Jump to content

πόσο λάδι καίει το δικό σου audi a4 1.8tfsi b8?  

58 members have voted

  1. 1. πόσο λάδι καίει το δικό σου audi a4 1.8tfsi b8?

    • καθόλου
    • 100ml per 1000km
    • 200ml per 1000km
    • 300ml per 1000km
    • 500ml per 1000km


Recommended Posts

Ισως επειδη εχω αποκτησει μια εμπειρια πλεον εχω να πω οτι τα χιλιομετρα σαν μοναδα μετρησης ειναι σχετικο

Δηλαδη δεν ειναι ιδιο στα 100.000χλμ ενας κινητηρας οταν τα χιλιομετρα τα εκανε

Στην πολη που δουλευει συχνα ρελαντι και χαμηλες ταχυτητες

Σε αυτοκινητοδρομο με μεγαλες ταχυτητες και πολλες στροφες για μεγαλο διαστημα

Σε επαρχιακους δρομους (που θα το προτιμουσα) με χαλαρες στροφες ο κινητηρας

Οταν βαζουμε καυσιμο απο οπου βρούμε

Οταν το εχει ο γκαζοφονιας

Οταν το εχει ο μαλωμενος με το συνεργειο

Οταν το εχει ο μερακλης που κανει αλλαγη λαδιων στα μισα χιλιομετρα κ.λ.π

 

Και γιατι οι εταιρειες που τα τελευεταια χρονια εχουν βαλει αισθητηρες παντου να μην κανουν τις αλλαγες βαση ωρων και στροφων λειτουργια ενος κινητηρα?

Γιατι πολυ απλα τα αυτοκινητα πρεπει να χαλανε κι ολας :)

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ισως επειδη εχω αποκτησει μια εμπειρια πλεον εχω να πω οτι τα χιλιομετρα σαν μοναδα μετρησης ειναι σχετικο

Δηλαδη δεν ειναι ιδιο στα 100.000χλμ ενας κινητηρας οταν τα χιλιομετρα τα εκανε

Στην πολη που δουλευει συχνα ρελαντι και χαμηλες ταχυτητες

Σε αυτοκινητοδρομο με μεγαλες ταχυτητες και πολλες στροφες για μεγαλο διαστημα

Σε επαρχιακους δρομους (που θα το προτιμουσα) με χαλαρες στροφες ο κινητηρας

Οταν βαζουμε καυσιμο απο οπου βρούμε

Οταν το εχει ο γκαζοφονιας

Οταν το εχει ο μαλωμενος με το συνεργειο

Οταν το εχει ο μερακλης που κανει αλλαγη λαδιων στα μισα χιλιομετρα κ.λ.π

 

Και γιατι οι εταιρειες που τα τελευεταια χρονια εχουν βαλει αισθητηρες παντου να μην κανουν τις αλλαγες βαση ωρων και στροφων λειτουργια ενος κινητηρα?

Γιατι πολυ απλα τα αυτοκινητα πρεπει να χαλανε κι ολας :)

+1 πολυ σωστος...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Έγινε μέτρηση κατανάλωσης λαδιού από αντιπροσωπεία, το πόρισμα βγήκε από το πρώτο κι ολας στάδιο, 900 ml στα 1000 χλμ, μου έδωσαν 2 σελίδες με ανταλλακτικά που θα χρειαστούν για την επισκευή.

Κόστος 3800 -15% έκπτωση.

2 στα 2 ο καντέμης.

 

Έχω γραπτή εγγύηση από την auto ...... για τα μηχανικά μέρη,  τους εχω προωθήσει το πόρισμα και την προσφορά για επισκευή από audi, o K. Βασίλης που χτυπιόταν ότι το αυτοκίνητο είναι τούμπανο και δεν υπάρχει περίπτωση να καίει λάδι, δεν έχει απαντήσει στo mail ούτε στις κλήσεις που του κάνω.

 

Η αλήθεια είναι οτι δεν εμπιστεύομαι να το φτιάξω σε συνεργείο μάντρας, ούτε υπάρχει περίπτωση να δώσω ακόμα 4 χιλ 

Θα πάρω μια προσφορά από τον μηχανικό μου.

