Jump to content

Ελαστικά για audi A4 B8


Recommended Posts

Καλησπέρα σας συνφορουμίτες.

Σήμερα τηλεφώνησα σε γνωστή εταιρία ελαστικών στην Θεσσαλονίκη και έγινε η συγκεκριμένη

συζήτηση:

 

-Καλησπέρα σας,θα ήθελα να ρωτήσω τιμή ελαστικών για Continental SportContact 5

σε διαστάσεις 225/50/17 και 225/45/17.

-Τι αυτοκίνητο έχεις;

-Α4 Β8,το τελευταίο Α4 που βγήκε.

-Δεν μπορείς να βάλεις αυτήν την διάσταση,το 45 προφίλ.

-Πρώτη φορά το ακούω αυτό,γιατί συμβαίνει αυτό;

-Θα μπλοκάρουν τα ABS,το αυτοκίνητο σου έχει ABS.(Αλήθεια; ) Θα πατάς φρένο και θα καρφωθείς σε κανέναν.

-Ειλικρινά δεν το γνώριζα αυτό,όπως και να έχει δώστε μου μια τιμή και θα το σκεφτώ.

- Sport Contact 3 225/50/17 με δείκτη W (δεν έχει V) στα 790€ (δεν έχουν σε Sport Contact 5)

-Ωραία,μπορείται ενημερωτικά να μου δώσετε τιμή και για το 45 προφίλ;

-Αυτά βγαίνουν και σε Sport Contact 5 είναι με το καινούργιο πέλμα (λογικό,νέο μοντέλο είναι) σε 225/45/17 αλλά

με δείκτη ταχύτητας Y στην τιμή των 490€.

-Ευχαριστώ πολυ,γεια σας.

 

Μετά απο αυτή την συζήτηση έχω να πω,εμένα φοράει δείκτη ταχύτητας Y που αυτό σημαίνει για 300km/h. (δεν ζεσταίνονται γρήγορα).

Το αυτοκίνητο μου λογικά βρίσκεται σε δείκτη ταχύτητας V ή W δηλαδή για 240km/h ή 270km/h.

 

Τι γνωρίζεται για αυτό που ανέφερε για πρόβλημα με ABS αν αλλάξεις προφίλ; Διότι σε εμένα ακούγεται εξωπραγματικό.

 

Για επιβεβαίωση βρήκα και αυτό όσον αφορά δείκτες ταχύτητας.

speed-symbol.png

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε βοήθεια.

Edited by ChRiS82
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μην παιζουμε με αυτα και να διατηρουνται σε εργοστασιακα στανταρ...

Απο εκει και περα αυτο για τα abs δεν παιζει!

 

Παντως ειναι αρκετη η διαφορα το ενα με το αλλο, θα εχεις καλυτερη εκκινηση αλλα θα χασεις απο τελικη αν και μικρες διαφορες...

 

Τουλαχιστον δες για 235-45-17 ειναι ποιο κοντα στο 225-50-17 σε σχεση με το

225-45-17

 

Μακρια απο τα 3αρια τα 5αρια καλυτερα και αν σε ενδιαφερει ενα καλο ελαστικο σε ολα rainsport 2

 

Επισης αμα θες να σου δωσω τηλ. για λαστιχα θεσσαλονικη να κανεις και εκει μια ερωτηση για τιμη...

 

 

ΔΕΣ ΕΔΩ θα εχεις καλυτερη εικονα για το τι σου λεω...

Link to comment
Share on other sites

Έδω και έξι μήνες φοράω τα Yokohama Advan Sport σε διάσταση 235/45/17.Είμαι πολύ ευχαριστημένος και το προτείνω ανεπιφύλακτα.Η τιμή ήταν στα 650 ευρώ.

Σαν διάμετρο είναι λιγο πιο μικρή από τα 225/50/17 αλλα στα απόδεκτα πλαίσια του +- 2%.

Άσε που με 45αρι προφίλ δείχνει πιο ωραία η ζάντα.

Από φρένα εννοείται καμια διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι παίζει σαν ενδεχόμενο να ενεργοποιείται το abs συνέχεια αν πας σε 45άρι προφίλ.

Οι μισοί rx8άκηδες έβαζαν 40άρι αντί για 45άρι προφίλ επειδή το 40άρι ήταν κατά πολύ φτηνότερο. Και ποτέ δεν είχε αναφερθεί τέτοιο θέμα.

 

Σχετικά με το Conti

Αν μπείς στο http://www.conti-online.com/generator/www/gr/gr/continental/tires/themes/car-tires/summer-tires/contisportcontact-5/contisportcontact-5-gr,tabNr=4.html θα δεις πως, όντως, το 225/50/17 βγαίνει μόνο σε Υ, που είναι πολύ xtreme για το αυτοκίνητό μας.

