Jump to content

Χειμερινή ενδυμασία

Περισσότερα

Ημερολόγια 2021

Περισσότερα

Καλοκαιρινή ένδυμασία

Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα
savvasgr

Εχασε ολο το νερο του ψυγειου ξαφνικα.

Recommended Posts

Την Δευτερα του Αγ. πνευματος πηγα  το αυτοκινητο για γενικο service στην αντιπροσοπεια και ολα καλα. Εχθες μετα απο 6 ημερες πηγα μια βολτα με την κορη μου και εβγαλε το dis ενδειξη θερμομετρου (coolant). Σταματω και βλεπω ασπρο καπνο απο το καπο. Ανοιγω και τι βλεπω. ειχε αδειασει ολο το δοχειο του νερου. Το αφηνω να κρυωσει κανα 30 λεπτο. Ευτυχως διπλα ηταν ενα σουπερμαρκετ και πηρα  αποσταγμενο νερο. Ανοιγω την ταπα και το γεμιζω. Βαζω μετα μπρος τον κινητηρα και μετα απο λιγω κατω στον δρομο full το νερο, το δοχειο αδειασε. Σκυβω και βλεπω οτι ετρεχε το νερο. Για να μην μακρυγορο φωναξα οδικη βοηθεια και θα το παει στην αντιπροσωπεια την Δευτερα. Τωρα τι στην πραγματικοτητα συνεβει. Να εσπασε κανενα κολαρο. Στην αντιπροσοπεια στο service δεν εκαναν ελεγχο στα κολαρα. Ετσι ξαφνικα μετα απο το service;

Εχει τυχει σε κανεναν αυτο. Για δωστε τα φωτα σας. περιμενω διαγνωση της αντιπροσοπειας την Δευτερα.

Edited by savvasgr

Καλησπερα, ενα φιλος μου ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα σε seat ibiza fr που εχει ακριβως τον ιδιο κινητηρα με το δικο σου... Απλως επειδη αυτουνου θυμαμαι εχανε πιο αργα το νερο , ανα δυο τρεις μερες συμπληρωνε νερα και το ειχε ετσι κανα μηνα το εφτιαξε εξω το αμαξι και φθηνα μαλιστα γυρω στα 150ε του ειχαν πει οτι ειχε προβλημα η κεφαλη κυλινδρου και οτι του βαλαν καινουργια... Επειδη εσενα χανει γρηγορα τα νερα πιστευω θα ειναι καμια διαροη απο κανενα σωληνακι ή ακομα και το δοχειο γενικα μου φαινεται κατι απλο και χωρις μεγαλο κοστος... Ελπιζω να πεφτω μεσα στην διαγνωση γιατι δεν ειμαι και ειδικος...!!!

Περιμενω επαληθευση...!!!

Καλησπερα, ενα φιλος μου ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα σε seat ibiza fr που εχει ακριβως τον ιδιο κινητηρα με το δικο σου... Απλως επειδη αυτουνου θυμαμαι εχανε πιο αργα το νερο , ανα δυο τρεις μερες συμπληρωνε νερα και το ειχε ετσι κανα μηνα το εφτιαξε εξω το αμαξι και φθηνα μαλιστα γυρω στα 150ε του ειχαν πει οτι ειχε προβλημα η κεφαλη κυλινδρου και οτι του βαλαν καινουργια... Επειδη εσενα χανει γρηγορα τα νερα πιστευω θα ειναι καμια διαροη απο κανενα σωληνακι ή ακομα και το δοχειο γενικα μου φαινεται κατι απλο και χωρις μεγαλο κοστος... Ελπιζω να πεφτω μεσα στην διαγνωση γιατι δεν ειμαι και ειδικος...!!!

Περιμενω επαληθευση...!!!

Ευχαριστω. οταν εβαλα νερο και ξεκινησα το κινητηρα τοτε το αδειασε αμεσως. μακαρι να ειναι σωληνα και οχι καμια αντλια Νερου. Αναρωτιεμαι τι στο καλο γενικο service κανουν. Επρεπε το αυτοκινητο να περναει γενικο ελεγχο. Μονο λαδακια και μπουζι αλλαζουν; σε 20 μερες φευγω ταξιδι. Εαν με αφηνε εκει τι θα γινονταν μετα; ολη η οικογενεια με τα μικρα σε ταλαιπωρια. Μου φαινεται θα διαμαρτυρηθω στην kosmocar.

