Jump to content

2nd NightWalk 2019

Το δεύτερο nightwalk του 2019!
Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

PMS -Patra Motor Show- 2019

Δείτε τις εντυπώσεις & φωτογραφίες από την εκδήλωση.
Εντυπώσεις

Εκδρομή Στενή Ευβοίας 24/11/2019

Περισσότερα

3o NightWalk 24/7 20:00

Περισσότερα

πόσο λάδι καίει το δικό σου audi a4 1.8tfsi b8?  

53 members have voted

1. 1. πόσο λάδι καίει το δικό σου audi a4 1.8tfsi b8?

• καθόλου
    • 100ml per 1000km
    • 200ml per 1000km
    • 300ml per 1000km
    • 500ml per 1000km

Recommended Posts

Δυστυχώς δεν πρόκειται να βγάλω άκρη τώρα με την αντιπροσωπεία, μέχρι και από τη cosmocar με είχαν πάρει επειδή για ένα χρόνο που ήταν ακίνητο το αυτοκίνητο γιατί σταμάτησα να πηγαίνω, είπα το πρόβλημα, όπως το είχα πει και αρκετές φορές στην αντιπροσωπεία, αλλά δεν έγινε τίποτα. Αν το ήξερα από την αρχή και είχα γραπτές αποδείξεις για τα παράπονα μου θα τρώγανε τρέξιμο.

Οπότε μάλλον το βλέπω για ολική επισκευή, αλλά φυσικά δεν θέλω να πάω στην αντιπροσωπεία ξανά. Ούτε ένα ευρώ επιπλέον, μαρέσει που πήγαινα στην αντιπροσωπεία και όχι σε δικό μου συνεργείο για να είμαι σίγουρος σε περίπτωση βλάβης.

Για του λόγου το αληθές η αντιπροσωπεία ήταν του Καψιώχα στα Ιωάννινα, αν δεν έπρεπε να το αναφέρω μπορείτε να το σβήσετε.

Για ολική επισκευή τι προτείνετε? Θα δώσω που θα δώσω τα λεφτά θέλω να γίνει σωστή δουλειά.

Τι να πεις ρε φίλε, κρίμα :(

Φαντάζομαι θα ψάχνεις κάποιον κοντά σου.

Κόστος είναι 1300-1500

Κοίτα να μην είναι μάστορας μπατε όλοι μέσα να οικονομήσω., καλύτερα να είναι μόνο vag  για να έχει εμπειρία στον κινητήρα, πρώτα θα πρέπει να ελέγξει την τουρμπίνα, λογικά είσαι για ελατήρια.

Εγώ σήμερα επέστρεψα από ταξίδι, εχω κάνει 1400 χλμ μετά την επισκευή, λάδι ακόμα είναι full, ελπίζω να ησυχάσω, αν και με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα στην τσίτα θα ήμαστε πάντα ,η audi μας έχει γεμίσει με αναλώσιμα υψηλού κόστους.

Στην επιστροφή Πρέβεζα - Αθήνα πήγαινα με ταβάνι τα 130 χλμ, 3.000 στροφές

Η κατανάλωση μου θύμισε το προηγούμενο audi  που είχα με τα 120 άλογα, το συμπέρασμα είναι πως αν οδηγείς σαν ξαδέρφη :LaieA_013:  το 160αρη γίνεται πολύ οικονομικό σχεδόν στα επίπεδα  του 120ρη, η βενζίνη που έκαψα νομίζω συμφωνεί  ακριβώς με τον υπολογιστή  ταξιδιού.