 

Από την άλλη όμως, το 225/45/17 βγαίνει τόσο σε Υ όσο και σε W.

 

Σε ότι αφορά στην αλλαγή των διαστάσεων,το 225/45/17 και το 225/50/17 έχουν περισσότερο από 3,5% διαφορά, πράγμα που σημαίνει πως αλλάζει το βήμα. Πέραν των άλλων θα έχεις και απόκλιση στο κοντέρ,

δηλαδή:

όταν θα πηγαίνεις με 48χαω θα δείχνει 50χαω

όταν θα πηγαίνεις με 77χαω θα δείχνει 80χαω

όταν θα πηγαίνεις με 100χαω θα δείχνει 96χαω

όταν θα πηγαίνεις με 116χαω θα δείχνει 120χαω

 

Η εναλλακτική του 235/45/17 εκτός του ότι και αυτή έχει απόκλιση μεγαλύτερη του 2%, τα conti βγαίνουν σε Y και το μόνο που βγαίνει σε W είναι με τη "λειτουργία" Conti-seal, οπότε μάλλον θα είναι πανάκριβο.

 

Η πιό κοντινή διάσταση σε αυτό που φοράς και 45άρι προφίλ είναι η 245/45/17, η οποία σε Conti βγαίνει επίσης σε Y και W.

Δεν ξέρω αν παίζει στη ζάντα σου όμως ή θα αναγκαστείς να τις αλλάξεις και αυτές...

 

Αν σε παίρνει να τις αλλάξεις πήγαινε απευθείας στο 245/40/18 που έχει μόλις 0,5% απόκλιση από αυτά που φοράς σήμερα.

 

Αλλά και αυτά σε conti βγαίνουν μόνο σε Υ...

 

 

Συμπέρασμα:

Ή πας σε stage 2 και ΚΟ4 ώστε να μπορείς να βάλεις άνετα τα Y :LaieA_014: :LaieA_014: :LaieA_014: ,

 

 

ή σοβαρά τώρα,εγώ δεν μπορώ να βγάλω σοβαρή άκρη. Απλά σου παραθέτω τα δεδομένα και αποφασίζεις εσύ!

Εγώ πιθανότατα να κοίταζα και σε άλλη μάρκα, ώστε να μην πήγαινα σε Υ, ή να άλλαζα και ζάντες για ώστε να του έβαζα 245...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους 2.

 

1 Ερώτηση είναι στον Γιάννη να με διευκρινήσει τι εννοεί με το rainsport 2 (είναι επιλογή στα Continental?)

 

Επίσης η διαφορά στην τιμή αν απο 50αρι πας σε 45άρι προφίλ είναι 200€,τεράστια διαφορά.

 

Τα 235/45/17 μου ακούγεται λιγάκι καλύτερα και αυτά τα βρήκα κοντά στα 600€.

 

Ένα ακόμα μεγάλο θέμα είναι ο δείκτης φορτίου που έχουν τα λάστιχα, (94 φοράει τώρα εμένα).

Γενικά έχει άπειρες παραμέτρους που αν δεν είχα ψάξει λιγάκι,δεν θα γνώριζα και κοινώς σου

πουλάνε ότι θέλουν.

 

 

 

EDIT: ΩΠ!!! Ianos τώρα διάβασα τα δικά σου,αποτέλεσμα; Δεν μπορώ να βάλω το σωστό Continental λάστιχο για το δικό μου αυτοκίνητο; :new_killpc:

 

Ψάχνω ακόμη εγώ.

Edited by ChRiS82
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με λίγα λόγια ρε παιδιά,δεν μπορώ να βάλω σε αυτή την διάσταση 17" με σωστό δείκτη ταχύτητας (V / W)

και με το σωστό προφίλ Continental σε μένα μόνο αν αλλάξω ζάντες απο τώρα και πάω σε 18" ?

 

Δεν ακούγεται βλακία αυτό; ΔΕΝ θέλω να βάλω δείκτη Y πάλι,είναι πολύ σκληρή γόμα και για να ζεσταθεί πρέπει

να κάνεις τάμα σε Άγιο στέλνοντας μήνυμα στο 11223 μαζί και μισό κιλό λάστιχο που πριν έχεις κάψει....

 

Τα φώτα σας PLEASE :sSig_help:

 

Στην επίσημη σελίδα της Continental δεν υπάρχει διάσταση με δείκτη ταχύτητας όπως προανέφερα.

