Jump to content

πόσο λάδι καίει το δικό σου audi a4 1.8tfsi b8?  

58 members have voted

  1. 1. πόσο λάδι καίει το δικό σου audi a4 1.8tfsi b8?

    • καθόλου
    • 100ml per 1000km
    • 200ml per 1000km
    • 300ml per 1000km
    • 500ml per 1000km


Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους .. 

Ευγένιε , που τα βρήκες όλα αυτά βρε θηρίο ???  :sSig_goodjob: ..

Πάρε εσύ την απάντηση που πρέπει και μετά κάνουμε όλοι εδω μέσα ένα έντυπο με βάση δικό σου κείμενο και το στέλνουμε  αντιπροσωπεία... Αυτά τα Ελληνικά πρέπει να τελειώσουν από τους παλαιο-απατεώνες αντιπροσώπους.. και δεν μιλάω μόνο για τα λεφτά αλλά και για την επέκταση εγγύησης (γραπτώς) 4 έως 8 χρόνια...

 

Εμένα μου είπανε πως δε χρειάζεται να μου το δώσουν γραπτώς και ότι έχω εγγύηση για άλλα 2 χρόνια και μόνο που φαίνεται η επισκευή στο ιστορικό τους..

 

Επιπλέον όντως μετά την επισκευή δεν μου έκαψε καθόλου λάδι, αλλά αυξήθηκε περίπου 1 λίτρο/100χμ η κατανάλωση βενζίνης σε σχέση με πριν, κάτι το οποίο τους το ανέφερα αλλά μου είπαν πως δεν μπορούν να μου το απαντήσουν. Δεν ξέρω αν έπρεπε να κάνουν και αναβάθμιση λογισμικού και δεν έκαναν... Δεν με ενημέρωσαν σχετικά..

 

Ίσως να πρέπει να τραβήξουμε μια μήνυση (με βάση δεδικασμένο απο το εξωτερικό) όλοι μαζί στην AUDI-Ελλάς για να δημιουργηθεί επιτέλους δεδικασμένο γιατί αλλιώς δεν θα λυθεί ποτέ το θέμα

Ένα απλό googl-άρισμα τα ανέφερε όλα αυτά, υπάρχει ένα ολόκληρο site που έχει για τον διακανονισμό μεταξύ 5 πελατών και της Audi Αμερικής (Volkswagen Group of America, Inc., Audi AG and Volkswagen AG) για το λάδι σε 2,0lt Audi αυτοκίνητα:

http://www.oilconsumptionsettlement.com/, εκεί έχει το τελικό κείμενο  του διακανονισμού: http://www.oilconsumptionsettlement.com/Portals/0/Documents/Settlement%20Agreement.pdf

στο οποίο η περίληψη είναι: http://www.carcomplaints.com/news/2014/audi-oil-consumption-lawsuit.shtml

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, και στην Αθήνα έφαγα "πόρτα", ευγενικά μεν, αλλά όχι σε επισκευή χωρίς πληρωμή (με "ανάκληση"), θα στείλω τα έγγραφα με μετάφραση σε Audi Γερμανίας και θα σας πω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, και στην Αθήνα έφαγα "πόρτα", ευγενικά μεν, αλλά όχι σε επισκευή χωρίς πληρωμή (με "ανάκληση"), θα στείλω τα έγγραφα με μετάφραση σε Audi Γερμανίας και θα σας πω...

 

:sSig_goodjob: Αναμένω την απάντησης τους....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χθες παρέλαβα το car, έγινε επισκευή στον κινητήρα.

Έγινε χρήση της εγγύησης που είχα από την auto value, το συνεργείο τους δεν μπορούσε να αναλάβει επισκευή και μου πρότειναν να το πάμε στον Τσακουλέρη  στο Περιστέρι, ύστερα από έρευνα και κουβέντα μαζί του κατάλαβα ότι είναι σοβαρός μάστορας με εμπειρία στα λάδια AUDI και τον εμπιστεύτηκα, 

η χρέωση ήταν 1200-1500 ευρώ, δεν μου είπε ακριβώς, εγώ δεν πλήρωσα τίποτα.

Μου είπε στρώσιμο για 1000 χλμ, όχι πάνω από 3500 στροφές, θα το εχω στα χαλαρά για κάνα 2000 χλμ, ετσι κι αλλιώς γενικά ήσυχα οδηγώ.