 

Καμιά ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καντεμιά ρε φίλε? Δεν πειράζει όμως, μην το βάζεις κάτω. Την επόμενη φορά πάρε Β7 για να μην καις λάδια χα χα χα (πλάκα κάνω εννοείτε) 

Αν έχεις γραπτή εγγύηση και μόνο, γιατί στα λόγια δεν μένει τίποτα, μη φοβάσαι τίποτα. Θα κάνεις χρήση αυτού του δικαιώματος από τον μαντρά είτε με τον καλό είτε με τον κακό τρόπο (δικαστικώς, προστασία του καταναλωτή κ.τ.λ). Είναι δύσκολη διαδικασία αλλά δεν το πήρες και τσάμπα. Πρώτα όμως καλύτερα να μιλήσετε από κοντά και όχι με mail ή τηλ. Αν μπορείτε να τα βρείτε επισκευάζοντας το αμάξι ή δίνοντας σου τα λεφτά πίσω θα ήταν το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Η γραπτή εγγύηση τι γραφει; Τι περιλαμβάνει στις καλύψεις;

Αν περιλαμβάνει μηχανικά μέρη και κινητήρα χωρις εξαιρέσεις και ψιλά γράμματα μην μπεις κάν στον κοπο να συζητήσεις για επισκευή ουτε στο δικο σου μηχανικό ουτε σε αυτόν της μαντρας.

Αν στην εγγύηση γραφει οτι σε καλύπτει για επισκευές που θα πραγματοποιηθούν μονο σε συνεργείο που συνεργάζεται η μάντρα η εχει όρους και εξαιρέσεις, τοτε μαλλον το νομικό τμήμα του club θα σε βοηθήσει περισσότερο απο εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε συνεργείο έξω θα σου έρθει πολύ πιο φθηνά. Κάπου στα 1000 έρχεται (αν δεν χρειάζεται ρεκτιφιέ κυλινδρων που έτσι κι αλλιώς το ελάττωμα το έχουν τα ελατήρια και όχι ο κορμός) και είναι καινούργιο μετά. Νομίζω το έχουν κάνει πολλοί. Το ποσό είναι πολύ μεγάλο στην αντιπροσωπία δυστυχώς. Το μόνο που χρειάζεται ψάξιμο είναι τα ελατήρια πιστονιων. Έχω ακούσει ότι ένας άλλαξε και έβαλε εμπορίου (mahle πάλι) για να είναι πιο χοντρά. Όντως δίπλα δίπλα φαίνονταν η διαφορά στα ελατήρια από ότι μου είπε. 1500 είχε δώσει γιατί αγορασε και πιστόνια

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση καλύπτει μηχανικά μέρη του κινητήρα και σαζμαν στο συνεργείο το δικό τους. Για να μην πληρώσω θα πρέπει να γίνει εκεί η επισκευή και να είμαι παρόν γιατί δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

πρώτα από όλα έλεγξε τα χιλιόμετρα με την αντιπροσωπία ,
μπορείς να τον αναγκάσεις να σου πληρώσει την παρακάτω ασφάλεια
και να κάνεις χρήση αυτής, εάν δεν γίνεται τότε το επιστρέφεις , σου δίνει άλλο και το ασφαλίζεις με την αγορά
 
το κυριότερο είναι να είναι λιγότερο από δεκαετίας το αυτοκίνητο και τα χιλιόμετρα να είναι τα σωστά 
 

εγώ επειδή ψάχνω 2λιτρο quattro με sunroof δυο που έχω δει είναι με γυρισμένα χιλιόμετρα , το ένα μάλιστα από 180.000 στα 70.000

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καντεμακο-κοναν καλησπέρα :)

1. Αύριο κι όλας πας στο μαντρά αυτοπροσώπως (το βασίλη αν κατάλαβα καλά).

2. του δίνεις αντίγραφο της προσφοράς της AUDI και του λές να το αναλάβει, εφόσον έχεις γραπτή εγγύηση. (Μετά από τόσα που διάβασες εδώ μέσα, μ@λ@κία σου που σου έδωσε εγγήσηση μόνο στα μηχανικά μέρη).

3. ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΣΑΙ ΑΛΛΟ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ, ΑΛΛΑΓΕΣ ΛΑΔΙΩΝ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟΤΕΧΝΕΣ.... Η ευθύνη ανήκει στο μαντρά και στην AUDI. Ούτως ή άλλως αν το φτιάξεις στην AUDI θα έχουν αυτοι την ευθύνη και εσύ θα έχεις καινούργιο κινητήρα με άλλα 2 χρόνια εγγύηση.

4. Η τίμή που σου είπαν είναι κοντά σε αυτά που βγάλανε σε μενα : 3600€ με 75% έκπτωση, κι εγώ πλήρωσα 850€ συμμετοχή (η εγγύησή μου είχε λήξει εδώ και 2 χρόνια).

 

Γνώμη μου είναι να του δώσεις το αυτοκίνητο πίσω και να σου δώσει τα λεφτά ή να σου δώσει άλλο όχημα.

Αν πάρεις άλλο, το πρώτο που θα κάνεις είναι να πας κατευθείαν στην αντιπροσωπεία και να σε βάλουν σε πρόγραμμα ελέγχου κατανάλωσης λαδιού 1000 χιλιομέτρων από την πρώτη μέρα. κι αυτό γιατί από ότι έχω καταλάβει ότι μεταχειρισμένο b8 κυκλοφορεί στις μάντρες 9 στα 10 καίνε λάδια. ΔΕΝ υπάρχει άλλος λόγος να δώσεις στο μαντρά μια τέτοια αμαξάρα ΤΕΛΟΣ...........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο δεν υπάρχει περίπτωση να το γυρίσω πίσω.

 

Στην αντιπροσωπία να δώσω 3700 για να βάλει 3χιλ στην τσέπη, να πάνε να βρουν αλλού μλκα.

 

Το δίλημμα που έχω είναι να εμπιστευτώ το συνεργείο της μάντρας για δωρεάν επισκευή (αν φυσικά έρθουμε σε συμφωνία) ή να πάω σε κάποιο μάστορα έξω με 1500€ περίπου;

 

Αν ο μάστορας της μάντρας είναι τσαρλατανος μπορώ να πάθω μεγαλύτερη ζημιά ή τι είχα τι έχασα;

Link to comment
Share on other sites

ρε κωστα μην τρελένεσαι :)

Δεν σου είπα να δωσεις 3700... σου είπα να κανονισεις με το μαντρα η επισκευη να γίνει στην AUDI μιας και σου έχει γραπτή εγγύηση όπως λές.

Αν συμφωνώ πως στην αντιπροσωπεία τα φουσκώνουν 300% πάνω, αλλά στην περίπτωσή σου σε συνενόηση με τον μαντρά και την εγγύηση που υπόγραψε, θα πας στην audi με στόχο να πληρώσεις 500-700 στη χειρότερη από τη τσέπη σου και να χεις εγγυημένο μοτόρι για άλλα 2 χρόνια ΕΠΙΣΗΜΑ.

Τί σε χαλάει ??

Τώρα αν έχεις κάνα μάστορα λεβέντη και με εγγυημένη ποιότητα στη δουλειά του πάνε εκεί .. τα ανταλλακτικά με τη δουλειά θα βγούνε το πολύ 1500€.

 

Εγώ  αυτό έκανα στο δικό μου (στην AUDI) , μόνο και μόνο για τα 2 χρόνια εγγύηση, μιας και αν μου εμφανίσει ξανά απώλεια λαδιών θα τους βάλω να μου αλλάξουν κινητήρα. και συνολικά μου βγήκε 850€ η δουλειά και τους έχω εδώ και 4000 χμ ξεσκίσει στον έλεγχο να μου μετράνε και το γραμμάριο λαδιού.

Είναι το 3ο μου αυτοκίνητο. έχω κάνει 500.000χμ κι έχω περάσει από παρα πολλά συνεργεία. Δεν μπορω να παίζω άλλο τη στιγμη που έχω δικαιώματα (ακόμα) στην AUDI.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις δεν ήμαστε ίδια περίπτωση

Οι επιλογές που έχω είναι αυτές που έγραψα ποιο πριν

 

Σιγά μην μου δώσει και κανένα ταληρο η μάντρα για ψυχική οδύνη.