Δεν ξέρω ακόμα αν η επισκευή επηρέασε την κατανάλωση καύσιμου. 

post-17471-0-34424700-1447791696_thumb.jpg

post-17471-0-24779200-1447791697_thumb.jpg

Edited by konan
  • Like 2

Αυτό λέω και εγώ, να βρω κάποιον που ξέρει γιατί σκέφτομαι εφόσον το φτιάξω να δώσω και τα παραπάνω που χρειάζονται να βάλω ένα προγραμματάκι που έχουν πέσει και οι τιμές. Το σετ νομίζω απότι μου είχαν πει στην αντιπροσωπεία οτι σίγουρα θέλει αλλαγή είναι πιστόνια ελατήρια και δεν θυμάμαι τι μου είχαν πει για μπιέλες και ωστήρια. Πρέπει σίγουρα να ελεγχθεί όπως είπες τουρμπίνα, το εξάρτημα που υπάρχει για να καίει τις αναθυμιάσεις (δεν θυμάμαι πως λέγεται) και ελεγχος στην καδένα να μην ξανανοίγω το αμάξι μετά από 30χχμ.

Κάποιος από Βορά να μου προτείνει κάποιον να πάω το αμάξι? Μου πρότειναν κάποιον στα Γιαννιτσά με μεγάλη πείρα στα Audi, αλλά αν βρω κάποιον Θεσσαλονίκη για να μπορώ να το βλέπω κιόλας κατά τη διάρκεια της επισκευής θα ήταν καλύτερα.

Χρόνια πολλά και καλή Πρωτοχρονιά σε όλους! Ενώ εδώ και αρκετά χρόνια δεν είχε χάσει σταγόνα λάδι το αυτοκίνητο ξαφνικά το είδα μια γραμμουλα πάνω από το min!Από το τελευταίο μου service τέλη Σεπτεμβρίου έχω κάνει 3000 χλμ και δεν έχω αλλάξει στυλ οδήγησης. Στην οθόνη γράφει oil level ok αλλά έχει μόνο μια γραμμουλα. Τι προτείνετε να κάνω τώρα; Να συμπληρώσω ή να περιμένω να με ειδοποιήσει πρώτα; Να σημειωθεί ότι χρησιμοποιώ πάντα Castrol edge 5-30. Πόσο να συμπληρώσω με αυτή την ένδειξη. 1 λίτρο είναι καλά;

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε σωστά η μέτρηση ??? Ήταν επίπεδο το αμάξι έστω και λίγο να γέρνει δείχνει ότι να ναι..... Καλύτερα δες με βέργα.......

Θάνος

Edited by skia
  • Like 2

Πιστεύω πως ναι γιατί στο ίδιο σημείο πάντα μου έδειχνε φουλ.

Κώστα βάλε λίγο να δεις αν βλέπεις διαφορά στον εσωτερικό δείκτη

Δημήτρης

• Like 3

Μην ρίξεις ένα λίτρο μονοκοπανιά, επειδή η υπερπλήρωση λαδιού έχει επίσης άσχημα αποτελέσματα. Αν έχεις βέργα, μέτρησέ το με βέργα. Αν δεν έχεις ρίξε στην αρχή 200-300ml μέτρησε πόσο ανέβηκε και μετά συνέχισε με λιγότερη ποσότητα μέχρι να φτάσει στο max. Αν και να είναι και 1 μπαράκι παρακάτω απο το max δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα..

Τώρα εάν εάν μεσα σε 3.000χλμ έχει χάσει 1 λιτρο λάδι μάλλον δεν είναι καλό. Όταν έφυγες από το service τσέκαρες στάθμη λαδιού, μήπως ξέχασαν να στο αλλάξουν, ή μήπως έβαλαν λιγότερο από όσο χρειάζονταν μεσα στο κάρτερ???

Για εμένα παίζουν 3 ακίνδυνα ενδεχόμενα.

1. Δεν στο είχαν γεμίσει στο service

2. Χάλασε ο αισθητήρας

3. Δεν έκλεισαν καλά τη βίδα και έχει κάποια διαρροή.

Για το πρώτο δεν μπορείς να βγάλεις άκρη καθως δεν νομίζω πως πρόκειται να στο παραδεχτούν ποτέ.