Edited by savvasgr

Για να αδειασε αμεσως το νερό μαλλον καποιο κολλάρο εχει σχιστεί φιλε μου. (ετσι πιστευω)

Αυριο για ελεγχο λοιπον σε συνεργειο.

Ευχαριστω. οταν εβαλα νερο και ξεκινησα το κινητηρα τοτε το αδειασε αμεσως. μακαρι να ειναι σωληνα και οχι καμια αντλια βενζινης. Αναρωτιεμαι τι στο καλο γενικο service κανουν. Επρεπε το αυτοκινητο να περναει γενικο ελεγχο. Μονο λαδακια και μπουζι αλλαζουν; σε 20 μερες φευγω ταξιδι. Εαν με αφηνε εκει τι θα γινονταν μετα; ολη η οικογενεια με τα μικρα σε ταλαιπωρια. Μου φαινεται θα διαμαρτυρηθω στην kosmocar.

Αντλία βενζίνης σίγουρα δεν είναι, δεν έχει καμία σχέση με νερά.

Αντλία νερού θα μπορούσε να είναι, αλλά δεν χάνει τόσο γρήγορα τα νερά.

Μάλλον κάποιο κολάρο σου σκίστηκε για να χάνονται τόσο γρήγορα.

Αντλία βενζίνης σίγουρα δεν είναι, δεν έχει καμία σχέση με νερά.

Αντλία νερού θα μπορούσε να είναι, αλλά δεν χάνει τόσο γρήγορα τα νερά.

Μάλλον κάποιο κολάρο σου σκίστηκε για να χάνονται τόσο γρήγορα.

Αντλια νερου ηθελα να πω και οχι βενζινης. Μακαρι να ειναι κολαρο. Μου το ειπε και ο οδηγος της οδικης ¨μακαρι να ειναι αυτο γιατι θα σε σκισει η αντιπροσωπια σε αλλο ανταλλακτικο" Καλα δεν κανουν ελεγχο κολλαρων στο service; πχ εαν ειναι ξεραμενα; καλοκαιρι ειναι και σε καλοκαιρινο ελεγχο αυτα βλεπουν + κληματιστικο. Εγω πρεπει να τους το πω;

Edited by savvasgr

Πόσων ετών είναι το αυτοκίνητο?

Πόσων ετών είναι το αυτοκίνητο?

Ιανουαριος 2008     52.000χιλ

Κατα πασα πιθανοτητα αντλια νερου ειναι... Το ειδα το εργο σε Octavia 1.8 tsi... Εκει ηταν ακομα χειροτερα τα πραματα αφου εχασε τα νερα σε μολις 3 χλμ απο το συνεργειο οπου αλλαξαμε αντλια νερου... Γεμισε νερα ολη η ποδια... Το πορισμα ηταν ελαττωματικη αντλια νερου (εργοστασιακη)... Εγινε δωρεαν αλλαγη... Αν ηταν απο κολλαρο θα εχανε λιγα λιγα τα νερα και σταματημενο να ηταν... 

Αντλια νερου ηθελα να πω και οχι βενζινης. Μακαρι να ειναι κολαρο. Μου το ειπε και ο οδηγος της οδικης ¨μακαρι να ειναι αυτο γιατι θα σε σκισει η αντιπροσωπια σε αλλο ανταλλακτικο" Καλα δεν κανουν ελεγχο κολλαρων στο service; πχ εαν ειναι ξεραμενα; καλοκαιρι ειναι και σε καλοκαιρινο ελεγχο αυτα βλεπουν + κληματιστικο. Εγω πρεπει να τους το πω;

Να μη τα ρίχνουμε όλα στις αντιπροσωπείες και γενικά στους μαστόρους..52.000 χιλιόμετρα αυτοκίνητο τη έλεγχο να κάνουν στα κολάρα? και πες ότι τα ελένξουν τη θα δουν? ξεραμένα στα τόσα χιλιόμετρα? κομματάκι δύσκολο..Αυτοκίνητα είναι δε ξέρεις ποτε θα μείνεις στο δρόμο..Προχθές να σου δώσω να καταλάβεις έμεινα από το κολάρο του Turbo...Απέξω φαινόταν μια χαρά αλλα από μέσα είχε φύγει ένα κομμάτι και έκλεινε τον αέρα με αποτέλεσμα να το φορτώσω και εγώ...