Δεν εχω καταλάβει καμία διαφορά σε σχέση με πριν, νομίζω πριν όταν ήμουν σταματημένος έπαιζαν λίγο οι στροφές και είχα λίγο κούνημα.

 

Ελπίζω να ησύχασα :)

 

Δεν ξέρω αν έκανα καλά που έγραψα ονόματα, αν δεν πρέπει delete.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Χθες παρέλαβα το car, έγινε επισκευή στον κινητήρα.

Έγινε χρήση της εγγύησης που είχα από την auto value, το συνεργείο τους δεν μπορούσε να αναλάβει επισκευή και μου πρότειναν να το πάμε στον Τσακουλέρη στο Περιστέρι, ύστερα από έρευνα και κουβέντα μαζί του κατάλαβα ότι είναι σοβαρός μάστορας με εμπειρία στα λάδια AUDI και τον εμπιστεύτηκα,

η χρέωση ήταν 1200-1500 ευρώ, δεν μου είπε ακριβώς, εγώ δεν πλήρωσα τίποτα.

Μου είπε στρώσιμο για 1000 χλμ, όχι πάνω από 3500 στροφές, θα το εχω στα χαλαρά για κάνα 2000 χλμ, ετσι κι αλλιώς γενικά ήσυχα οδηγώ.

Δεν εχω καταλάβει καμία διαφορά σε σχέση με πριν, νομίζω πριν όταν ήμουν σταματημένος έπαιζαν λίγο οι στροφές και είχα λίγο κούνημα.

 

Ελπίζω να ησύχασα :)

 

Δεν ξέρω αν έκανα καλά που έγραψα ονόματα, αν δεν πρέπει delete.

Καλοταξιδο!!!!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλοταξιδο , και οχι αλλα προβληματα  :sSig_goodjob:

 

εγω 8.000 χχμ μετα την επισκευη δεν εχει καψει σταγονα 

 

παρατηρησα ομως αυξηση κατανάλωσης βενζινης πάνω απο 1 λιτρο μεσο ορο.. τους το ανεφερα και μου ειπαν θα στρώσει ......

 

τους ρωτησα μηπως χρειαζεται αναβαθμιση software - μιας και βαλαν αναβαθμισμενα ανταλακτικα .. μου ειπαν δε χρειαζεται ..

 

ο θεος βοηθος... τι αλλο να πω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 lit είναι αρκετό

τι κατανάλωση σου δείχνει;

 

Αφού είσαι οκ με λάδια πάλι καλά

 

Έχω βαρεθεί να συμπληρώνω λάδια

Μες στην Αθήνα ήθελα 1lit σε 800χλμ

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο! Επιτελους μερικα ευχαριστα νεα!  :JC_doubleup:

Να το ευχαριστηθεις οσο θες φιλε μου χωρις αλλα προβληματα!!!

++ μπραβο στην AUTO VALUE που εξηγηθηκε σωστα.

Link to comment
Share on other sites

1 lit είναι αρκετό

τι κατανάλωση σου δείχνει;

 

Αφού είσαι οκ με λάδια πάλι καλά

 

Έχω βαρεθεί να συμπληρώνω λάδια

Μες στην Αθήνα ήθελα 1lit σε 800χλμ

 

Πρίν την επισκευή δεν είχε ανεβεί ποτέ ο μέσος όρος (με ένα γεμάτο ντεπόζιτο ) πάνω από 10,8 μέσο όρο... τΩρα φτάνει και τα 13 μέσο όρο..

Έκανα συγκεκριμένο ταξίδι το καλοκαίρι (που το κάνω 5 χρόνια τώρα) και 1 φουλ ντεπόζιτο μου βγαλε 530 χμ, ενώ πρίν μου είχε βγάλει και 730χμ,,,

 

Ρώτα λίγο τον δικό σου που στο επισκεύασε ... Έβαλε αναβαθμισμένα ανταλλακτικά (πιστόνια-ελατήρια) ??? Έκανε καμια αναβάθμιση software ?? Ti version είναι το software που έχει τώρα το αυτοκίνητό σου ???

Υπάρχει κάτι που μπορεί να ξέφυγε από αυτούς που μου καναν την επισκευή ??? 

Είχαμε το νίκο απο την Κύπρο εδώ μέσα αλλά τον χασαμε για κατι τέτοιες λεπτομέριες....