Αυτά εδώ τι είναι; Γιατί δεν τα αναγράφουν στην επίσημη ιστοσελίδα τους;

SportContact 3 225/50 R17 94V

Eco Contact 5 225/50 R17 94V με την προστασία ζάντας

 

SportContact 5 235/45 R17 94W Δείκτης W (270km/h)

Edited by ChRiS82
Link to comment
Share on other sites

φιλε γιατι θες τα continetal? τα rainsport ειναι uniroyal...

 

Αν η ζαντα σου ειναι 8αρα σε φαρδος μπαινει το 235 σε 8.5αρα μπαινει και το 245, αλλα να μην ξεχνας οτι το φαρδυ ειναι καλο μονο στο στεγνο

 

Οποτε με 235/45/17 θα εισαι αρκετα κοντα στο εργοστασιακο :sHa_thumbgoodjob:

Edited by johnaras
Link to comment
Share on other sites

Έμπορας ελαστικών - Βουλκανιζατέρ, μου ανέφερε πως ο δείκτης ταχύτητας των ελαστικών δεν

έχει να κάνει με την γόμα του ελαστικού άλλα με τον σκελετό του ώστε να αντέχει σε άλλες

ταχύτητες,επισημαίνοντας πως αυτό που λένε οι περισσότεροι ότι αργεί να ζεσταθεί το ελαστικό

κλπ είναι εντελώς χαζομάρες επιβεβαιώνοντας το λέγοντας πως πηγαίνει σε σεμινάρια της Goodyear

για αρκετό καιρό και αυτά είναι που τους μαθαίνουν/αναφέρουν.

 

Λέγοντας πως σε όλους τους καταλόγους διαστάσεων ο δείκτης Y είναι αυτός που αναφέρεται

για Audi,απο εκεί και πέρα μπορεί να μου φέρει ότι θέλω. :sCo_hmmthink:

 

Πάλι μάθαμε και κάτι καινούργιο,για να δούμε τι άλλο θα δούμε....

 

Υ.Γ. Δεν ήθελε να μου πουλήσει κάτι,μιας και οποιοδήποτε λάστιχο και διάσταση και αν τον ρώτησα

μου είπε πως έπρεπε να το παραγγείλει και να ρωτήσει για να πάρει ακριβώς την τιμή,κυρίως για Continental

και to F1 asymmetric 2 της Goodyear,μιας και συνεχώς μου είπε η κάθε εταιρία βγάζει προσφορές

σε διάφορες διαστάσεις. (Προφανώς τα Stock).

Edited by ChRiS82
Link to comment
Share on other sites

Με λιγη έρευνα είδα ότι από 225/50/17 η καλύτερη διάσταση που μπορείς να επιλέξεις για 18" είναι 245/40/18.

 

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Με λιγη έρευνα είδα ότι από 225/50/17 η καλύτερη διάσταση που μπορείς να επιλέξεις για 18" είναι 245/40/18.

Καμιά ιδέα;

Αν νομιζω σωστα, αυτη ειναι και η εργοστασιακη διασταση.Και στο Β7 και στο Β8 για 18αρα!

Link to comment
Share on other sites

Με λιγη έρευνα είδα ότι από 225/50/17 η καλύτερη διάσταση που μπορείς να επιλέξεις για 18" είναι 245/40/18.Καμιά ιδέα;

 

 

Αν νομιζω σωστα, αυτη ειναι και η εργοστασιακη διασταση.Και στο Β7 και στο Β8 για 18αρα!

 

Για το Β8, σε 18 η ΣΩΣΤΗ διασταση ειναι 245-40!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις και 225/45/18 αλλα δεν ξερω απο τιμες τι λενε...

 

Σωστός και για το λόγου το αληθές:

Διαφορές ανάμεσα στο 225/45/18 και 245/40/18 (Με βάση το 225/50/17).

 

img10761.pngimg10771.png

Edited by ChRiS82
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αγορασα προχθες μια τετραδα contisport 3 245/40/18 επειδη τα βρηκα σε super τιμη! Τα εχει δοκιμασει κανεις; Εκανα καλα και τα πηρα;

Link to comment
Share on other sites

Εγω φοραω τα contisport 5 και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.

Πιστευω και τα 3αρια μια χαρα θα ειναι. :new_thumright:

 

Την ημερομηνια παραγωγης την προσεξες;;;

Edited by strivis
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παιδιά έχετε γνώμη για τα Bridgestone Potenza S001;

 

Παναγιώτη δεν τα έχω ακούσει καθόλου!

Βέβαια για τα Bridgestone γενικά δεν έχω και την καλύτερη άποψη.

 

Πόσο πάνε αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη δεν τα έχω ακούσει καθόλου!

Βέβαια για τα Bridgestone γενικά δεν έχω και την καλύτερη άποψη.

 

Πόσο πάνε αυτά;

Είναι στην ίδια τιμή με τα Continental Sportcontact 5.Τα βρήκα στα 850 €.