Όπως είπε και ο Γιώργος κατά πασα πιθανότητα αντλία νερού πρέπει να είναι.

Να μη τα ρίχνουμε όλα στις αντιπροσωπείες και γενικά στους μαστόρους..52.000 χιλιόμετρα αυτοκίνητο τη έλεγχο να κάνουν στα κολάρα? και πες ότι τα ελένξουν τη θα δουν? ξεραμένα στα τόσα χιλιόμετρα? κομματάκι δύσκολο..Αυτοκίνητα είναι δε ξέρεις ποτε θα μείνεις στο δρόμο..Προχθές να σου δώσω να καταλάβεις έμεινα από το κολάρο του Turbo...Απέξω φαινόταν μια χαρά αλλα από μέσα είχε φύγει ένα κομμάτι και έκλεινε τον αέρα με αποτέλεσμα να το φορτώσω και εγώ...

Όπως είπε και ο Γιώργος κατά πασα πιθανότητα αντλία νερού πρέπει να είναι.

εαν ειναι ετσι να περιμενω κανενα 500

Κατα πασα πιθανοτητα αντλια νερου ειναι... Το ειδα το εργο σε Octavia 1.8 tsi... Εκει ηταν ακομα χειροτερα τα πραματα αφου εχασε τα νερα σε μολις 3 χλμ απο το συνεργειο οπου αλλαξαμε αντλια νερου... Γεμισε νερα ολη η ποδια... Το πορισμα ηταν ελαττωματικη αντλια νερου (εργοστασιακη)... Εγινε δωρεαν αλλαγη... Αν ηταν απο κολλαρο θα εχανε λιγα λιγα τα νερα και σταματημενο να ηταν... 

εκτος εαν εχει σχιστει αρκετα.

εαν ειναι ετσι να περιμενω κανενα 500

Αν εννοείς 500.000 χιλιόμετρα για να αλλάξεις κολάρα ναι μπορεί και παραπάνω βεβαια εξαρτάται και από τα χρονια που θα έχει το αυτοκίνητο..Εμενα είναι 2006 και έχει 240.000..Αν είναι να ξεκινήσω να αλλάζω προληπτικά πράγματα...Καλημέρα!!! :wave:

Αν εννοείς 500.000 χιλιόμετρα για να αλλάξεις κολάρα ναι μπορεί και παραπάνω βεβαια εξαρτάται και από τα χρονια που θα έχει το αυτοκίνητο..Εμενα είναι 2006 και έχει 240.000..Αν είναι να ξεκινήσω να αλλάζω προληπτικά πράγματα...Καλημέρα!!! :wave:

500 ευρω εννοω.

500 ευρω εννοω.

Για να σου δώσω να καταλάβεις έχω αλλάξει 2 φορες αντλία νερού μαζί με ιμάντες φυσικά και η κάθε αντλία μου έβγαλε απροβλημάτιστα 100.000 χιλιόμετρα..Ήταν απλή εμποριου AQUAPLUS..Κάνει γύρω στα 50 ευρώ.στην αντιπροσωπεία ενημερωτικά τη πρώτη φορα που είχα ρωτήσει είχε 150!

Τώρα δε ξέρω αν πρέπει να αλλάξεις και ιμάντες θα σου πουν τα παιδιά στα ποσα χιλιόμετρα η χρονια είναι το σέρβις ιμάντων στη βενζίνα μιας και έχω diesel..

Για να σου δώσω να καταλάβεις έχω αλλάξει 2 φορες αντλία νερού μαζί με ιμάντες φυσικά και η κάθε αντλία μου έβγαλε απροβλημάτιστα 100.000 χιλιόμετρα..Ήταν απλή εμποριου AQUAPLUS..Κάνει γύρω στα 50 ευρώ.στην αντιπροσωπεία ενημερωτικά τη πρώτη φορα που είχα ρωτήσει είχε 150!

Τώρα δε ξέρω αν πρέπει να αλλάξεις και ιμάντες θα σου πουν τα παιδιά στα ποσα χιλιόμετρα η χρονια είναι το σέρβις ιμάντων στη βενζίνα μιας και έχω diesel..

