθεση  θελω να πω κατι....

Διαβάζοντάς ποιο πάνω την συνομιλία για τις πινακιδες θελω να πω..παντα επιφυλασομενος ......εαν το αυτοκινητο ειχε καποιο ατύχημα το πλεον λογικο ειναι να στραπατσαριστουν οι πινακιδες του (μπρος ή πισω ) ....ολα φτιαχνονται ...ολα κρυβονται ....οι πινακιδες ομως οχι .....μια στραπατσαρισμενη πινακιδα προδιδει πολλα ....γιαυτο και καποιοι πονηροι δηλωνουν απώλεια ...βγαζουν καινουργια και ουτε γατα ουτε ζημια ....αυτο το στοιχείο το δινω σαν τροφή για σκεψη ...απλα εχουν δει πολλα τα ματια μου στα μεταχειρησμενα ...  :sCo_hmmthink:  ... :sCo_hmmthink: ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν είναι προσωπικά δεδομένα του πρώτου ιδιοκτήτη

Θα το έχω το report αύριο με άλλο τρόπο

 

Δεν θα προλάβω να πάω ταξίδι, min είναι τώρα, εκτός αν δείχνει ότι να ναι και όποτε να ναι.

 

Όταν λες διαρροή;

Χάνω λάδια αλλά δεν φαίνεται πουθενά;

Αυτό δεν είναι λογικό. Το αυτοκίνητο αγόρασες, δεν ζητάς αυτόν σε γάμο. Το ιστορικό του αυτοκινήτου, οφείλει να συνοδεύει το αυτοκίνητο από την πρώτη πώληση από το εργοστάσιο έως το τέλος του. Σίγουρα δεν είναι δικαιολογία αυτό που σου είπαν; Σίγουρα έκαναν αυτοί τα service του και δεν είναι πλαστό το βιβλίο που σου έδωσε ο μαντράς; Αφού βρήκες την προηγούμενη ιδιοκτήτρια εταιρεία, δεν τους ρωτάς πού το πήγαιναν για service; 

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση εάν έχει γίνει αλλαγή πινακίδας πάνω στην άδεια κυκλοφορίας γράφει και την προηγούμενη. Έτσι τουλάχιστον είναι στο δικό μου που έκανε αλλαγή πινακίδας. Επίσης μπορείτε να το δείτε από προηγούμενα κτέο που έχει περάσει το αυτοκίνητο ή ασφαλιστήριο αν υπάρχει.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι λογικό. Το αυτοκίνητο αγόρασες, δεν ζητάς αυτόν σε γάμο. Το ιστορικό του αυτοκινήτου, οφείλει να συνοδεύει το αυτοκίνητο από την πρώτη πώληση από το εργοστάσιο έως το τέλος του. Σίγουρα δεν είναι δικαιολογία αυτό που σου είπαν; Σίγουρα έκαναν αυτοί τα service του και δεν είναι πλαστό το βιβλίο που σου έδωσε ο μαντράς; Αφού βρήκες την προηγούμενη ιδιοκτήτρια εταιρεία, δεν τους ρωτάς πού το πήγαιναν για service; 

Υπαρχει νομος φιλε μου που προστατευει τα λαμογια .....!!!!! ειναι αληθεια ...εγω προσπαθουσα να μαθω ακριβεια χιλιομετρα απο αντιπροσωπεια και μου απαντησαν οτι ο νομος προστατευει τον προηγουμενο ιδιοκτητη και τους απαγορευει να δινουν στοιχεια για το τι εκανε ο προηγουμενος ιδιοκτητης ....με λιγα λογια ριχνεις τα χιλιομετρα και σε προστατευει ο νομος ..!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.