 

Εγγύηση έχω μόνο στο δικό τους συνεργείο (μάντρας) , το γράφει ξεκάθαρα στο χαρτί της εγγύησης.

 

Δεν έχω κανένα δικαίωμα φίλε karadimi στην audi, αν και πάρα πολλά service έχουν γίνει στην αντιπροσωπία που πήγα. Αν ήταν να δώσω 800 αντιπροσωπία και να ησυχάσω θα έκανα πάρτι,

 

Για ποιο πράγμα πάω γυρεύοντας φίλε dikonou?

Εσύ τι θα έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δωσ' το πίσω, πάρε τα λεφτά σου και πάρε άλλο. Αφού θέλεις αμάξι γουστόζικο κοίτα προς BMW ή MERCEDES για να βρεις την υγειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Αστο όπως είναι για όσο πάει,όταν έρθει η ώρα πέτα και μια τετράδα μπιελίτσες πάνω και όποτε το πάρεις απόφαση για βελτίωση,έχεις

δομή για να τερματίσεις μια ωραία Κ04 :sHa_wink3:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πας γυρεύοντας ψάχνοντας για φθηνό μάστορα για μια δουλειά που απαιτεί ακρίβεια προσοχή και γνώση, και στην περίπτωση που δεν γίνει και σωστά όχι μόνο θα ξανά λύσεις αλλά πιθανότατα θα έχει γίνει μεγαλύτερη ζημιά εντός μοτέρ.

Με τέτοια θέματα ψάχνεις και πας εκεί που ξέρεις ότι θα γίνει σωστή δουλειά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο δεν υπάρχει περίπτωση να το γυρίσω πίσω.

 

Στην αντιπροσωπία να δώσω 3700 για να βάλει 3χιλ στην τσέπη, να πάνε να βρουν αλλού μλκα.

 

Το δίλημμα που έχω είναι να εμπιστευτώ το συνεργείο της μάντρας για δωρεάν επισκευή (αν φυσικά έρθουμε σε συμφωνία) ή να πάω σε κάποιο μάστορα έξω με 1500€ περίπου;

 

Αν ο μάστορας της μάντρας είναι τσαρλατανος μπορώ να πάθω μεγαλύτερη ζημιά ή τι είχα τι έχασα;

 

Τι θα έκανα εγώ :

(α) Θα πήγαινα στην αντιπροσωπεία, να μου κάνουν μια γραπτή προσφορά συνολικά για την επισκευή του κινητήρα.

(β) Στη συνέχεια, θα πήγαινα σε έναν μηχανικό να μου το αναλάβει και όχι φυσικά στην αντιπροσωπεία, ούτε στον μαντρά που δεν έχω και καμία απολύτως εμπιστοσύνη με το 1/3 των χρημάτων.

(γ) Αφού το αυτοκίνητο έχει επισκευαστεί και λειτουργεί κανονικά, θα στρεφόμουν κατά του εμπόρου νομικά, αξιώνοντας την ζημιά που προκύπτει για το αυτοκίνητό μου (εφόσον φυσικά είμαι μέσα σε 2ετή προθεσμία από την αγορά του αυτοκινήτου).

 

 

Δημήτρης

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πας γυρεύοντας ψάχνοντας για φθηνό μάστορα για μια δουλειά που απαιτεί ακρίβεια προσοχή και γνώση, και στην περίπτωση που δεν γίνει και σωστά όχι μόνο θα ξανά λύσεις αλλά πιθανότατα θα έχει γίνει μεγαλύτερη ζημιά εντός μοτέρ.

Με τέτοια θέματα ψάχνεις και πας εκεί που ξέρεις ότι θα γίνει σωστή δουλειά.

Ρωτάω τι με συμφέρει και τι θα κάνατε στη θέση μου, οτι ψάχνω για φθηνό μάστορα δεν ξέρω που το είδες.