μια αναζητηση που εκανα τωρα οι αντλιες εχουν απο 50-90 ευρω. Η αντιπροσωπια εχει αλλες τιμες και φυσικα προς τα πανω. το λυσιμο δεσιμο κοστιζει πολυ γιατι απο οτι διαβασα ανοιγουν μεγαλο κομματι μεχρι να το αλλαξουν αρα αρκετες εργατοωρες. Εχθες το πρωι αλλαξα κλειδαρια πορτμπακαζ μονος μου (θα  ανεβασω και DYI ) σε 15 λεπτα (λυσιμο δεσιμο).  η αντιπρωσωπια μου ειπε 40-50 ευρω εργατικα. 

Καλως ή κακως, για να διατηρηθει μια εταιρια-αντιπροσωπεια, εχει τα εξοδα της... Και με δεδομενο το οτι δεν μπορει να τα κονομησει απο τις πωλησεις των αυτοκινητων της, προσπαθει να συντηρηθει απο τα συνεργεια της... Ολες οι εργασιες υπολογιζονται βασει πλανου και εργατοωρων που απαιτουνται για την εκαστοτε εργασια... Συνεπως, ναι μεν μπορει να ειναι κατι σχετικα απλο που κοστιζει λιγο σαν ανταλλακτικο και αλλαζεται σε μιση ωρα, αλλα θα πρεπει αυτη η ωρα να πληρωθει και με την εργατοωρα στα 50 ευρω, αντιλαμβανεσαι οτι ολες οι εργασιες κοστιζουν... Προσωπικα παντως αλλαξα ιμαντες-αντλια-τεντοτηρες-φλατζα ψευτοκαπακου-φλατζα μεταβλητου-διακλαδωτηρα νερου στην αντιπροσωπεια με εργατικα 100 Ε σε Α4...

Για να χάνει μονομιάς το νερό, είναι πολύ περίεργο να οφείλεται στην αντλία (όχι αδύνατο, αλλά λίγο τραβηγμένο). Μήπως ξέχασαν οι φωστήρες να βάλουν την ασφάλεια σε κάποιο από τα κολάρα νερού? (Το έχω δει αυτό). Ενημέρωσέ μας σχετικά.

Δημήτρης

Για να χάνει μονομιάς το νερό, είναι πολύ περίεργο να οφείλεται στην αντλία (όχι αδύνατο, αλλά λίγο τραβηγμένο). Μήπως ξέχασαν οι φωστήρες να βάλουν την ασφάλεια σε κάποιο από τα κολάρα νερού? (Το έχω δει αυτό). Ενημέρωσέ μας σχετικά.

Δημήτρης

αυριο θα δω τι θα μου πουν. Κυριακη κοντη γιορτη. Ειχα ενα μπετονι και γεμιζα απο πανω και εχανε απο κατω (με κινητηρα σε λειτουργεια). Μολις εκλεισα την μηχανη απλα εσταζε απο κατω σταγονες. 

Edited by savvasgr

Με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ένα κοκάλινο σωληνάκι έκανε 2 τρύπες σαν το κεφάλι μιας καρφίτσας. 9 ευρω το ανταλλακτικό. Για να δούμε και τι εργατικά θα πάρουν. Θα  το παραγγείλουν σήμερα και θα το βάλλουν αύριο.

Είναι αυτό που εξέρχεται από το ψυγείο νερού και καταλήγει στο κολλάρο νερού. Έχει δύο τέτοια πλαστικά στόμια.

Δημήτρης

Είναι αυτό που εξέρχεται από το ψυγείο νερού και καταλήγει στο κολλάρο νερού. Έχει δύο τέτοια πλαστικά στόμια.

Δημήτρης

Μπορεί. Δυστυχώς δεν θα το δω. είναι κοκάλινo μου είπαν.

Edited by savvasgr

Μπορεί. Δυστυχώς δεν θα το δω. είναι κοκάλινo μου είπαν.

Ζητα το παλιο κολλαρο, πισω ετσι θα το δεις. 

Ζητα το παλιο κολλαρο, πισω ετσι θα το δεις. 

καλα λες. θα το ζητησω και θα το αναρτησω εδω.

Edited by savvasgr

Λοιπόν. Αυτό είναι το εξάρτημα που έσπασε. Στο χαρτί που μου έδωσαν ονομάζεται προσαρμοστηρας. Εργατικά δεν μου χρέωσαν (Ούτε καν το παραφλου) και το εξάρτημα κάνει 9,5.

th_IMG_0588_zps64cbf0ba.jpg