Edited by karadimi
Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμισμένα μου έβαλε, δεν νομίζω να έκανε κάτι σε software

Πάρε τον ένα τηλέφωνο και ρώτησε, αν έχεις το 120 είναι πολύ μεγάλη η κατανάλωσή, σχεδόν διπλάσια, ούτε το 160 δεν καίει τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμισμένα μου έβαλε, δεν νομίζω να έκανε κάτι σε software

Πάρε τον ένα τηλέφωνο και ρώτησε, αν έχεις το 120 είναι πολύ μεγάλη η κατανάλωσή, σχεδόν διπλάσια, ούτε το 160 δεν καίει τόσο.

Μα το 160 καιει λιγοτερο ουτος η αλλος απο το 120 δε το ηξερες?? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να πω και εγώ τον πόνο μου..

 

Κάτοχος Α4 Β8 1.8Τ 160PS 2010

 

Από καινούριο έκαιγε λίγο λάδι, ξεκίνησε από 700μλ ανάμεσα στα σέρβις.

Σιγά σιγά πέρασε το λίτρο και παρόλα τα παράπονα στην αντιπροσωπεία επέμεναν οτι είναι φυσιολογικό.

 

Στο σέρβις των 60.000 διαπίστωσαν μια διαρροή στο ψευτοκάπακο και χωρίς να με ενημερώσουν την επισκεύασαν (εντός εγγύησης)

Παρόλα αυτά το αμάξι συνέχισε να καίει κάποιο λάδι και μέχρι τα 90.000 ανέβηκε πάνω από 1.5λ-2λτ ανάμεσα στα σέρβις

 

Στα 90.000 το αμάξι ακινητοποιήθηκε για ένα χρόνο αλλά λειτουργούσε περιοδικά ανά 1-2 μήνες κανά μισάωρο πρώτα στο ρελαντί και μετά μια καλή βόλτα.

Μετά από ένα χρόνο που το αμάξι ξαναβγήκε στους δρόμους άρχισε να καίει σαν δίχρονο. Ξαναπήγα στην αντιπροσωπεία και, τότε που τελείωσε η εγγύηση φυσικά, θυμήθηκαν να μου πουν οτι τα συγκεκριμένα μοντέλα βγήκαν ελαττωματικά (κάτι για λάθος σκληρότητα στα ελατήρια μου ανέφεραν) και οτι το πακέτο βγαίνει περίπου στα 3500 αλλά μπορούν να το ρίξουν περίπου στα 2500 με κάποιον τρόπο.

 

Το αμάξι τώρα βρίσκεται στα 110.000 και καίει 1λίτρο κάθε 1000χμ... 

Πρόσφατα παρατήρησα οτι υπάρχει σίγουρα διαρροή πάλι στο ψευτοκάπακο και μάλιστα φαίνεται καλή.

 

Και η ερώτηση είναι τι να κάνω. Να φτιάξω μόνο το ψευτοκάπακο πάλι ή πρέπει να το ανοίξω για φουλ επισκευή?

Έναν μάστορα που ρώτησα μου είπε οτι για να επισκευαστεί το ψευτοκάπακο πρέπει να βγει όλη η μετώπη οπότε καλύτερα να το φτιάξω μια και καλή.

Έχετε να προτείνετε κάτι? Θεσσαλονίκη μεριά ή κοντά έχετε να προτείνετε κάποιον να δει το αυτοκίνητο?

 

Ευχαριστώ

Edited by tolis_a4b8_1.8t
Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου μην κανεις τίποτα για το ψευτοκαπακο. Αν οικονομικά μπορεις, προχώρα στην επισκευή του κινητήρα σου, γιατι το προβλημα συνεχώς θα διογκώνεται. Η διαρροή του ψευτοκαπακου ειναι σχεδόν ανούσια.

 

 

Δημήτρης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους 

(για μενα δεν ξέρω πόσο καλή εσπέρα μπορέι να είναι)..

Μόλις γύρισα από την AUDI.. με κακα μαντάτα...

Εδώ και 6-7 μήνες μετά την επισκευή κινητήρα, τους παραπονέθηκα για αυξημένη κατανάλωση βενζίνης, και μου απαντούσαν πως εξαρτάται από πολές άλλες συνθηκες η κατανάλωση.