Για το δεύτερο χρειάζεσαι βέργα (ή τη λύση που πρότεινε ο Δημήτρης)

Για το τρίτο αν παρκάρεις το αυτοκίνητο στο ίδιο σημείο δες για σημάδια λαδιού. Αν δεν βρεις, μην το αποκλείσεις καθως το αυτοκίνητό μας έχει απο κάτω προστατευτική πλαστική ποδιά. Αν έχεις τη δυνατότητα να σηκώσεις το αμάξι,  κάνε ενα κοπο να την βγάλεις, 5-6 βίδες είναι και κοίτα τη βίδα του κάρτερ για διαρροή και βέβαια το εσωτερικό της ποδιάς για σταγόνες λαδιού.

Μακάρι να ξεμπερδέψεις ανάιμακτα...

Edited by ianos
  • Like 3

Επίσης Κωστα πόσο σιγουρος εισαι οτι μπηκαν αυθεντικα Castrol και οχι τπτ περιεργο...;

Μάνος

• Like 1

Κώστα βάλε λίγο να δεις αν βλέπεις διαφορά στον εσωτερικό δείκτη

Δημήτρης

Δημήτρη τον εσωτερικό δείκτη που τον βλέπω; Βέργα δυστυχώς δεν έχω.

Sent from my iPad using Tapatalk

• Like 1

Εσωτερικό δείκτη, εννοεί τον δείκτη που βλεπεις στην οθόνη σου. 

Αυτόν στον οποίο είδες πως είσαι στο minimum.

Edited by ianos
  • Like 3

Επίσης Κωστα πόσο σιγουρος εισαι οτι μπηκαν αυθεντικα Castrol και οχι τπτ περιεργο...;

Μάνος

Μην ρίξεις ένα λίτρο μονοκοπανιά, επειδή η υπερπλήρωση λαδιού έχει επίσης άσχημα αποτελέσματα. Αν έχεις βέργα, μέτρησέ το με βέργα. Αν δεν έχεις ρίξε στην αρχή 200-300ml μέτρησε πόσο ανέβηκε και μετά συνέχισε με λιγότερη ποσότητα μέχρι να φτάσει στο max. Αν και να είναι και 1 μπαράκι παρακάτω απο το max δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα..

Τώρα εάν εάν μεσα σε 3.000χλμ έχει χάσει 1 λιτρο λάδι μάλλον δεν είναι καλό. Όταν έφυγες από το service τσέκαρες στάθμη λαδιού, μήπως ξέχασαν να στο αλλάξουν, ή μήπως έβαλαν λιγότερο από όσο χρειάζονταν μεσα στο κάρτερ???

Για εμένα παίζουν 3 ακίνδυνα ενδεχόμενα.

1. Δεν στο είχαν γεμίσει στο service

2. Χάλασε ο αισθητήρας

3. Δεν έκλεισαν καλά τη βίδα και έχει κάποια διαρροή.

Για το πρώτο δεν μπορείς να βγάλεις άκρη καθως δεν νομίζω πως πρόκειται να στο παραδεχτούν ποτέ.

Για το δεύτερο χρειάζεσαι βέργα (ή τη λύση που πρότεινε ο Δημήτρης)

Για το τρίτο αν παρκάρεις το αυτοκίνητο στο ίδιο σημείο δες για σημάδια λαδιού. Αν δεν βρεις, μην το αποκλείσεις καθως το αυτοκίνητό μας έχει απο κάτω προστατευτική πλαστική ποδιά. Αν έχεις τη δυνατότητα να σηκώσεις το αμάξι, κάνε ενα κοπο να την βγάλεις, 5-6 βίδες είναι και κοίτα τη βίδα του κάρτερ για διαρροή και βέβαια το εσωτερικό της ποδιάς για σταγόνες λαδιού.

Μακάρι να ξεμπερδέψεις ανάιμακτα...

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους! Γιάννη θα τα δοκιμάσω όλα να δω τι παίζει. Μετά το Service μου το είχαν ένα κουτάκι κάτω αλλά σε σύντομο χρονικό διάστημα είχε πέσει άλλο ένα. Βέβαια θα δόκιμασω όλα όσα μου είπες για να δω τι παίζει. Μάνο από ελληνικό e shop από το Ίντερνετ τα είχα παραγγείλει. Ίσως παίζει και αυτο που λες.