Ο λαστιχάς μου ανέφερε ότι δεν έχουν καμια σχέση με τα παλια Bridgestone.Έχουν πιο σκληρά πλαινά από τα Conti και είναι λίγο πιο θορυβώδη.

Το ψάχνω, γιατί για αυτά είπε ότι μου δίνει και 1 χρόνο γραπτή εγγύηση και πως αν πάθει κάτι το λάστιχο θα μου το αντικαταστήσει με καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι στην ίδια τιμή με τα Continental Sportcontact 5.Τα βρήκα στα 850 €.

Ο λαστιχάς μου ανέφερε ότι δεν έχουν καμια σχέση με τα παλια Bridgestone.Έχουν πιο σκληρά πλαινά από τα Conti και είναι λίγο πιο θορυβώδη.

Το ψάχνω, γιατί για αυτά είπε ότι μου δίνει και 1 χρόνο γραπτή εγγύηση και πως αν πάθει κάτι το λάστιχο θα μου το αντικαταστήσει με καινούριο.

 

Παναγιώτη, τα conti 5 αργούν λίγο να ζεσταθούν, άρα πιστεύω πως τα Bridgestone θα αργούν παραπάνω αφού είναι πιο σκληρά!

Και επίσης ο θόρυβος είναι σημαντικός!

Και αφού είναι πιο δοκιμασμένα τα 5αρια, θα διάλεγα αυτά!

 

Να σου πω και κάτι για την εγγύηση.

Φόραγα τα dunlop sport max με 1 χρόνο εγγύηση. Στον χρόνο δεν έπαθαν τίποτα αλλά στα 2 χρόνια.........έφυγε το πέλμα στο δυναμόμετρο!! :cold:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις προς Pirelli μεριά, έχει μερικά πολύ καλά ελαστικά και ειδικά τα sport ελαστικά τους δεν αργούν να ζεσταθούν όπως άλλα. Τα SP5 τα θεωρώ κάπως extreme για το αυτοκίνητό σου, αυτά τα λάστιχα θέλουν πολύ δυνατά αυτοκίνητα για να πιάσουν σωστή θερμοκρασία λειτουργίας.. Μην κοιτάς τι λέει ο κάθε λαστιχάς, κάθε ένας από αυτούς έχει σύμβαση με συγκεκριμένη εταιρία από την οποία παίρνει μεγαλύτερη προμήθεια οπότε και θα σου πλασάρει συγκεκριμένα ελαστικά. Ρώτησε σε δύο-τρεις διαφορετικούς για να έχεις πιο ολοκληρωμένη άποψη ή ψάξε στο internet..

 

Οσο για τον δείκτη ταχύτητας απλά θα ήθελα να προσθέσω ότι ο δείκτης απλά δείχνει ότι το συγκεκριμένο ελαστικό μπορεί σ'αυτή την ταχύτητα να κουβαλάει το βάρος για το οποίο έχει φτιαχτεί χωρίς πρόβλημα. Κι επειδή συνήθως το αυτοκίνητο έχει λιγότερο βάρος απ'ότι αντέχουν τα ελαστικά, αυτά πάνε άνετα και σε μεγαλύτερες ταχύτητες. Οπότε όσο μικρότερος ο δείκτης τόσο το καλύτερο καθώς θα φτάνουν γρηγορότερα σε σωστή θερμοκρασία λειτουργίας..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για ελαστικό το οποίο να έχει σπορ προσανατολισμό αλλά να μην είναι πολύ σκληρό-θορυβώδες.

Από την άλλη δε θέλω κάτι μαλακό που ναι μεν θα είναι πιο άνετο στο δρόμο αλλά πιθανόν να φθείρεται γρήγορα.

Η αλήθεια είναι πως κλείνω προς τα SP5.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, τα conti 5 αργούν λίγο να ζεσταθούν, άρα πιστεύω πως τα Bridgestone θα αργούν παραπάνω αφού είναι πιο σκληρά!

Και επίσης ο θόρυβος είναι σημαντικός!

Και αφού είναι πιο δοκιμασμένα τα 5αρια, θα διάλεγα αυτά!

 

Να σου πω και κάτι για την εγγύηση.

Φόραγα τα dunlop sport max με 1 χρόνο εγγύηση. Στον χρόνο δεν έπαθαν τίποτα αλλά στα 2 χρόνια.........έφυγε το πέλμα στο δυναμόμετρο!! :cold:

 

Είδα και εγώ dunlop sport max σε λαστιχά που είχε ρωγμές σε όλα τα αυλάκια του...... 1 έτους λάστιχο πρώτης τοποθέτησης από εργοστάσιο.............τί στο καλό;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.