Χτές άναψε λαμπάκι κινητήρα και σήμερα που πήγα μου ανακοίνωσαν πως είναι μάλλον καδένα (67.000 χμ μετά από επισκευή κινητήρα παρακαλώ).. με κόστος επισκευής 600€.... :sFi_dualpistols:

Είναι ΔΥΝΑΤΟΝ ??????????????

Υπάρχει κάνας μηχανικός εδώ μέσα ρε παιδιά ???

1. Εφόσον ανοιξαν μηχανή και με βάση τα εγχειρίδια της audi δεν έπρεπε να αλλάξουν και καδένα ??\

2. Ακόμα και την ίδια καδένα να βάλανε κάνανε σωστή ρύθμιση ??? (μάλλον όχι). Σίγουρα τροποποίήθηκε και ο χρονισμός με αποτέλεσμα να "πέφτει" πλουσιότερο μίγμα = υψηλή κατανάλωση..

Γ@@ω την τύχη μου μέσα που έμπλεξα ρε σεις ????????

 

Δημήτρης 

Link to comment
Share on other sites

Μα μου είπαν πως δεν έχει σχεση η επισκευη που έκανα με την καδένα. 

Και εφόσον είναι κατι άλλο μου λένε πως πρόκειται για νεα εργασία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους 

(για μενα δεν ξέρω πόσο καλή εσπέρα μπορέι να είναι)..

Μόλις γύρισα από την AUDI.. με κακα μαντάτα...

Εδώ και 6-7 μήνες μετά την επισκευή κινητήρα, τους παραπονέθηκα για αυξημένη κατανάλωση βενζίνης, και μου απαντούσαν πως εξαρτάται από πολές άλλες συνθηκες η κατανάλωση.

Χτές άναψε λαμπάκι κινητήρα και σήμερα που πήγα μου ανακοίνωσαν πως είναι μάλλον καδένα (67.000 χμ μετά από επισκευή κινητήρα παρακαλώ).. με κόστος επισκευής 600€.... :sFi_dualpistols:

Είναι ΔΥΝΑΤΟΝ ??????????????

Υπάρχει κάνας μηχανικός εδώ μέσα ρε παιδιά ???

1. Εφόσον ανοιξαν μηχανή και με βάση τα εγχειρίδια της audi δεν έπρεπε να αλλάξουν και καδένα ??\

2. Ακόμα και την ίδια καδένα να βάλανε κάνανε σωστή ρύθμιση ??? (μάλλον όχι). Σίγουρα τροποποίήθηκε και ο χρονισμός με αποτέλεσμα να "πέφτει" πλουσιότερο μίγμα = υψηλή κατανάλωση..

Γ@@ω την τύχη μου μέσα που έμπλεξα ρε σεις ????????

 

Δημήτρης 

Θα προσπαθήσω να απαντήσω όσο πιο φιλικά μπορώ, επειδή μπορώ να μπω στη θέση σου.

 

Δεν προκαλεί η καδένα ή η ρύθμισή της αυξηση στην κατανάλωση βενζίνης. 

Η καδένα ευθύνεται για το χρονισμό των εκκεντροφόρων, οπότε ακόμα και 1 "δόντι" να ξέφυγε στο μάστορα, το αμάξι θα τρέμει και θα κάνει misfires και στην χειρότερη περίπτωση "χτυπάει φραπέ" ενώ είναι ακίνητο.

 

Τώρα αν επιβάλλεται η αλλαγή της καδένας με ΚΑΘΕ λύσιμο του μοτέρ, δεν το ξέρω. Υποθέτω όμως πως όχι. Ίσως μόνο οι γλίστρες ή οι τεντωτήρες αν έχουν αρκετά χιλιόμετρα.

 

Τώρα... μιλώντας ως απλός πελάτης και χωρίς να ξέρω κάτι για σένα ή για το αμάξι σου, αν είναι όλα όπως μας τα λες, θα ζητούσα να καλυφθεί όλο το ποσό από εγγύηση, επικαλούμενος κακή εργασία ή μη σωστή εργασία στο μοτέρ σου και ζήτα να μιλήσεις με κάποιον υπεύθυνο εγγυήσεων από κοσμοκαρ.

 

Αυτό θα έκανα πράττοντας ως πελάτης.