Αν κατάλαβα θα πήγαινες στο σφαγείο της αντιπροσωπίας, με τόσα λεφτά φτάνω το μοτέρ 500 άλογα.

 

Τι θα έκανα εγώ :

(α) Θα πήγαινα στην αντιπροσωπεία, να μου κάνουν μια γραπτή προσφορά συνολικά για την επισκευή του κινητήρα.

(β) Στη συνέχεια, θα πήγαινα σε έναν μηχανικό να μου το αναλάβει και όχι φυσικά στην αντιπροσωπεία, ούτε στον μαντρά που δεν έχω και καμία απολύτως εμπιστοσύνη με το 1/3 των χρημάτων.

(γ) Αφού το αυτοκίνητο έχει επισκευαστεί και λειτουργεί κανονικά, θα στρεφόμουν κατά του εμπόρου νομικά, αξιώνοντας την ζημιά που προκύπτει για το αυτοκίνητό μου (εφόσον φυσικά είμαι μέσα σε 2ετή προθεσμία από την αγορά του αυτοκινήτου).

 

 

Δημήτρης

 

Προσφορά εχω πάρει, με τις εκπτώσεις θα μου πάρουν 3300 περίπου.

 

Η μάντρα μου έχει δώσει εγγύηση και με καλύπτει για επισκευή σε δικό της συνεργείο

μπορώ να τους πω  εγώ θέλω να το φτιάξω αλλού και να μου δώσουν τα χρήματα;

 

Όλα τα μεταχειρισμένα έχουν δυο χρονιά εγγύηση και μπορείς να κινηθείς εναντίον του εμπόρου;

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω τι με συμφέρει και τι θα κάνατε στη θέση μου, οτι ψάχνω για φθηνό μάστορα δεν ξέρω που το είδες.

Αν κατάλαβα θα πήγαινες στο σφαγείο της αντιπροσωπίας, με τόσα λεφτά φτάνω το μοτέρ 500 άλογα.

 

 

Προσφορά εχω πάρει, με τις εκπτώσεις θα μου πάρουν 3300 περίπου.

 

Η μάντρα μου έχει δώσει εγγύηση και με καλύπτει για επισκευή σε δικό της συνεργείο

μπορώ να τους πω  εγώ θέλω να το φτιάξω αλλού και να μου δώσουν τα χρήματα;

 

Όλα τα μεταχειρισμένα έχουν δυο χρονιά εγγύηση και μπορείς να κινηθείς εναντίον του εμπόρου;

 

Θα πάρεις προσφορά χωρίς έκπτωση και θα μετακυλίσεις την επισκευή στον έμπορο. Κάθε αγοραπωλησία, έχει διετή προθεσμία παραγραφής σε κινητό πράγμα.

 

 

Δημήτρης

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δείς, πολλές φορές το ''σφαγείο'' όπως το λές έχει λόγο που στα παίρνει.......

Εάν όντως έχεις καλό μάστορα που αποδεδειγμένα ξέρει τι κάνει...... τότε προχώρα.....αλλά με τέτοιου είδους επισκευές δεν είναι να παίρνεις πολλά ρίσκα, γιατί μετά μόνο τρέξιμο σε περιμένει και πολλές φορές χωρίς αποτέλεσμα δυστυχώς.

Edited by Dikonou
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δείς, πολλές φορές το ''σφαγείο'' όπως το λές έχει λόγο που στα παίρνει.......

Εάν όντως έχεις καλό μάστορα που αποδεδειγμένα ξέρει τι κάνει...... τότε προχώρα.....αλλά με τέτοιου είδους επισκευές δεν είναι να παίρνεις πολλά ρίσκα, γιατί μετά μόνο τρέξιμο σε περιμένει και πολλές φορές χωρίς αποτέλεσμα δυστυχώς.

Με την καντεμιά που με δέρνει παίζει να έχεις κάποιο δίκιο :)

 

Εγώ το πούστικο το αουντακι θα το κάνω κομπλέ θέλει δεν θέλει.

 

Θα σας ενημερώσω για την συνεχεία του θρίλερ.

Edited by konan
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.