Sent from my iPad using Tapatalk

• Like 1

Για πρόβλημα στην ένδειξη μου κάνει, καλύτερα μην συμπληρώσεις ή βάλε 100-150ml και δες αν θα αλλάξει η ένδειξη.

Ο θεός μαζί σου, ακούω λάδι και σοκαρομαι, ούτε στη σαλάτα δεν θέλω να βάζω :)

http://www.drive.gr/news/kosmos/prototypi-diamartyria-gia-audi-a5-poy-kaiei-ladia

• Like 4

Πάντως Κωστή - γνώμη μου, μην πανικοβάλλεσαι αρχικά. Όπως σου είπαν συμπλήρωσε λίγο να δεις αν βλέπεις διαφορά.

Δημήτρης

• Like 2

Κώστα αν θες την άποψη μου, πάρε έναν κανονονικό δείκτη από αντιπροσωπία, για να είσαι 100% σίγουρος γιαυτό που βλέπεις.

Για κωδικό δες εδώ

• Like 1

Αμάν βρε πρωτοχρονιατικα :). 200ml λάδι στο audi και 1 βαρέλι κόκκινο κρασί για μας και Καλή μας χρόνια σε όλους παιδιά... Χρόνια πολλά σε όλους :D

Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 4

Τι να κάνουν τα 200ml με τις γερμανικές φριτέζες που μας πούλησαν....

Με κάθε αγορά audi έπρεπε να δίνουν και ένα ZGB14B65D60L-large.jpgδώρο......... :jester:

Καλή πρωτοχρονιά !!! :santa2:

• Like 6

Καλή χρονιά να έχουμε παιδιά!Λοιπόν μετά από οπτικό έλεγχο που έκανα πριν λίγο,στην πόδια κάτω αριστερά, ακριβώς κάτω από εκεί που έχω κατεβάσει την εισαγωγή έχει φρέσκο λάδι και γενικά η ποδιά είναι λερωμενη. Ψάχνω να βρω πού είναι η βαλβίδα λαδιού, η λεγόμενη φούσκα, αλλά δεν τη βρίσκω.Μπορεί κάποιος να υποθεσει τι μπορεί να παίζει;

• Like 1

Υποθετω οτι θελει μαστορα για να το σηκωσει και να βρει τι και πως!

Εφόσον άλλαξες στα κοντα λαδια εγω υποθέτω οτι στραβοβίδοσαν την τάπα στο κάρτερ και απο εκει χάνεις λάδια ....η τάπα του κάρτερ ειναι απο την πλευρά του οδηγού τσέκαρε το ...

• Like 3

Εφόσον άλλαξες στα κοντα λαδια εγω υποθέτω οτι στραβοβίδοσαν την τάπα στο κάρτερ και απο εκει χάνεις λάδια ....η τάπα του κάρτερ ειναι απο την πλευρά του οδηγού τσέκαρε το ...

Ευχαριστώ Χρήστο για τη βοήθεια αλλά τα λάδια είναι από την πλευρά του συνοδηγού και μπροστά κοντά στο προβολακι ομίχλης . Πώς μπορεί να χάνει από εκεί;

Ευχαριστώ Χρήστο για τη βοήθεια αλλά τα λάδια είναι από την πλευρά του συνοδηγού και μπροστά κοντά στο προβολακι ομίχλης . Πώς μπορεί να χάνει από εκεί;

οχι ρε απο την πλευρα του οδηγου ειναι η ταπα ....τοσο λαθος να θυμαμε??

Αφού είναι κάτω από την εισαγωγή ,πιθανόν να είναι από την εισαγωγή .Αν υπάρχει διαρροή λαδιών από το τούρμπο, περνάνε στο κύκλωμα της εισαγωγής .Ίσως πρέπει να κανείς έναν έλεγχο .

• Like 1

Αααααα τωρα καταλαβα σορρυ εχεις δικιο ....

• Like 1