 

Τεχνικά ή επαγγελματικά σωστό θα ήταν το εξής: αφού είχαν λύσει το μοτέρ, αν βλέπανε ταλαιπωρημένη την καδένα, θα μπορούσαν να στο αναφέρουν ώστε να πληρώσεις μόνο το ανταλλακτικό και όχι την (επανα)τοποθέτηση και το χρονισμό (αφού ούτως ή άλλως θα γινόταν είτε βάζοντας το παλιό είτε το νέο ανταλλακτικό).

Οπότε η λογική (κατά τη γνώμη μου) απαίτηση θα ήταν να ζητήσεις να πληρώσεις μόνο το ανταλλακτικό, αν όντως φταίει αυτό και δεν συμβαίνει κάτι άλλο.

Βέβαια θεωρώντας ότι δε στο είπαν κι εσύ δεν αρνήθηκες να αλλαχτούν για να μην πληρώσεις επιπλέον...

 

Πάντα κατά τη γνώμη μου όλα τα παραπάνω και λαμβάνοντας πολλά πράγματα ως δεδομένα (σωστή συντήρηση μοτέρ, πάντα σωστή καύση βενζίνης, δεν αρνήθηκες επιπλέον εργασίες όταν λύθηκε το μοτέρ, δεν αρνήθηκες να αλλαγχούν αναλώσιμα που δεν καλύπτονταν από την συγκεκριμένη εργασία για δικούς σου λόγους κτλ-κτλ-κτλ)

 

 

 

ΥΓ: μηχανικός (είτε πολυτεχνείου είτε ΤΕΙ είτε ΙΕΚ) να βγει και να πει τη γνώμη του και τσάμπα και χωρίς να έχει δει το μοτέρ σου, λίγο δύσκολο πάντως... :) Φιλικά πάντα στο λέω αυτό...

ΥΓ2: Την αύξηση της κατανάλωσης προσωπικά δεν το θεωρώ (σοβαρό) επιχείρημα εκτός κι αν σου καίει τώρα 15lt/100km σε χαλαρή πορεία στην εθνκή οδό, οπότε οκ...κάτι δεν πάει καλά :P Κι αυτό γιατί πραγματικά εξαρτάται από τόσους παράγοντες που ακόμα και αύξηση κατανάλωσης της τάξης του μισού ή και του ενός λίτρου στα 100km, δεν μπορείς να την πεις παράλογη (υπό συνθήκες). Επίσης συνήθως μετά από κάποια σοβαρή εργασία πάνω στο αμάξι μας, ψειρίζουμε "το σύμπαν" και ανακαλύπτουμε(?) πράγματα που πριν δεν υπήρχαν (που βασικά υπήρχαν και απλώς δεν δίναμε βάση γιατί έτσι πιστεύαμε δουλεύει).

Edited by Kavouras
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μα μου είπαν πως δεν έχει σχεση η επισκευη που έκανα με την καδένα. 

Και εφόσον είναι κατι άλλο μου λένε πως πρόκειται για νεα εργασία

 

Tί επισκευή έκανες εάν επιτέπεται;

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχην να αυχαριστήσω τον kavoura για την εκτενή του απάντηση.. :)

 

Παιδιά είμαι αυτός που άνοιξε το παρόν topic λόγω υψηλης κατανάλωσης ΄λαδιού..

Στο αυτοκίνητό μου (μοντελο 2009) αλλάχτηκε σετ πιστόνια, ελατήρια, μπιέλες κ.λ.π. (στην audi) πρίν από 6 μήνες.. 

το κόστος ήταν 3600 αλλά παρόλο που η εγγύηση είχε λήξει, απόδέχτηκαν σαν εγγύηση καλής θέλησης να πληρώσω το 25%. γιατί προφανώς την είχαν λερωμένη τη φωλιά τους σαν AUDI (ελατωματικά υλικά στα μοντέλα 2008-11)..

Επίσης όταν κατέβασαν κινητήρα με ενημέρωσαν πως πρέπει να αλλαχτεί και η αντλία νερού (250€) που φυσικά δεν αρνήθηκα..

 

Έχουν δίκιο να μου λένε πως δεν μπορώ να ζητήσω δωρεαν επισκευη (γιατί είναι άλλη εργασία η καδένα από την επισκευη που μου καναν)?

Να πάρω κατευθείαν cosmocar ???

Υ.Γ. Sorry ρε παιδιά .. το "υπάρχει κάνας μηχανικός εδώ μέσα " τόγραψα γιατί θέλω βοήθεια, και όχι για να ειρωνευτώ το site .....

Edited by karadimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.